Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Tanítható időzítő
Tanítható időzítő
Szerző: vicsys, idő: Jún 9, 2011, Olvasva: 25671, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 4

Íme a kapcsolási rajz:


(PDF változat)

Látható, hogy nincs túlbonyolítva. A PIC-ben futó program végzi el a feladat oroszlánrészét. A kapcsolódó perifériák tranzisztorral vannak illesztve (relé és csipogó), hogy a kívánt tápfeszültséget és áramot tudják szolgáltatni. A LED-nek és a nyomógombnak természetesen erre nincs szüksége, közvetlenül kapcsolhatók a PIC I/O lábaira. A nyomógomb pergésmentesítését a program fogja lekezelni.

A tápfeszültségekből kétfélére is szükség van. Egyszer +12V a relének és csipogónak, másszor a +5V a PIC-nek. A +12V-ot a bejövő 9V AC (vagy 12V DC) feszültségből állítjuk elő egy diódahíddal és egy 470µF/25V-os puffer kondenzátorral. A PIC számára egy előtét ellenállással bekötött zener dióda biztosítja +5V-ot. A 100nF-os kondenzátorok a tápfeszültségre ráülő zavaró jeleket, tüskéket hivatott megszüntetni.

A nyomógomb nálam egy LED-del egybeépített típus és ezáltal leegyszerűsödik az előlapi szervek kialakítása. Egy hálózati billenő kapcsoló és egy nyomógomb látszik ki.

A kezelés roppant egyszerű: A hálózati kapcsoló bekapcsolása után meg kell nyomni a nyomógombot. Ekkor behúz a relé és egy csippanás hallatszik. Ekkor elindul a visszaszámlálás. A beépített LED, másodperces ütemben villogni fog. A beállított idő leteltekor, a LED elalszik, a relé elejt és a csipogó 15 rövid csippanással figyelmeztet, hogy letelt a beállított idő. Természetesen, újabb gombnyomásra, újabb ciklus fut le.

Az idő beállítása is egyszerű. Ezt a műveletet, tulajdonképpen csak egyszer kell eljátszani, hiszen a PIC belső memóriájában lesz letárolva és bekapcsoláskor ez az érték töltődik vissza.
Az előlapi nyomógombot lenyomva kell tartani és így bekapcsolni a hálózati kapcsolót. Ekkor a csipogó hármat csipog. A csipogás közben el kell engedni a nyomógombot. Ekkor beléptünk a programozó módba. Elindul az időmérés. Jó, ha van a kezünkben egy (stopper) óra és mérjük vele a kívánt időt. Az előlapi LED, ilyenkor is villogni fog, másodperces ütemben. Ha elértük, a kívánt időt, nyomjuk meg a nyomógombot. Ekkor egy rövid csippanás hallatszik. A berendezés kilép a programozó üzemmódból és készen áll a normál időzítési feladatra.

Igen, jól gondolod. Egyszer muszáj végigjátszani a tanítást. Rövid idejű idők beállításához nincs szükség stopperórára, hiszen lehet számolni a LED villogásokat. Tudjuk, hogy egy-egy villanás, másodperces ütemben történik.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem