Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » TM1628 hétszegmenses LED vezérlő
TM1628 hétszegmenses LED vezérlő
Szerző: Ideiglenes, idő: Ápr 27, 2012, Olvasva: 18768, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 4

A vezérlő IC adatlapjából a sötét titkokat is megtudhatja az érdeklődő. Mindjárt az első oldalon egy nagyon szemléletes blokk diagramot találunk:

Ebből kiderül, hogy valóban 3 vonalon keresztül beszélget a fő áramkörrel az IC. Van egy adat ki/bemenet vonala (DI/O) egy órajel vonala ( SCLK ) és egy nyugtázó vonala ( STB ). Az időzítés alapja egy belső RC oszcillátor, ami a soros vezérlő résznek illetve a kijelzésnek ad megfelelő időzítéseket. Látható, hogy a tok tartalmaz valamennyi memóriát a kijelzésre szánt adatoknak. Ezeken kívül látható még a gombok kezelésére szolgáló áramköri részlet és a LED-ek meghajtását végző áramkör, ami egyben a nyomógomb-mátrix letapogatásához is fel lett használva.

A vezérlő a soros vonalon érkező adatokat 8 bites csomagokban értelmezi. Az első ilyen csomag egy parancsként kerül feldolgozásra. Részletesen az adatlap 3-ik oldalától lehet ezekről a parancsokról olvasni. Négy parancsot értelmez a vezérlő. Az első a kijelzés módját állítja be. A felső két bit ebben az esetben nulla és az alsó két bit állásától függ, milyen módban fog működni a kijelzés - 6x12 szegmens, vagy 7x11 szegmens. Az alapértelmezett az utóbbi.

A második parancs mint adatbeállítás értelmezhető. Ez adja meg a vezérlőnek az adatirányt, hogy a címzés parancs után következő 8 bites csomagot ( csomagokat ) a vezérlő szolgáltatja ( nyomógomb állapot adatok ) vagy a vezérlő fogadja ( kijelzésre kerülő információk ) illetve ez az utasítással lehet rendelkezni afelől, hogy egy fix memóriacímre szeretnénk adatot beírni vagy növekményes módon adjuk át az adatokat, azaz minden egyes csomag vétele után a belső számláló egyel nő majd.

A harmadik parancs a belső memória címet állítja be és innen kezdődik az adatátvitel az előző paranccsal meghatározott irányba. Ez a parancs a nyolcadik bit átvitele után is folytatódik, de természetesen ha az adatirány megfordul ( a fő áramkör fogja venni az adatokat a TM1628-tól ), egy rövid 1us várakozást be kell iktatni a nyolcadik óraimpulzus után. A parancsot követő nyolcbites csomagokat a vezérlő a kijelölt memóriacímen fogja tárolni és a fix/növekményes módnak megfelelően változtatja a belső memóriacímet. Maximum 14db 8bites csomagot fogad a vezérlő, ennél több memóriája ugyanis az adatlap szerint nincs.

A negyedik paranccsal lehet a kijelzést ki/be kapcsolni ( a tápfeszültség megjelenésekor a kijelzés kikapcsolt állapotban van ) illetve ezzel a paranccsal lehet a kijelzés fényerősségét ( intenzitását ) állítani - elvileg nyolc lépcsőben ( gyakorlatilag én négy lépcsőt érzékeltem ).

A soros átvitel mikéntjének leírása az adatlap 7. oldalán szerepel. Amíg az STB magas szinten van ( +5V ), addig a CLK és DI/O vonalakon történő változások hatástalanok. Miután az STB jel alacsony szintre kerül a CLK jel felfutó élénél a DI/O vonalon érkező jel beíródik a belső tárolóba. Az első 8 bit vétele után 1us várakozást kell beiktatni, ha az adatirány megfordul. Az STB jelet csak a teljes adatátvitel végén kell ismét magas szintre állítani. Mint a soros átvitelnél legtöbb esetben a legalacsonyabb helyiértékű bit átvitelével kezdődik az adás illetve a vétel.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem