Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   588 / 3971
(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Igen,el is olvastam,köszönöm.De az előző kérdésemben arra voltam kíváncsi hogy a feltöltött kondenzátor kisütése elégséges e úgy ,ha egy ellenállást párhuzamosan kapcsolok vele.
Rendben egy 2k-s ellenállás,de melyik C-ra,10u vagy 220n?

Hogyan tudom kiszámolni hogy mekkora R kell kisütni a C-kat a tápfeszültség megszűnte után?Csak azért kérdezem mert pl a lenti kapcsolásban,ha kiszedem a konnektorból, a mérőcsúcsokat még össze kell érintenem hogy ne csípjenek meg.

led230v_s.gif
    
(#) maTaKee válasza Directors hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Üdv!
Ha már bekarikáztad őket, akkor már akár (ha ott vagy) el is olvashatnád, hogy mi a céljuk... segítek: "Input Volume"; "Output Volume"; a 3-at még nehezebb megtalálni, sok sikert hozzá!

Másik: a LED-nél a végén kicsit sokallom a 2×10k Ohm-ot, hogy az miért van azt már nem tudom, majd egy okosabb valaki megmondja.

(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Értem.Köszönöm.
(#) Directors válasza maTaKee hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Bemeneti hangerő és kimeneti hangerő.
De a 100k potira még mindég nem jöttem rá.Azt lehet vele beállítani,hogy mennyi feszültség kerüljön az IC-re?
(#) Rádió Kezdő válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Oké, akkor a stab. rész után rakom...
És köszi a segítséget...
(#) kontroll hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Senki nem tud segíteni a madaras kérdésben?:S
(#) Imi65 válasza kontroll hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Nem, mert nem áll elegendő adat rendelkezésre. Mekkora a terhelőáram? Mi a vezető anyaga? Mekkora a keresztmetszete? Ezek nélkül vajmi keveset tehetünk a megoldás érdekében. A fecske "impedanciája" az itt előforduló feszültségesés esetén elhanyagolható!
(#) kontroll válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Tudom h elhanyagolható de tőlem ezt kérdezik. alu a vezeték és énis csak ennyit tudok.

terhelőaramot sem tudok se mögöttes hálozati adatokat.DE egy kis információ azért van 400v nál kb Iterhelő=1000A max a terhelő áram ; S=1000mva ; l=500km max;
Nekem konkrétan a fecske lába közötti fesz esés kell!

nem tudom mennyi lehet az impedanciája meg azt se tudom h mennyi áramot bír elviselni.

az stimmt h párhuzamosan van a vezetővel

tudom 1000variáció van hogy az se mind1 h nedves száraz vagy hogy a vezető mely részén száll rá de a legegyszerűbbet vettem alapul h ahol rászáll ott a helyettesítő képbe 400v van tehát elhanyagoltam az addigi veszteséget.

impedancia (szerintem) aránnypárral=2000ohm/80kg = x/0,015 kg mivel 15grammos a fecskénk

Ha valakinek felkeltettem az érdeklődését írjon!
Köszönöm a segítségeteket!
Ha van ötlet várom!

szép napot!
(#) uli hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Üdv!
A Névtelen1 képen lévő két kis áramkör helyettesíthető egymással?
A második képen látszik, hova kellene beilleszteni.
Kösszn előre is uli
(#) proli007 válasza uli hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Hello!
Nem, mert a PNP tranyós hibás kapcsolás. Ez egy Shunt stabilizátor a maga nemében. Tehát a zénernek, a kollkltor-bázis között van a helye. Ha a kollektor-emitter feszültség meghaladja a zéner+tranyó BE feszültségét, a tranyó kinyit és vezetni kezd. Ezért a kollektor feszültség nem tud tovább emelkedni. De a tirisztoros kapcsolásban, még a tirisztor gate feszültsége (kb. 1V) levonódik a "satabilizátor" feszültségből.
(Az előzőleg feltett szabályzó rajzod még szerintem hibás. A "nagy" diódánál, sem biztos, hogy jól nézted ki a katódot és az anódot. Az sem ártott volna, ha berajzolod, mi hova megy a motornál.)
üdv! proli007
(#) Seclusion hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Sziasztok!

Adott egy BU 2520 AF tranzisztor (adatlap: http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/BU2520AF_1.pdf )
Három kérdésem lenne vele kapcsolatban. Melyik karakterisztika is az, amely segítségével be tudom állítani a munkapontot? (motor gyújtásvezérlést végezne)
Továbbá, mekkora hűtőfelület kell neki, és hogyan csatlakoztassam azt hozzá (csavar és hővezetőpaszta?)?
A választ előre köszönöm!

Üdv.: Szilárd
(#) tyby válasza mineral hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
köszi egy hös vagy!
(#) rammeradrian hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Üdv!
Elromlott az autóm rádiójának a hangerő szabályzója kijár a tengelye ...
Ugyebár ezekben enkóder van (asszem) A kérdésem a következő ezek nek van típusuk vagy egyszerűen veszek másikat aminek a mérete megfelel?
(#) AutomATIc hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Hell!
Azért írok ide mert a többi topic halott és nem tudok még újat nyitni. Szóval: szeretnék pc kormányt csinálni 2 db gamepadból. Mivel a 2 gamepadon 4 tengely van így ugyanannyi potméterre lenne szükségem és azt szeretném megtudni, hogy milyen típusa legyen ezeknek(milyet tud kezelni ez a gamepad). ...ja és az egyik legalább 2X legyen körbetekerhető(ez lessz a kormány). A többit majd megoldom. Előre is köszi a segítséget és a megértést.
(#) Stefan válasza AutomATIc hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Gameport nincs a gépeden? Arra egyszerűbb kapcsolást készíteni szerintem.
Bővebben: Link
2 USB gamepadból összeütni egy kormányt
(#) AutomATIc hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Nincs gameportom és a játék is felismeri a 2 gamepadot.
Amúgy meg hogy oldanád meg ezeket:
kuplung, fék, gáz, kormány, 7sebesség+üres+hátramenet, kézifék.
(#) Imi65 válasza kontroll hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Ha a madár 1 vezetéken áll, nincs jelentősége a hálózati feszültségnek (legalábbis 35kV-ig). Ez valami beugratós kérdés lehet (legalábbis kicsit sem "életszagú"), az még hagyján, hogy 1000A , bár - szerintem - ekkora áramot már inkább sínen visznek, de semmiesetre sem 500km-re. A vezetőképesség viszont megint csak érdekes adat. Az 1000mA/V az 1A/V, ami nem más, mint 1 Ohm. Ha ez 1 m-re vonatkozik, akkor 1m-es vezetőszakaszon csak 200A folyhatna fáziszárlat esetén a trafó kapcsaitól 1 m-re (mivel valamin vissza is kell mennie az áramnak) Ez 2 m-en 400V feszültséget jelentene, vagyis cm-enként 2V-ot. A fecske 4 cm-es lábtávolságára tehát 8V jutna. Ezt a szarus lábával meg sem érezné. Annál inkább a huzal által termelt meleget. A 2m-es vezetőn 400X200=20kW teljesítmény jutna. A fecske "alá" 1600W, ami már egy nagyobb méretű főzőlap teljesítménye.
De az is lehet, hogy nem értettem meg a feladatot. :nemtudom:
(#) kendre256 válasza kontroll hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Mivel szinte semmit nem tudunk a vezetéken folyó áramról, a vezeték ellenállásáról, csak feltételezésekre hagyatkozhatunk.
Tételezzük fel, hogy a feszültségesés nem túl nagy, hiszen a feszültséget az áramszolgáltatónak is egy meghatározott értéken belül kell tartania.
Legyen a feszültségesés 300 méteren mondjuk 30 V. (Ha sokkal nagyobb lenne, akkor a transzormátor melett túl nagy lenne a feszültség, a vezeték végén pedig túl kicsi.)
Ebből az jönne ki, hogy 4 cm távolságon a feszültségesés 4 mV. Viszont a feszültségesés nem azonos a vezeték minden szakaszán, mert a trafóhoz közeli vezetéken az összes terhelőáram átfolyik, míg a távolabbi vezetékrészeken csak az utána lévő fogyasztóké. Emiatt (egyenletes terhelést feltételezve) a trafóhoz közeli szakaszokon lehet kétszeres értékkel is számolni.
Ebből 8 mV jön ki a fecske "lépésfeszültségének".
Nem tudom, hogy a fecske mennyire érzékeny a feszültségre, szerintem valószínűleg nem érzi meg (az ember ekkora feszültséget biztosan nem érez meg).
Ezek a számítások feltételezéseken alapulnak, több érték is eltérhet ettől, de nagyságrendileg szerintem kb. jó a számítás.
(#) rammeradrian hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Üdv!
Elromlott az autóm rádiójának a hangerő szabályzója kijár a tengelye ...
Ugyebár ezekben enkóder van (asszem) A kérdésem a következő ezek nek van típusuk vagy egyszerűen veszek másikat aminek a mérete megfelel?
(#) mammut válasza rammeradrian hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Ha teljesen körbe tekerhető, akkor enkóder igaz, ha nem, hát potencióméter.
ITT kapható pár, de ahogy elnézem a pulzusszám eltérő lehet, a pozíciószám az szerintem mindegy (hogy 24 vagy 48 segmens egy körbefordulás).
EZ lehet, hogy jó is lesz neked, már láttam egy-két helyen ezt a típust, de még beszerzés előtt meg kell nézni a bentlévő adatait és lábszámát.
(#) Rádió Kezdő hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Sziasztok!
Van egy LCD TV-nk, és van rajta VGA csatlakozó. És azt szeretnénk megoldani, hogy a TV, és a monitor egyszerre tudjon működni. Valaki tud erre megoldást???

Előre is köszönöm a segítségeteket, és remélem mindent elmondtam, ami szükséges lehet...

Egy picikét még jobban össze kellett volna szedni a gondolataimat
(#) mammut válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Csak 1 csatlakozója van a videókártyának?
Ha nem, akkor semmi probléma.
Ha igen, akkor vagy kókányolni lehet vele (párhuzamosan kötözni a jelvezetékeket), vagy az esztétikusabb módja, beszerezni ezek közül valamelyiket:
1.
2.
(#) Action2K válasza mammut hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Ez is "kókányolás" (második alternatíva), nincs leválasztóerősítő, beterhelnek egymásnak szerintem.
(#) mammut válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Egyébként igaz, de akkor marad EZ
a megoldás. Szerintem jobban megéri venni egyet, az biztos működik.
VGA Pinout.
(#) hadnagyakos válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Ha van a videokártyádnak a VGA-n kívül más kiemenete is, akkor a TV-t arra rákötheted a VGA-n pedig marad a monitor. Általában szokott lenni rajtok egy mini din csatlakozó, amiről egy speciális kábellel le lehet szedni a videó jelet RCA csatlakozóra.
(#) MolnarG válasza hapro hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Kicseréltem az IC-t lm358-ra de még ez sem hozott teljes sikert, arra a megfigyelésre jutottam nyitott bemenetnél, hogy össze vissza ugrál a feszültség a kimeneten, gondoltam megnézem szkóppal, hogy mi is a helyzet és amint rácsíptettem a a mérőkábel krokodil csipeszét az áramkör gnd-jére megszűnt az ugrálás, ha lecsíptettem ugyanúgy hülyéskedett tovább. Most tettem a gnd és a föld vezeték közé egy 1Mohm ellenállást és egy 15pF kondit és így nem ugrál. Egy ideig azt hittem megfelelően működik már, de sajnos nem... most az a helyzet, hogy 3x kb eljátszottam vele, hogy hangfreki ki hangfreki be kapcsolgatott rendesen (kb. pár percet állítottam be) aztán utoljára nem akart lekapcsolni. rátettem a kimeneti kondira multit és látom, hogy csökken a fesz mondom jó, levettem a mérőzsinórt vártam de nem akart kikapcsolni visszatettem megint látom csökken a fesz, de most hagytam a multit és vártam hogy lemenjen 0-ra (jelenleg egy ledet tettem a relé helyére, hogy ne rángassa). majd levettem és újra világít a led. Tehát most az a helyzet ha a multi rajta van akkor csökken a fesz, de ha leveszem róla mind a két mérőkábelt akkor visszaugrik a kimenet 9 - 10V-ra, de ha csak az egyik kábelt veszem le és a másik rajta marad akkor is lecsökken nullára. Valakinek van ötlete mi lehet a probléma? Bővebben: Link
(#) Krisz015 hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy egy 3.6 V-os 3600mAh-s akkumulátorral lehet-e 12V-ot előállítani? Hogyan?
(#) Rádió Kezdő hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
mammut:
Üdv! Én igazából, nem szeretnék 10-en akárhány ezerért venni egy olyan izét, valamint az a .gif nekem nem jött be amit belinkeltél, feltöltenéd mellékletbe?

A VGA lábkiosztása nem ez

Action2K:
Olyan leválasztóerősítőt lehet építeni?

hadnagyakos:
Ez a spec. kábel van, amivel RCA-ra átalakíthatjuk, de az illető szerint "nagyon nagy a jelveszteség az átalakításnál" Amit nem is értek hogy honnan szedte...

Igazából én egy kapcsolásra gondoltam...
(#) Rádió Kezdő válasza Krisz015 hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Sorba kötsz 5-öt , és 7812-essel leszabályzod...
(#) nagy_david1 válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Írta hogy EGY db akkumlátorral
Következő: »»   588 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem