Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Segítsen valaki!!!
A 259339 -es hozzászólásomra - idézem: "áhhhh..." - kaptam egy piros háromszöget. Ha ráállok az egérrel, azt írja ki ötször: "Ez nem játszótér, AM -es vevőt nem tudsz építeni. Lejár: 2008.08.10 -én" Ez mi????
Mi tetszik annyira az FM detektoros vevőn?
Az nem neked szól! vvg.1000-nek mert ki van tiltva ha jól olvastam 10.éig eggyel kevesebb a zavaró tényező
Azért te sem vagy kutya a beszolások terén.
ezt hogy érted?
#256782-es beszolásodra értem pld.De mielött irsz egy cikket nem árt szétnézni a nagyvilágban.Elég egyoldalu ez a leirás.De adok egy magyarnyelvü oldal linkjét, hátha veszed a fáradságott hogy végigolvasd (az angolnyelvü társoldalakat is).Bővebben: Link
Ez a link csak egy példa akart lenni a sok közül.És még mindig beprobálkoznak a világon sokan FM-sávos detektoros rádióval is.
Bár nem nekem szólt a válaszod, de nem értem, milyen "cikk"-ről beszélsz. A 256782 -es nem cikk.
Ezt a mondatodat sem értem: "...mindig beprobálkoznak a világon sokan FM-sávos detektoros rádióval is." Egyáltalán, mi az az FM sáv? A frekv. mod. nem sáv! Idézet: „Egyáltalán, mi az az FM sáv? A frekv. mod. nem sáv!” Arra a műsorszóró sávra mondják ezt (helytelenül)ahol frekvenciamodulációt használnak. Szerintem ez már annyira beleivódott a köztudatba,hogy kár ellene hadakozni. Ilyen,hogy egy vasas példával éljek a sarokcsiszoló népszerű megnevezése:FLEX,ami csak egy márka,igaz nagyon jó sarokcsiszolókat állitott elő,de nem az egyedüli. A lakóhelyem környékén meg azt mondják"add ide a flexet",bármilyen márka is legyen a köszörű.
Az a bizonyos cikk aBővebben: Link -en megtalálhato.A szám csupán a hozzászolása ebben a topicban.
De mi nem cukrászok vagyunk, beszéljünk hát egyértelműen, és hiba nélkül!
Ha ide téved egy kezdő érdeklődő, elmegy a kedve a sokféle "sáv"-tól. Ráadásul nem csak az URH SÁV -ban van FM adás.
Igenám! Mi a baj a cikkemmel? Tudomásom szerint a moderátorok már átrágták és ez lett a végtermék. De mi a baj???
Acikk egy hiánypotlo, ha csak egyfajta detektort tárgyal.(ezért adtam egy linket, amin több külföldi társoldal is elérhetö).Viszont a beszólásod az mi volt?
Az imént tettél megjegyzést a beszólására, most pedig azt kérdezed, mi volt az?
Nem lehetne ezen a topicon a detektoros vevőkről beszélgetni???
Bocs, hogy most válaszolok.De szerettem volna Simon urnak a válaszát olvasni inkább.Én is azon vagyok, hogy térjünk a gyakorlati oldalra inkább.De elég rosszul esett az a "szép" beszolása.Olvad el az elözményeket!A krumplidetektorostol visszafele "X256783"-as tol lefele.
Bocsánat ha valakit megbántottam de én nem sértésnek szántam azokat a beszólásokat amelyek annak tűntek csaK POÉNNAK. nE VEGYÉTEK KOMOLYAN! ha valakit sértegetek az nem a fórumba való az biztos hogy privátban kapja, de nem szokásom. Mégegyszer bocsánat azoktól akik magukra vették.
Én nem találtam sértőt, sem sértő szándékút.
köszönöm végre egy ember aki nem ócsárol
mégvalakinek van valami kérdése a cikkel kapcsolatban
-
Olvasom a kezdő amatörök problémáit, szinte érzik az izzadság illata. Nagy ellenségünk a nem tudás. Saját többéves tapasztalatomból mondom, előbb az elmélettel, a számításokkal és mérések megtanulásával kezdjük. Miden elméletei alapozás nélkül ne vágjunk bele még egy detektoros készítésébe se, mert csak "izzadság" lesz az eredménye. Előbb rágjuk át magunkat 4-5 egyszerűbb rádiamatöröknek készült könyvön. Utána dolgozzunk "recept" szerint ,ha müködnek a készülékeink akkor rátérhetünk a saját tervezésű készülékek építésére. A detektoros rádió lelke a rezgőkör, annak minőségén áll vagy bukik a vevőnk minősége. A rezgőkörök számítását legalább alapfokon megkell tanulni. Az irodalomban, és az amatörknek készült könyvekben találhatók egyszerűsített, gyakorlati képletek, amelyeknek a felhasználásával jó megközelítéssel induktivítás és rezonanciafrekvencia számításokat végezhetük, ha ismerjük legalább a 8.osztályos aritmetikát.
A hozzászólás jó, de hogy az ördögbe hoztál össze ilyen - egész oldalnyi - üres részt? Ezt a modik törölni fogják, és dicséret sem jár érte.
Ez is egy fajta gondolkodás...
Ez az, amivel elsajátíthatjuk mások gondolkodását, és ha ügyesek vagyunk, akkor le is utánozhatjuk őket. Ez aztán az izzadságszagú, pláne, ha nem műxik elsőre! És mire elolvastunk 4-5 szakkönyvet, már be is zárkóztunk az írók adta lehetőségekbe, és elveszítettük kreativitásunkat. ÉN NEM ÍGY...! Pláne 7 évesen, mikor még a valós számokkal végzett műveleteket még csak számtan néven ismertem. (Szégyen, de akkor aritmetikáról nem is hallottam még. ) De használtam a fejem és a kezem. És láss csodát! Működött! Azon hallgattam a Szabó családot. Az biztos, hogy a rezgőkör működéséről f..gom sem volt, de később teljesen logikusnak tűnt, mikor már olvastam is róla. Így jöttem rá arra is, hogy nem annyira a rezgőkör a lelke a detektoros vevőnek, hanem az, hogy a rezgőkör és a másik oldal (egyenirányító + füles + stb) ellenállása (impedanciája) közel egyenlő legyen, és az egyenirányító - lehetőleg - válogatott, aranytűs germánium dióda legyen. Természetesen továbbra is a rezgőkör fogja meghatározni a vett frekvenciát, de a készülék hangereje az előbb említett tulajdonságokon, és a rezgőkör(ök!) terheletlenségén fog múlni.
2008.10.25. 14:00
Múzeumok Őszi Fesztiválja - Játssz velünk!: Korszerű "detektoros" rádiót készítünk! Magyar Elektrotechnikai Múzeum (Budapest ) link
Köszönjük, ezt meglátogatjuk! A fiaim 9 - 11 évesek, (már készítettünk együtt detektorost,) de lehet, hogy engem még jobban érdekel.
Bocsássatok meg én rezgőkört tudok számítani, de hogy ez az oldal hogy nyulott így meg arra fogalmam sincs, ha valaki tudja segítsen, hogy lehet össszehúzni.
Továbbá a véleményem az , hogy a mások hibájából és a mások tudásából kell tanuljunk. "A vaktyuk is kap szemet" alapon a hosszúhullámon és a középhullámon nincs is olyan nagy baj, főleg, ha az adó nem túl távól van, de a rövid és ultrarövid hullámon ezt gyakorlat és számigálás nélkül, ha nem recept alapján dolgozunk egy kicsit macerás lesz. Ha van egy 4000 ohmos régebbi fejhallgatónk, az minden detektorosnál beválik, de ha csak mai "modern" 2x33 ohmosunk van, az már nagy hangerőt nem fog adni. Esetleg jót tesz ha az ilyen fülhallgatóval sorosan kapcsolunk egy 50-80 ohmos ellenállást. Megoldás lenne a kimenő trafo, de azt találni nehéz és a készítése sem kezdenőknek való. Esteleg ha több régi más célra készült trafónk van találhatunk egyet, amely véletlen valamilyen szinten működni fog. Nem hiszem hogyha szakemberek könyveit tanulmányozzul epigonokká válunk, mert önálló tervezésbe csak az fogjon akinek alapvető elméleti és gyakorlati tudása van. Ha néhány km-re vagy tízkilométerre lakunk egy erős adóállomástól még egy krumplit is meglehet szólaltatni.
Én 30 éve foglakozom ezzel a problémával és tisztelem mindenki tapsztalatát és véleményét de nekem egy kicsit más a véleményem. Más a fontossági sorrendem is. Mivel a detektoros (diódás)rádió a működéséhez szükséges energiát az antennából nyeri a legfontosabb a jó antenna és földvezeték. Utána rezgőkör , mert először is rezgőkör jóságától függ a szelektivítás , a rossz rezgőkör, mivel nagy a vesztesége rosszul , "elpocsékolva" hasznosítja az antennából nyert radiófrekvenciás energiát, tehát hiába az aranytűs diódánk, ha kevés rádiófrelvenciás feszültség jut a demoduláló diódához. Ha jó a rezgőkör természetesen, nem mindegy a hangfrekvencia szempontjából hova kötjük, milyen pontjához a rezgőkörnek, hogy minél nagyobb rádiófrekvenciás feszéltség jusson a diódára, amely csökken a rezgőkör terhelésével. Tehát a diódát egy olyan pontra kötjük, ahol legkevésbé terheli a rezgőkört. Erre találtak rengeteg megoldást , ilyen pl, rezgőköri tekercsek megcspolása. Vagy vannak más megoldások is. Külön tekercs a dióda körnek. Végsőfokon nem mindegy a hangerő szempontjából milyen típusú, hány ohmos ellenállású fülhallgatót használunk. Természetesen amit én itt elmondtam kevésbé érzékelhető egy közeli nagyerősségű adóállomás közelében, de nagy jelentősége van, ha 8-10 távoli állomást akarunk hallgatni amikor a vételi viszonyok általában jobbak vagy éppen rosszak. Végül is tudás nélkül legalább is magasabb fokon nincs kreativítás. Menjünk egy kicsit tovább a detektoros vevőnél, amit szinte nem lehet elrontani, legrosszabb esetben nem működik, de lépjünk csak egyet csak 1-2 tranzisztoros vevőkig, a tudatlanságunk, ha nagyon újat akarunk kreálni, legkevesebb a trantisztor "életébe" kerül. És erről még sokat lehetne beszélni.
Látom tapasztalt vagy a témában. Akkor szeretnék kérni egy véleményt az általam épített rádióról amiről cikket is írtunk az oldalra.(kapcsolások)
Számos kezdő amatör az első kezdetleges detektoros készülékére mindjárt néhány wattos hangszórót szeretne kapcsolni. Ami nem adhat semmiféle eredményt. Az első arany szabály : a detektoros rádiónkból annál nagyobb teljesítményt /semmiféle módszerrel/ kivezetni nem tudunk, mint amennyit bevezettünk, mert nincs tápforrása, erősítő rendszere csak az antennából nyert rádiófrekvenciás energiával működik. Sőt a kimenten nyert telejsítmény az elkerüllhetetlen veszteségek miatt gyakorlatban csak kissebb lehet, mint a bemeneten. Erről meggyőződhetünk, ha a detektoros rádiónkat működésbe hozzuk, majd egy megfelelő VA mérővel megmérjük bejővő feszültséget és az áramot. A két értéket összeszorozzuk és a teljesítményt megkapjuk, ami nem lesz több mint néhány milliwatt. Tehát ez a teljesítmény a néhány wattos hangszóronkat megsem moccantja. Ha megmérjük vagy kiszámítjuk a kimenő teljesítményt legtöbbször nincs 10 miliwattunk. Itt megemlítem hogy a régi 4000 omh körüli fülhallgatókat 10 mW teljesítményre gyártották. Ha még figyelmebe vesszük a nem megfelelő illesztést 2000-4000 ohm helyett 4-16 ohm, nincs amiért csodálkozni, ha a több wattos hangszórónkat a detektoros mütyürkénk nem hozza működésbe. Az elmondottakkal nem azt szertettem volna demonstrálni, hogy detektoros hagszóros vétel teljesen lehetetlen, igen lehetséges, megfelelő technikai kondiciók mellett, de az egy más lapra tartozik.
Félévszázados Ezermester leír egy érdekes megoldást. Kell egy kisohmos hangszóró és egy nagyimpedanciás ( 4 kiloohmos ) fejhallgató. Mindkettő szétszed, a hangszóróról drót leteker, eldob, fejhallgató drótja hangszóró csévére felteker, hangszóró összerak és kész a 4 kiloohmos hangszóró.
Van oly kihívás, mint az smd
Már meg ne haragudj, de néhány hozzászólással ezelőtt tudományos megalapozásra bíztattad a kezdő detektoros építőket, és most rőfre méred az elektronokat???
Édes mindegy, hogy mennyi egy hangszóró teljesítménye, lehet azonos teljesítményű is a fejhallgatóval, - tehát akár néhány mW-os is! - akkor sem fog szólni, ha az impedanciája nem illeszkedik a megépített készülékhez. De lehet bármilyen nagy teljesítményű, ha impedancia illesztővel megfelelően illesztve van, igenis eredmény érhető el vele! (Természetesen a "hangnyomás" a pár tized milliwattnak megfelelő lesz.) |
Bejelentkezés
Hirdetés |