Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1791 / 3972
(#) HA3GX válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Szia,

pl ebben is van 2n2904.
(#) jocka0012 hozzászólása Szept 18, 2012 /
 
Üdv!Azt szeretném kérdezni ,hogy a potenciál különbséget eltudná - e nekem valaki magyarázni , mert nem egészen értem.Arra gondolok , hogy mindenhol azt olvasom , hogy mindent a földhöz képest nézem stb.
(#) mate_x válasza jocka0012 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Szia!
Tegyük fel, hogy van egy elektrosztatikus terünk. Ebben ki választasz egy tetszőleges nulla pontot(felveszel egy koordináta rendszert és itt az origo). Kiválasztasz egy pontot, amibe elhelyezel egy q töltést. Na most, ha ez a próba töltés elmozdul az origoba, akkor a mező munkát végzett rajta. Ezt a munkát elosztod a q töltés nagyságával, akkor ez az érték már független a q-tól, ezért alkalmas a kiszemelt pont jellemzésére. Ez az érték a potenciál. Ha veszel két különböző pontot és ezeknek meghatározod a potenciálját. Ha ezeket a potenciálokat kivonod egymásból, akkor megkapod a két pont között lévő potenciálkülönbséget, vagyis a feszültséget.
Remélem jól írtam le, kicsit már fáradt vagyok
Üdv, mate_x
(#) silent15 hozzászólása Szept 18, 2012 /
 
Sziasztok, azt szeretném kérdezni , hogy 24V váltót akarok felpufferelni kb 30V ra, egyenirányítás, kondi -val, kb 460-500mA terheléssel, ehhez mekkora értékű pufferkondit használjak?
(#) proli007 válasza silent15 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello!
Általában amperenként minimum 2200uF. Erősítő pufferéhez inkább 4700uF.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2012
(#) silent15 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Ez egy VFD csöves óra tápja, akkor olyan 1100µF körüli érték akkor jó?
(#) proli007 válasza silent15 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello! Most azt kérdezed, hogy jól osztottál-e kettővel? Megnyugodhatsz jól! üdv! proli007
(#) silent15 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Írtál 2 variációt. A VFD nem erősítő, de kitudja, lehet erre is más szokott lenni az érték, én csak kérdeztem.
(#) sastas01 válasza silent15 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Ha nagyobb kicsit az általában nem baj. Ha kisebb valószínűleg pukkan.
(#) rolandi350 hozzászólása Szept 18, 2012 /
 
Hali.
Van egy bringás digitális km órám.
Rátettem motorra és 75 km/óránál többet nem tud mutatni.
Megállapítottam, hogy a mágneses szenzor a gyenge pont, mivel 10jel /s-től több jelet nem bír venni, mert mechanikus hallani, ahogy kattog.

Gondolkoztam, hogy nem-e lehetne hall szenzorral helyettesíteni, vagy bármivel amibe nincs mozgó alkatrész, magyarán bír akár 20jel/s-t is.

Milyen hall szenzort ajánlanátok nekem ehhez ami ugyanolyan jelet adna a 2 eres kábelra mint a gyári szenzor?

Gondolom a gyári az nyitja vagy zárja az áramkört mikor a mágnes közel van hozzá.
(#) Kovabe válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Ha a tengelytöl a legtávolabbi pontra rakod akkor is kevés?
(#) rolandi350 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
A mágnest csak 1 helyre tudtam tenni a motron, ha a tengelyt nézzük és haladunk kifelé akkor kb a 3/4-nél lehet.
Ha kijjebb vagy beljebb raknám attól mi lenne más?
A mágnes elhaladás/s attól még ugyanannyi lenne egyazon sebességen.
(#) Kovabe válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Bővebben: Link ezt nézd emg ir és van kapcsrajz is
(#) rolandi350 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Talán jó is lenne csak ez IR vevő, nekem pedig mágnesre kellene, hogy reagáljon ugyanúgy mint a gyári csak mozgó alkatrész nélkül.
(#) Kovabe válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Mivan??
(#) rolandi350 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Bocsánat, ha valamit rosszul írok, de a "Photo Modules for..." nem egy fényre reagáló modul?
Nekem mágnesre kellene hogy reagáljon, mint a hall szenzor.
(#) Kovabe válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Ok értem de szerintem a hall is lassu mondjuk találtam gyorsat de 12eFt az szerintem irreális. Jobban jársz ha ir-t használsz, villa egyikoldalán egy ado a másikon a vevö és kijön n 100Ft-ból
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello!
Hogy lehet tisztán tartani egy optikai jeladót, egy motoron? A többi küllőt kivágja? HA a hall lassú lenne, nem lehetne használni gyújtásjeladóként. Nem?
üdv! proli007
(#) bbalazs_ válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
TLE4905 hall szenzor. Open kollektoros, szoval a jel a zaras, magyarul GND. De mivel neked bifazisos jeled van (fel-le, ahogy a magnes kozeledik majd tavolodik), es vagy a fel- vagy a lefuto elre triggerelt a szamlalo, igy mukodni fog. Persze, csak ha az ora fizikailag (software-ileg vagy kijelzoileg) tenyleg kepes ennyit mutatni.
Ha en bicajcomputert tervezo kinai mernok lennek, nem szamolnek 80 feletti sebesseggel, igy a fel digitet az elejerol lehagynam. Igy megsporolnek vagy fel eurocentet, ennyivel nagyobb lehet a haszon vagy olcsobb az ar

A fo baj az, hogy nem tudjuk, hogy az eredeti reed rele milyen ket pontot kotott ossze. Foldre huzott-e valamit vagy ellenkezoleg, tapot adott neki?
Igy attol fugg, hogy a kapcsolasod melyik pontjarol kell levenni a jelet.
Viszont 3 vezetek kell majd: Tap, fold, jel.

(#) rolandi350 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Köszi szépen a segítségedet!
Az óra 99,9-et ki tud írni már próbáltam úgy, hogy beállítottam 999,9 cm-ert a kerék kerületének.

Az eredeti szenzort kitudom mérni, csak 2 eres vezeték jön tőle.
Na majd holnap..
(#) SzervízMacska válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Szia! Nem tudom, mi van a Te jeladódban, de pl. a legtöbb bringás óra reed csővel megy. Annak ellenére, hogy mechanikus alkatrész, ez a legegyszerűbb megoldás és 30 imp/sec. tempót is stabilan bír. Ezt tapasztalatból mondom! Lehet, hogy nálad túl messze van a mágnes, és nagy tempónál nem tud minden körben meghúzni. Az is előfordulhat, hogy a szofrver van korlátozva. Végülis, egyszerű halandók ritkán bicikliznek 75-nél gyorsabban. Persze, ez tipus függő paraméter. Az én Polar CS500-asom a gyári leírás szerint 127-ig bírja szusszal - szintén reed csöves jeladóval...
(#) rolandi350 válasza SzervízMacska hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
75 km/h-nál akad ki tehát az 20,83 m/s az osztva 1,86 m-el az 11,2 jel.
Ha beírok nagyobb kerék átmérőt akkor kitudok vele íratni 99,9-et tehát szoftver kitudja írni.

Másik dolog, ha fogom az órát és alufóliás papírral elkezdem húzgálni a két érintkezőt ami megy a szenzorra akkor előtudok idézni vele több mint 11,2 jelet és kiírja úgy is a 99,9-et ha 1,86m-re van beállítva a méret.
Tehát az óra és képes fogadni akár 20 jel /s-is csak jelenleg nincs az a szenzor ami leadná neki.
A mágnes a szenzortól jelenleg kb 0,5 milliméterre van, biztos ami biztos.(4 milliméterről már nem vette a jelet)
(#) SzervízMacska válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Akkor cseréld ki a csóvet egy normálisra, de legalább ellenőrizd a gyárit, hogy helyes pozícióban van-e a panelra beforrasztva? A két érintkezőnek él a mágnesnek egy vonalra kell esnie a zárás ( vagy bontás ) pillanatában.
(#) bbalazs_ válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
A legtobb magnes egy zart (ontott) muanyag kapszulaban van a felerosithetoseg es a korroziovedelem miatt.
Ket dolgot tehetsz:
1. A magnes burkolatabol hamozol le, ha kicsi a koltsegvetesed, igy kozelebb teheted.
2. Veszel (szerzel, bontasz) egy erosebb magnest.
(#) rolandi350 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Szerintem ha közelebb teszem vagy erősebb mágnest teszek nem oldódik meg a probléma.
Mert ha egyszer egy szenzor nem bírja a gyorsaságot akkor azért nem bírja mert 2 mágnes elhaladás mellett nem érkezik visszaállni alaphelyzetbe ezért 75-nél kiakad és néha le is ugrik 0-ra. Tisztán azért mert mechanikus.
Persze vannak olyan szenzorok amik jobban megvannak tervezve és bár mechanikusak de többet bírnak éppen azért.
Viszont nekem nem mechanikus kellene, hanem mozgó alkatrész nélküli volna a jó, amiről tudom h akár elbír 1000 jel/s-t is.
(#) bbalazs_ válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Elkepzelheto, de mit veszithetsz, ha kiprobalod? Egy baromi eros pici magnes kb 120 Ft.
En ugyan nem ismerem a reed csovek mechanikai parametereit, de SzervizMacska szerint a haromszorosat is birnia kellene.
Es lehet, hogy nem tud behuzni a tul gyenge magneses ter/ido miatt.
(#) rolandi350 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Na az is igaz lehet tényleg!
"magneses ter/ido" a kulcsszó.
Kifogom próbálni erősebb mágnessel.
Kösz a tippet!
(#) hibbantpasi válasza rolandi350 hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Szia!

Láttam már ilyen kerékpáros km órát autóba épitve (a komolyabb verzió volt, 199-ig mért), abban is működött. Szerintem is próbálkozz erősebb mágnessel.

üdv: hp
(#) Bukall hozzászólása Szept 19, 2012 /
 
Sziasztok!
Szükségem lenne egy olyan kapcsolásra, ami képes a fény változását érzékelni, és ennek következtében reagálni.
Szeretnék egy olyan, egyszerű 12V-os (de lényegében mindegy, csak egyenfesz.) lámpát, ami sötétedés hatására elkezd felkapcsolódni, de növekvő intenzitással. Azt hiszem, erre PWM lenne a legjobb. Tehát minél sötétebb van, annál nagyobb a PWM kitöltése. Világosodásra a reakció ugyan ez, csak értelem szerűen fordítva. Tudnátok nekem ilyen kapcsolást javasoni?
Sokat kerestem, de nem találtam még. (Hasonló kapcsolás is jöhet, de a feladatot képes legyen ellátni)
Köszönöm szépen előre is!
(#) Lacko12 hozzászólása Szept 19, 2012 /
 
Sziasztok!
Szükségem lenne egy 0.7 uH-s tekercsre amit egy 8mm-es fúrószáron szeretnék megtekerni 0.6 vagy 0.7mm-es huzalból nem tudom eldönteni melyik lehet tolómérővel mind a kettő ugyanúgy passzol. a két szélső furat a panelban 10mm-re helyezkedik el elvileg ha átszámolom AWG-be akkor 21-22 jött ki és ezzel a calkulátorral 14 menet jött ki végeredménynek.
Annyit szeretnék kérni hogy valaki ellenőrizze le hogy mindent jól számoltam-e.
Előre is köszönöm a segítséget.
Következő: »»   1791 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem