Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Multiméter - miért, milyet?
Á!
Nem foglalkozom vele! Oda vissza az útiköltség többe kerülne mint a multiméter. Tanulópénz!
Á nem!
Vagy legalábbis semmi komolyat. Csak az alapok vannak benne, az is hiányosan. Az elemteszternél pl. csak annyit ír, hogy a készülék teljesítményt jelez ki. Ha jól tudom az Watt, de így a 42 értékkel nem tudom értelmezni...
Az a helyzet, hogy eléggé kezdő vagyok elektronika téren. Pár dolgot megtudok csinálni, de a tudásom csak nagyon felszínes. Ehhez a multiméterhez is csak annyit értek, hogy ha a 20 voltos egyenáramra állítom, akkor úgy megtudom nézni, hogy egy elem, vagy akku jó-e még vagy le van-e merülve. Az egyes szám az egyenáram mérésére jó, a kettes pedig a váltakozóra. Itt ki is merül sajnos a tudásom a készülékkel kapcsolatban. Ezért kérdeztem, hogy van-e hozzá valami rövid leírás, hogy mikor mit tudok mérni. Melyik állásban mit mér.
Azt felismerem, hogy a bal alsó rész az ellenállás mérésére szolgál, vagy ezt is rosszul tudom? Tudom, figyelni kellett volna fizika órákon, de akkoriban nem érdekeltek ezek a dolgok még. ![]()
Keress rá a "mérés multiméterrel" illetve a "multiméter használata" szavakra. A google nagyon sok hasznos linket fog találni.
Ilyen egyszerű műszerhez nem nagyon kell használati utasítás mert egyértelműen ott van a műszer elején, hogy mit is lehet vele mérni valójában. Ha elolvasol pár kis jegyzetet a fent említett keresésekből akkor ne aggódj te is hamar profi leszel ![]()
Nem azért drágák a jó minőségű műszerek mert túlárazottak, hanem elég sok embert el kell tartani a termék eladásából. A legtöbb olcsó gyártó az egyszeri eladásra fókuszál míg a neves gyártók általában hosszútávra terveznek. Nem tudsz kétévente új műszert eladni egy Fluke tulajdonosnak mert maga a termék pont a jó minősége és tartóssága miatt lett megvásárolva. Illetve hosszú garancia idő is kapcsolódik az új műszerhez. A készülék összeszerelésekor ügyelni kell a jó minőségű alkatrészek beszerzésére ami akár igen nagy nagyságrenddel megdrágítja a készterméket.
Természetesen meg kell fizetni a márkanevet is, de ugye az garantálja a minőséget. Nagyon sok munka van abban, hogy egy márka sikeres legyen és az emberek értékesnek tartsák. Egy alapszintű jó nevű multiméter áráért már az olcsóbb gyártók szinte "fullextrás" multimétereket kínálnak. Ha az ár/érték arányt nézed akkor ezek a drága műszerek labdába sem rúghatnak olcsó vetélytársaikkal szemben. Viszont ha neked szükséged van szervizre, gyári kalibrálásra, felhasználói támogatásra, tartozékokra, ügyfélszolgálatra, azonos termék újravásárlásának lehetőségére hosszútávon, illetve jó referenciára az adott márkáról akkor az olcsó gyártók már nem is annyira jók.
A vízszintes vonal (-) egyenáram/feszültség mérésére, a hullámos vonal (~) váltakozó feszültség mérésére való. Ez a műszer csak váltakozó feszültséget mér két méréshatárban, váltakozó áramot nem. Mér egyenfeszültséget, és egyenáramot is, a méréshatár a kapcsoló állásából látszik. Sohase mérj árammérés állásban feszültség forrást, mert az árammérő rész tönkremegy. Ha nem megfelelő méréshatárban mérsz, akkor is tönkremehet a túlterheléstől.
A jobb alsó rész ellenállás mérésre való. Nincs olyan, hogy 20 V -os egyenáram, (a V betű nagy betű) 20 V -os egyenfeszültség, és 20 mA -es egyenáram van.
Sziasztok!
Kezdő vagyok, és kellene egy mérőműszer. Nagyon nincs pénzem, úgyhogy nem engedhetem meg magamnak a legjobbat, de valahogy el kéne indulnom. Gondoltam rá, hogy megveszem a legolcsóbbat, ami már használható, de még nem kínai gagyi, (2e Ft-os Voltcraft) de látom, hogy tudásban nagyon nagy a szórás. (Olyat is láttam, ami áramerősséget nem is tud mérni [egy Amprobe]. Egyáltalán minek gyártanak ilyet?) Tehát sejtenem kéne, hogy mire lesz szükségem, mert azt sem akarom, hogy menet közben kiderüljön, hogy nem tud eleget a műszer, amit megvettem, és ha kéthavonta veszek egy jobbat, valószínűleg rosszabbul járok, minta eleve egy nagyobb tudásút vettem volna. Röviden: tapasztalt felhasználókat kérdeznék (nem elméleteket kérek), hogy szerintetek milyen tartományban lesz szükségem mérésre, (fesz., áram, ellenállás, stb.) ha a következő tevékenységeket tervezem: bedöglött elektronikájú digitális fényképezőgép javítása, 10''-os crt tv javítása, lemezjátszó előerősítő javítása, hangváltó készítése hangfalhoz, nagy fogyasztású háztartási cikkek fogyasztásának mérése (kávéfőző nagyságrend). Mégvalami: nemrég sikerült megjavítanom a monitorom néhány kondi kicserélésével. Ezek kapacitása átlagosan 300µF volt, a kapható multiméterek legtöbbje viszont max. 100-200µF-ig mér, tehát nem lett volna elég, ha ki akarom mérni. Más kezdő is ütközik ilyen problémába, vagy a kapacitásmérés nem is olyan fontos, azért hanyagolják a műszerekből ezt a lehetőséget annyira? Van, amelyik hőmérsékletet is mér. Fog ez kelleni nekem? Frekvenciamérés mennyire fontos? Előre is köszönöm!
Sziasztok kérdezném hogy szerintetek Voltcraft vagy Maxvell multimétert vegyek 10.000ft alatti kategóriából.Köszi
Nagyon nehéz jó tanácsot adni mert lehet, hogy egy műszerben nem is lehet megtalálni a számodra megfelelőt. Hibakereséshez nem csak multimétert használunk de az általános gyors "megy-nem megy" vizsgálathoz nem kell áramerősséget mérni. Az én tapasztalatom az, hogy gyors hibakereséshez ami feltétlenűl kell:
-egyen feszlütség mérés 2-600V tartományban -ellenállásmérés 0-1MOhm tartományban. -dióda vizsgálat -kapacitás mérés 0-2000µF tartományban. -váltakozó feszültség mérése 600V-ig -forrasztó cuccok Ha a gyors hibakeresés nem vezet eredményre akkor már jó ha van nagy pontosságú ellenállásmérőd (lehetőleg 4 vezetékes), oszcilloszkópod, áramkörvizsgálód és még ki tudja micsodád ![]()
Szia!
Korábban valakinek írtam az általa kinézett multiméterhez, az ott leírtak (kb egy oldallal ezelőtt) vonatkozhatnak rád is ![]() Szerintem ami kellhet alapból: egyenfesz mérés (minél több méréshatár általában hasznos, minden funkciónál) Árammérés, legyen 10/20A-es méréshatár is, mert ha 1A-t akarsz mérni, mondjuk powerLED áramának mérésekor, akkor ez a funkció szükséges Ellenállásmérés/szakadásvizsgálat (diódavizsgálat) A többi dolog amit többek között te is írtál: Kapacitásmérés: építs egy LCM3-at innen a fórumról vagy lehet, hogy vannak más építhető műszerek is (pl az LC2 ami alapján készült az LCM3 ![]() Oda kellhet induktivitásmérő is, ez is az LCM3-ban benne van, gyári műszereket valószínűleg drágábban tudsz venni ami jó is Elkó-hibakereséshez az ESR mérő ami kell, ez a kondi virtuális soros ellenállását méri meg, ami utal a kondi állapotára, és esetleg hasznosabb mint a kapacitás érték magában. Erre is jó az LCM3, de lehet építeni analóg kijelzős műszert is eléggé egyszerűen, az LCM3-nál vannak pontossági gondok ESR-nél nagyobb értékeknél, de ahol a kondik ESR-je van, abban a tartományban elvileg pontosan mér. Gyári műszerben kitudja, hogy hol találhatsz ilyet ennyiért. És ehhez a méréshez nem kell kiforrasztani az elkót a panelből, a megfelelő mérőfeltét használatával. A váltakozóáram/fesz mérés az problémás lehet, mert egy "sima" multi ami nem TRUERMS, azaz nem effektív-középértéket mérő műszer, az csak szinuszos jelalak esetén adja az effektív értéket méréskor, de ilyen mérésekre hogy mikor van szükséged az kérdéses, mert ha nem foglalkozol szabályzástechnikával akkor valószínűleg váltakozó mérésre nem sok szükséged lesz. Ha audio-technikával akarsz foglalkozni otthon, akkor ott az is kell, hogy a műszer váltakozó-mérése működjön 20kHz-ig, ezt esetleg a 20eFt-os műszerek se tudják, nemhogy a 2eFt körüliek. Esetleg ha mindenképp ilyen mérést szeretnél és olcsóbban akkor egy analóg, pl Ganzuniv(1,3) műszer lehet a segítségedre, de pl ha egy oszcilloszkópot szerzel be, akkor még a jelalakról is információkat kapsz a méréskor, attól, hogy az amplitúdót nagyon -nagyon pontosan nem tudod vele lemérni, lehet mégis többre mész a vele... Frekvenciamérés hasonlóan a váltakozó-feszültség méréshez, oszcilloszkóppal valószínű jobb, mint egy sima multiméter frekimérőjével, mert kb annyira a szkópon is látod a frekit, és még a jelalakot is mellé... A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
A joetaylor által elmondottakhoz még annyit, hogy pár ezresből lehet építeni egy hellyel-közzel értelmes LC-mérőt (pl. ezt), ez tud ESR-t is mérni, amit semmilyen 0-10.000 Ft-os műszer nem szokott. Az ESR mérés akkor lehet hasznos, ha kapcsolóüzemű tápban szeretnél elfáradó kondikat mérni (eldönteni, hogy kukába valók-e már).
És bónuszként olyan tartományban tud kapacitást mérni, ami a legtöbb olcsó multiméternek azért kihívást okoz. Szóval inkább vennék egy egyszerűbb multimétert (DC/AC áram/feszültség, ellenállás, dióda-teszt), és mellé egy ilyet. A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
A Fluke, Agilent és a Gossen-Metrawatt mellett én még megemlíteném a SANWA műszereit is. Árban ugyan kicsit drágább mint az UNI-T, de nagyon jó minőségű, jól átgondolt a tervezése és jó minőségű alkatrészek vannak benne.
Esetleg nézd meg az uni-t 60H-t vagy a 61E-t is ezeknek az ára kb a fele annak amit te néztél ki, loggolni nem tudom, hogy tudnak-e, viszont pc-re köthető mind a kettő, és elvileg még utángyártott programok is vannak hozzájuk, amik állítólag működnek is, szóval még a gyári programhoz se kell ragaszkodni és a pc-re valószínű ezekkel adatot is lehet menteni...
Helló! Az UNI-T UT60H biztosan NEM KÖTHETŐ PC-re. Itt van a kezemben, és nincs rajta csatlakozó. A 71-es sorozat köthető PC-re ha jól emlékszem.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2012
Tényleg igazad van, viszont most megnéztem az ut61E-t és az viszont tényleg köthető pc-re
![]() Valamikor korábban n ezt a két műszert hasonlítgattam össze és erre nem is figyeltem, hogy az egyik nem pc-re köthető, szóval akkor az UT61E lehet a nyerő műszer csak a kollégának ![]() Mert bizonyos paraméterekben, ha jól emlékeszek az ut60h volt a jobb valamelyikben, de az volt darabra a kevesebb az ut61e, viszont mind a kettő jó műszernek tűnik. Neked esetleg valami olyan tapasztalatod van egyébként a 60h-val ami különönösen említésre méltó vagy mert annyira negatív vagy mert annyira pozitív? Az automata méréshatárváltás mennyire gyors benne egyébként? A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2012
Szia!
Nekem is Unit-60H-m van.Kicsivel több mint egy éve vettem,de máris vacakol a forgókapcsolója,bár igaz nap mint nap használom.Úgy néz ki ideje lenne már szétkapni,és megtisztítgatni a forgóérintkezőit.Ettől eltekintve nem rossz kis műszer.
Mindenkinek köszönöm a kimerítő válaszokat, sokat segítettetek! Azt hiszem, nekem most egy Extech MN16 lesz a nyerő választás, és amint szükségem lesz rá, megépítem/beszerzem az LCM3 kütyüt mellé.
Egyébként annak, aki hozzám hasonló cipőben jár, és tud angolul, ajánlom Dave videóját (EEVblog #75 - Digital Multimeter Buying Guide for Beginners) - azt hiszem, jól összefoglalja a témát.
Valaki tudná esetleg melyik a legóócsób multiméter hobbi célra ami kb 2000µF ig mér ?
Köszi
TP4000ZCBővebben: Link
Tudja valaki hol lehet kapni itthon?
Sziasztok!
Nekem van egy új MAXWELL MX-25 119 multim. Szerény tudomásom szerint egy 230V / 70W-os izzónak 766 ohm ellenállást kellene mutatni, ezzel szemben az enyém 57 ohm-ot mutat. van valakinek ötlete?
Szia!
A fémek ellenállása rohamosan növekszik a hőmérséklettel. Tömören ennyi.
A mért érték alapján elképzelhető, hogy hibátlan a multiméterem?
Mérj meg vele ismert értékű ellenállásokat és az eredmények alapján eldöntheted, hogy jól mér-e a műszered.
Üdv! Mi a véleményetek erről a multiméterről?
Illetve mit ajánlanátok 10-15 ezer Ft körül? (Jó lenne ha tudna induktivitást is mérni, de nem szükséges)
Sajnos én nem tudok erről pozitívan nyilatkozni. 2db-ot temettem el ebből a típusból. Jellemzően ugyan azzal a hibával. Lemerült az elem. Elemcsere, de többé nem lehet bekapcsolni.
Induktivitás mérés kényes dolog arra inkább keress egy RLC műszer. Persze kérdés, hogy mennyire fontos a pontosság és milyen tartományban szeretnél mérni.
Akkor mit ajánlanál? Valami hasonló tudással bírót.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |