Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   587 / 3971
(#) uli hozzászólása Aug 9, 2009 /
 
Sziasztok!
Adott egy feszültségszabályzó, ami a világítást is szabályozza.
A probléma vele, hogy túltölt.
Szétszedtem, és visszafejtettem a kapcsolási rajzot.
Valaki tudna segíteni, mit kéne kciserélnem, hogy ne töltse túl az akksit??
(gondolatom szerint a Zénert ha kisebbre cserélem pl 6,8V megoldódhat a probléma.)

Valamint egy dolgot nem értek. A tranzisztort, és a C és E lábakra csatlakozó diódákat. Pontosan a gondom a tranzisztorban lévő dióda. Az pont ellen irányú a többi kettővel.

Valamint aki érti, hogy miként működik az áramkör, pár szóban ha elmondaná, megköszönném.
Uli

kapcs.jpg
    
(#) MolnarG hozzászólása Aug 9, 2009 /
 
Sziasztok!

Összeraktam az alábbi hangfrekvenciára automatikusan bekapcsoló kapcsolást, szimulátorban szépen is működött, de! próbapanelon is meg rendesen összerakva sem működik helyesen. Műv erősítőnek TL072-őt használok, D1 után jelenleg egy 56k-s ellenállás és egy 100µF-os kondi van, a 10 ohm-ot a GND-ről elhagytam, a Fet nincs benn, mert ha nincs bemenő hangfreki akkor is 10V-van a kimeneten és rángatja a relét, mint a géppuska. Mit rontottam el...
(#) hapro válasza MolnarG hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Milyen nyákot használtál hozzá? Lehet abban van hiba.
Nekem elsőre működött, de FET-nek ha jól emlékszem az előírt típus kellett hozzá (MTP3055), mással nem volt hajlandó menni.

Mármint az R10 ( 10Mohm ) helyett van 56K és vele párhuzamosan 100uF?
Ha érdekel építsd az én nyákomat az tuti elsőre menni fog.

IC helyett TL072 ? Azzal is próbáltam, de nem volt jó, LM358-ra cseréld ki, azzal megy. De amikor építettem, akkor valahol pesten beszerezhető volt a 1458-as IC is. Talán HQ?
(#) Dani494 hozzászólása Aug 9, 2009 /
 
Sziasztok!
2 kérdésben szeretném a segítségeteket kérni.

1. 230 AC-ról hogyan tudok biztonságosan 1,5 V-t generálni?Biztonságos alatt értem azt,hogy ha egy alkatrész elszáll a kapcsolásban,akkor semmi esetre se kerüljön nagyobb feszültség a kapcsolás kimenetére.Nekem a biztonsági részénél a transzformátor,az optocsatoló,és a biztosíték jutott eszembe.A kérdést egy elvi elgondolás váltotta ki,miszerint lehetséges e egy 1,5V-os summer táplálását megoldani így.Szóval a terhelés/áramfelvétel nagyon kicsi lenne.

2. A linkelt kapcsolásban miért párhuzamosan van kötve a dióda a LED-el?Mi történne ha sorosan kapcsolnánk őket?
(#) Dani494 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Képet elfelejtettem..
(#) Dani494 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Kép csatolásakor mindig lefagy a böngészőm úgyhogy itt a link.Az alsó kapcsolásról lenne szó.
(#) mex válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Mivel a hálózati áram iránya másodpercenként 50x megfordul, a dióda szükséges, és helyesen is van bekötve. A ledek záróirányú feszültsége pár volt, és a dióda nélkül (ami kinyit, ha a ledre záróirányú feszültség kerül) tönkremenne, zárlatossá válna. Sorosan is lehetne kötni, de akkor a hálózati feszültség csúcsértékét is elviselő tipus kellene, igy viszont elég egy 1N 4148-is.
(#) Dani494 válasza mex hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Értem.Köszönöm.
(#) mex válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Az első kérdésedre válaszolva, legbiztonságosabb a transzformátoros leválasztás.
Ha véletlen érintés kizárt, lehet a kapacitiv ellenállásos kapcsolásokat is alkalmazni.
(#) Dani494 válasza mex hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Nem tudsz egy linket ahol van egy 230AC to 1,5DC Xc-s konverter rajz?Én nem találtam.Vagy egyszerűbb ha kiszámolom C értékét Xc alapján?
(#) mex válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Egyszerűbb, ha számolod. Szükség lesz a feszültség stabilizására is, ezt célszerűen egy leddel oldd meg.
A helyedben graetz egyenirányitást tennék,igy fele akkora kapacitás is elég.
(#) Dani494 válasza mex hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Ehhez mit szólsz?Az értékeket majd számolom.A piros kapcsolás biztosra működik, 1,5 elég neki.

1.JPG
    
(#) tyby hozzászólása Aug 9, 2009 /
 
bocsi hogy zaklatlak titeket de segitség kéne nagyon egy 80 wattos minihifihez milyen hangfalat csináljak elöre is kössz.
(#) tyby hozzászólása Aug 9, 2009 /
 
sziasztok légsszi segitsetek 80 wattos miniohifihez milyen hangfalat csináljak?elöre is kössz
(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Első az érintésvédelem.
Köszönöm a segítséget.De mi az a ,,x2es'' típus?
(#) MolnarG válasza hapro hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Az LM358-at megpróbálom, abban biztos vagyok, hogy nem a FET hibás hiszen rendesen működteti a relét ha nincs a rákötve a műv. erősítőre, az a baj, hogy állandóan van jel a kimeneten...
Azért raktam ideiglenesen 56k-t hogy ne kelljen sokáig várni míg kisül a 100µF kondi. Nem tudom, hogy mi lehet a probléma nem hiszem, hogy olyan nagyon érzékeny lenne az áramkör, hogy ne menjen el próbapanelon. A Te nyáktervedet hol találom? Egyébként nekem MTP3055V-m van, az LM358-at mindenesetre megpróbálom...
(#) gg630504 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
(#) Dani494 válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Köszönöm.
(#) uli hozzászólása Aug 9, 2009 /
 
Valaki nekem is segítene? Bővebben: Link
Kössz: uli
(#) hapro válasza MolnarG hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Majd holnap felteszem ide a nyáktervet, a másik gépen van.
(#) mineral válasza tyby hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Szia!

Ha az erősítő 80 Wattos akkor minimum 80 Wattosat kell építeni. És ami még lényeges az az kimeneti impedancia. 4 vagy 8 Ohmos. Ritka esetben 6 Ohm.

Az erősítőnek megfelelő hangszórót és hangváltót kell építened vagy venned.

Innentől kezdve már a pénztárcádra és a fantáziádra van bízva. Milyen alakú, hány utas. stb. stb.


Hangdoboz.

Hangváltók.
(#) Rádió Kezdő hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy kérdésem volna... Mégpedig, hogy van ez a kapcsolás, és én a melléklet alapján átalakítanám... Szerintetek így megkapja a tápfeszültséget?
A válaszokat előre is köszönöm...
(#) Rádió Kezdő válasza Rádió Kezdő hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Éreztem, hogy e felejtettem valamit...

kapcsolas.gif
    
(#) hapro válasza MolnarG hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Itt a nyákrajz a ki-be kapcsolóhoz.
(#) Rádió Kezdő válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Tehát majd mérjem le az össz. áramfelvételt, és addig ne rakjam be ezeket???
Még valami: a kondit az akku-ra kössem, vagy a stabilizált rész után
(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Működik a kapcsolás.10u-val a LED-el együtt 1,78 V-t mértem.
Ha 10u helyett 100u-t teszek be,a LED nem világít,és 1,45 V-t mérek.
A 220-330n értéket azt Xc=1/2pifC alapján,de a 100 ohm és a 10u-t azt hogyan számoltad?
(#) kontroll hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
sziasztok

Kérdésem a következő volna: Nem madárvédelem de kapcsolódik hozzá
0,4 kv távvezetéken a fecske (lábak távolsága 4cm) rászáll 1 fázisra mekkora a fesz esés a lábak között?

elméletem szerint lábak közötti vszabadvezeték reaktancia Xvez=400x0,00004=0,000016 Ω
most h a fecske impedanciája mennyi az jó kérdés


ötletek várok a kiszámításhoz.

előre is köszönöm.
szép napot
(#) Dani494 hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Véletlenül rácsatlakoztattam a feltöltött kondenzátort a summer áramkörre,ami megölte a tranzisztorokat.
Hogyan lehet ezt kiküszöbölni a jövőben?Az elég ha a kondenzátorral párhuzamosan kötök egy ellenállást?Ha igen,akkor hogyan számoljam ki hogy mekkora értékűt?
(#) Rádió Kezdő válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 10, 2009 /
 
Szia!
És mi van akkor, hogyha a 2-es, és a 3-as láb közé teszek 100nF-ot, és az aksira a nagy kondit...
(#) Directors hozzászólása Aug 10, 2009 /
 
Sziasztok!

A képen látható potiknak(pirossal bekarikáztam) mi a céljuk?
Gondolom a bemenetnél és a kimenetnél lévő potknak nem nyákba ültethetőknek kell lennie.De a TL082-es IC + lábánál lévő potinak nem tudom milyennek kell lennie.
Ja és némelyik kondihoz oda van írva,hogy Non-Polar. Oda mkt vagy mkp kondi kell?

limiter.JPG
    
Következő: »»   587 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem