Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » PIC-ador: gyakorló panel a 28 lábú PIC24 mikrovezérlőkhöz
PIC-ador: gyakorló panel a 28 lábú PIC24 mikrovezérlőkhöz
Szerző: icserny, idő: Máj 24, 2012, Olvasva: 22532, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   6 / 6

A picador.zip csomag tartalmazza a Bully Bootloader alkalmazást is, ami a PC oldalról kezeli a PIC-ador kártyával folytatott kommunikációt, s ez letöltő program is és terminálprogram is egyben. A program angol nyelvű leírása a program szerzőjének (Bob Reese) honlapján található. Az általunk is használt betöltő programmal  csak a legfrissebb kiadás (Version 0.25, Feb. 3. 2009.) kompatibilis. Az általam közzétett változatban egy apró módosítás történt, mivel a program eredeti kiadása kriksz-krakszokat jelenített meg az ékezetes betűk helyett. Az ő és ű betűk megjelenítése még így sem tökéletes, de már elviselhető. A fent említett helyről vagy a PIC-kwik projekt szoftver segédletéből letölthetjük a program forráskódját is, ami a Microsoft Visual C++ 2008 Express kiadásával fordítható le. A program futtatásához a .NET keretrendszer 3.5 kiadását is telepíteni kell (ha a rendszer még nem tartalmazza).

A Bully Bootloader program használata terminálként

Indítsuk el a Bully Bootloader programot (bin/winbootldr.exe), válasszuk ki az USB-UART átalakító tesztelésekor már felismertetett USB eszközhöz tartozó virtuális soros portot (pl. COM10), állítsunk be 57600 bit/s adatsebességet (most már kritikus ennek értéke, s meg kell, hogy egyezzen a beégetett MSU bootloaderben beállított sebességgel), s kattintsunk (tegyünk pipát) az OpenCom felirat elé! Ezután nyomjuk meg a PIC-ador kártyán a RESET gombot, s 2-3 másodpercen belül az alábbi ábrán látható menünek kell megjelennie a képernyőn, a Bully Bootloader alkalmazás ablakában.

7. ábra: A firmware-rel települt mintaprogram kipróbálása (reset.c)

Ezzel a bemutató programmal a mikrovezérlő különféle újraindítási lehetőségeit és energiatakarékos üzemmódjait próbálhatjuk ki. A választott menüpont sorszámát vagy közvetlenül a szövegablakba gépeljük be, vagy pedig a Send gomb melletti szövegmezőbe írhatjuk be (utóbbi esetben utána a Send gombra is rá kell kattintani ez elküldéshez).

Megjegyzés: a 2. vagy 3. menüpont után csak a PIC-ador kártya RESET gombjával "ébreszthetjük fel" a mikrovezérlőt az energiatakarékos módból!

A mintaprogramok futtatása a PIC-ador kártyán

A PIC-kwik projekt példaprogramjai a kibontott code_examples.zip állomány nyolcadik fejezetétől (chap08 mappa) kezdődően futtathatók a PIC-ador kártyán. (A korábbi fejezetek példaprogramjait szimulátorban futtassuk!) A példaprogramok projekt (.mcp kiterjesztésű) állományait  dupla kattintással nyissuk meg! Nyissuk meg pl. a 8. fejezet echo.mcp projektjét!

1. Ellenőrizzük, hogy az MPLAB IDE (integrált fejlesztői környezet) Configure/Select Device menüjében az Általad használt mikrovezérlő van-e kiválasztva!

8. ábra: A mikrovezérlő típusának beállítása az MPLAB IDE Configure/Select Device menüjében

2. Add hozzá a projekthez a kiválasztott mikrovezérlő MSU bootloaderhez való linker állományát, hogy ne az alapértelmezettet használja a fordító! A projekt ablakban a Linker Script feliratra jobb gombbal kattintva a felbukkanó menüben válaszd ki az Add Files to Project menüpontot, s a felbukkanó ablakban keresd meg a kiválasztott mikrovezérlőhöz tartozó linker állományt! A linker scriptek a kibontott code_examples.zip állomány lib/lkr mappájában találhatók (az old nevű mappában az MSU bootloader régebbi változatához való linker állományok vannak, ezeket ne használd a PIC-kwik projekt v0.6, vagy annál frissebb kiadásában található bootloaderhez!). Tallózd be a megfelelő állományt, és kattints a Megnyitás gombra!

9. ábra: A kiválasztott mikrovezérlőhöz tartozó linker állomány hozzáadása a projekthez

3. Ellenőrizd a Project/Build Options/Project menüben az MPLAB C30 fülre kattintva, hogy nincs olyan makró definiálva, ami nem kompatibilis a PIC-ador kártyával (pl. a HARDWARE_PLATFORM makró vagy ne legyen definiálva, vagy ha definiálva van, akkor DEFAULT_DESIGN értékkel legyen megadva. Ugyanitt állíthatók be - szükség esetén - a DEFAULT_BAUDRATE, CLOCK_CONFIG, DEBOUNCE_DLY, SERIAL_EOL_DEFAULT stb. makrók is, amelyek az adott projektre vonatkozóan felülbírálják a pic24_libconfig.h fejléc állomány beállításait. Ha itt, a projekt opciók között nincsenek ezek a makrók definiálva, akkor az alapértelmezett, vagyis a pic_libconfig.h állományban megadott beállítások érvényesülnek.

4. Az MPLAB IDE főmenüjének legördülő listájában Debug helyett válasszuk ki a Release fordítási módot, majd kattintsunk az ikonra, vagy válasszuk ki a Project/Build All menüpontot!

5. Sikeres fordítás esetén csatlakoztassuk a PIC-ador kártyát a számítógéphez, majd indítsuk el a Bully Bootloader programot (bin/winbootldr.exe), válasszuk ki a PIC18 mikrovezérlő tesztelésekor már felismertetett USB eszközhöz tartozó virtuális soros portot (pl. COM10), állítsunk be 57600 bit/s adatsebességet (ennek értéke meg kell, hogy egyezzen a beégetett MSU bootloaderben beállított sebességgel), s kattintsunk (tegyünk pipát) az OpenCom felirat elé!

6. A Bully Bootloader letöltőprogram Hexfile gombjára kattintva tallózd be az imént lefordított program hex állományát (chap08/echo.hex)! Nyomd meg a PIC-ador kártya RESET gombját, majd 1-2 másodpercen belül kattints a Bully Bootloader letöltőprogram Program gombjára! Ha mindent jól csináltunk, akkor a letöltőprogram felismeri a kártyába épített mikrovezérlőt és elkezdődik a programletöltés, majd annak végeztével automatikusan elindul a program.

Megjegyzés: Ha a kapcsolási- és beültetési rajzokon szaggatott vörös vonallal jelzett átkötést is beépítetted, akkor programozáskor nem kell megnyomni a RESET gombot. Kattints egyszerűen az MCLR# & Prgm gombra! Ügyelj arra, hogy az MCLR# felirat előtt ne legyen pipa, ha a programot futtatni akarod!

Az új projektek létrehozásának lépéseit a PIC-kwik projekt az "A kísérleti áramkör" c. fejezete ismerteti.

Következő: »»   6 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem