Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1743 / 3960
(#) kadarist válasza antikzsolt hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Lényegében igen, de az akkut tölteni is kell, tehát elegendő töltőáramot is kell biztosítani, de szerintem napsütés mellett nem lesz gond.
(#) Peet19 hozzászólása Júl 28, 2012 /
 
Üdv!

Melyik az az ellenállás típus, amelyiknek a hőmérséklet csökkenésével csökken az ellenállása? Az NTC vagy a PTC?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) kokozo válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Pozitív hőfoktényezőjű: PTK vagy PTC-ellenállás (hőmérséklet növekedésnél nő az ellenállása) (angolul Positive Temperature Coefficient, PTC)
Negatív hőfoktényezőjű: NTK vagy NTC-ellenállás (hőmérséklet csökkenésnél nő az ellenállása) (angolul Negative Temperature Coefficient, NTC)
(#) Peet19 válasza kokozo hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Tökéletes. Köszönöm most már értem és megjegyeztem
(#) blackdog hozzászólása Júl 28, 2012 /
 
Sziasztok!

Ismét belekeveredtem egy relé adatlapjába: Bővebben: Link
Első oldal 40.31 relé.
Az mondják, hogy ez 10A relé. De mikor tud 10 ampert?
Az adatlap azt írja, hogy egyfázisú motor max. 370W lehet vele kapcsolni. Ez nincs 1A és akkor még a cosfi értékkel nem is foglalkoztam.
Na meg egyszer azt írja. hogy a látszólagos teljesítmény 2500 VA (250V*10A ez oké is) majd a következő sorba 230 VAC -re 500 VA.
Most akkor mit jelentenek pontosan ezek az értékek az adatlapon?
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Szia!
Induktív terhelésnél nagyobb igénybevételnek van kitéve az érintkező, ezért ilyen üzemmódnál (pl. motor) csökkentik a terhelhetőségi adatot.
(#) Peet19 hozzászólása Júl 28, 2012 /
 
Üdv!

Van egy egy feladatom, ami a következő:
van egy akkumulátor amit 3.7V -al kell tölteni, de a töltő 5.8V -os és 700mA -es. Mekkora ellenállás kell hogy 3.7V -al töltsön 700mA -el?
A másik kérdés hogy mekkora I értéke hogyha az ellenállás értéke 10 Ohm?

Eddig jutottam, de nem vagyok benne biztos hogy jó:
5.8-3.7=2.1
U = 2.1V (ennyinek kell ellenállni)
I = 700mA = 0.7A
R = U / I = 2.1V / 0.7A = 3 Ohm
Vagyis akkor ha a töltőre 3 Ohm -os ellenállást teszek akkor 3.7V lesz a feszültség és 700mA -el tölt?

A másik kérdés hogy mekkora az I ha R = 10 Ohm?
U = 2.1V
R = 10 Ohm
I = U / R = 2.1V / 10 Ohm = 0.21A
Így akkor 3.7V a feszültség és 210mA -el tölti az aksit?

Ha nem jól számoltam akkor légyszi javítsatok ki.

Előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Hello!
Teljesen jól számoltál, csak "nem számoltál valamivel"..
- Az 5,8V-ból akkor tölt az ellenállással 700mA-el, ha az 5,8V állandó, és az aksi feszültsége pont 3,7V. De az aksi feszültsége töltés alatt, folyamatosan nő. Avagy a töltőáram kezdetben nagyobb lesz, majd csökken. De nem ez a fő gond, hanem hogy amikor már fel van töltve, nem szűnik meg a töltőáram, vagy is túltölti az aksit. Hiszen a töltőáram akkor lenne nulla, ha az aksi már 5,8V-on van.
Avagy lehet ellenállással tölteni egy aksit, de akkor figyelni kell a feszültséget, és a töltési végfeszültségen lekapcsolni a töltőről.
- Mivel 3,7V-os aksit emlegettél, feltételezem, hogy ez egy LiPo aksi. Azt viszont nem lehet 3,7V-al feltölteni, viszont nem is emelkedhet a feszültség töltés alatt 4,1V fölé, mert felrobban.
- Az aksira ráírt feszültség csak a névleges feszültsége. Kisütött aksi feszültsége ennél kisebb, feltöltötté nagyobb. Töltés alatt ez a feszültség több, kisütés alatt pedig kisebb lehet.
- Töltés alatt, a töltőáram nagyságától, és az aksi feltöltöttségi fokától függően a feszültség a töltőáram hatására beáll valamilyen értékre.
üdv! proli007
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Értem már, köszi
Ez egy régi telefon aksi amihez nincs töltőm, de van egy csomó másik amiket már szétszedtem és találtam egy ilyet ami 5.8V -ot ad, és 700mA.
Itt a 700mA mit jelent pontosan? Ekkora árammal tud tölteni max. a töltő?
Mikor elkezdte a töltést akkor 3.2V -on volt, és azért kezdtem el számolgatni mert nem értettem hogy miért. Most már hogy töltött egy kicsit, így már 3.7V -nál van az aksiba bemenő feszültség, a 10 Ohm -os ellenállás előtt pedig rendesen megvan az 5.8V.
Egy kicsit átvitt értelemben akkor ez most olyan mintha az aksi lenne egy fogyasztó, ami 3.7V ot igényel?
...és így a 10 Ohm -os ellenállással 210mA áram folyik át rajta?
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Idézet:
„Induktív terhelésnél nagyobb igénybevételnek van kitéve az érintkező, ezért ilyen üzemmódnál (pl. motor) csökkentik a terhelhetőségi adatot.”

Én ezt értem, de nem értem, hogy miért a tizede lesz. Sőt még ennél is kevesebb.
A fogyasztók 90%-a induktív. Ha a hagyományos izzók eltűnnek akkor 99%. Oké alap/hagyományos motornak van szép nagy indítási árama is, de az adatlap szerint rövid ideig 20A-t bír. Ez azért tetemes fogyasztás és 370W motor nem vesz fel ennyit azért mikor indul.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Nem az indítási árammal van baj, hanem az áram megszakításakor indukálódó feszültségről, ami szép nagy ívet húz az érintkezők között és erodálja a felületeket.
Idézet:
„A fogyasztók 90%-a induktív”

A különféle fűtőszálakat ugye nem számoltad bele. De még egy kapcsolóüzemű tápegység sem számít induktív fogyasztónak.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Nyilván a fűtőszálakat és kapcsi tápokat nem számoltam bele. Engem akkor is zavar ez a "csúsztatás" és a tudatlanságom, hogy nem tudom kiszámolni, hogy hogyan jöttek ki ezek az értékek.
Én személy szerint relével induktív fogyasztókat kapcsolok csak. Szivattyúk, ventillátorok, irányváltó motorok, nyitó-záró motorok.
(#) silent15 hozzászólása Júl 28, 2012 /
 
Sziasztok, hogy tudok tranzisztorból olyan megoldást csinálni , mint az uln2003 , arra kéne, hogy a mikrokontrolleremmel negatív feszt kapcsoljak .

Köszi!
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Nem kell számolgatni, mert az adatlapok beszédesek és érdemes megfogadni az ott ajánlott maximum értékeket.
(#) ha4023 hozzászólása Júl 28, 2012 /
 
Ezekből az alkatrészekből is lehetne bőven érdekes dolgokat építeni.

http://www.ha4023.fw.hu/index.php?menu=5&lan=hun

Kattintsatok a képre és a többi alkatrész képe is megjelenik !

Egy apró elektroncsővecske
(#) kadarist válasza silent15 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Szia!
Az adatlapban ki van rajzolva egy kapcsolófokozat. Ez alapján diszkrét alkatrészekből is megépítheted az ULN-t.
(#) silent15 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
És mondjuk ha csak tranzisztorom, és 8.2Kohm os ellenállásom van???
(#) blackdog válasza silent15 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Mi a bajod a tranzisztor mezővel? Épp most végeztem egy kapcsolásom költség számításával és jobban jövök ki 1db ULN2004 -el min 7db tranzisztorral+ellenállással+diódával stb...
Én is MCU-val kezelek 7db relét. Igaz én összesen 7+8 relét kezelek ez 1db ULN2004 és 1db ULN2804, de lényegtelen.
(#) kadarist válasza silent15 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Igen, tranzisztor kell, meg három ellenállás, az értékük a rajzon. De használhatsz Darlingtonba kötött tranyókat is, hasonlóan, mint az adatlapban. Bővebben: Link
Másik keresés
(#) PH-User hozzászólása Júl 28, 2012 /
 
Sziasztok!

Egyik ismerőstől kaptam egy BERNER "Screw Stick 16998.2" típusú csavarbehajtó készüléket.
Előéletéről semmit nem tudok, így az akkumulátor állapotáról sem. Töltőt nem kaptam sajnos nem kaptam hozzá. Csak annyi szerepel rajta, hogy 3.6V ---/___ .
Mivel tudnám kipróbálni, hogy egyáltalán használható-e az eszköz?
Itt látszik a lényeg:Bővebben: Link
Nyaktájékon van a töltő nyílása.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Idézet:
„Nem kell számolgatni, mert az adatlapok beszédesek és érdemes megfogadni az ott ajánlott maximum értékeket.”

Oké én elfogadom amit az adatlap ír. Ezzel nincs is bajom, de akkor miért mondják rá, hogy 10A mikor az esetek (legyen) 75%-ban jó, ha 1A-t tud vezérelni.
És azért csak kéne, hogy legyen valami logika az adatlapi adatokban. Amit én nem találok.
(#) silent15 válasza blackdog hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Nekem semmi bajom nincs, de kell most ez , és 2 hétig nem tudok bolt közelbe menni!
(#) blackdog válasza silent15 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Akkor tranzisztor+ellenállás. BC546 és 8k2 alapvetően jó lesz. Te tudod mire kell ezt nem közölted.
De, ha MCU-t használsz akkor legyen otthon ULN tranzisztor mező is. Szóval legközelebb vegyél pár darabot.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Alapból ohm-os terhelésre maximálnak. De megadják az egyéb üzemmódokhoz passzoló határadatokat is és motornál nem véletlenül wattban van megadva a maximum, mert egy kis feszültségű, nagy áramú motor hasonló terhelés, mint egy nagy feszültségű, kis áramú, persze az érintkező számára - szikrázásügyileg.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Oké nem értetlenked tovább ezen a gyártók ettől nem változtatnak a jelöléseken.
A vicc számomra, hogy 10-16A relék lábai jó, ha 1 mm2. Szóval azért van szerintem egy kis ferdítés az adatokban.
Pl.: A szivattyúk amikek vezérlek Inverter vezéreltek. Nincs nagy indítási áram. Ezekbők kell 1-3-5 kW vezérelni. Inkább megnézem a szivattyúk adatlapját és ahhoz keresek relét. Így nem tudok univerzális lenni.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Szerencsére ezek a lábak csak pár milliméter hosszúságúak, ezért nem fröccsennek el rögtön ha egy zárlatra tapintanak rá. De ha rám hallgatsz, akkor frekiváltó ide vagy oda, én inkább normális mágneskapcsolót használnék főkapcsolónak és nem relét.
(#) Orbán József válasza mayky hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
[OFF]Nono, nem szerénkenni...
Az az igazság, vannak azért témák, Szerzők, akik 1-1 elektronikát kiveséznek, tapasztalatokat szűrnek le, adnak át. Csöves dolgoknál ezekből nem leltem egyet se.
Ha csak a saját hibám és mégis van, úgy vállanom kell hajnalban a vár fokán a s..ben rúgást.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 28, 2012 /
 
Hello!
Egy adapter vagy töltőre ha rá van írva, hogy XmA, akkor az a maximális terhelhetőségét jelenti általában. A telefon töltők valójában csak tápegységek. Manapság egyen, régen egyszerűen váltó volt, vagy is csak egy trafó. De a töltő maga a telefonban van beépítve. Vagy is a telefonban lévő processzor felügyel-szabályoz mindent.
Egy aksi nem fogható fel egyszerű terhelésnek, mert az egy áramforrásból és a vele látszólag sorba kapcsolt belsőellenállásából áll. (Ez ráadásul statikus és dinamikus paraméterekkel is rendelkezik, vagy is időben és feszültségre is változást mutat.) Az aksi belső ellenállása töltés és kisütés alatt változik. (Néha még fordítva is mint gondolná az ember, ezt hívják "részegségnek".)
A feszültséget nem "igényli", hanem beáll rajta a töltőáram és a belső motoros feszültség által. De a töltővel soros ellenállásra már érvényes az Ohm törvénye. (Belsőre is, csak mint írtam, ott a paraméterek közben változnak, vagy is nem állandó, mint egy Ohm-os mezei terhelés esetén.)
üdv! proli007
(#) Flashhun válasza Flashhun hozzászólására (») Júl 29, 2012 /
 
UP!!!!
(#) olala hozzászólása Júl 29, 2012 1 /
 
Üdv Mindenkinek!

Lehet hogy a kérdésem első ránézésre más topicba illene, de a hasonló témájú topicok halottak.
Építek egy időzítő áramkört, amivel kapcsolatban már kérdeztem itt, és most újabb gondom akadt. Egy DS1302 Maxim RTC IC-t használok az idő mérésére, ami korrekten működik, egészen addig, amíg valami grimbusz be nem támad, és ész nélkül felgyorsítja a másodpercek számlálását. Egy PIC olvassa ki az RTC-ből az adatokat, és 1 másodpercenként teszi ezt meg. Én csak annyi látok hogy kb. 12 másodperceket ugrál a másodperc számláló, és képes teljesen rossz adatokat is kiszedni az RTC-ből. És akkor ha valaki arra gondolt eddig, hogy biztos a programomban van a hiba, akkor van egy olyan jelenség, hogy amikor elkezdi ezt a hibát produkálni, és az ujjom hegyével megérintem egyszerre az IC 2 kristályra csatlakoztatott lábát, azonnal jól számol.
Az is hozzátartozik a dologhoz, hogy PWM (a PIC generálja kijelző kontraszt beállításra) is van az áramkörben, ezt azért tartottam fontosnak megemlíteni, mert mióta ezt a funkciót beletettem a kütyümbe, azóta van ez a jelenség is.
Olyanon gondolkodtam, hogy a kristály két lábát egy-egy kondival földre kötöm, hasonlóan ahhoz, amit a PIC esetében a katalógus szerint meg kell tenni. Még ezt a lehetőséget most próbálom ki, de megírtam ezt az üzenetet, hogy ha nem jön be a dolog, addig is hátha felvilágosít valaki, hogy mi lehet a baj. Amúgy már az RTC tápját is szűröm egy kisebb kerámia kondival, és így is csinálja.

Előre is köszi!

Üdv!
Következő: »»   1743 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem