Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
toltsd le a Detektoros.rtf-et, winword, a sorok linkke alakitasa, es menni fog Nekem mukodott.
Tetszik a sajat gyartasu forgokondi
Regisztralj a http://imageshack.us/-on, ingyenes es senkinek nem lesz gondja a letoltessel sem!
Az fsx-es link működik, csak kattintsatok a lassú letöltésre.
A fiatalokban megvan még a harci kedv Saját készítésű forgókondenzátor, ez igen!
A nem működő linknek azért megvan a hozadéka, szépen a rég elfelejtett saját albumomba irányított Még egy kérdés! Hol szerezted a kristályhallatókat?
A kristályhallgatót a Conradban vettem. Úgy néz ki hogy egy kicsit jobb mint a régi fejhallgatók, érzékenyebb.
Egy hibájuk van silány a minőségük nem bírtak ki gy évet sem, a hallgatók belül kontakthibássak lettek és nem lehet szétszedni őket. A régi hallgatók 40-50 évesek és még mindig jól működnek. Ha nincs más jó a kristályhallgató de sokkal jobbnak találom a régieket Most már csak azokat használom. Üdv Gábor
Köszönöm!
Más Lehet, hogy a hőmérséklet is befolyásolja a terjedést? Nemrég mellékeltem e gy hangfelvételt a fülhallgatóból. Nekem is feltűnt, hogy nyoma sincs benne a középhullámon szokásos 9kHz-es cincogásnak. Naívul azt gondoltam, hogy ennyire szelektív a rádióm. Ma hajnalban viszont nagyon jól hallatszott ez az interferencia. Az lehet, hogy a szomszédos adók egyszerűen nem jöttek be. Most viszont igen. Mértem a detektor által előállított egyenfeszültséget. A solti adó eddig 50-70 mV körül produkált, most 180-250 mV !!! (Most éppen -17 fok van nálunk)
Középhullámon a hőmérséklet önmagában nem befolyásolja a terjedést, a levegő páratartalma, és a föld vezetőképessége viszont igen. A hőmérséklet annyiban befolyásolja a terjedést, hogy a levegő páratartalma a lehűléssel kicsapódik a talajra, annak megnő a vezetőképessége, ezzel pedig javul a terjedés.
Bocs, hogy a kérdőjel után kihagytam a vigyorjelet
Én is az abszolút nedvességtartalom drasztikus csökkenésére gondoltam, mert ami 20 fokon 15g/kg, az -15-nél csupán 1g/kg.
Ezen a frekvencián a lényeg a föld vezetőképességén van.
Ilyen Crystal FM Rádiót probált már valaki építeni, működhet ez?: Crystal FM
Esetleg BAT42, BAT43-al működhetne, vagy tranzisztoros kapcsolásban?
Üdv
Lehet hogy egy kicsit késő de ma és holnap a Budafok-Tétényi művelődési házban a Campona mellett Ásványbörze van 10-18 óráig. Aki kristálydetektorhoz Piriet akar venni annyit vehet amennyit akar 150ft-tól felfelé. Lehet Galenitet is venni de az sokkal drágább és nekem nem vált be annyira. Gábor
Kellő térerő esetén biztos, hogy működne.
Itt egy másik megoldás, ehhez valahogy több bizalmam van.
Hát igen! Már ránézésre is nagyobb jósággal rendelkezik a rezgőkör. Még ha nem is olyan "dizájnos".
Pontosan mi határozza meg a rezgőkör jóságát, a tekercs ellenállása? Hogyan kell optimálisan méretezni?
Kár, hogy tőlem okosabbak nem válaszoltak, megpróbálom, ami tőlem telik.
Hát igen, a tekercs ellenállása nagyban befolyásolja a jóságot. Figyelembe kell venni a bőrhatást, ami azt jelenti, hogy a frekvencia növekedésével az áram egyre inkább a vezető felületén folyik. Ez 100 MHz-en azt jelenti, hogy az áram a vezető kölső, mindössze 0,006mm vastagságú rétegében folyik. Az általad mutatott képeken látszik is, hogy a tekercs ezüstözve van, ezzel valamelyest csökken az áramvezetésben résztvevő rész ellenállása. Befolyásolja ezen kívül a rezgőkör jóságát a kondenzátor szigetelőanyagának a vesztesége is, az antenna és természetesen a dióda által bevitt terhelés is. A tekercs jóságának a méretezéséhez már tényleg tőlem okosabb ember kéne
A rezgőkör jóságát a az induktivitás-kapacitás aránya is megszabja.
Minél nagyobb a kondi (ugyanakkora rezonanciát feltételezve), annál kisebb a jóság, de annál szélesebb a rezonanciagörbe, nagyobb a sávszélesség. Tudni kell hogy mekkora sávot kell átvinni. Természetesen a laposabb görbe lassabban is laposodik, rontva a szelektivitást. Ezért például műkapcsolással módosították a sávszélességet (sávszűrőknél): például, egy másik, csatolt tekercset is bekötöttek a rezgőkör mellé és arra a tekercsre kötött potenciométerrel lehetett szabályozni, hogy mennyire csillapítson a rezgőkör. Mondjuk ezzel az érzékenység (leadott feszültség) is csökkent. De egyéb módokat is használtak. A sávszélességet befolyásolja a rezonancia rezgésszáma. A magasabb frekvenciák felé a körjóság romlik, a sávszélesség nő. Ezért is jobb a rezgőkört forgókondival hangolni, mert a rezonanciafreki növeléséhez csökkenteni kell a kondenzátor kapacitását, tehát a körjóság állandó marad. Azért nem javul, mert a fentebb említett frekvencia-jóság összefüggés nem engedi.
A rezgőkőr(L,és C külön,és együtt) jósága eléggé bonyolult kérdés. Akit érdekel, javasolom, hogy tanulmányozza át a "Rádióamatőrök kézikönyve", "Makai:Rádióamatőrök Zsebkönyve" c. könyveket. Letölthetők:Bővebben: Link, "Elektronika" mappából(egyenként!)
"Magyari Béla: Rádióamatőrök zsebkönyve"
Csak nagyjából akartam vázolni, mi a helyzet.
A szakirodalom tanulmányozása javasolt az érdeklődőknek, miként írod.
Csak nagyjából is lehet vázolni, mert csak a rezgőkörök lelkivilágáról még leegyszerűsítve is komplett könyvek vannak írva. Ennek a témának igen nagy terjedelmű topikja lenne hasonlóan az örökzöld Antenna témához. Persze dióhéjban és elég érthetően azért levázolták a már említett könyvekben. Magyari Bélának a Rezgőkörök egyszerű számítása c. könyve is 190 oldal terjedelmű. Tehát van mit tanulnunk.
Van egy ötletem, Litze! Adott egy jelfogó vagy mágnes kapcsoló sokmenetes behúzó tekercse, jó kis vékony zománc huzal. Kijelölök "V" alakban 2x9méter távon három pontot és el-vissza haladva letekerem a vékony huzalt a pontokon persze rögzítve. Majd akkus fúrógépbe fogom az egyki végét és jól meg csavartatom aztán a másik végét szintén. Szokásos módon tisztítom a végeket és leónozom. Lehet, hogy nem hoz annyit Közép hullámon mint a sima de érdekesség képen ki fogom próbálni ilyen litzével a rezgőkört.
Nem rossz ötlet, de valahol olvastam, hogy a litzében ravasz módon úgy tekerik a huzalt, hogy az egyes elemi szál egyszer a köteg belsejében, másszor a köteg külsejében haladjon, mert ha simán csak párhuzamosan futnak a huzalok, akkor a skin hatás miatt csak a köteg felületén futó szálak viszik az áramot. Talán megoldás lenne, ha először kevesebb szálat, mondjuk ötöt sodorsz össze, majd vagy négy ilyen ötös sodratból sodrod össze a végleges litzét.
Valamikor a néprádiók kf tekercse ilyen külső pamutborítás nélküli "kopasz" litzéből készült.
Az ötlet jó, működik. Titenéves koromban (60-as évek) én is csináltam így litzét. Nagybátyám rádió-TV szerelő volt, tőle megkaptam az eldurrant malomkerék tekercseket, abból nyertem ki a 0,1-es zománc-huzalt. És "csak" kézi amerikánerrel (fúróval) tekertem meg, akkor csak az volt, az is a nagybátyámé.
Ha elég vékony huzalt tudsz szerezni, lehet akár 10-nél több szállal is próbálkozni. Ezt ugyan régen nem próbáltam, de 1-2 éve valódi 10 és 30 eres litzével próbálkoztam ferrit rúdon, és a több eres "hangosabb" volt.
OK Tomi és Gyantáscín!
Köszönöm az instrukciókat. Látom van szempont amire érdemes figyelni és lehetőség is a próbákra. Sokan kidobják az említett tekercseket nekünk meg kincses bánya.
A litzehuzalban a külön szálak mindegyike a saját "felületén" vezet,mindegy, hogy sodorva van-e,ill. pamutborítása van-e, vagy sem, ezek a kiviteli formák csak a könnyebb kezelhetőséget (pl.méhsejttekercselés)célozták.
A méhsejt tekercselés, és a pamutszigetelés mind a nagy menetszámú tekercs önkapacitását csökkenti. A sok száll összesodrása pedig a tekercs veszteségi ellenállását.
Igazad van! Fölösleges a sodrással való trükközés.
Valamelyik régi könyvemben olvastam ezt, onnan maradt meg a "másszor" kifejezés is. Ugyanakkor tanultam, hogy a skin hatást a vezetőben kialakuló örvényáramok okozzák, valahogy így:
Sziasztok! Egy kérdésem lenne, milyen multiméterrel lehet megnézni az ellenállásokat?
Majd mindegyik multiméterben van ellenállásmérő opció. Azért multiméter.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |