Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Oszcilloszkóp számítógépre
Köszönöm. Kerámia kondit sikerült vennem, így ez a 160-250V bőven elég nekem.
Sziasztok!
Elkészültem a hangkártya előtéttel, és a mérőfejekkel. Nem lett rossz, bár egy kicsit zajos, de amire nekem kell jó lesz ez is. A lényeg, hogy látni a jelet. A mérőfejbe kellett az a kondi, mert mint majd látható, ezzel sikerült úgy-ahogy beállítani a négyszögjelet. Szóval nagyon örülök, hogy van egy "szkópom"! Üdv Laslie
A doboz műanyag? Mert ha igen, az baj. Az RCA csatikat is fémre kellene cserélni, hogy árnyékolva legyen.
Az RCA-nál és a BNC-nél megbontva lehet vizsgálni, hogy melyik részegység mekkora zajt termel. A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2013
Ha megnézed milyen frekvenciatartományt tud, lehet változik a véleményed. 10kHz-ig, nem hinném hogy gondot okozna a külső elektromágneses tér. (Pláne nem is u-mV-ról beszélünk.) Vagyis sokkal jobb nem lesz, úgyhogy nincs értelme átalakítani. (Egyébként gyári DSO-k is gyakran műanyag házban vannak. Igaz ott a NYÁK-ban van GND és táp réteg is.
Mivel én is csináltam ilyen hangkártyás szkópot csak passzívat, így tudom, mennyi zavart tud összeszedni. Konkrétan a hálózati 50Hz-et olyan gyönyörűen fogja minden elektromos kütyüből, mint egy TV antenna. Sokat számít az árnyékolás egy ilyen szkópnál is, tapasztalatból mondom.
Igen, a doboz műanyag. Bennem is felmerült, hogy inkább fém doboz kellene, vagy legalábbis le kéne árnyékolni belülről, pl. alufóliával , de aztán elvetettem - egyenlőre - mert amire kell arra jó így is. Történetesen a jel meglétének vizsgálata. Végig túrtam a netet, hogy ki milyen megoldást alkalmazott a dobozolásra, és eléggé vegyes kép fogadott. Kb. fele-fele arányban láttam fém- és műanyag dobozos megoldásokat. Mivel a nyákot már nem akartam áttervezni, így maradtam ennél a megoldásnál. Az RCA aljzatok fémek, csak van rajtuk egy műanyag borítás. Bővebben: Link
Eredetileg a funkciógenerátor topikból kerültem ide, mert meg szeretném építeni a szegény ember funkciógenerátorát CD4049-es IC-vel. Ennek kapcsán merült fel az az igény, hogy jó lenne látni a jelalakot. Mivel nekem nincs rendes szkópom, és keret sincs egy ilyenre, így más megoldás után kellett néznem. Ott ajánlotta egy fórumtárs ezt a topikot. A többi megtalálható itt a topikban, hogy miként született meg ez "készülék".
A nyák tervezésnél nem figyeltem rá eléggé, hogy a tüskék szépen, szimmetrikusan helyezkedjenek el a fedlapon. Ha még egyszer megépíteném, akkor kicsit áttervezném a nyákot, hogy ez a része is esztétikus legyen. Ezt sajnos csak akkor vettem már észre, mikor a tüskéknek kifúrtam a fedlapot.
Szia. Szép munka, gratulálok. A kapcsolási rajza publikus, vagy megtalálható valahol?
Szia. Köszönöm.
Persze, publikus. Megtalálod itt, 1 oldallal visszább.
Hoppá ezt a rajzot valahogy kihagytam, köszi
A földelés miatt van, nem tudsz vele mit csinálni.
Ez az árnyékolás nekem nem teljesen tiszta. Tud valaki valami dokumentumot erről?
Árnyékolásnál a bnc-ket a fémházzal kell összekötni, és a nyák gnd-jé vel is?
Mivel a BNC-n a meleg ponthoz képest a külső rész a másik pólus, így kénytelen vagy összekötni, mert ahhoz viszonyítod a feszültségeket.
A NYÁK GND-jével meg attól függően, hogy az a jel GND-je vagy sem.
Az összeszedett fölrhurok 50Hz és társai, mivel a PC földelt, ezért nem nagyon jók a PC-s multiméterek sem.
A földhurok egy hiba, aminek nincs köze a szkóp árnyékolásához. Az árnyékolás az "éterből" jövő zajra kell. Csak a legtöbb zaj a körülöttünk lévő gépekből jön, ezért mi magunk antennaként szedjük össze az 50Hz-et és tovább sugározzuk. A szkópnál is látszik, ha a kezünket közelítjük a mérőcsúcshoz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2013
Idézet: „10kHz-ig, nem hinném hogy gondot okozna a külső elektromágneses tér.” Akkor ugye egyetértesz azzal, hogy árnyékolt kábelre sincs szükség. Se a mérőfej és a dobozka, se a dobozka és hangkártya között. Sőt, az erősítődbe is árnyékolatlan kábellel vezeted a hangfrekvenciás jelet. Hiszen 10kHz-ig nem okoz gondot a külső elektromágneses tér...
De csak akkor, ha közelítjük, nem mérés közben és felteszem az előbb arról volt szó.
És azt hogy oldod meg, hogy a mérőfejhez nem közelítesz a kezeddel mérés közben? Telekinézis?
Ha a bemenet rajta van valamin, akkor már nem szedi össze a zajt, a nem földelt szkópmegoldás. Ha földelt, akkor igen.
Ami a képeken látható, az nem kívülről származó zaj, vagy legalábbis nagyobb része nem az. Részben a nem méréstechnikai célokra készült ADC működéséből adódik, részben a négyszögjelben lévő harmonikusok átvitelének hiányából. Ez ellen nem tudsz tenni semmit. Szoftver tudna, csak akkor vagy nem lehetne univerzális, vagy minden PC hangkártya karakterisztikáit tartalmaznia kellene.
A szkóp nagy impedanciás, kisjelű bemenettel rendelkezik. Ha a mért áramkör adott része is nagy impedanciás, akkor antennaként funkcionál. Egyébként az se jó, hogy ha mV-os jelet mérsz, majd elveszed a mérőfejet és több voltos zaj kerül rá, ami akár tönkre is teheti a bemeneti áramkörödet.
Szerintem kár ezen vitázni, mert nem véletlenül szokták árnyékolni (és nem földelni) a jelutat. Gondolom nem azért burkolják be a cuccokat, mert sok felesleges vaslemezük van.
Arra próbálok kilyukadni, hogy amiről beszéltek az nem az árnyékolás hiánya miatt van, szóval félremegy a tanács, ha érted.
A levegőből összeszedett zaj az árnyékolás hiánya miatt van. Erről beszélünk. És Te miről beszélsz? Valami földelésről, de annak nem sok köze van ehhez.
A nem földelt cucc bemenete nem szedi össze a földhurkot, még alacsony ellenállású terhelés mellett sem. A PC műszernek nem jó, a földelés miatt. 50Hz-es zaj volt említve, amit nem csak úgy a levegőből szed és a földelés az oka!
A képeket kicsit alaposabban megnézve és számolgatva:
Négyszögjel átviteléről lenne szó, ami egy alap- és gyak. végtelen számú felharmonikusból áll. Határozottan látszik a 20kHz körüli felharmonikus, azt ugyanis már nem egészítik ki további harmonikusok négyszöggé. Az oka a 20kHz körül meredeken vágó LPF, így ezt egy négyszögről eltüntetni max. szoftveres úton lehet. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2013
A földhurkot nem is szedi össze, mert az a földelt és/vagy kábelTV antennás cuccok között van. És teljesen más téma, nem kéne idekeverni.
A PC műszernek jó, ha nincs más. Az 50 Hz nem csak a konnektorban meg a földhurokban van, hanem a levegőbe is kisugározzák a gépek (pl. trafó). A következő hozzászólásod előtt fogj egy szkópot, fogd meg a mérőfej csúcsát és nézd meg mit mutat a szkóp. Utána írj!
Látom nem megy át a mondandóm, ne erőltessük ezt tovább.
Légyszíves, a teljes mondatot linkeld be ha már kötekedsz. Ebben a nagyságrendben megfelelően elkészített NYÁK-tervvel. (Ezt a részt kihagytad) Vegyük csak az 50Hz-es zavarjelet, ha egy ÁK megfelelően van elkészítve akkor árnyékolásmentes környezetben sem okoz nagy gondot pár cm-en az 50Hz-es zavarjel. Persze ha néhány V-os nagyságrendet nézzük. És nem uA-ek folynak a körben. (Tudom hogy most ebbe mindenki bele fog kötni, de akkor fogjatok meg egy műanyagházas DSO-t és és tegyetek mellé egy vezetéket amin mondjuk 10A-es 50Hz-es áram folyik. Nem különösen fogja zavarni, mivel a NYÁK ha jó, akkor ott már kellően árnyékoltak azok a vezetősávok, amik a jelfeldolgozás érzékenyebb részein vannak. A mérőkábelnek értelemszerűen árnyékoltnak kell lennie, mivel az egy hosszabb vezeték, amely már nagyságrendekkel nagyobb nyereséggel rendelkezik, mint a vezetőpályák a NYÁK-on. (A műszerdoboz árnyékolatlansága akkor lehet probléma ha valami olyan elektromágneses tér van a környezetében ami már jelentős hatással van az ÁK-re. (De ez nem az 50Hz- Hanem n x 10kHz felett. GHz-es nagyságrend felett pedig ismét nincs gond több okból is. (Azt most nem fejteném ki, hiszen nem az a cél.) Utóirat: elolvastam az akkori írásom, és igaz nem említettem a megfelelő NYÁK-tervet, de ez szerintem triviális egy műszernél. ) Ugyanitt, baromi sok olyan PC-s műszerrel találkoztam már ami nem volt árnyékolva és hibátlanul működtek. Pedig nem hobbi kategóriás műszerek.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2013
Idézet: „És nem uA-ek folynak a körben. (Tudom hogy most ebbe mindenki bele fog kötni” Ezek szerint azért írsz ilyet, hogy belekössenek?? Szerinted egy 1 MOhmos (10-es osztóval 10 MOhmos) körben mekkora áram folyik annak a pár V/mV hatására? Igazad van, mert nem uA-ek, hanem sokszor nA-ek folynak. Na ezért kell árnyékolni, mert a szkóp egy ultra alacsony áramokat mérő eszköz. DSO-t még nem láttam belülről, de elég nehéz elhinni, hogy nem árnyékolt. Attól, hogy műanyag dobozban van, attól még lehet árnyékolt. Több megoldás is van erre. Pl. alufólia-papír kombinációval le van fedve. ilyen a Metexem is. Vagy notebookoknál alkalmazzák, hogy a műanyag belső felére rezet gőzölögtetnek fel, de ez az ESD miatt is van. De lehet a panelra fém dobozba rakni az érzékeny részeket pl. TV/rádió vevőknél. Idézet: „A műszerdoboz árnyékolatlansága akkor lehet probléma ha valami olyan elektromágneses tér van a környezetében ami már jelentős hatással van az ÁK-re.” Megint leírtad ezt a butaságot, amit _vl_ már egyszer kifogásolt. Gondolom, nem egy lakatlan szigeten élsz, tehát téged is körbevesz mindenféle elektromos áramot használó kütyü és vezeték. Az egész lakás egy nagy vezeték halmaz. A PC is elég nagy sugárzó és ez ugye egy PC szkóp. |
Bejelentkezés
Hirdetés |