Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK terv ellenőrzése
 
Témaindító: Paso, idő: Okt 4, 2005
Lapozás: OK   27 / 200
(#) _JANI_ válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Szép munka!
(#) kiskacsa2009 válasza niedziela hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Azok ott vannak, csak te nem látod... A LEDmodul alján találod meg...
(#) _JANI_ válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Ott is jó helyen vannak. De az a legjobb, ha a 100nF-os kondenzátorok, minél közelebb vannak a stabilizátor IC BE-GND-KI lábaihoz.
(#) kiskacsa2009 válasza _JANI_ hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Oké köszi szépen , majd holnap akkor kinyomtattatom a suliban...
Hogy érted hogy BE - GND - KI???
(#) kiskacsa2009 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Még valami: szerinted kell a ledeknek külön fesz, vagy mehetnek rá a 12 V-ra?
(#) _JANI_ válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Bocs, hogy belepiszkáltam a rajzba, de talán gyorsabb lesz ha megmutatom...
(#) kiskacsa2009 válasza _JANI_ hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Ja... Már vágom. Már beraktam 2 smd kondinak helyet...
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Sziasztok.Az lenne a kérdésem hogy van ez a rajz
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/2b/2b02e5737c66c46117d41...8b.jpg

ezen az IRFP460 melegszik hogy lehetne megoldani hogy egy számítógép venti hűtse?
A másik meg hogy hogyan kellene átalakítani hogy ne sorkapocs legyen hanem saru és egy vonalba legyenek a saruk?Köszi.
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Nah próbálkozom de a gyújtótrafóra menővel nem tudok mit kezdeni ez az elképzelésem(képen) valaki tud segíteni?Köszi!
(#) niedziela válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Igy jó lesz ?
(#) pityu_18 válasza niedziela hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Tökéletes,Köszönöm!
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Szerintetek nem fog problémát okozni azt ha a ket fet-et egy hűtőbordára rakom?

http://kepfeltoltes.hu/090904/DSC00628_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
(#) niedziela válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Nem fog !
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 6, 2009 /
 
Sziasztok.Azt szeretném kérdezni hogy ennél a gyújtáskapcsolásnál megoldható valahogy az ha mondjuk a panel menet közben elromlik vissza lehessen váltani hagyományos gyújtásra mondjuk egy kapcsolóval?
(#) Kovidivi válasza kasztl hozzászólására (») Szept 12, 2009 /
 
Szia.
Nem tudom, hogy még várod-e a választ július 8 óta, de megnéztem, és jó a terved Bár nem tudom, hogy miért tetted fel ezt a kérdést, mert ez a kapcsolás olyan egyszerű, hogy lehetetlen elrontani... Üdv!
(#) kasztl válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 12, 2009 /
 
Köszi a választ
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 16, 2009 /
 
Sziasztok.Azt akarom kérdezni hogy valaki véletlen nem csinálta meg ennek a kapcsolási rajznak

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/a0/a02730fab858241c60d6c...89.gif

a nyák tervét.Vagy esetleg valaki megszerkesztené nekem.Köszönöm.
(#) proli007 válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„Vagy esetleg valaki megszerkesztené nekem”

üdv! proli007
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 17, 2009 /
 
Ohh nagyon köszi,tudsz mutatni egy képet hogy az SW1 esre milyen tipusú kapcsolót kell rakni?
(#) proli007 válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Hello!
Alapvetően egyyáramkörös, háromállású kapcsoló kell, (de nem olyan,aminek a középállásában nullavan,mert annak középállásában nem kapcsol sehova) pld bár a toló kapcsoló nem túl kezes ebben az alkalmazásban.
Ja,mielőttmegkárdeznéd, a bemenetre a szonda átkapcsolásához kétállású,kétáramkörös kapcsolókell. pld ez megfelel.
De mire is valóez az "izé" alapvetően?
üdv! proli007
(#) pityu_18 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
A lambdaszondás topicban írták:
Most pedig nézzük meg, hogyan lehet az oxigénszenzort "kikötni" úgy, hogy a fedélzeti számítógép ne vegyen észre semmit.



A rendszer működési elve

A fedélzeti számítógép egy periodikusan változó jelet vár, melynek értéke megközelítőleg nulla és plusz egy volt között váltakozik. Ennek hatására a keverék arányát úgy módosítja, hogy a szondán mérhető jel átlaga 0,5 V körül legyen.

A szenzor jele nem négyszög alakú, hanem inkább egy elsimított háromszöghöz hasonlítható. A számítógépnek nem fontos a pontos jelalak, az csak az átlagfeszültséget igyekszik tartani.

Az elektromos keverékvezérlő az oxigénszenzor kimenete és a fedélzeti számítógép bemenete között helyezkedik el.

Ez a készülék négyszögjeleket állít elő, de ami mégfontosabb, az az, hogy a feszültség határértéke kisebb, mint 0,5 V. Mikor a szenzor kimenete a küszöbérték felett van (mely elég alacsony értékre, mondjuk 0,1 V-ra lett beállítva), akkor az eszköz magas jelet küld a számítógépnek. Amikor pedig a szenzor jele a küszöbérték alá esik, akkor az eszköz alacsony jelet küld a számítógépnek. A számítógép tehát ennek megfelelően állítja a keverék arányát, de most már a 0,5 V-os küszöbérték helyett 0,1 V-os szenzorjelet használ.



Az elektronika leírása

Az áramkör lelke az LM3914-es soros LED meghajtó IC. Az érzékenységét úgy állítjuk be, hogy annak teljes tartománya 500 mV. Ha dúsabb keveréket szeretnénk kapni, akkor az érzékenységet nagyobbra kell állítani, mondjuk 700 mV-ra. Nem javasoljuk azonban, hogy az érzékenységet túl magasra állítsad, mivel akkor előfordulhat, hogy a szenzor kimenete soha nem éri el az adott kimeneti feszültséget. Ekkor a számítógép csak tovább dúsítaná a keveréket, ami a CO szűrő begyulladását és megolvadását eredményezné. Ne kockáztassál meg egy tüzet az ülésed alatt! De az is lehet, hogy a számítógép egyszerűen figyelmen kívül hagyná a szenzort és átváltana nyílt hurkú üzemmódba.



Az elektromos keverékvezérlő kapcsolási rajza

Az IC-t kezeld gondosan és mindenképpen használj IC foglalatot.

Ezt az IC-t használjuk arra, hogy mintát vegyen a szenzor kimeneti feszültségéből és hogy választható küszöbértékű kimeneti jeleket adjon. Az R1-es trimer potméterrel állíthatjuk be az érzékenységet. Legyen ez most 500 mV. Ekkor minden LED kimenet 50 mV-nyira van egymástól, de mi nem kapcsolunk a kimenetekhez LED lámpákat, sőt a szükségtelen kimeneteket teljesen üresen hagyjuk. A műszerfalon lévő forgó kapcsolóval választjuk ki, hogy melyik kimenetet használjuk. Nekünk csak 2-3 kimenetre van szükségünk. Ha akarod, ezt a forgó kapcsolót akár ki is hagyhatod és az általad kiválasztott kimenetet közvetlenül a 2,7 kOhmos ellenállásra csatlakoztathatod. A műszerfalon lévő KI/BE kapcsoló egy kétállapotú kapcsoló. Minden kondenzátor elektrolit típusú, az ellenállások 1/4 W-osak.

A bemeneti RC kör szűri a szenzor jelét. Mivel az áramkör minden eleme - beleértve a bemeneti áramkört és az IC-t is - nagy ellenállású, így a bemenet fogékony a különböző indukált zajokra, különösen a gyújtórendszer okozhat problémákat. Amíg a szenzor nem melegszik fel, addig az áramkör hibás jeleket adhat, ezért egy késleltető áramkört alkalmazunk, ami a kimenetet néhány percig alacsony jelszinten tartja, így szimulálva a hideg szenzort. A szenzornak már hibátlanul kell működnie, mikor elkezdjük küldeni a jeleket a számítógépnek. A leggyakoribb probléma - mikor nem rendelkezünk ezzel a késleltetővel - az, hogy a kimenet magas szinten lesz a különböző zajok miatt. A számítógép ebből arra következtet, hogy a szenzor működik, mivel magas jeleket ad, ezért lecsökkenti az üzemanyag mennyiségét, hogy a jelet alacsonyszintre hozza. Mikor ez történik, akkor egy nagyon szegény keveréket kapunk, ami viszont rendkívül rossz gyorsulást eredményez.

A műszerfalon lévő KI/BE kapcsoló nagyon fontos. Ez nem a tápfeszültséget kapcsolja rá az eszközre, hanem engedélyezi, hogy a szenzor jele közvetlenül kapcsolódjon a számítógépre, kihagyva az elektronikánkat. Ez nagyon fontos dolog, mivel amint arra gyanakszunk, hogy a készülékünk nem működik helyesen vagy nem ad olyan teljesítményt, amit elvártunk, akkor azt egyszerűen kihagyhatjuk.

A műszerfalon lévő LED nem csak azt mutatja, hogy a készülék működik, hanem a számítógépre menő jel feszültségszintjének a szabályozójaként is funkcionál. A LED világít, mikor a jel magas szinten van, így a LED helyes állapota az állandó villogás.
(#) pityu_18 hozzászólása Szept 17, 2009 /
 
Egy kérdés ezen a rajzon

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/a0/a02730fab858241c60d6c...89.gif

mintha a ki és a bemenet máshogy lenne mint az általad elkészítetten

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/36/36a8a1c325033e56c08eb...d5.png

vagy tévedek?
(#) _JANI_ válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
A Link 2-ről csak a választó kapcsoló ábrázolása hiányzik, ami a Link 1-nél ki"söntöli" az áramkört. [OFF] Ha jól látom.
(#) proli007 válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Hello!
Kösz a leírást, csak az eleje volt a lényeg, mert az áramkör működését természetesen értettem eddig is, csak a készítő szándékát nem
Ez a begyulladás, szerintem marhaság, mert ha a szonda jel nem megfelelő a proci úgy is át áll egy átlagos értékre ugyan úgy mint amikor nem meleg, vagy megszakad a vezeték..

Janinak igaza van, "messziről minden olyan távolinak tűnik" mert a bemeneti kapcsolót, amivel az áramkört hatástalanítod nem tettem a panelra. Révén, hogy fogalmam sincs milyent fogsz használni, és az sem biztos, hogy mechanikai szempontból jó helyen lenne ennek a nyákon. Azért tettem mellé az sch rajzot, hogy összehasonlíthasd az eredetivel. A háromállású kapcsolót meg ahogy látom csak kísérleti jelleggel kell bekötni, utána a megfelelő pontokat átkötni a panelen.
(De ha meg vannak a kapcsolók típusai, lerajzolom, hogyan kell huzalozni, ha ez gond.)
(Na minden esetre, nem biztos hogy én egy ilyen ledmeghajtó IC-vel és kapcsolóval oldottam volna meg a dolgot, a késleltetést, meg 10MOhm-al. De ezt most hagyjuk.)


Idézet:
„Minden kondenzátor elektrolit típusú,”

Na ezzel álló helyből nem értek egyet, így a bementi szűrő 100nF-ot egyből fólia kondira terveztem. 1Mohm-ok mellé, csak egy tantál kondit illik tenni, amiből a 100nF-os elég elvétve van. A fólia kondi sokkal jobb és olcsóbb is egyben.
üdv! proli007
(#) pityu_18 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
"kapcsolók típusai"
Mire gondolsz sajnos ezt nem értem,ezért bocs?
(#) proli007 válasza pityu_18 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Hello!
Arra gondoltam csak, hogy ha látjuk hogy néznek ki, akkor a bekötésük is ismerté válik, ha igaz.
üdv! proli007
(#) wg_kezdo hozzászólása Okt 15, 2009 /
 
Az alábbi kapcsolást szeretném, ha leellenőriznétek.
4db ceruza akksiról menne amit a bal alsó tüskékről kap.
A másik tüskékre egy modellmotort szeretnék kapcsolni.
Nem akartam stabilizálót beépíteni mivel sokat fogyaszt és az áramkör 90%-ban powerdown módban lesz.
(#) niedziela válasza wg_kezdo hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Nagyon nincs mit elrontani ezen, bár csodálom, hogy nem sikerült egyoldalasra megrajzolni.
Próbáld meg magad elhelyezni értelmesen a sávokat ne azt várd, hogy az eagle majd mindent megcsinál helyetted, mert nem fog.
(#) wg_kezdo válasza niedziela hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Ez életem első nyákja Eagle-vel így gondoltam kipróbálom hogyan gondolja ő a sávokat.
Bár lehet inkább megtervezem papíron majd úgy csinálom gépben
Akkor ezek szerint jó helyen van a kondi és el tudja látni a feladatát, hogy terhelés esetén ne reseteljen a controller?
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Okt 21, 2009 /
 
Sziasztok!
Valaki megerősítené azt a tényt, hogy a NYÁK terven minden megvan, és úgy van kötve, mint ahogy kéne?
Elő erősítő
Kivezérlés jelző
Következő: »»   27 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem