Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3897 / 3960
(#) dctacsi válasza szs hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Idézet:
„12R0=12Ω
18R0=18Ω”


Már csak az a kérdés, hogy vajon sorosan vannak kötve az ellenállások és 30 OHM mellett kb. 2,9V esik a ledeken, vagy párhuzamosan vannak és így 7,2 OHM mellett kb. 3,3V esik a ledeken?
Szerintetek melyikre van nagyobb esély úgy, hogy ezekkel az ellenállás értékekkel a 42 ledes modul 1700 lumen
A gyari adatok pedig: 2,84 volt mellett 47,9 lumen / led; 3,24V mellett pedig 56,7 lumen / led.
Vajon sorosan vagy párhuzamosan lehet?
(#) dctacsi válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
A tápegységem már megvan, egy 150W-os Mean Well táp, azt ha nem muszáj, akkor nem szeretném cserélni.
Viszont valóban a tápfesz levétele is helyettesítené az áramkorlátozó ellenállást?
(#) dctacsi válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Egyaltalan én jól használom a kalkulátort?
A "LED-en átfolyó áram" mezőben én adom meg, hogy mennyit szeretnék/gondolok átfolyó áramként, vagy azt ki kellene számolnom a gyári adatok alapján és azt beírni?
(#) Régi motoros válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Most nem értem mit rugózol még mindig az ellenállásokon? Az rajta van a panelen, neked nem kell vele foglalkozni. Ha van 24V -os tápegységed, akkor csak rákötöd azt és kész vagy. Ha kell fényerő szabályozás, egy egyszerű PWM szabályozót betehetsz a tápegység és a LED panel közé.

Pl egy ilyet, vagy hasonlót. A lényeg, hogy bírja a LED áramát.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) dctacsi válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Jajj ne is mond.
Sok fény, sok táp sok alga...
De persze ésszel kell mindent.
Nálam 60 liter mellett 4000-4200 lumen a cél.
Persze emellé kell sok növény, szépen belőtt növénytáp, szén adagolás, CO2 beoldas, és akkor nincs gond.
A gyorsan növő növények fel veszik a tápot és akkor nem jön az alga bumm...
1 év utan most tartok ott, hogy végre kordában tudom tartani az üveget...
(#) dctacsi válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
TC420 fog menni közé, azzal fogom szabályozni a ledeket.
Azért rugózom rajta, mert túl sok tápfeszt sem szeretnék adni neki.
Márpedig a 24V-os táp-ra ha 7-es csoportokba teszem majd be a LED-eket, akkor ~3,43 V esik ledenként, és nem szeretném ha sok lenne.
A LED ekhez külön alu nyákot fogok gyártatni, és ha egyszer megcsináltatom, akkor szeretném ha elsőre jó lenne.
(#) Bakman válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Idézet:
„a 24V-os táp-ra ha 7-es csoportokba teszem majd be a LED-eket”
Nem értem az egészet. LED-eket veszel/vettél vagy komplett LED szalagot/LED modult?
(#) proli007 válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
"Márpedig a 24V-os táp-ra ha 7-es csoportokba teszem majd be a LED-eket, akkor ~3,43 V esik ledenként, és nem szeretném ha sok lenne." Az áramkorlátozó ellenállás meg dísznek van?
(#) Régi motoros válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Ja, hogy te nem is azt a gyári panelt akarod megvenni amit linkeltél??? Azért ezt mondhattad volna. Ha egyedi panel és LED lesz, akkor szs már leírta, hogy kell kiszámolni az előtét ellenállás értékét.

De ha nem világos, itt van: 24V tápfesz, max 3V-ot engedsz meg egy LED-re, akkor az ellenálláson 3V esik, azaz ennyi megy kukába.
Ha engedsz 3.3V -ot ledenként, akkor csak 0.9V esik az ellenálláson.
Jelenleg 100mA -el számoltam, de te annyival számolhatsz amennyi jól esik.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Úgy látom, nem csak engem sikerült összezavarnia.
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Nahallod, belinkel egy gyári LED szalagot, aztán kiderül, hogy nem is azt akarja megvenni.
(#) Régi motoros válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Megnézed a vásárolni kívánt LED adatlapján milyen max áramérték szerepel.
Annak veszed a 80%-át, és beírod a kalkulátorba. Pl az adatlapon 100mA a max áram,
akkor te kalkulálj 80mA -al, és "sose" megy tönkre (persze ez csak akkor érvényes, ha nem kínai).

Ja és megfelelő hűtése is van.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) dctacsi válasza proli007 hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Idézet:
„Az áramkorlátozó ellenállás meg dísznek van?”

Ezt arra írtam, hogy valaki azt mondta, hogy csak kapcsoljam rá a tápot aztán majd dimmelem.
(#) dctacsi válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2023 /
 
Idézet:
„Ja, hogy te nem is azt a gyári panelt akarod megvenni amit linkeltél??? Azért ezt mondhattad volna.”


Lentebb az első kérdésemnél azzal kezdtem a mondandómat, hogy kinéztem egy bizobyos SMD led típust amiből szeretnék lámpát csinálni és, hogy közben megtaláltam, hogy van aki konkrétan ebből gyárt és, hogy ennekmintájára akarnam megcsinálni

A gyari adatlap szerint 150mA a led, így akkor a 120 mA az jó lehet ha jól értem.
Szerintetek a 120mA és úgy 3,3V-al kijőhet 42 db esetén az 1700 lumen?

Egyébként mindenkinek köszönöm szépen a segítséget!!!
(#) szs válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Írtam neked, hohy sorosan van, a számolast is megmutattam (bár én 3V-al számoltam LED-enként. De azt ő, a LED fogja eldönteni, hogy egy bizonyos áram mellett mekkora feszültségesése lesz. Előre csak kb. lehet számolni, az adatlap értéket alapulvéve. Van esély rá, hogy 120mA-nél épp 2,9V fog esni rajta. Mint arra is, hogy 3,1)

Azt pedig senki nem írta, hogy nem kell ellenállás, a keresjedő lapján van ilyen, de az csak hiba lehet.
(#) Jonni válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Idézet:
„Szerintetek a 120mA és úgy 3,3V-al kijőhet 42 db esetén az 1700 lumen?”


Ha dimmelni fogod akkor hiába jön ki az 1700 lumen, leszabályozva már jóval kevesebb lesz.



Én pl a ledek fényerejének 7-10 %-ával világitom meg az akváriumot.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2023
(#) Bakman válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Azért írtam, mert azt hittem, gyári LED szalagot akarsz használni. Jelen felállásban: LED-ek és egy ellenállás kell neked. Az ellenállást a maximális tápfeszültséghez és LED áramhoz kell méretezni, onnan lehet visszalépni a feszültség csökkentésével, így nem kell sem dimmer, sem felesleges fűtés.
(#) Fats Domino hozzászólása Okt 24, 2023 /
 
Üdv a tisztelt fórumozóknak!
Tegnap egy fényképezőgépet vettem egy idősebb úrtól,akinek a hirdetésére mentem el hozzá, és a kis műhelyében egy dobozban Nixie csöveket láttam meg, voltak szép számmal. IN -14 és IN-18 , ömlesztve nagyon-nagyon sok, és van közötte Z566, 567 meg 568 piros színű cső is jó sok abból is,ezek ugye nagyobb méretűek ,kicsit drágábban adja,de nagyon –nagyon megérné, ha működnek is, meg egy fura kivitelű ,piros gombafejű cső, nagybetűkkel az oldalán TESLA, de egyszerre min. 30 darabot kellene vennem. Az eladó nagyon kedves, de kevesebbet nem ad el, viszont gyanúsan nagyon olcsón kínálta fel eladásra. Azt mondta régen járt börzére ezekkel és más elektronikai holmikkal, , de amióta nehezebben mozog már nem. Nagyjából megszámoltam 100-120 darab lehet az összes, a nagy csövekkel együtt, elhoznám mindet, de ha mégsem működnek ,ennyi kidobni való pénzem most nincs, bár tudom,hogy ezek egyébként igen drága darabok,.!.Kérdezem a tisztelt fórumozókat, van-e valami egyszerű módszer a helyszínen a tesztelésre ? Sajna foglalatom sincs ezekhez . A kis csöveken hosszú forrasztható lábak vannak. Ha néhány darab véletlenszerűen kiválasztottak mind működnének, biztosan megvenném az összeset, de az is lehet,hogy megveszek 30 darabot és ezeket kipróbálom egy megfelelő tesztkapcsolással, ha nem bonyolult a megépítése.
(#) Jonni válasza dctacsi hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
A led(ek) gyári adatait add meg.
(#) Hp41C válasza Fats Domino hozzászólására (») Okt 24, 2023 / 1
 
Egy 9V -os dugasztáp, a Vicsys féle Nixie táp és egy 15k ellenállás kell a teszthez.
A táphoz ultra fast diódát használj (pl. UF4007) és nagyfeszültségű kerámia kondenzátort. Az ellenállás 0.25 - 0.3 - 0.5 W -os legyen, akzk bírják a 200 - 250V -ot.
A cső anódját az ellenálláson keresztül a + tápfeszültségre, a negatív tápot egy számjegy kivezetésre kötve, a hozzá tartozó számnak világítania kell.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2023
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Lásd melléklet.
(#) Fats Domino válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 24, 2023 /
 
Köszi! Visszamegyek és kipróbálok néhány darabot, de valószínűleg meg is veszem mindet! Üdv, és köszi a válaszodat.
(#) speedbump hozzászólása Okt 26, 2023 /
 
Sziasztok,

3600V-ot kellene kapcsoljak műszerrel egy ellenállásra úgy, hogy 100uA áram folyjon. Az áramkör többi részének az ellenállása teljesen elhanyagolható, vagyis egy 36MOhm, minimum 0.36W-os ellenállásra lenne szükségem.

A feszültség lineárisan emelkedik 3600V-ra kb 8mp alatt, nem egyszerre jelenik meg a műszer kimenetén.

Konkrét - magyarországi boltban megvásárolható - ellenállást tudnátok javasolni? (36MOhm-nál nem lehet kevesebb, de 100MOhm-ig bármilyen érték jó, mert nem a 100uA a lényege a mérésnek a lényeg. Nyilván nem szabad, átüssön át és a felfutás után 3-4mp-ig bírnia kell a gyűrődést.)

Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2023
(#) vision61 válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2023 / 1
 
Szia!

Lézernyomtatók, fénymásolók nagyfeszültségű részéből bontható 20-60 MΩ közötti, de találkoztam már 100 MΩ-os darabbal is (a régebbiekben biztos hogy van, azokból bontottam).
Itt kapható 51 MΩ-os.
(#) Skori válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2023 / 1
 
Tessék: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2023
(#) Fidel hozzászólása Okt 26, 2023 /
 
Sziasztok!
Vettem pár ilyen hideg párásító piezos kittet, de az usb-s elektronika nem bírja túl sokáig az üzemelést.
Kéne valami strapabíróbb megoldás hozzá.
Szerintetek hány Hz szükséges a porlasztáshoz és milyen megoldás lenne ide a megfelelő?
555Ic magában ezt meg tudná hajtani? 300mA kell a piezonak.
Bővebben: Link

piezo.JPG
    
(#) pipi válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Mi a baj az USB-ssel? Ha melegszik tegyél hűtőbordát az IC-re, esetleg a nyák aljára is
(#) nagym6 válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
555 Ic. max. 200mA, 0.6W. Kimenetét erősíteni kell pld.: komplementer tranzisztor párral.
(#) Fidel válasza pipi hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Több problémám is van vele.
Egyrészt a nyomógombos bekapcsolás, nem azzal kéne tudnom kapcsolni.
Ezt fixre kellett kötnöm, amit nem tudom, mennyire tolerál a kapcsolás, de egy hónap után beszarnak.
Nem tudom, hogy ettől, vagy a folyamatos terhelés sok nekik, de már nem akarnak bekapcsolni.
(#) Udvari Zsombor válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 / 1
 
Pont ez az, ne kösd fixre a gombot, nem arra tervezték az áramkört, hogy folyamatosan "nyomva" legyen a gomb, hanem hogy csak a kikapcs/bekapcs idejére nyomják meg.
Következő: »»   3897 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem