Fórum témák
» Több friss téma |
Adott egy 17V-os transzformátor és egy TBA810AS-el szerelt 2*7W-os erősítő. A problémám a következő: az áramkörnek 9V váltó kellene adni, abból egyenirányítás és puffer után kb 12-13V egyenfeszültséget kapunk, amire az áramkör tervezve lett. (gyári, bontott, működő erősítő panelről van szó) Mivel nincs más trafóm, ezt kellene használnom. Kaptam egy bizonyos rajzot (csatoltam), amivel elméletileg a zénerdiódák változtatásával tudnék különböző alacsonyabb feszültségeket elérni, de a gondom az, hogy akár 5V1, akár 7V-os zénert rakok bele, egyenirányítás után mindig 13,1V-om van, s puffer ezt még feljebb dobja. Az erősítő így túlterhelt lesz, a kondik se bírnák, mert 16V-osak...
Tudna valaki segíteni egy 1-2 alkatrészes kapcsolással, amivel el tudom érni, hogy puffer után se ne legyen nagyobb feszültségem, mint 13, max 14V? Köszi előre is, üdv!
Szia!
A 12V-os stabkocka használatát elvetetted?
12V-os kockám nincs itthon, esetleg LM317T, de ha ezt is alkalmaznám, jó sok hő termelődne, amit el kéne hűteni. Vagy tévedek?
Minden esetben egyformán sok hő termelődne, mert ugye nem kapcsolóüzemű módszerrel akarod csökkenteni a feszültséget, hanem disszipatív módon.
Rendben, akkor előkeresem az LM317-et.
Összedobtam, megy is. Most 10,8V-ot állíttattam be, de kikérem a véleményed mielőtt kipróbálnám, hogy mennyin hagyjam, ha a nagy pufferkodni ami benne van 4700µF/16V-os. (én azt számoltam, hogy 10,8*1,41=14,67..., szóval szerintem ez jó így, de ki tudja...)
Üdv!
Tégy rá terhelést és mérj feszültséget. Ezt már nem nyomja fel a puffer.
Az LM317-et már a pufferelt oldalra kell tenni és azzal beállítani a TBA-s panelre jutó feszültséget. Most hogy van kötve?
Ezt az áramkört építettem meg, azzal a változtatással, hogy a 0,1µF helyett 1µF-ot, a 240R helyett egy 220-at tettem be. Ezt egy külön, lukacsos panelra építettem meg, s ennek a kimenetét szeretném rákötni a majd a 4700µF/16V-os nagy pufferkondira, ami az erősítőt szűri.
Ez így jó. de azt nem értem, hogy az 1,41 hogy jön be a képbe, hisz az LM kimenetén már stabilizált feszültség van, a bemenetén meg a 17V AC-ból egyenirányított és pufferelt feszültség.
Semmi, akkor valami bekevertem...
A 17V-ból egyenirányított feszültség különben csak azzal a kis 1µF-el van pufferelve.. De, hát ha ti mondjátok, hogy így már nem fog a feszültség nőni a 4700µF után, akkor beállítom 12-13V-ra az LM317T-t, aztán meg kipróbálom az erősítőt.. Üdv!
Ó, kedves Jani! Ez az 1,41-es feszültségnövekedés csak az egyenirányító pufferén jelenik meg, amikor is az effektív 17V-os szinuszos váltakozófeszültségből a kondenzátor segítségével csúcsfeszültségű érték alakul ki. Az LM bemenetén pedig nagyobb puffer legyen, mint a kimenetén (4700 uF).
Összedobtam, valóban a nagy puffer nem növeli a feszültséget, az erősítő szépen szól. 14,85V-ra van állítva az LM317. Köszi a segítséget!
Ha L7812CV használok, és a bemeneti feszültség 30V DC, azt adatlap alapján elbírja.
De ha olyan 1A-el terhelem meg, akkor azt a hőt el is tudja diszipálni a TO220-as tok? (18W) Vagy pedig használjak több lépcsős szabályozást? (7824=> 7818=>7812)
Én is azt tettem, annak idején valamikor, amikor 24V-ból kellet az 5V, de akkor, hogy a 12V se legyen ott hiába, arról ment a ventilátor. Ha az anyagiak megengedik, a helyedben elgondolkodnék egy kapcsolóüzeműn, ekkora veszteség esetén talán mégis jobban megéri, pl.:LM2576. A 78xx stabilizátorokhoz képest kicsit drága, de én jutottam már hozzáluk 3-400 Ft-ért is. Nem muszáj belőle a legdrágábbat megvenni.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
1A-hez én inkább valami ilyesmit használnék erre a célra: Bővebben: Link
Kösz. Így készen meg pláne megéri, de én még nem botlottam bele. Ezt csak rendelni lehet?
Ha "azonnalra" kéne, akkor apróhirdetés, vatera, ilyesmi helyeken nézelődhetsz. Mondjuk aki ott árulja, az is a netről rendeli, így nyilván többet fog érte kérni.
Köszönöm, akkor inkább teszek bele egy 12V-os trafót, abból van itthon min 15db. És akkor elég lesz a 7812.
Csak súlyt akartam csökkenteni, de mindegy, azért építek abból ami van, így olcsóbb, és még lehet jobb is.
Közben megrendeled, és nyugodtan kivárod, míg ideér. Nincs szállítási költség.
Azért a 14.85v elég közel van a (nem fiatal) puffer 16V-jához, én lejjebb venném.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2013
Kösz most épp nem kell, de én még a sarki boltba lejárós generációhoz tartozom. Ibi-től (E-bay, külföld) még nem rendeltem. Ott hogyan megy a fizetés? (OTP-s bankkártyát elfogadnak?) Az utánvét, meg úgy tudom, húzós.
PayPal-t érdemes használni ilyen külföldi fizetéseknél.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy FET-es stabilizáló áramkört. Jelenleg egy ilyen megoldást használok, de nagyobb teljesítményre szeretném használni, kis méretben. Tehát ha megoldható hasonló kivitelezés mint ami a képen van az lenne a legjobb. 10-15 amper 12 V-on a célom, valamint hogy minél olcsóbb legyen és kis hűtőfelületet használjak hozzá. Válaszotokat előre is köszönöm!
Szia! Az áteresztő jellegű szabályzónak az a kellemetlen velejárója, hogy a fel nem használt feszültség és a kibocsájtott áram szorzata menthetetlenül hővé alakul. A bejövő tápfeszültségből levonod a 12V-ot, megszorzod 10A-rel a kapott teljesítményt el kell fűteni. Kritikus része a kérdésnek mekkora feszültség esik a stabilizátoron?
Ha a méretet szeretnéd csökkenteni, használj kapcsoló üzemű szabályzót. A hatásfoka lényegesen jobb lesz, árban sem veszélyes. Így is keresheted: step down converter.
Igen-igen nézegettem külföldi honlapokon step down konvertert és tényleg nem borsos az áruk. De nagy tételben még mindig sok.
Szóval ennek az alkalmazási helyén ebben az esetben max 14.7 V-ot kapna (auto generátor feszültsége). Tehát olyan 30 W alakulna hővé. (igaz itt is már kicsit túl méreteztem, mert egy 75 W-os fűtőpatront szeretnék vele meghajtani). Egyébként megoldható lenne?
Megoldható: elvi vázlat. Mekkora pontosságot kell elérni? Miért kényes a fűtőpatron a tápfeszültségre?
12V +-0.4 V, de most csak így hasra ütve mondtam. A legjobb minél pontosan tartani a tápfeszt.
Hűtőgépben lesz alkalmazva (abszorpciós) és ha túl nagy a feszültség akkor akár fagyaszthat is a hűtő. Kamionoknál ugye 24V-os az aksi, de a töltés kb 28V. Tehát ott is elég problémás a dolog. Esetleg értékekek tudnál mondani az alkatrészekhez?
Ahogy nézem a rajzot, a műveleti erősítő valamiféle "komparátorként" vagyis feszültség összehasonlítást végez a referenciafeszültséggel, hogy a kimeneten tartsa a fix feszültséget?
Esetleg azt ki lehetne hagyni és szimplán egy Zéner dióda végezné a ezt a feladatot. |
Bejelentkezés
Hirdetés |