Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3634 / 3971
(#) ktamas66 válasza world-s hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Ugyan nem impulzus a kimenete, bár olyan verzió is létezik.
Bővebben: Link
(#) world-s válasza Régi motoros hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Szia.
Köszi. Létezik olyan poti ami végtelenített? Mert többször körbe kellene tudni tekerni azberedeti játákszerint. De elvileg ha csak 360-as pontot kéne figyelni és kompenzálni, ha ott sem lenne ezért érzéketlen pont.
(#) kadarist válasza world-s hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Keresd helipot néven a többfordulatú potenciométert.
(#) world-s válasza afp hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Szia. Ha jól értem a tekerés gyorsaságával játszadoznál akkor.
Ugye hogy rajz versenyt tudjuk rá tenni, ahhoz az fontos lenne, hogy, mint a real táblánál tudja az ember, ha 1x körbetekeri az ember az mindig ugyanannyit mozdítson az egéren.
(#) world-s válasza Gafly hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Van egy ilyen terv is, de egyenlőre az áttét készítésénél elakadtak akik vállalták hogy egy egeret szétszednek és megcsinálják belőlle.
Ezért keresek közben alternatívát is, mert kb 1 hónap maradt már csak hátra.
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Aug 16, 2021 / 3
 
Hello! Miért kell áttétel? Kicsi az egér felbontása? De talán a legegyszerűbb a félkereszt szíjhajtás.
(#) miki79 hozzászólása Aug 17, 2021 /
 
Sziasztok!
Elekrolit kondenzátor helyettesíthető panelon,- javítás céljából- hagyományos,más fajta,de ugyanolyan értékű kondenzátorral?
Miért jobbak az elekrolit kondenzátorok mint a nem elekrolit kondenzátorok pl. csillám kondenzátor?
(#) kadarist válasza miki79 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Szia!
Nagy kapacitás kis méretben. Ez az előny.
(#) kendre256 válasza miki79 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Idézet:
„Elekrolit kondenzátor helyettesíthető panelon,- javítás céljából- hagyományos,más fajta,de ugyanolyan értékű kondenzátorral?”

Ha találsz olyan értékű, feszültségű kondenzátort, természetesen helyettesíthető. Párhete javítottam egy panelt, amiben zárlatos volt egy kerámia kondenzátor. Több volt párhuzamosan, egy jó példányról kiderült, hogy 10 µF-os. Régen nem voltak ilyenek, ekkora méretben kerámia kondenzátor 1 µF alatti értékben volt csak. Az évtizedek alatt fejlődött a gyártástechnológia...
(#) gkari válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
1 µF - os kerámia (fólia-) kondit a Kőporc már 1970 - ben gyártott (ott dolgoztam akkor).
(#) btamas81 hozzászólása Aug 17, 2021 /
 
Üdv! Egy amatőr kérdés. A zener dióda max annyi feszültséget enged át amekkora az értéke, vagy annyit vesz el a feszültségből?
Például van 45Vtápfesz és egy 30V zéner. Akkor 30voltom vagy 15 voltom lesz a zéner után.?
(#) Bakman válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Ha sorba kötöd a tápfeszültséggel, akkor annyi feszültség esik rajta. Arra viszont mindenképpen figyelj, hogy a diódán eső feszültség áramfüggő, tehát nagyon kis áram esetén sokkal kevesebb esik rajta.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
És disszipál is, ami miatt hűtésre is szorulhat...
(#) Suba53 válasza szalamandra hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Kínai jómunkásember is tévedhet.
(#) kendre256 válasza gkari hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Azok mekkora méretűek voltak? Amivel én most találkoztam, az kerámia kondi, alighanem 1210-es (kb. 3,5x2,5x1,5 mm-es). De ahogy nézem, ugyanekkora "alaprajzú" 47µF-os is van. (Régóta nem tervezek áramköröket, ebben a méretben ez az érték meglepett...)
(#) Suba53 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 17, 2021 /
 
Többféle módon is használható. Nyitó irányban sima dióda karakterisztikája van, záró irányban viszont van egy meredek letörési feszültsége, a zener feszültség. Ez nagyon jól beállítható gyártáskor, így komplett E24 sor szerinti feszültségekre gyártják a zenereket.

Ha sorba kötöd a terheléssel, akkor a zener feszültséggel csökkentett feszültség jut a terhelésre. De jellemzőbb üzemmódja az, amikor kihasználva a zener feszültségnél az igen meredek karakterisztikát, egy szélesebb áram tartományban is stabil feszültséget tudsz biztosítani. Referenciának, egyszerű kisáramú tápfesz stabilizátornak is jó.

Zener alapáramkörök.
(#) btamas81 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Megmondom miért kérdeztem. Építettem 3db VF6 erősítőt. Kettő pöcc-röff, a harmadik már nem tudom hány pár Fet-et kinyírt. Próbáltam mindenhogy, dióda helyett bd139/140 páros minden leszigetelve, de nem jött össze. Az első kettőnél 30V a tápfesz itt 15v zenerek vannak, ennél a nem működőnél 45V a táp és 30v a zener.
De akkor csak jól csináltam. Valami más baja lehet. Lehet sok volt a feteknek 45v?
(#) Bakman válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Idézet:
„Lehet sok volt a feteknek 45v?”
Ha csak ennyiben tér el a harmadik a másik kettőtől, akkor igen. A FET-eknek sok paramétere van, nagy valószínűséggel te kilépsz a SOA-ból 45 V tápfeszültség mellett, ezért mennek tönkre.
(#) Suba53 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Szia!
Nem vagyok képben a VF6 erősítővel kapcsolatban.
Ha belinkelnéd a kapcsolását, meg az általad használt FET-ek típusát, talán lehetne ötletem.
Vagy nem, de látni kéne a teljes kapcsolást.
(#) Suba53 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Keresgéltem egy kicsit. Erről a műveleti erősítő tápáramával vezérelt fetes erősítőről van szó?
Bakman-nak igaza lehet. Te milyen Feteket használsz?
(#) btamas81 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Tessék VF6
Annyi a különbség, hogy 45v a táp és 30v zener.
(#) btamas81 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
(#) Suba53 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Gerjedést tudsz nézni szkóppal?
Úgy kéne nézned, hogy műterhelést akasztasz a kimenetre, amit fokozatosan csökkentesz úgy 20-30 ohmról indulva a hangszóró névleges értékéig. ( persze megfelelő teljesítményű ellenállásokkal, potméterekkel. )
Vezéreld ki maximumra, és figyeld szkóppal a kimenetet, és nézd meg, hogy hol száll el a fet.
Valószínű, hogy a +/- 45V táp már sok ennek a kapcsolásnak, ezekkel a fetekkel.
(#) btamas81 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Folytassuk már az erősítősbr mert lenne még pár kérdésem.
(#) Suba53 válasza btamas81 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Rendben.
(#) gkari válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 18, 2021 /
 
Ennél nagyobb, a lábkiosztás: 5...mm. 1µF -nál nagyobbat akkor nem gyártottak. Műanyag tokban készült, nagyon vékony fóliákból.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2021
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Aug 19, 2021 /
 
Van nekem ez a kis Tp-link hordozható modemem és beállítottam ha usb töltőt csatlakoztatom akkor kapcsoljon be. Szóval felesleges bele az akkumulátor mert úgy is addig megy amég ki nem húzom.
Ki is vettem az akksit és ha felrakom így tölteni megy a cucc 20 másodpercig utána kikapcsol. Szerintetek ha +és - lábát összeforrasztom akkor el tudom érni a célom hogy ha bedugom működik ha kihúzom megáll ?
(#) vargham válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Aug 19, 2021 / 1
 
Idézet:
„felesleges bele az akkumulátor”

Miért zavar, hogy benne van?

Idézet:
„Ki is vettem az akksit és ha felrakom így tölteni”

Nem tölteni rakod fel, hanem a töltőről akarod táplálni.

Idézet:
„utána kikapcsol”

Valószínűleg azért, mert úgy tervezték, hogy akkumulátorról működjön. Tehát nem feleslges bele.
Ennek több oka is lehet. Páldául a töltő elektronika vizsgálja, hogy veszi-e a töltést az akksi, és ha nem, akkor kikapcsol, mielőtt kigyulladna. Vagy a rádiós résznek időnként olyan nagy az áramfelvétele, amit az akksi simán kiszolgál, míg a külső tápegység nem. Soroljam tovább?

Idézet:
„ha +és - lábát összeforrasztom”

Akkor több gondod nem lesz már vele soha többé. (Értsd: Meg ne próbáld, mert tönkremegy.)
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2021
(#) Bolhabusz1990 válasza vargham hozzászólására (») Aug 19, 2021 /
 
Hogy tudnám kiiktani az akksit belőle?
(#) kendre256 válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Aug 19, 2021 / 1
 
Próbálj az akku helyére egy nagy kapacitású kondenzátort rakni (ha már mindenképpen ki akarod venni belőle az akkut...). Akár több kondenzátort párhuzamosan kötve, amennyi belefér. Nem kell nagy feszültségű, de minél nagyobb kapacitású legyen. Az akku 3,7V-os, elég 6V-nál nagyobb feszültségű kondenzátor (de felesleges 10V-nál nagyobb).
Például ilyen kondenzátorokkal tölteném ki az akku helyét.
Először kipróbálnám, akár sokkal nagyobb méretű kondenzátorokkal. Ha működne, akkor cserélném olyanra, ami kitölti az akku helyét.
Következő: »»   3634 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem