Fórum témák
» Több friss téma |
Ha tudod értelmezni az adatsort, akkor igy is lehet.
Ennél kacifántosabb, bonyolultabb, kifordított kapcsolást nem is találhattál volna... Én biztosan nem használnám. Akkor már inkább egy ImaxB6 klón pár ezerért, az 1A-rel is tud meríteni, meg fel is tölti az akksijaidat.
Mivelhogy az aklsi készítésben nem érkezett válasz így ide is felteszem a kérdésem.
Tudtok valakit ajánlani aki 9(3x3) darab 21700 aksit összehegesztene nekem? Baranya Szigetvár, Somogy Barcs környéke lenne az ideális. De postázom is ha kell ha másként nem megy.
Azt hiszem, értem hogy működik, és elsőre tesztelném egy nagyon régi cellával,
így nem baj ha az tönkre menne, vagy ha jól üzemel, akkor is max néhány óra lenne a 100 mA-es merítéssel. Természetesen nem hagynám magára és úgy helyezném el, hogy tűzbiztos legyen. A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2022
Félve kérdezem, de miért nem keresel valami értelmesebb kapcsolást? Pl. egy tranzisztoros áramgenerátor? Az legalább egyszerűbben elkészül és érthető. Pl. a kapcsolási rajzon levő 9V az most elem vagy táp, bele folyik az áram (tehát tölthetőnek kell lennie?) , vagy belőle folyik az áram? Hova tűnik el (mi fűti el) az akksi kapacitását?
Az időt ígyis-úgyis mérned kell, plusz a cella feszültségét is folyamatosan figyelned kell, mert amikor leesik, akkor van a cella lemerülve! Én ilyen módon csak akkor mérnék kapacitást, ha azt szeretném, hogy ideges legyek... Idézet: „Én ilyen módon csak akkor mérnék kapacitást, ha azt szeretném, hogy ideges legyek...” Ebben van valami! A 9v az egy szabályozott mindig 9 v adó tápegység, ami sorosan van kötve a merítendő nimh akuval, együtt terhelik az áramot szinten tartó 7805 öt, ami így 50 ohmmal ilyen módon bekötve korlátozza az átfolyó áramerősséget, 100 mA környékén. (Picit több). A 4004 dióda azért kell(szerintem), ha az akku lemerül a dióda nyitófesz. alá, akkor az áram nem az akkut meríti tovább, hanem a diódán folyik. Mindjárt folytatom...
(Fél)óránként megnézi az ember, hol tart a dolog, ha az akku lemerült, akkor
az eltelt idő és a beállított áramerősség alapján megvan a kapacitása. Azért kell a 9v-os táp, mert a 7805-ból és 50 Ohm ellenállásból álló kétpólus eszköz működéséhez legkevesebb 7 V kell. A dióda meg az akkut védi, azt hogy hogyan én se látom át. Mondjuk 2000 mAH esetén az a 20 óra kicsit gáz... A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2022
Hello! Ha nem egy 7805-öt használsz, hanem egy LM317-et áramgenerátornak, akkor nem kell a külön tápfesz, elég, maga az aksi is..
Az nem igazán jó. Az akku feszültsége 1,2V ( Nimh ) Az kevés az LM317-nek.
Őszintén azt már nem is feltételeztem.. Ma már nem sok értelme van a NiMh cellákkal bajlódni. Nem lehet "normálisan " tölteni, nagy az önkisütési árama, kicsi a teljesítmény sűrűsége.
Mert a vége úgy is a szelektív..
Nem is akarok drága töltőre/merítőre beruházni, csak az érdekelne, van 3 cellám,
amik mélymerűltek, egy áramkörömön hagyva. Az egyiken 800 mV-ot mértem, a másik kettőn 10 mV volt. Voltaképpen nem értem, miért merültek le ennyire, az áramkör ellenállása több, mint 330 Ohm. Az akkuk sorba voltak kötve, és 3,6 V adtak. Csak érdekelne milyen állapotban vannak. Nem baj, hogy összerakom ezt a mérőáramkört, van néhány újrahasznosított lítium cellám is, azokat is mérhetem ezzel.(Megfelelő óvintézkedésekkel) A merítőáramot 100 mA -ról 200 mA ra emeltem, így nem kell majd annyit várni.
Csak akkor lesz 200mA merítő áramod, ha ez ki is tud ténylegesen alakulni (meg van a szükséges feszültség különbség) Én még mindig nem tartom semmire ezt a kapcsolást.
Itt nézelődnék: google: "constant current battery load schematic". Ha műveleti erősítőt használnál, készíthetnél egy visszajelzést, hogy pl. az áram 180mA és 220mA között van, plusz ha ez alá csökken, elindíthatna egy csipogót... Vagy egy 1.5V-os elemmel működő órát táplálhatna, így az idő is meg lenne, nem kellene fél óránként figyelned (ami legrosszabb esetben 200mA áramnál 100mAh hibát is tud okozni... De egy használt ImaxB6 még mindig csak pár ezer Ft, és azonnal használható. Vagy a hestore-nak is van mérő berendezése, talán 700Ft (?)... Kijelzővel, merítő ellenállással.
Ha meg nem akarsz semmit venni, akkor fogsz egy merítő ellenállást, kapacitástól függően 10-30percenként feszültséget mérsz. Feljegyzed ezt egy excel táblázatba. A feszültség és ellenállás értékéből kiszámoltatod az áramot. Veszed az áram átlag értékét, ezt beszorzod az eltelt idővel. Ha pedig csak összehasonlítani kell a 3 cellát, akkor mindhármat egyszerre kezded meríteni, és a feszültség csökkenése az idővel mutatni fogja, melyik cellának van a legnagyobb kapacitása, és melyik az amelyik nem tud már szinte semmit.
Ez így igaz, de még nagyon sok készülék van, ami erre épít. Az IKEA meg nemrég döntött úgy, hogy száműzi az alkáli elemeket, és helyettük csak kis veszteségű akkumulátorokat árul, amik mind Nimh alapú akkuk, az alacsonyabb 1,2V-os kapocs feszültséggel.
Én is ahol csak lehet Li-Ion akkukat használok. De van néhány LED zseblámpa itthon, amiket a fizikai helyszűke miatt nem lehet egyszerűen átalakítani. Ezekben 3db AAA elemet vagy akkut fogadó kis adapter van, és az üreg belső mérete miatt nem fér bele a 18650-es akku. Azokban én is 3db AAA méretű IKEA akkut használok.
Már vannak “szabványos” méretü LiIoN akkuk. A fö különbség, hogy teljes méretben 3,7 V-t adnak. Igy van un. DUMMY elem is, azaz egy AA, vagy AAA méretü rövidzár, amit az elemtartoba be lehet dugni a második esetleg 3. elem helyett.
Igen, csak ennek kicsi a kapacitása. Én inkább a 18500-as méretre gondoltam, az kapható baráti áron is, és azt egy kis térkitöltő hengerrel berakva tökéletes.
Jelenleg az egyik elemlámpába, ahol volt elég hosszú hely a hengeres testben, hasonló módon be tudtam tenni 18650-es akkut. Csak a legtöbb lámpában, ahol 3 db AAA akku fogadására alkalmas adapter van, nem elég hosszú a lámpatest.
Ha belefér igen, de azt irtad, hogy nem fér bele.
A 18650-es nem fér bele, csak az egyikbe a hossza miatt.
A többibe ahol rövidebb a hely jó lehet a 18500-as.
Nem lehet, hogy a cellán levő védelem miatt nem fér a lámpába a 18650-es cella? Kár érte, hogy erre nem gondoltak a tervezésnél.
Nekem egyébként van lámpám, amibe 1.2-1.5V AA (NiMh vagy sima elem), vagy 3.7V AA méretű lithium-ion akksit is lehet rakni, de a világítási idő kb. azonos egy eneloop akksi és egy átlagos lithium ion akksi között. Ilyen kicsi méretben minimális lesz a kapacitás különbség, főleg, hogy lithium ion akksi AA méretben elég ritka, emiatt nem fejlesztik a technológiát csúcsra (mint pl. a 18650-es celláknál, 3200-3500mAh kapacitás, alacsony belső ellenállás mellett, olcsón...).
Nem. Abban a lámpában is 3 elemes adapter volt, csak hosszú rugóval, és éppen hogy belefért a 18650-es cella hosszában. ( A rugót nem akartam elcsípni, de éppen belefért. ) Lehet hogy azt a lámpa testet azzal a szándékkal tervezték, hogy jó legyen Li-Ion akkuval is, csak a Lidl az olcsóbb kivitelt forgalmazta.
A többiben sokkal rövidebb hely van. De a 18500 számára pont jó lesz. Eddig 3db AAA cellával használtam, de most hogy ránéztem a felhozatalra, és látom hogy lehet kapni, így hamarosan kipróbálom. A Hestore-ból is vettem led lámpát, ami hasonló kivitelű, abba is jó lesz remélem.
Teszteltem az áramkört egy régi, majd egy használatban lévő akkuval.
A régi 220 mAH merítőárammal kb 15 perc alatt megadta magát, a jó 2,5 óra merítés közben is csak lassan merül. Hétvégén befejezem a merítést. A diódát nem tettem bele. Valóban igaz az hogy kellene valami, ami jelzi ha lemerül, és le is kapcsolja a merítést. Lehet nem csinálom meg, csak ezt a pár cellát tesztelem.
Megjöttek a 18500-as Li-Ion akkuk. Hosszban pont jó, hullámpapírból tekertem köré egy réteget, így a lötyögést is kiküszöböltem.
Üdv! Power Bank 18650-es akkuja helyett ráköthetek egy Li-ion telefon akkumulátort?
Igen, de pár feltételnek teljesülnie kell.
-A telefonakkumulátornak el kell viselni a powerbank maximális töltőáramát. -A töltési végfeszültség, és a névleges feszültség egyezzen. -Tudomásul kell venned, hogy a csereakku élettartama jelentősen csökken az előző két pont miatt, ez csak egy átmeneti megoldás. -A powerbankot terhelő fogyasztó nem terheli agyon a csereakkut. Konkrét körülmények ismerete nélkül ennyit lehet válaszolni.
Köszönöm, az infok: Egy gyári 2600mAh 3,6v kapacitásu akku helyére kötnék egy Nokia E90 hez valo akkut (1500 mAh). Épitenei akarok egy bluetooth hangszorot, és a hely szűkössége miatt akarom ezt a megoldást bevetni.
Magában a rendszerben néhány darab 2w-os hangszorok lesznek (max 4db).
És muszáj a powerbank elektronikáját használnod? Az 5V-ot fog kiadni maximum. A hestore-ban meg lehet kapni step-up konvertereket, amikkel magasabb tápfeszt is tudsz csinálni az arősítőhöz.
5V kell az erősítőnek , ezért kell a power bank elektronikája.
A 18650 akkuhoz képest fele üzemidővel számolj, még kis hangerő mellett is.
A szűkös hely alatt mit értesz? Laposabb kell, vagy rövidebb? Valószínűleg lehet olyan lítium-polimer cellát, ami elfér a rendelkezésre álló helyen. |
Bejelentkezés
Hirdetés |