Fórum témák
» Több friss téma |
A lézerfény alaptulajdonsága, hogy legnagyobbrészt párhuzamos sugarakból áll, nagyon kicsi a szórása.
Mondhatjuk azt is, hogy kollimált fény. Mivel a DVD-írókban a dióda fényét optikai rácsal szétbontják, ezért van szükség a szétbontott sugarak kollimálására, hogy később fókuszálni lehessen megközelítőleg egy pontba, a lemezre. Egérben bizonyára nincs szükség optikai rácsra, csak fókuszlencsére.
Sziasztok,átrágtam magam a témán tegnap éjjel,szét is szedtem 2 dvd írót,és játszottam velük egy kicsit,hehe.Majdnem sikerült felgyújtanom a sötétítőfüggönyt az egyikkel,az még jó,a másik elpukkant.Még szerencse hogy műgyűjtő vagyok,vannak tartalékok.JA,kb 2 hete elpusztult a lézernyomtatóm,egy HP1010-es.Szedtetek már szét ilyet,v. hasonlót,és ha igen,akkor mekkora lézer van benne?Lehetne valamire használni?
Tudtommal a printerekben nagyon kis teljesítményű dióda van, mivel ott nincs szükség nagy energiára.
Hali!
Abban infra dióda van és elég gyenge, viszont az optika hasznos lehet (foglalat, lencse).
Csináltam megint egy szupepés áramgenerátort, viszont kb 30-40mA-nél nem megy följebb a lézernél az áram, egy LED-nél pedig 20-30mA-nél áll meg.
Halvány lila gőzöm sincs mi lehet a baj. Valaki feláldozna egy LED-et és megnézné hogy meddig lehet tekerni az áramot? Az első áramkör még anno 2 éve jól sikerült, az még mindig hibátlanul ugyan azzal a diódával megy (!), de azóta nem sikerült csinálni egy normálisat se és rengeteg diódát öltem meg. Már nem birom cérnával
Milyen tápról hajtod, mekkora a figyelőellenállás?
A táp: trafó+másfél amperos graetz+ 1000µF-os pufferkondi+7805+100nF-os kerámia.
A figyelőellenállás alatt a 3,9 ohmos 2W-at érted? Pont olyat raktam be. Egyébként az elején mint ha jól működött volna, bár nem vagyok benne biztos, mert akkor is csak 20-30mA-ig tekertem. IC és FET csere után is ugyanaz a helyzet, esetleg pár mA-el tovább bírja. Ha kihúzom a konnektorból villan egy picit nagyobbat a lézerdióda, de szerintem még nem halt meg Komolyra fordítva a szót jó nagy tranziens keletkezhet, mikor ki/be dugom a konnektorba, majd berakok egy késvebekapcsolót, bár a kihúzásnál kéne elkerülni a túllövést.
Egyelőre vedd ki a stab IC-t, és köss az áramgenerátor kimenetére egy árammérőt (lehetőleg több A-es állásba) egyéb terhelés nélkül, tekerd fel a potit, és mondd meg mit tapasztalsz.
Kivettem a stab IC-t, a kimenetre csak az ampermérőt kötöttem, csumára feltekerve mért kb 0,21A-t.
Így az áramkör stab IC nélkül kb. 5,8-6V-ot kapott. Lehet az kevés volt neki? Dehát így az ampermérőnek sokkal több kakót kellett volna mutatnia nem?
Mérd meg rövidzárás esetén a tápfeszt.
Ha levan tekerve a poti akkor kb 5,5V a tápfesz (párhuzamosan kötöttem a feszmérőt az áramgenerátorral), ha fel van tekerve akkor is 5,5V, ha rövidrezárom a kimenetet akkor kb 4,5V; áramgenerátor nélkül kb 6V-os a táp.
Akkor legalább már azt kiderítettük, hogy a stabilizátor rossz ötlet volt, hiszen 3V-al nagyobb feszültség kell a bemenetükre, és ez igaz a legtöbb stabkockára (78xx, 79xx).
A tápfeszt mondtam, hogy mérd meg, ne az áramgenerátor kimenetét. Vagy most mit mértél? 4,5V van az áramgenerátor kimenetén, mikor rövidre van zárva??
A tápot mértem, nem az áramgenerátor kimenetét.
szerk.: rámérek az analóg műszerrel is, a digitálisat most vittem vissza a boltba, még maradt 1 hónap garancia a 2 évből.
Akkor nagyobb áram kéne folyjon a kimeneten, ha nem esik le a feszültség. Rakj be egy kisebb figyelőellenállást, meglátjuk mi lesz.
Egyébként ennek az áramgenerátornak milyen tartományban adható feszültség? Hány volt a max? Amennyit az LM358 elbír?
Meg amit az IRL540. Bár az IC biztos, hogy kisebb feszültségtűrésű. De a tápfeszt érdemes lent tartani, főleg a tranziensek miatt.
Ha most azt mondom a tápegységgel volt a baj mérges leszel?
Fogtam a régi tápot, amit még régebben csináltam, az tudtam hogy jó, van egy nagyobb áramú stab 5V-os része meg egy kisebb (arról hajtottam a PIC-et is). És lám működik vele a lézer rendesen :hide: Azért köszönöm a türelmedet! További szép napot!
Azért kérdeztem, hogy nem esik-e le a tápfesz, mert az esetek 90%-ban a táp okozza az anomáliákat. Viszont ha rövidzárban (multi nélkül) mérted a 4,5V-ot, akkor nem értem, miért volt az rossz.
Én se, de lehet kidobom azt a trafót...
Anno bontottam azthiszem DVD fejből lencsét (a nagyobbik), melyik oldala nézzen a dióda felé: amelyik kicsit olyan lilás, vagy amelyik sima?
Nézd át az alkatrészeket, valamit nagyon elnéztél, többen elnézik az ellenállást, hogy 39ohm közbe csak 3r9 2w nem nézted el? Esetleg a tápegység?
Már írtam hogy a tápegységgel volt a baj
Üdv.
Végre elkészült az áramgenerátorom és nagyon jól megy. Egy 16X-os íróból való diódát üzemeltetek róla. Az író adatai: Super Multi DVD DRIVE MODEL: GSA-4165B JUNE 2005 A generátorban lévő ellenállás névleges értéke 4.7Ohm. Ha teljesen feltekerem akkor KB. 250mA áramot ad le ám én valamivel lejebb veszem KB. 240mA-re. Végül egy fotó a még nem végleges verzióról, már csak egy menetfúró meg egy érintőkapcsoló hiányzik és nekiállhatok elkészíteni a sárgaréz házat.
bocs nem tudjátok véletlenül, hogy a DVD lézerrel milyen hőfokot lehet elérni? Illetve két ilyen lézer metszetében milyen hőmennyiség alakul ki?
hát azt látom hogy gyújtogatni szoktak vele úgyhogy 100 fokot biztos... nincs valaki aki már szerelgetett ki lézert és még egy jó hőmérője is van ami nem durran szét 400 fokig?
A lézersugárnak semmiféle hőmérséklete nincs, a monokromatikus koherens fénysugár energiája adódik át az útjába helyezett szilárd testnek, gáznak vagy folyadéknak. A hőmérséklet növekedés függ a test méretétől, anyagától, szerkezetétől, fajhőjétől, hővezető képességétől, színétől, de még a légmozgástól, és a levegő páratartalmától is.
Én is valami ilyesmire gondoltam, de nem tudtam a gondolataimat ilyen szépen összeszedni és egy mondatba foglalni
Ha az elektromos teljesítmény 1/3-át vesszük a fény által hordozott teljesítménynek, akkor kiszámolhatod, mi mekkora hőmérsékletre melegszik fel (feltéve ha ismered azt is, mekkora a reflexió).
A reflexió ismerete nagyon kevés. A fajhő mutatja meg, hogy az adott anyag 1°K-os hőmérséklet emelkedéséhez mennyi energia kell. A hőmérséklet viszont nem csak a reflexiós veszteség miatt nem emelkedhet a végtelenségig, hanem ahogy emelkedik a hőfok, hősugárzás formájában is távozik. Ha a hő halmazállapot változást is okoz, akkor az olvadáshő- párolgáshő újabb energiabevitelt igényel, és még a füst távozása is bonyolítja a képletet. Ha nem vákuumban történik a hevítés akkor a környező levegő hőáramlása is megzavarja a képet.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |