Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   65 / 153
(#) Antennaman válasza sz_ferko hozzászólására (») Dec 18, 2011 /
 
Sziasztok! Nekem is hasonló gondolatom fogalmazódott , hogy felesleges tudományosan levezetni egymásnak az amúgy evidens dolgokat. Ragadjunk pákát és kísérletezzünk mis is! Mint Gőzgépész s a többi elektronika kedvelő társunk. Mostanában kaptam egy igen régi 2000 Ohmos fejhallgatót már az is megérdemli, hogy még megszólaljon egyszer.
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 23, 2011 /
 
Tegnap, mikor már a magyar AM adók elmentek aludni, próbálkoztam DX vétellel. nem sok reménnyel futottam neki, de meglepő eredmények adódtak. A pontos frekvenciát kedvenc szintézeres zsebrágiómmal határoztam meg, az állomásokat az itt található listából próbáltam azonosítani. A távolságokat a Google Earth programban araszoltam le.
Eredmények:
558 kHz Kriova 400 kW 460 km (éppen magyarul beszélt)
603 kHz-en valami román, de ennek négy reléállomása van, szóval nem tudni honnan jött az adás.
711 kHz Rennes Franciaország) 300 kW 1600 km?
810 kHz Szkopje 300 kW 680 km
900 kHz Milano 400 kW 890 km
1422 kHz Saarbrücken (Deuschlandfunk) 600 kW 1000 km

Nem igazán a detektorosom érzékenységét akarom fényezni, mert amikor utánamentem a zsebrádión az adónak, azt majdnem szétnyomta a térerő Bár volt olyan eset is, hogy mire a zsebrádión utánamentem, addigra eltűnt az adó.
Na, mára ennyi.
Kívánok valamennyi fórumtársnak békés, boldog karácsonyt és boldog új esztendőt!
(#) Vales hozzászólása Dec 23, 2011 /
 
Kedves Detektoros Rádiósok!

Mindenkinek Boldog Karácsonyt és diódával fogható(!) AM adókban gazdag Boldog Újévet Kívánok!

Üdv:
Vales
(#) Antennaman válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 23, 2011 /
 
Szervusz Péter!
Ez igen! Jó kis DX-elés detektoros riggel. Hasznos a link is, régen nehezebb volt ezekhez az adatokhoz hozzá jutni.
További kellemes hallgatózást az éterben!
Kellemes Ünnepeket , Békés Boldog Katácsonyt kívánok a fórum tagjainak és olvasóinak is!
Gábor
(#) detektorosradio válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 24, 2011 /
 
Jó napot!
Kicsit megkésve, de itt jártam, és felkeltette érdeklődésemet az, hogy a detektoros rádió adott. Az újonnan rögtönzött fémlépcsőre épített antennámmal működtettett detektorosommal elvégeztem a kísérletet. A Kossuthra hangoltam a detektorost. Bekapcsoltam a zsebrádiómat. Halkan szólt az MR1, vagyis a Kossuth. Rátettem a piezós hallgatót a zsebrádióra. A halk Kossuth hirtelen nagyon erős lett, és a zajt én is hallottam, de gyenge volt, mivel a detektorost nagyon jól behangoltam. Adni már nem tudtam, ahogy írva volt, lehet, hogy az volt a gond, hogy túl gyenge volt a jelerősség. Ahogy a multiméterrel megmértem, elcsodálkoztam egy kicsit. A fülhallgatóval úgy hallottam, mintha az mp3-asom rádióját hallanám, de a multiméter csak 20mV-ot mutatott. Ez lenne a hiba?
(#) Gyantáscin válasza detektorosradio hozzászólására (») Dec 24, 2011 /
 
Jómagam is, miután megírtam ezen emlékeimet, csináltam egy kísérletet a zsebrádiómmal. Csak úgy sikerült összegerjeszteni, hogy a detektoroshoz kapcsolt antenna vezetéket vagy kétszer körbetekertem a zsebrádión.
Hozzá kell tegyem, anno igen komoly antennám volt, 10 egynehány méter magasan olyan 20 méter körüli hosszúságú. Meggyőződésem, hogy a detektoros rádió valójában nem "ad", hanem mint ahogy írtam, a hallgatóból kijövő hangfrekvenciás jel nyitja-zárja a diódát, így az a hangfrekvencia ütemében terheli az antennát, ami a környezetében ennek megfelelően mintegy modulálja a rádiófrekvenciás teret.
(#) hobbyline válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 27, 2011 /
 
A téma címe lehetne akár ez is: "A detektoros rádió mint adókészülék"
(#) Moderátor hozzászólása Nanok hozzászólására (») Dec 27, 2011
 
A kérdésed - és a válasza is - áthelyezve ide.
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 27, 2011 /
 
Na, akkor most vétel
A minap beszélgettem egy fórumtársunkkal szkájpon és felmerült, hogy a solti adó nem a névleges 2 MW teljesítménnyel sugároz. Nem hagyott nyugodni a kérdés, így most felhívtam az adót telefonon. Kár, hogy ebédidő környékén, vagy ebéd utáni szundi közben zavartam meg az ügyeletest, mert nem volt valami beszédes kedvében, de a lényeget kivallotta " 2 megával" megy most az adás.
(#) ha9pi.feri válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 27, 2011 /
 
Szia
Én is mindig úgy tudtam, hogy csak a feltételei vannak meg a 2 MW-os adásnak. Nem szokták használni, de az illetékes személy biztosan jobban tudja.
(#) Gyantáscin hozzászólása Dec 29, 2011 /
 
Érdemes detektorossal DX kisérleteket végezni!
Már publikáltam ezen az oldalon néhány eredményemet. Tegnap este 1458 kHz-en megcsíptem a tiranai rádiót. Az az érdekes, hogy nagyobb térerővel jött, mint a Kossuth bármikor. A hallgatóval-pontosabban az illesztőtrafóval a rádiómban sorba van kötve egy 420 kohm-68 nF RC tag, ezen szoktam feszültséget mérni. Mikor még a Kossuth adott éjszaka, akkor sikerült 200 mV körül mérnem, mostanában este jó, ha eléri a 100 mV-ot, általában 50-60 mV szokott lenni. Ehhez képest Tirana tartósan 400 mV-ot produkált!
Csak érdekességként említem, hogy a 420 kohmos potméter érdemben nem befolyásolja a hangerőt. A helyi adónál szükséges akár 0-ra csökkenteni az ellenállás értékét, mert néhány kohm-nál nagyobb értéknél erősen torzít.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Tényleg nem tudom mi van mostanában az "MR1"-el. Ugyan nem detektoroson, hanem egy zsebrádión legalább három adó (külföldi) erősebben jött. Neki is álltam piszkálni, de nem lett jobb. Még Kossuth korában nappal megvolt a 2 MW, amit estére, éjszakára lekapcsoltak 1 MW -ra, de aztán jöttek a takarékossági intézkedése, és először a vivőt csökkentették, és úgy tűnik mára már mindent.
(#) Gyantáscin hozzászólása Jan 1, 2012 /
 
Mindig bosszankodtam azon, hogy a diódákról jelleggörbe nemigen áll rendelkezésre. Ami van azoknál is a detektoros rádióban előforduló feszültségtartományok nem eléggé értékelhetőek. Nekiduráltam magam, és a rendelkezésemre álló diódákat kimértem, és az eredményekből excelben diagramokat készítettem. Sajnos, látszik, hogy a tizedmikroamper az utolsó digit a multiméteren, így a görbék kicsit túlságosan is görbék. Külön kiemeltem a +- 50 mV-os tartományt, ami a gyengébb adók esetében izgalmas.
A mellékelt ábrából az látszik, hogy a három versenyző közül leginkább az OA 1182 "viselkedik dióda módjára" ezekben a kis feszültségtartományokban.
(#) Antennaman válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Gratulálok a kísérleti mérések összeállításához! Azt próbáltad, hogy több azonos típus között mekkora a különbség? Én is a múltkor készítettem egy egyszerű dióda válogató (saccoló) mérő hidat és csodálkoztam, mekkora eltérések voltak diódánként.
(#) Gyantáscin válasza Antennaman hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Kedves Gábor!
Örülök, hogy reagáltál a hozzászólásomra, mert én azért regisztráltam a fórumba, hogy szegény feleségemet - akinek praktikusan zérus az affinitása a témához - mentesítsem attól, hogy a deteketorossal kapcsolatos örömeimet megosztom vele.
Említettem a minap, hogy hozzájutottam 100 db OA 261 típusú NDK diódához. Na a legegyszerűbb méréssel (ohm mérés oda-vissza) nyiróirányban legalább 100 %-os, záróirányban több, mint 200 %-os eltérések adódtak.
Mindenesetre öröm, hogy az OA 1182 viszonylag könnyen beszerezhető típus. Most még kimérek egy BAT 46-ot, mert kíváncsi vagyok,anno, miért nem szerettem.
(#) Antennaman válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Igen Péter! Nekik egész más gyárilag a beállításuk (nőknek) A BAT46-tal én is készítettem egyszerű direkt keverőt egyszeresen kiegyenlítetted, de Detektoros rádióban nem próbáltam. A fenti excell táblázatot elküldenéd e-mailben, hogy megosszam több érdeklődő rádió kedvelő cimborával? Persze csak ha hozzá járulsz.
(#) hatvanasjocó válasza Antennaman hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
jpg.képként ha megnyitottad akkor símán másolható!
(#) Antennaman válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
De excellben több mint kétszeres méretben penge élesen jól értékelhetően nyitható meg. Persze nagyjából így is látható a lényeg.
(#) Gyantáscin válasza Antennaman hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Elküldtem az Excelt, amit a BAT46-os méréssel is kiegészítettem.
Azt hiszem, a rendszer felülbírálja jpeg képeket, mer amit feltettem, az készázvalahány kilobájtos nagyfelbontású volt. Ami itt látszik, az valóban nagyon nehezen olvasható.
Megpróbálom mégegyszer.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Nagyon jók a kapott adatok. Világosan látszik a normál GE dióda négyzetes karakterisztikája, ami átnyúlik a 3. síknegyedbe is, ill. az 1180 kapcsoló dióda görbéjének a két negyedben való különbözősége.
A BAT -nál tényleg valami gubanc látszik.
(#) andriopulos válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
A BAT46 diódával elég jók a tapasztalataim, ha nincs nagyon leterhelve, mert lényegesen kisebb a záróirányú árama, mint a germániumdiódáké. Egyébkén a mellékelt (bibis) karakterisztika a vákuumcső diódához hasonlít így .
(#) andriopulos hozzászólása Jan 16, 2012 /
 
Azonosításokhoz még egy nagyon hasznos oldal: Bővebben: Link ,de lehet, hogy ismeritek is.
Elég gyorsan szokott frissülni.
(#) Gyantáscin válasza andriopulos hozzászólására (») Jan 16, 2012 /
 
Nagyon jó oldal, köszönet érte! (Igaz, így még több esélyes a dolog )
Most egy nóném "fültisztítóval" rádióztam, ami illesztőtrafóval jóval érzékenyebb, mint a mágneses hallgatóm, a hangminősége természetesen sokkal jobb.
Ennek illusztrálására csatolok egy mikrofonfelvételt a hallgatóból. A felvétel elején Radio i televizia Macedonia mondja a magáét, a végén meg Solt. A térerő különbség inkább a jel/zaj viszonyon érzékelhető, mert a nagyobb hangerő érdekében normalizáltam a felvételt.
Játszom a gondolattal, hogy veszek valami jobb fülbe dugható hallgatót, mert pár ezer forintért már kapható olyan, aminek az érzékenysége 110 dB fölött van.
Addig kell próbálkozni, míg az időskori hallásromlás keresztbe nem tesz az ambíciónak
(#) andriopulos válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 17, 2012 /
 
Örülök, ha segítettem vele. Régóta használom, nem hiszem, hogy van ennél naprakészebb és részletesebb oldal. És nem csak közép-, hanem hosszúhullámra is. Egyébként a macedón adás 810 kHz-en az esti óráktól szépen erősödik. Detektorossal is fogtam már. (Amúgy a délszláv zene kedvelőjeként különösen szeretem ezt az adót hallgatni.) .
(#) Antennaman válasza Gyantáscin hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Most hallgattam csak meg a kis felvételt. Gratulálok, igazán szépen szól a rádiód! Itt a hétvége, jó rádiózást! Üdv. Gábor
(#) Gábor1970 hozzászólása Jan 29, 2012 /
 
Sziasztok.
Szeretném megmutatni detektors rádióimat.
Bővebben: Link
Először OA1160 diódát használtam majd kipróbáltam a grafit detektort majd végül csináltam hozzájuk valódi kristálydetektort. Pirit kristályt használok. A fejhallgatóm kristály rendszerű de most sikerült szerezni mágneses hallgatót.(sikerült találni egy helyet ahol bármikor lehet venni régi katonai hallgatót) ha van rá kereslet megkérdezem az illetőt hogy felrakhatom ide a email címét.
Addig is a vaterán keressétek a katonai fejhallgatót és az eladó Patai

Üdv
Hgábor
(#) tomi52 válasza Gábor1970 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Hm..... Csak én nem tudom megnyitni?
(#) sz_ferko válasza Gábor1970 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Kíváncsi voltam, de én sem tudtam megnyitni a linket. üdv.sz_f
(#) Gábor1970 hozzászólása Jan 29, 2012 /
 
Bocsi!Nem tudom mért nem ment, akkor talán így:
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Talán innen már le lehet szedni.
Üdv
Gábor
(#) hagerferi válasza Gábor1970 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Szia !

Sajnos ez a fel töltésed sem elérhető!!! És, még + fizetni is kéne az oldal regisztrációjáért !!!! Keress más "megoldást" !!!!!
Következő: »»   65 / 153
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem