Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok !
azt szeretném megtudni mi a váltószám a candella és a watt között , sajna fénytechnikailag hiányosak az ismereteim eddig nem foglalkoztam a kérdéssel de mióta a LED-ek fényereje így van megadva sosem tudom minek felel meg mondjuk egy 5cd -ás ! kőőszike !
szia,
eddig ennyit találtam: A common candle emits roughly 1 cd. A 100 W incandescent lightbulb emits about 120 cd itt
huhh ! és ez most konkrétan mit jelent ? :nemtudom:
Kandela(cd): olyan fényforrás fényerőssége adott irányban amely 540*10 a 12-en hertz frekvenciájú monokromatikus fényt bocsát ki, és erőssége ebben az irányban 1/683 watt per szteradián
Ezt találtam a függvénytáblába...
továbbkeresgélve kb odáig jutottam, h
1 cd= 1/683 watts/steradian. vagyis egy candella 1/683 watt/hát itt bajban vok..ez szóval nincs egyenes szorzó a watt és a cd között. egyfajta felületet (?) leíró hányados is van benne. még nem tanultam fénytant. legalábbis ezt a részét nem.
ez kb. úgy hangzott mint "az orbitron és a mega harcosok" szép szakszerű válasz !
annyit, h egy gyertya durván egy cdt termel. egy 100 Wos izzó pedig 120 cdt. hozzávetőlegesen lehet saccolni. 5 cds led az olyan, mint öt közönséges gyertya.
tehát akkor durván egy 5cd LED 0,0073 W-nak felel meg ?
e szerint a komplex átváltási mód szerint nem.
100W~120cd xW~5cd x=4,167. nem? de talán realisztikusabb gyertyában gondolkodni.
"egy 100 Wos izzó pedig 120 cdt"
na ezt most nemértem ! akkor az 5cd = 6W
Cím javítva
nah, szal a fényerősségnél a távolságot is figyelembe kell venni, ezért van a konvertáló képletben a gömbfelületet leíró tag is, a szteradián.
a másik, kicsit butácska leírás szerint egy 5cds fényforrás 4,167Wnak felel meg. de erre a sok okosságra kb 5 perce jöttem rá.
Ez mind szép, de hol van a hatásfok?
Az izzóra megadott érték az ő 15% körüli hatásfoka mellett igaz, A LED-eknél ez jóval kedvezőbb, tehát kevesebb wattal nagyobb a fénykibocsájtás. Magyarán: nincs semmiféle összefüggés a két dolog közt, mintha körtét almával hasonlítanánk össze. Ilyen módon történő adatmegadással a felhasználó félrevezetése (illetve az összehasonlítás megakadályozása) lehet a cél. Akár a PMPO.
igen, sztem ebben nincs is vita köztünk.
ezért lehet talán ésszerűbb csak candelában gondolkodni, amikor fényforrásra gondolunk, így nincs ez a probléma. vagy gyertya-fénysűrűségban (jólvanna, csak tetszik ez a gyertyadolog. )
ok ! tehát a fénysűrűség a candela , a lux a fényerő ,és a lumen ?
Persze, ennek van is "pontos" definíciója:
1lux=1000 gyertya fénye.
1 lumen az a fényáram, amelyet az 1 cd (kandela) fényerősségű, minden irányban egyenletesen sugárzó, pontszerű fényforrás 1 sr térszögbe sugároz.
1 lumen az az 540×1012 Hz frekvenciájú monokromatikus sugárnyaláb fényárama, amelynek sugárzott teljesítménye 1/683 W. Ez nem én vagyok, hanem a wikipédia. Azért azt kiemelném, hogy SUGÁRZOTT teljesítmény, nem pedig felvett.
"sítménye 1/683 W."
W/szteradián. én is wiki vagyok.
igen az elején én is a sugárzottra gondoltam
Ha már felmerült miaz a PMPO ???? Ha tudja valaki a pontos definícióját kérem ossza meg velem!
Peak
Music POwer Az irodalom szerint nem szabványosított érték, ami alkalmatlan az összehasonlításra. Másik irodalom szerint: Peak Momentary Power Output. Én meg szoktam nézni a konnektorból mennyit vesz fel vagy megnézem a trafót, ami benne van és attól több biztosan nem jön ki
köszönöm szépen mindenkinek a részletes fejtágítót ,úgyérzem hasznos volt ! :yes:
még azt kérdezném meg , Tőled mint gyertyaszakértőtől , hogy minden gyerytának egyfora a fénye ? csak-hogy ez lett az etalon ?
Még itt van ez a steradián. Ahogy én számolgatom, pontszerű fényforrás esetén ez azt jelenti, hogy az 1m sugarú gömb középpontjából a gömb belső felületére 113cm átmérőjű vetített "fénykör" felületi világossága.
Ezt a felületi világosságot én a mozitechnikában tanultam, ebből kellett számolni, hogy mekkora vetítőizzó kell adott méretű vászonhoz (illetve megkívánt képmérethez, adott távolságból.)
azthinné az ember ,eccerű ez a fény dolog ,aztán milyen komplikált összefüggések vannak !
jófej.
ha már a triviális definícióknál tartunk: Méter: a 86os tömegszámú kriptonatom 2p10 és 5d5 energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő, vákumban terjedő sugárzás hullámhosszúságának az 1 640 763,73-szorosa. (from négyjegyű) Ha már itt tartunk, én egyszer ezt a méteres dolgot bemagoltam, és 1 650 763,73-as szorzóra emlékszem, de mindjárt utánanézek. Szerk.: És tényleg: http://www.sasovits.hu/anyag/meter/meter_sztori.htm |
Bejelentkezés
Hirdetés |