Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítása akkutöltőnek
Lapozás: OK   7 / 16
(#) Blabcsi hozzászólása Jún 27, 2011 /
 
Üdv.
Van egy Deer DR-8320BTX tápom és szeretnék belőle csinálni egy 12V-os ágat ( LED világítás ), valamint egy akksi töltőt.
UL1.3-12 akksit szeretnék róla tölteni, ami majd kerékpár világításhoz szolgáltatja az energiát.
Kivitelezhető?
Mit kell még beszereznem hozzá?
(#) mythbuster hozzászólása Aug 18, 2011 /
 
Sziasztok! Van egy átalakított tápegységem(Delux 450W 12V/18A), potival szabályozható 4-16V -ig, a kérdésem a lenne, hogy a 12V -os ágát csak úgy ráköthetem az akkura(12V 55Ah Kálcium(zárt), UPS -hez használom, a szekrényben él velem egy háztartásban), nem szeretném sem a tápot tönkretenni sem hogy az akku kreatív módon betelítse a szobát kénsavval, az eredeti 7Ah -s zselés akku desztillált vízzel való utántöltésekor már megszívtam, megvolt a lakásfelújítás is, és ez kb 10x akkora , szóval ha lehet maradjon benne ami benne van, tanácsotokat szeretném kérni ezzel kapcsoaltosan, nem tudok nyákot készíteni így áramköröket sem építeni, favágó módszereket várok tőletek!

Előre is köszönet a helpért!

Üdv!
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 18, 2011 / 2
 
Beállítod a kimeneti feszültséget 14,5 V -ra, és egy 12V/55 - 60W égőt sorba kötsz az akksival, és hadd szóljon.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Szia!

Köszi a gyors választ! Legyen halogén izzó, vagy a gyengébb is jó? Kb mennyi időt hagyhatom rajta? jelenlegi fesz 12,54V csak az UPS kisebb szervizelésre szorul így az nem tudja tölteni, kb 4 hó múlva ha újra rajta lessz addig nem akarom hogy romoljon az állapota... Még nagyon új és a boltokban nem szokás tölteni... Van egy ilyen kis lyuk rajta, benne egy zöld golyó, de ötletem nincs, hogy dísz vagy reklám az egéssz , jelzem elvileg az elektrolit szintet mutatja... A használati utasításban az áll ha ződ akkor jó... Most nem vágom, hogy a műanyag golyó(amit a legerősebb kénsav sem képes elpúsztítani), hogyan tudna már elszíneződni egyik percről a másikra, ezért nekem gyanús... Zárt akkuknál mire kell ügyelni? Bár van rajta egy kis gumi szelep, így lélegezni tud ha annak van fönntartva, lélegezhet csak a sav maradjon benne.
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Egyéb utasítás hiányában az Ah kapacitás 1/10 ének megfelelő árammal töltheted. Az 50 60 W -os égő, kb 5 A -t vesz fel, ha a másik végén rövidzár (teljesen lemerült akkumlátor van, ilyenkor teljes fénnyel világít. Ahogy emelkedik az akkumlátor feszültsége, egyre kevesebb áram folyik, az égő is kevésbé világít, viszont az ellenállása is csökken. Ez lesz az akkumlátor töltőárama, ami a legrosszabb esetben lesz maximum, ami egyenlő a max megengedett töltőárammal. Ennél csak kisebb áram folyik, tehát a "felrobbanás" ellen védve van. A megengedett max feszültséget pedig beállítottad, tehát az akkumlátort nem tudod túltölteni. Igaz teljesen feltöltve sem lesz soha ezzel a módszerrel, de ez nem nagy baj. Ha a feszültséget 13,8 V -ra állítod, akkor tulajdonképpen puffer üzemben használva, állandóan rajta hagyhatod a töltőt. A szünetmentes is ezt csinálja, csak ott a szabályozás intelligens megoldású.
Az égő ellenállása meghatározza az üres akku esetén a max töltőáramot, ha kisebbet teszel bele, tovább tart a töltés. 10 W -osnál kisebbet ne nagyon tegyél bele az 55 Ah -s akkuhoz, de ha az akku kisebb, akkor a megfelelő izzót kell beletenni. A gumiszelep biztonsági szelep, ha a nagy töltőáram, vagy túltöltés miatt felforr az elektrolit, a gőzöknek lehetősége legyen távozni, és ne robbanjon fel a cella.
A zöld golyó a savszint mellett a fajsúlyt is jelzi. ezáltal ha látod akkor jó az akku, ha nem akkor kisütött állapotban van.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Úgy lehet a kapacitást elírhattam, nem 55Ah, hanem 65Ah. Szóval akkor szükségem lessz egy izzóra ami 4-6 ampert képes felszippantani, a tápot belövöm 14,5V -ra majd rá az izzón keresztül az akkut... Gondolom ha föltöltődött, akkor 14,4 et kell látnom rajta, kérdés hogy a szabad akkun vagy a töltéssel rajta?
(#) mythbuster válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Ja és még valami! A töltési feszültség az a bizonyos 14,5V a tápból kijövő legyen, vagy az akksira menő tehát az égőn keresztül? Mert ugye bár stabilizált tápegységről beszélünk, ekkora áramnál a 60W -os izzó terhelésének hatására eshet pár századot a kimenő feszültség... Bocsi, hogy a hü**e kérdéseimmel fárasztalak, csak idén már átestünk egy lakásfelújításon egy akku miatt, így az megnyugtat, hogy a cucc benne marad, viszont szeretném 95%+ -ra tölteni ha lehet...
(#) Medve válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Hello, ne nagyon bizz a stabilitásban, nálam majdnem egy Voltot esett a feszültség 3A esetén. (Megmérem....)
(#) Inhouse válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Amit Pucuka írt jó, csináld úgy, bolondbiztos megoldás. De szerintem felesleges állandóan rajtahagyni, pár hetente elég rátenni. Állíts be a telefonodon egy emlékeztetőt... A 14,4V-on tartást nem igazán ajánlják állandóra, inkább visszaveszik 13,8V-ra, amikor elérte a töltés végén az akku a 14,4V-ot. Egy dugasztáppal is szinten tudod tartani. Bár az igazi az lenne, ha ciklikusan lenne merítve és töltve, hogy "mozogjon" az elektrolit. Nem szabad az akku feszültségét 12,4-12,5V alá engedni. Kalciumosnál egyébként ha fel van töltve, az a 4 hónap nem szabadna gondot okozzon.
A golyó a savsűrűségtől föggően úszik fel, vagy le, és a tükröződés miatt látod (kellő fénynél) zölden világítónak. Persze ezt csak egy cellában teszi, arra vonatkozik, a többi lehet rossz...
Gázképződés akkor van, ha 1 cella eléri 2,4-2,5V-ot, pezsegni kezd és ennek a gáznak valahol távoznia kell, erre van a kivezetés.

Üdv
Inhouse
(#) Inhouse válasza Medve hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Akkor ott nem jó a szabályzás, vagy nagy a hozzávezetés soros ellenállása (vékony vezeték, rossz kontakt).

Üdv
Inhouse
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 19, 2011 / 1
 
Épp az a lényege az izzós dolognak, hogyha átfolyna rajta az az 5 - 6 A, akkor az akkura jutó feszültség 0 V lenne. Tehát elvben egy 0 V ra kisütött akkut is fel tudna tölteni károsodás nélkül. Más kérdés hogy az ilyen akksi már nem tölthető fel. Mivel a töltési végfeszültséget a tápod üresjárási feszültségével beállítottad, ez az állapot akkor áll be amikor az akksi áramfelvétele 0 A. Vagyis az akksi feszültsége megegyezik a táp beállított feszültségével. Ezért bolondbiztos megoldás a sorbakötött izzós áramkorlátozó megoldás, ráadásul az izzó fényereje tájékoztat a töltés állapotáról is. Egyébként mindez, csak egy meglehetősen bonyolult elektronkával megoldható.
Az igaz, hogy ez a megoldás elvileg végtelen idő alatt tölti 100 % -ra, de a gyakorlatban erre nincs is igazán szükség, és eredetileg egy egyszerű gyors megoldást kértél. Az, hogy hány százalékra töltöd az akkumlátort, az egy még bonyolultabb megoldást igényelne, amit mondjuk egy mikrovezérlővel lehetne megvalósítani legegyszerűbben.
(#) mythbuster hozzászólása Aug 19, 2011 /
 
Köszönet a segítségért!

@Medve: szerintem nézd át a tápodat, nálam 6A -ra terhelve 14,5 -ről 14,45V -re esett vissza!

Ha tanácsolhatok valamit az akkutöltő gyártóknak, akkor NE BÍZZATOK A POTENCIÓMÉTERBEN! Ma a töltés előtt próbálgattam az izzókat, hogy mely kombinációval tudnék nagy sikereket elérni, egyik percről a másikra fölbúg a ventinlátor, gondoltam hogy igen zajos szegény majd holnap kicserélem egy másikra... Ahogy rátoltam a méregdrága halogén izzót pakk, nagy villanás, mondom azért az előbb nem volt ennyire kemény... Rátolom a multimétert és 27V jött ki belőle! Természetesen a potencióméter megszakadhatott valahol és a táp 100% -on járt! A poti nincs egy hetes, sajna ha megszakad és véletlenül az akkun van az nem áll jót a felhasználón! Így ha valaki akkutöltésre is használja az átalakított PC tápját, javaslom a tápok többségében van egy 110-220V opciónális kapcsoló, arra nincs szükség ki lehet venni és fölszerelni valahova, középső ág az IC -re, egyik szétső a potra, a másik egy ellenállásra, és mikor akku töltésre kerül a sor inkább használjuk az ellenállást, az sokkal megbízhatóbb!

Üdv!
(#) mythbuster hozzászólása Aug 20, 2011 /
 
Amúgy érdekesnek tartom azt, hogy 12,45V -ról töltöm fölfele és 1.20A -nál többet nem fogad be az akku valamiért... Jelenleg nincs izzó kötve rá, 6 órája forog a venti, 14,3V van a töltéssel az akkun, de ha leveszem leesik 13,20 -ra! Azt tervezem, hogy megvárom míg töltés nélkül tudja tartani a 14V -s kapocsfeszültséget, majd izzóval limez x->oo akku=14,4V, gondolom pár óra alatt föltornászza magát...
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 20, 2011 / 1
 
Amint leveszed a töltést az akkuról rövid időn belül leesik 13,6 - 13, 8 V ra. Ez természetes egy jó akksinál. Terheléssel lehet pár tizeddel lejjebb.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
De gondolom akkor van rendesen föltöltve ha töltő nélkül tartsa a 14.3 -at...
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 20, 2011 / 1
 
Azt soha nem fogja tartani. A 12 V -os névleges feszültségű akksi tényleges feszültsége 13,6 V feltöltve. Csak a gázképződés határa a 14, 5 V, és csak ekkora feszültséget lehet max ráadni károsodás nélkül.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Most töltővel 14.39V, ha leveszem a töltést leesik 13.20V -ra. Akkor sosem fogja elérni a szabadon tárolt 14V -t sem? Meddig érdemes tölteni? A töltési feszültség 14.52V.

Üdv!
(#) mythbuster hozzászólása Aug 20, 2011 /
 
Izzóval sorosan 14,30V.
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 20, 2011 / 1
 
Ez már fel van töltve. Pár tized eltérésnek sok oka lehet. Nem igazán lényeges. A műszered sem biztosan pontos. Terheld le míg 11 V körülire ki nem sül, és kezd újra a töltést. A kisütő áram, és az idő ismeretében megkapod az akku tényleges kapacitását, ami mindíg kevesebb, mint újkorában.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
"A kalciumos akkumulátornál a 14,4 V határérték állandó, a 4...6 éves élettartam során sem csökken 14 V alá. Ennek következtében soha nem lép fel vízbontás, tehát egyrészt nem kell állandó utat hagyni a távozó gázoknak, másrészt nincs szükség a víz utántöltésére sem. Az akkumulátor teljesen lezárható."

Akkor nem értem... Marketing? Az akku két hónapos!
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 20, 2011 / 1
 
Ezt olvasd el.
Arra adtam módszert, amit eredetileg kértél. Gyorsan, egyszerűen feltölteni, használható állapotba hozni az akkumlátorodat.
Idézet:
„nem tudok nyákot készíteni így áramköröket sem építeni, favágó módszereket várok tőletek!”
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Ja persze, tudom és köszönet érte, csak mindenhol mást írnak, láttam te vágod a témát, így kiváncsi voltam a véleményedre, mert nem szeretnék robbantani sem a panelban, viszont ha már 4 hónapra itt hagyom, akkor legyen föltöltve amennyire lehet, így a legjobb esélyeket latolgatom... Közelebbről ráfüleltem és mintha bubik közlekedésére lettem volna figyelmes töltővel 14,35V -n.
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 20, 2011 / 1
 
Ha 13,6 V -ra állítod, ott is hagyhatod. Áramszünet után tőlti az akksit, ez az ún. pufferüzem.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Nem merem magára hagyni... tegnap meghalt a potencióméter, és hát mondanom sem kell a táp 100% -on járt, 28V -t tolt ki magából, a potit cseréltem ellenállásra, azzal töltöttem ma föl, a töltés + izzó kombóval 14,38 -ig engedtem, hallatszott ahogy pezseg benne a sav, így inkább leállítottam a töltést, vártam 10 percet mértem egyet rajta töltés és minden nélkül 13,10V -t adott le, ezzel ki kellene bírja 4 hót, max még egy alkalommal kisütöm és újratöltöm, persze csak ha lessz időm mert itt nem hagyom az tuti, behal az egyik ellenállás a 3-ból és 28V -al megküldi az akkut, azt már egy biztonsági szelep nem állítsa meg! Köszönöm még 1x a segítségedet, további szép estét!
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Ha nem bízol a tápegységben, akkor a táp kimenetére tegyél egy biztosítékot, ami nagyobbáramú valamivel mint a max töltőáram, és utánna egy 15 V os szupresszort, ezután jöhet az izzós töltő áramkör.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Igen. Épp azon elmélkedtem, hogy most óvatosan bánok vele, majd ha visszaérek Pestre, beszerzek pár automata autokban használatos biztosítékot, 2A 4A 8A és 10A -ra gondoltam ezt a négy biztosítékot beszerelem párhuzamosan összekötöm őket és a földre húzom így bármelyik kijövetelt is használom működni fog, és a szükséges terheltség függvényében kapcsolgatom ki/be őket.
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 21, 2011 / 1
 
Egy ilyet tegyél, ez biztos kiveri a biztit, ha 14 V -nál nagyobbra ugrik a táp üresjárási feszültsége, az úgyis hirtelen, és nagyon megnő
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Még nem hallottam róla, csak találkoztam vele a tápban... Ez hogyan működik? A wiki szerint elnyeli az energiát, ezt rá kell kötni a kimenetre mint egy kondenzátort? Mi a külömbség a Varistor és a zéner között, illetve ha ebből berakok egy 14V -ost akkor mi történik? megvéd a haláltól?

Üdv!
(#) pucuka válasza mythbuster hozzászólására (») Aug 21, 2011 / 1
 
Hasonló a zénerhez a karakterisztikája, (igaz szimmetrikus az origóra, de ez nem érdekes), csak amikor a feszültség eléri az adott könyökpontot, valahol 14 és 22 V között, akkor nagyon gyorsan vezetővé válik, ami 250 A -t is képes magán átereszteni károsodás nélkül. Gyakorlatilag rövidre zárja a védendő áramkört. Ez a táp rövidzárási áramát jelenti, ami a biztit kiolvasztja. Ezután a varisztor mivel a rajta levő "begyújtó" feszültség megszűnt, újra szakadásnak mutatkozik. A magas feszültség csak nagyon rövid ideig lesz az akkumlátoron, (párszáz ns) ennyi idő alatt sem az égő, sem az akku nem károsodik. Az esemény után tápjavítás, és bizticsere, és minden mehet tovább.
(#) mythbuster válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Tehát berakok a tápba egy 4A -s automatát, majd utána ezt a varisztort, ha a feszültség 14V fölé ugrik akkor egy rövidzárlatot kreál ami kivágja az automatát, biztosítékon kis pöcök lenyom, és újra működik? Ezt sorosan vagy párhuzamosan kell bekötni a rendszerbe?
Következő: »»   7 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem