Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Kérdés: ezt a kapcsolást át lehet alakítani úgy, hogy legyen rajta mikrofonos kimenet? Ezt a weboldalt nézegettem, hogy itt hogy van megoldva. A program androidra működik, már csak egy érzékelő kellene.
A playwebáruházban van egy RadMeter nevű program amiben ki lehet választani a cső típusát, hogy a jack dugóra milyen van csatlakoztatva és van még olyan beállítása is amiben az audióról adjon-e tápfeszt. Telepítés után egyből kér engedélyt a mikrofonhoz való hozzáféréshez. A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2016
Én azért inkább beraknék egy apró erősítőt, nem közvetlen a nagyfeszt osztanám le ilyen módon.
Hi nekem van 1 db 1s5t csövem, fűtés 1,5V (pont, se több se kevesebb!) anódfesz 45V nem 450! Voltak ilyen anód telepek, Perion is gyártott, most 5 db 9V-os sorba.
Alig 6 évvel később biztosan örülnek Neked ha még nem talált volna ez idő alatt.
Én arra gondoltam, hogy a piezóval párhuzamosan lenne a leválasztás a mikrofonos véghez. Össze raktam Sance tervei alapján és működik Az SBM 20-as csövet meg ebay-ről 3850 Ft-ért találtam.
A "folyamatos" alap jelzést meg az elem miatt van. Ha fogom az elemet, akkor a led is csak akkor villan ha az urán ásványt a közelébe rakom (vásártéren lehetett venni ) A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2016
Végre tudtam szerezni egy hibás headsetet így én is ki tudtam próbálni. Én a képen látható módon kötöttem. A kondi 100p-s (ez volt kéznél), az ellenállás 10k. Nekem a Radmeter annyira nem tetszett, ezért kerestem mást. Elég sok ingyenes van, de mindegyiknek van valami bogara. Nekem a Radiation detector Atomsimple jött be. Igaz ez nem számol CPM-et, és a cső típusát sem lehet változtatni, de a hozzá vásárolható készülékben szerintem sbm-20 van, így ez nekünk pont jó. A kijelzett értékek is korrektnek tűnnek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
Le töltöttem a programot amit írtál.
Össze hasonlítottam a 2 programot az urán ásványommal. Sztem nem SBM20-as a cső hozzá. Ami érdekes, hogy nagyjából ugyan annyi ideig járattam a programokat és a Radiation detector Atomsimple kétszer nagyobb értéket mért (még növekedett volna), mint a Radmeter. Majd még tesztelgetem, hátha csak nem jól volt beállítva a progi. Bocs a rossz minőségű képért, de másik telefonnal csináltam a képet. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2016
Közben méricskéltem. A rádiumnál már én is sokalltam a kijelzett értéket, 74-75 helyett 100 usv/h írt ki. De lehet, hogy ez az érték közelebb áll a valósághoz, mert az AVR-s amit csináltam a beütésekből lineárisan számolja a dózist. A progihoz való készülékben pedig tényleg SBM-20-s cső van. Bővebben: Link
Bővebben: Link
Mondjuk a kondi amit be tudtam rakni az 10 nF-s az ellenállás 1 K (a telefon headset mikrofon készenléti feszültségét megmértem: 2,6 V. Amit kezelnie kell az 1,2 V körül van. A "folyamatos" jelzésnél tudtam ezt ki mérni. A BC 237-t BC 547-C-vel tudtam helyettesíteni. ). Most azon gondolkozok, hogy a kondi mérete mennyire befolyásolhatja a küldött impulzus hosszát? Ahogy néztem a beütések számát; amikor a piezon 1 kattanás hallatszott volt, hogy 5-6 beütésnek számolta. Bár, mivel a piezoval kötöttem párhuzamosan, lehet hogy a piezo töltését is bele számolta volna?
Majd ha meló után haza értem, ki próbálom úgy, hogy a piezo nincs bekötve és úgy hogyan mér.
Próbáld ki a Pocket Geigert. Ez ugyan nem jelez semmit, de egy oszcilloszkóphoz hasonlóan ábrázolja a bejövő jelet. Lőttem pár képet, hogy milyen különbség van 100p, 1nf, és 6,8nf között (nem találtam 10nf-at). Látszik, hogy 6,8nf-nál már torzul a jel. Szerintem cseréld a kondit 1nf-ra vagy kisebbre.
Megnéztem ezzel a progival. 10nF-nál már eléggé torzult a jel. Ma délután majd veszek egy másik kondit. Az üzletből majd a lehető legkisebbet kérem és megnézem azzal is.
Elég ha 2 szigetelt drótot összetekersz pár centis hosszban (hernyó trimer kondenzátor) azért nem kell boltba menni , hogy a lehető legkisebb kondenzátort előállítsad .
Mér a program csak a beállításokban a radiationt és a noise értéket be kell állítani. Ha csak a radiation értéket éri el, akkor kezd el számolni. A 100 pF-nál maradtam. Ki próbáltam az 1 pF, a 56 pF 100 pF kerámia meg kíváncsiságból egy 1 nF fólia kondival is. Ellenállás bekötéssel és anélkül. Ha be volt kötve az ellenállás akkor többszörösen jelzett vissza. Ha nem volt be kötve akkor eléggé tiszta volt a jel.
Mivel nem tudom az utolsó hszt módosítani, így írom: az impulzusba a piezó be zavart így az már külön tranyóról megy. A PocketGeigerrel sikerül mérni, de mégis a 10 nF-s kondinál kellett maradnom, mert a többinél nem volt elég erős a jel. A program nálam így tud mérni (mivel gyenge jelről van szó): Radiation 2% , noise 4%. Ezekkel a beállításokkal a háttérsugárzásra 22-29 CPM-et ír ki, viszont a uSv/h-s értékre 1,2-1,35. Van benne egy váltó képlet: CPM=a*uSv . Erről a képletről nem találok használható infót...
Azèrt mert cső függő. Majd megkeresem, mèg bele lehet rakni a háttèr jel èrtèkènek a kivonását is. Ez persze csak gyönge sugárzásnál zavar mint ahogy a holtidő hatása csak a mèrèstartomány felső tartományában.
Többszöri próbálkozásra sikerült rávennem, hogy számoljon. Elég bizonytalan, néha számol, néha nem. A CPM=a*uSv helyére 175-öt írtam, így 25 CPM-re 0,14 usv/h ír. Nem volt alkalmam kísérletezni vele, hogy jó-e, mert azóta nem megy. Ezen az oldalon a "Converting CPM to a Dose Unit" résznél megtalálod, hogy miért annyit írtam.
Ismerem mint a tenyerem, van 2 is!
No de minek a mikrofon? Milyen célt szolgál egy Geiger számlálóban?
A telefon mikrofon-bemenetére gondolt.
Idézet: Kössz! Közben már én is rájöttem. „A telefon mikrofon-bemenetére gondolt.”
Sziasztok Még új vagyok a témában . Sikerült szereznem egy IH-5M sugárzásmérőt tökéletes állapotban .Egy problémám van vele:hiányzik belőle az aksi . Ha rákötöm egy mezei góliát elemre akkor a háttér világítás szépen üzemel,de ha tovább kapcsolok telep ellenőrző üzemmódba akkor már nem csinál semmit Arra már sikerült rájönni hogy nincs meg a megfelelő áramerősség . Nincs valami ötletetek hogy mire vagy milyen akkura köthetném rá hogy működjön ?
A válaszokat előre is köszönöm
Bébi méretű NiMh akku elbírja és bele is fér a gyári szögletes helyére.
Hát sajnos bébi méretűt nem kaptam . De kaptam rendes góliát elem nagyságú NiMH 1,2 V 9000mAh akkut Ennek meg kellene hogy hajtsa ?
Persze.
Végre elkészült a dobozolás is
Tovább kísérleteztem és végül jelalakon is sikerült javítanom: a BC327-es tranzisztor adja a jelet a mikrofon bemenet felé. A kondi egy 56 pF-s kerámia kondi. A 10k-s ellenállást a kondi elé raktam be: az egyik vége a kondi lábára a másik vége a negatívra. A kondi másik lába van a mikrofon bemenet + oldalára kötve. Ilyenkor sikerült a képen látható jelet elérni. A PocketGeiger programba pedig a cpm=a*uSv helyre 350-s értéket írtam. Ekkor uSv/h-ra ugyan annyit számolt mint amit a többi program is mért. A háttér sugárzásra mért adat pedig majdnem ugyan annyi mint amit a katasztrofavedelem.hu weboldalon mérnek Pécsre.
Hát kipróbáltam életjeleket mutat a gép de a mutató meg se akar mozdulni Szerintetek hol kellene keresnem a hibát ?
Szerintem le kellenne ellenörízni, hogy a cső megfelelő feszültséget kap-e vagy nem sérült-e meg a cső? Ha van rajta füll hallgató akkor kellene hallani vmi hangot a háttér sugárzásból is. Plusz az áramkörben van-e szakadás; ki van-e égve vmelyik alkatrész? A mutatót is ki kellene vhogy próbálni, hogy mozog-e.
Hát az a probléma hogy ez nem csöves Ez egy IH-5M típusú magyar csoda. Ha jól tudom ez már félvezető detektoros . A vicc hogy múltkor a bolhapiacon vettem 500 ft-ért egy régi orosz távirányítónak mondott műszert Én tudtam hogy egy Bella márkájú sugárzásmérő SBM-20 mérőcsővel Amibe csak elemet kellett vennem Az IH-5M-et 5000ft vettem és kétségbe vagyok esve hogy nem működik .A fülesen keresztül néha pattog és reagál az akkura de a mutató nem hajlandó megmozdulni
Szia !
A műszer egyébként rendben van ? |
Bejelentkezés
Hirdetés |