Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
De, mondjuk IR2110 IC-t, de akkor az egész kapcsolásból sok mindent ki lehetne cserélni másra.
Ez egy visszacsatolással nem ellátott erősítő, ugye? Biztos, hogy érdemes vele foglalkozni? A D-osztálynak nem az lenne még egy nagyon nagy előnye, hogy nagy damping faktorral rendelkezik? Szerintem ez a szabadjára hagyott kimenet elronthatja, bár nem értek hozzá, csak az általam eddig hallott dolgokat majmolom.
Van visszacsatolás nélküli változat is. Van ezekre néhány szabadalom, hogy például a tápfeszből jövő brummot hogyan lehet elnyomni.
A D osztálynak nem az a lényege, hogy nagy a csillapítási tényezője. Ugyanúgy lehet kicsi, nagy, mint egy analógnak. Ez csak a kapcsolástechnikától függ. Egyébként, nem a 6N136-ot, hanem a 137-et kellene használni, az előbbi nagyon lassú.
Erről a végfokról máshol is azt írták hogy foglalkozni sem érdemes vele. Találsz a topikban ettől egyszerűbbet, jobbat.
Sziasztok!
Szeretnék D osztályú erősítőt készíteni. Adott 2 db 190W-os kapcsolóüzemű tápegység, aminek a kimenete +36V. Kb 150W-os végfokban gondolkodok. Ahogy néztem a kapcsolásokat mindegyik + - tápról megy, és általában 30-50V fesszel. Ha szimetrizálom egyenként akkor elvileg 18V-ot kapok, ami kevés. Az lenne még a kérdésem hogy hogy lehetne megoldani ezzel a két táppal hogy +-36V jöjjön ki belőle? Lehet ezekkel a tápegységekkel valamit is kezdeni, vagy hagyjam inkább? A választ előre is köszönöm.
Hmm. Teljes hidas D-osztály az működik szimpla tápról. Tekintettel a kis tápfeszre, az ide jobb is lenne, ráadásul a teljeshíd üzembiztosabb. Így egy táppal el lehetne halytani egy véget, ami 4 ohmon kb 120-150W-ot adna ki (miylen THD-nél), 2 Ohmon kb 200W-ot.
Erre amúgy van kész cél-IC, a TAS5630 például tökéletes, nézegesd meg a TI honlapján! Természetesen azt is meg lehet csinálni, hogy a két tápot sorbakötöd. De ha a kettő között eltérés van feszültségben, az bizonyos moduloknál problémát okozhat. A teljeshíd-szimplatáp szerintem jó megoldás.
Sziasztok.
Én ezt szeretném elkészíteni első D class amp.-omnak. Az lenne a kérdésem,hogy az itt alkalmazott beszerezhetetlen FET-et milyen jó minőségűvel tudnám helyettesíteni?
Mondjuk IRF540Z nagyon jó (mondjuk msot TME épp kifogyott belőle), bár a kapcsolásban lévő fetnek sokkal kisebb a gate töltsée (mondjuk az Rdsonja meg jó nagy). Használhastz FD3652-őt ami 200ft/db.
Szerintem elég sok fet jó bele, maximum nagyobb gate töltésnél a meghajtó áramkört módosítanod kell kicsit.
Köszi.Szerinted IRL540N típusút használhatok bele mert abból van itthon egy fél marékkal?
Sajnos annak 16V-ot bír csak a gate-je így oda kell ügyelni, hogy a segédtápfesz semmiképpen se lépje ezt túl! Mondjuk a gate töltése relatív nagy, de kisérletezni biztos jó lesz.
Rendben, nem olyan egetverő áruk van ezeknek a félvezetőknek úgyhogy ezeket kipróbálom.
sziasztok! Szereztem két darab STR W 6253 tipusú PWM táp ic-t . Érdeklődés képnt kérdezném. hogy ebböl lehetne e valamit csinálni , főként erősítő tápot szeretnék csinálni belölle.
Sziasztok.
Eredetieg a Philips UM10155 D amp.-ot szerettem volna összehozni,de aztán rájöttem,hogy van itthon nekem TAS 5615 -ből 4 db. hozzá OPA2163 is.TL2575 az nincs nem is lesz, de azt majd megoldom külön táppal. Az lenne a kérdésem,hogy épített-e már valaki ezzel a chip-pel végfokot akivel tudnék eszmét cserélni?
Szia!
Én is beszereztem 5 db TAS 5631 DKDR és 5 db TAS5531 PHDR IC-t. Én is ezekből szeretnék összedobni valamit, esetleg hidat. Ez 600w 4ohm 300 watt 8 ohm (ezt írja rá.)
Engem csak a kíváncsiság hajt,hogy egy ilyen kicsi vacakból hogy a jó fenébe tud kijönni akkora és állítólag nagyon jó minőségű hang. Én egyoldalas nyákra szeretném megtervezni,ha tudsz valami megépített verziót szólj.
Sajnos én is csak a sötétben tapogatódzok. De ha már itt vannak, akkor össze kell rakni. Érdekes, új stb. Én mind a két tokozásúból rendeltem, az egyik kicsit vaskosabb, a másik szinte papír lapos. Hihetetlen, hogy 4 ohmra állítólag 600 wattot ad. De állítólag nem kell mellé sok minden. Én is egy oldalasra szeretném. És csak ezt az egy SMD-t szeretném bele. Ezt sem lehet már vasalni, nagyon kicsi. Még azt is meg kell oldanom valahogy.
Én simán kivasalom, már eléggé "kenny-wice" vagyok benne..SSOP 28-ast is vasaltam már jó párat(PCM D/A-kat) az talán még kisebb is.Amúgy én is úgy vagyok vele,ha már meg vannak akkor valamit csinálok belőlük nem baj,ha nem sikerül....habár én bízok magamban.
Jó lenne, ha sikerülne. Ráadásul nem is olcsóak. (megjegyzem halkan ingyen voltak)
De nekem szükségem is lenne rájuk. Arra gondoltam, hogy csinálnék egy stereot 2 IC-vel, majd egy hidas stereot 4 IC-vel.
Ha csak pár postot is elolvastál volna, akkor rájönnél, hogy a kapcsolás ott van a cikkemben, valamint a nyákterv is!
Akkor csatolom inkább ide mielőtt mégtöbb pü jönne. Egyébként igen ez a Laci cikkének a kapcsolása némileg módosítva. Picit a nyák is más de azon kéne még faragni.
Nekem olyan furcsaságokat csinál a philips UCD, hogy az egyik csatorna gondol egyet és a kapcsolófreki leesik 300k-ról 50k-ra.
Ha hagynám akkor pár percen belül kész is lenne a sült FET. El nem tudom képzelni mi történik vele.
Sajnos én nem ajánlom az egy oldalas nyákot. Én már megszívtam vele. Ezekhez egészen más dolog nyákot tervezni, mint egy lineáris üzeműhöz. Legjobb a kétoldalas nyák. Annál már csak a szendvicsnyák a jobb. (Külön egy árnyékoló nyák még + a forrasztási oldal alá is.
Mocskos zavarok tudnak becsatolódni mindenhova kapacitív és induktív úton. A fetekhez menő néhány miliméter hosszú tápfóliákon n x 10V nagyságú impulzusok keletkezhetnek. Az ezeket hidegítő kondik lábain azok fóliáin. Maga az egész nyáktervezés szívatósabb, mint egy lineáris üzemű erősítőé. És bizton mondhatom, hogy a nyákon múlik a minőség elég keményen. Az csúnya dolog, mikor a végfok saját magát zavarja, szórja meg. Ha azt akarod, hogy a hangja, zavarkibocsátása, paraméterei is jók legyenek, akkor alap dolog a jó nyák. Idézet: „És bizton mondhatom, hogy a nyákon múlik a minőség elég keményen.” Ez igaz és teljesen egyetértek.Az az igazság ,hogy én még ezekkel a chip-ekkel(PCM) csak USB DAC-ot készítettem,de abból a 27-29 szériából jópárat, arra teljesen jó az egyoldalas nyák,(kisebb zavarkibocsájtásuk van,mint az EMU 0404-emnek).Tervbe van a PCM 1798+Dir9001 meg valami OPA a végére de sajnos ehhez én magam kevés vagyok tervezésre, normális nyákterv meg nincs a neten vagy nem terjesztik.
Sziasztok!
Próbáltam összerakni valahogyan a TAS5631-es IC dolgait. És mivel az PWM bemenetű, ezt valahogy elő kéne neki állítani. Gyárilag van hozzá való PWM processzor (valami ilyen) De nekem ilyen nincsen, szóval ezt kéne valahogyan kiváltani. Valakinek van rá valami ötlete?
PWM = Komparátorba háromszögjel + bemenet.
Ez az alaprecept. ezt sokféle képen ki lehet vitelezni. Tipikusan egy opampos integrátor és egy egyszerű komparátor elég. De el lehet mindig gondolkozni az UcD-n.
Ez lenen a kapcsolás, amihez kellene. Sajnos fogalmam sincs, hogy milyen irányban induljak el.
Ezt nézted már,hogy itt hogy van megoldva?
Sziasztok!
Adott egy D osztályú autós végfok! IRFP360LC van a végébe... Tud esetleg valaki ennél nagyobb teljesítményű Fet-et ajánlani a 360LC helyett? FQA30N40-et találtam de az nem beszerezhető...
Miért akarsz bele erősebbet tenni? Nem fog nagyobbat szólni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |