Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
De a 4013 -at resetelni kell bekapcsoláskor, mert különben bizonytalan az induló állapota. Tranzisztorral azért könnyebb, mert lehet kissé asszimetrikus is, így a tápfesz rákapcsolásakor mindíg ugyanarra az oldalra áll be.
Számtalanszor használtam 4013 IC-t, hogy kapcsoló legyen a nyomógomb. Egy IC-vel kapok két kapcsolót. A RESET megy földre a SET lábbal együtt. Q negált lábat ellenálláson keresztül visszacsatolom DATA lábra amit kb. 100nF kondival ismét földre viszek. Eddig ez nekem mindig jól működött. És nem kissé semmilyenné sem tennem.
Ok kösz, bár lehet akár így is jó lesz 12V-ra kell.
Egy tirisztor egy ellenállással pont ezt csinálja (meg egy nyomógombbal persze).
Sziasztok!
Adott egy 12voltos kicsi hűtőventim, amit szeretnék kb. 9volt körül hajtani, hogy ne legyen túl hangos, de azért hűtsön is. A hűtő egy szétszerelt régi laptopba menne, aminek a saját régi 5Voltos hűtőventije már elromlott és nem kaptam sehol 5Voltosat ebben a méretben és alakban, így 12voltossal kell helyettesítenem. Az áramforrás (mivel a laptopban kivezetett 5Volt kevés neki) a 20voltos hálózati adapter ág megcsapolása lesz. (Nincs benne sajnos 12 voltos ág.) (A venti pontosan nem tudom de kb. 100mA körül fogyaszt). Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnám a legolcsóbban és a legkevesebb melegedő plusz alkatrésszel megoldani, hogy a 20voltból kb. 9Voltot állítsak elő. Első ötletem egy 9voltos stabkocka, de az gondolom nagyon melegedne mert 11volttal kapna többet a 9nél. Hátha meglehet ezt egy2 ellenállással és zehner diódával is oldani, nem kell pontosan 9 volt csak kb. Erre tudnátok valami kapcsolást? Második ötletem, hogy hagyom a 20 voltot, és pár száz ohmnyi ellenállásokat kötök sorba, de akkor sajnos nehezen szokott elindulni a venti meg az ellenállás is melegedni szokot. A venti elég tág feszültségtartományban üzemel, 5volton harmatgyengén, de már forog, a 20voltot is elviseli iszonyú sivítással.
Köss sorba a ventivel egy 12V-os, legalább 2W-os zenert. Ez a legkevesebb alkatrész, viszont kb. 1,2W -al fog melegíteni, ventire 8V fog jutni.
Szerk: reloop előző hozzászólásában lévő 11V-os zener még jobb.
köszönöm!
viszont az 1.2 watt is számottevő veszteség, a proci amit hűteni kell csak 4-10wattot fogyaszt, sokat fáradoztam rajta, hogy wattokat lefaragjak, ezt azt kikötve, winyót CF kártyára cserélve, a hűtéssel nem akarok ha lehet plusz fogyasztást csinálni bár nem vagyok egy számoló zseni, de akkor a venti fogyasztásával együtt akkor ez kb 2watt lenne a hűtésre? DC-DC stepdown áramkör meg azért túl sok lenne erre.
20V-ról 100 mA áramfelvétel, az 2W meleget jelent. De ha 9V-ról menne, akkor is lenne 0,9W meleg belőle.
555-tel meg egy tranyoval PWM? Azzal a fogyasztas nem no.
Vagy mar az is tul bonyi? Egyebkent egy stepdown nem egy oriasi meret es anyagi csod sem fenyeget...
Építettem már stepdown-t de az 3amperes volt és méretes, meg nem olyan olcso az IC-je, esetleg tudsz ajánlani olyan stepdown ic-t ami 200mA-hoz elég és nem nagy terjedelmű/árú?
Az 555 alatt LM555-öt érted? Közben elgondolkodtam a Zener-es megoldáson, ugye ha nem kapok 11voltos Zenert akkor köthetek sorba pl. 2db 5.6voltosat, ha pedig "drága" lenne a 2wattos akkor köthetem párhuzamosan is őket? pl. ez így filléres alkatrész: http://www.hestore.hu/prod_10025133.html ha jól számolom 2db párhuzamosan majd ezzel sorba még kettő párhuzamosan az már elég kell legyen a 11voltos helyett. Másik ötletem pedig az, hogy ha már úgyis a fele feszültséget hővé kell alakítani, akkor ennyi erővel a Zener helyett köthetnék simán a 12voltos hűtőventivel sorba még egy másik ugyanolyan 12voltos hűtőventit, úgy kb 9-10Volt jutna rájuk és nem lenne lényeges veszteség mert a fűtés helyett a hűtésre menne el az a fölös 1 watt (esetleg a zajszint duplázódna).
Nézd meg ezt: Bővebben: Link
Sem zénert, sem más félvezetőt nem illik párhuzamosan kötni! , mivel sohasem teljesen egyformák, és előbb-utóbb az egyik elhal, majd ezután a másik is követi.
Üdvözletem!
Olyan kérdéssel fordulok a felétek, hogy hogyan köthetnék be 3528-as SMD ledeket úgy, hogy autóba, műszerfal világításként hibátlanul működjenek. Mivel ezek 3-3,6 V-on és 20mA-on üzemelnek, próbáltam a sorbakötős módszert, 4-et kötöttem sorba, de azonnal elszálltak 12V-on, még csak fel sem villantak esetleg ellenállást kellene a kis "rendszerbe" iktatnom? ha igen, akkor mekkorát, és milyet? Megtisztelő válaszotokat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ádám Idézet: „esetleg ellenállást kellene a kis "rendszerbe" iktatnom?” Bizony ám! 'Ohmbácsi törvénye, vagy a számoló-segéd megmondja, hogy mekkorát. számoló segéd Számoláshoz: Tápfesz: 14,4V, 1db LED kb.3,5V, áram 20mA Eredmény: 3 db LEDnél 220 ohm 1/4W
Miért ne kapnál? Bővebben: Link
Megmértem, egy 12V/0,1A-es venti áramfelvételét 9V-on, 0,08A. Az összáramfelvétel felére csökkentéséért elég keményen meg kéne dolgozni
*
Nem az a művészet, hogy valaki valamit csinál, hanem az, hogy hogy csinálja. Az a baj, hogy sokan még a leg alapvetőbb dolgokkal sincsenek tisztában! (meg azok sem, akik dícsérik a munkáját!) Az érintésvédelemről meg ne is beszéljünk, a tűzvédelemről meg pláne mert megkapjuk, hogy ez a HE oldala! Tehát mindenki úgy hobbizik ahogy akar, csak legalább ne dicsekedne vele!
Szia!
Ha már energiatakarékosság, miért nem veszel 24 V -os ventit? üdv: hp
Azért nem veszek 24voltosat, mert ekkora méretben és ilyen kialakításban nem nagyon árulnak, főleg nem 24voltosat. 12voltosak szerezhetőek be ekkorában max a VGA kártya hűtők miatt, ez is egy VGA hűtőről van.
Eredetileg 5voltos volt a laptopban, de olyat meg főleg nem találok elektronikai boltban, laptop szervízben meg nem vennék, nem adnék 600Ft-nál többet egy ekkora ventiért. Zenerből 11voltosat kaptam de csak 500mW, igaz kettő darabot, így párhuzamosan próbáltam ki tudom nem szabad, de ez van. Nagyon melegszik így nem tűnik jó megoldásnak. Kötöttem sorba 2db 12voltos ventit is, és fura módon elég jól pörögtek, lehet 3at kellene sorba kötni, hogy ne vigyék túlzásba a pörgést 20 volton. Ez sem megoldás annyi helyem nincs, hogy 3 ventit pörgessek. Csak kellene 5voltos venti vagy feszültség csökkentés gazdaságosan melegedés nélkül. Csatolok képet arról milyen kicsi hely van és milyen a kicsi venti szétszedve, gondolom ezt csak áttekercseléssel lehetne 5voltossá alakítani.
Valóban extra formája van. Step-down konverterrel jobban járnál, mint a zeneres megoldással, olcsóbb bármelyik ventinél.
üdv: hp
Esetleg tudsz olyan step-down IC-t és kapcsolást ami olcsó és egyszerű és jó 20volt->9voltra max 200mA terhelésre?
Amit eddig építettem step-down az nem volt anyira olcsó és nagy is volt, LM2576 alapkapcsolás.
Ilyen kis terhelésre ez jó megoldás lehet.Pár százas az össz. anyagköltsége.
34063
Üdv mindekinek!
Kétszínű ledet szeretnék használni akku feszültség szint jelzésre, de nem tudom, hogy működnek ezek és szükség van e hozzájuk kiegészítő áramkörre. A cél az lenne, hogy bizonyos feszültség szint alatt váltson (esetleg villogjon) a led egyik színről a másikra.
Hello!
Sikerült beszereznem egy trafót, elvileg 230/ 2x35V (2A) csak az a bibi, hogy van egy csomó kivezetése és nem tudom melyik a primer tekercs. A két szekunder szerintem az a 2 vastagabb pár, de a primert nem tudom. Hogy lehetne ezt megállapítani? *
Ezek a ketszinu (pontosabban haromszinu) ledek tulajdonkeppen ket kulon led osszetokozasabol keletkeztek, ahol vagy az anodot vagy a katodot kozositik. Teljesen egyszeru ledekkent viselkednek, csak kisebb helyet foglalnak.
En is a 34063-ast ajanlom. Szerintem is a legjobb kis aramokra.
Használt Ethernet kártyáról lehet bontani 5/9V-os DC-DC átalakítót. Egy kis kocka az egész. Bele megy 5V egyen és kijön 9V egyen feszültség.
Fölül az a fekete hasáb amin YCL felirat van. A kicsi YCL-ek trafók. Idézet: „Én viszont töröltem a felületről a képeket, tedd be tallózással, ahogy a válaszablak ajánlja . Amúgy van keresőnk és van trafós témánk .” elnézést, javítva
Szia!
Keresd meg a legnagyobb ellenállású tekercset, az lesz a primer (hálózati)
Sziasztok!
Áramgenerátort szeretnék 1-1,5 A közötti értékre. LM317-es adatlapon viszont csak a fesz.stab kapcsolásmódhoz írják az 1,5 A maximális áramot. Igaz ez az érték áramgenerátoros üzemnél is? A tápfesz 9-12V, az árammal ellátott fogyasztó feszültsége pedig nagyjából 4-4,5V között fog ingadozni. Tinában próbáltam szimulálni a kapcsolást, ott 670-700mA-nél több sehogy nem akart folyni az áramkörben, ez az érték is csak akkor, ha a beállító-ellenállás már 0,33Ohmos volt. Ha tényleg ez a max, ami kijön belőle, lehetséges volna az IC-k párhuzamos kapcsolása? |
Bejelentkezés
Hirdetés |