Fórum témák
» Több friss téma |
Wathcdog le van tiltva? Megszakítási jelzőbitet törlöd?
Egy komplett példa (igaz, INT1-re) itt található: PIC24 tutorial
Sziasztok!
Pic18F2550 I/SP -t szerettem volna programoztatni de kiderült, hogy a willem 3-as programozó nem tudja felprogramozni. A kérdésem az lenne, hogy egy pickkit2 gond nélkül felprogramozná nem? Előre is köszönöm a válaszokat!
Töltöttem fel már 8 csatornásat, összeadással és léptetéssel, de most nem találom a hozzászólást. Minden csatornáloz kell egy állapottár és egy növekmény. Minden ciklusban, minden csatornára a növekményt hozzá kell adni az állapothoz, az átvitel bit értéke fogja megadni, hogy a PWM kiment magas vagy alacsony értékű lesz. Legegyszerűbben egy változóba lehet léptetni az eredményt és onnan kiírni egy portra...
Gyanús, mert már én is alkalmaztam
Igen, erre gondoltam. Köszönöm.
Üdv! Eddig mikroC -t használtam, de a programozandó pic-et ez nem támogatja csak a mikroC pro. Van esetleg olyan dolog amire odafigyeljek a sima mikroC hez képest, a mikroC pro-nál?
Köszi!
Sziasztok!
Problémám akadt egy gyrosensor-al való szögméréssel. Valaki foglalkozott már ilyennel? Egy L3G4200D IC-m van. Szögsebességet mér. Ebből hogyan lehet elfordulás szöget mérni? Beállítottam 250dps-re a felbontást. Ekkor 8,75mdps az érzékenysége. 100Hz a mintavételezés. Ebből hogyan kalkulálok szöget? Illetve ha nem mozog az eszköz, a zaj miatt akkor is mér minimális szögesebességet. Erre lehet beállítani szűrőt, de nem értem hogyan lehet a szűrő vágási frekvenciáját kiszámítani.Tudom hogy van gyrosensoros fórum, de totál halott
Köszönöm. Lehetséges, hogy itt ebben a topikban van? Mert akkor elkezdem átnyálazni.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2014
Simpi már belinkelte.
Szia, tudtommal a pro és a sima között annyi a különbség, hogy a sima le van korlátozva 2kByte-ra (kód méret), a pro viszont nincs mert az a teljes verzió.
Szia, egyedül csak egy girószkóppal nem fogsz tudni jól szöget mérni mivel a giró hajlamos a csúszásra ami annyit jelent, hogy ha nagyon lassan változik a dőlésszög amit mérni akarsz akkor azt nem fogja érzékelni, viszont a gyors változásokra nagyon jól reagál.
Ahhoz hogy gyorsan és pontosan tudj szöget mérni kell még egy gyorsulásmérő is, így a két szenzor adatait egy úgynevezett Kálmán szűrő algoritmussal "összekombinálva" bármilyen zajt ki tudsz szűrni (pl tengely irányú elmozdulás). Úgyan úgy egyedül csak egy gyorsulásmérővel sem fogsz tudni szöget mérni, mert az bármilyen irányú gyorsulásra nagyon érzékeny, viszont ha az a valami nem mozdul el lineárisan hanem csak elfordul akkor azt jól fogja érzékelni, ellentétben a gíróval ez sokkal pontosabb a lassú elfordulásoknál. Röviden a gírószkóp pontos a gyors elfordulásoknál, pontatlan a lassúaknál és érzéketlen az elmozdulásokra. A gyorsulásmérő pontos a lassú elfordulásoknál, pontatlan a gyorsaknál és nagyon érzékeny az elmozdulásoknál. Mivel önmagában egyik sem alkalmas a feladatra de egymásnak pont az ellentétei ezért működnek olyan jól együtt Egyirányú dőlés esetén szükséged lesz egy kéttengelyes gyorsulásmérőre és egy egytengelyes giróra. Két, egymásra merőleges tengelyű dőlészög mérésnél szükséged lesz még plusz 1-1 tengelyre mindkettőnél. Ezeket tapasztalatból mondom, mivel bő két évvel ezelőtt volt szerencsém ezzel foglalkozni, ha jól emlékszem akkor ADXL345 volt a gyorsulásmérő és ITG3200 a gírószkóp, mindkettő 3 tengelyes és I2C protokollon kommunikálnak a mikrovezérlővel. Az általam használt szenzor modulon (Bővebben: 9 DoF IMU, inerciás mérőeszköz) még volt egy 3 tengelyes mágneses térérzékelő (digitális iránytű) amit én akkor nem használtam de azzal is lehet még érdekes dolgokat mérni (lehetőleg távol bármilyen (elektro)mágneses berendezéstől, mert nagyon befolyásolja a mérését). Nem lesz könnyű feladat, sok bele fektetett munkát jelent de az eredmény magáért beszél
Köszi a választ! Igazából majd egy kerék sebességének a mérésére akarom használni, ez csak úgy próbából akarom megcsinálni, hogy kiismerjem az IC-t. Akkor kerék sebesség mérésére ezek szerint jó választás volt?
Srácok, honnét lehet tudni, hogy KB. mennyi terhelést bír ki egy PIC lába? Adatlap?
A kérdés 2 dolog miatt is érdekes a számomra. 1. a PIC 1db lába maximum mennyi mA-ert képes elviselni biztonságosan akár huzamos ideig, 2. ha egy PIC képes 25mA-et 1 lábán elviselni akkor, ha mondjuk 30lábát beterheljük 25mA-el (750mA) akkor azt is el fogja bírni vagy az már megölné a PIC-et? A kérdés azért érdekes most a számomra, mert elkezdtem agyalni a bináris órámmal kapcsolatban, hogy ha egyszerre felvillantom vagy világíttatom az összes ledet (20db led) akkor nem e nyírom ki a PIC-et. Illetve párhuzamosan elkezdtem egy 4x4x4-es 3D led kockát is készíteni ahol már 64db led világításáról lenne szó. Előre is köszi az infókat.
Ezért is jó a multiplex, mert ott a töredékével számolhatsz. Persze, jobb ha használsz illesztést/meghajtást.
Azért van a folyamatos léptetés a bináris óránál is gondolom, így minimalizálva a folyamatos terhelést.
Akkor a LED kockánál érdemesebb tranzisztoros meghajtást építeni gondolom mert ott azért sokszor sok led fog világítani... simpi: akkor ha jól értem, amikor az van megadva a PIC-nek, hogy 25mA, akkor nem egy lábra van megadva, hanem az egész PIC terhelhetőségére vonatkozik. Köszi srácok...
Igen közben végig néztem a manuált és megtaláltam az adatokat.
Ebből már ki tudok hámozni valamit. A lényeg, hogy érdemesebb külön meghajtást használni így elkerülhető a PIC túlterhelése Köszi még egyszer..
Azért a dőlésszögmérés és forgási sebesség között elég nagy a különbség...
Egy kerék forgási sebességét (gondolok itt bicikli sebességének mérésére) teljesen más módszerrel szokás mérni (ha visszalapozol néhány oldalt akkor meglátod hogy már más is foglalkozott ilyensmivel) ott a kerékre kell tegyél egy mágnest és valahova egy fix pontra egy reed relét vagy egy hall szondát úgy hogy a mágnes minden fordulatnál elhaladjon előtte. Mivel tudod a mágnes távolságát a tengelytől, ki tudod számiítani a kerék kerületét s ekkor a két elhaladás közötti időt kell mérjed így a kettőbol már ki tudod számolni hogy milyen gyorsan forog (vagy hogy milyen gyorsan megy a bicikli).
Köszönöm simpinek és neked is.
A hall sensoros megoldás nekem nagyon lassú lenne. Mire körbe ér a kerék, az rengeteg idő.
De nem értelek, miért lenne nagy különbség? A Gyrosensor szögsebességet mér. 360dps az 1fordulat/perc. Kerék kerületével beszorozva meg is van a sebesség. De egyébként nekem a kerék sebessége kell, nem a biciklié.
Bocsánat, elírtam. 1 fordulat/sec, azaz 60 fordulat/min.
Idézet: „A hall sensoros megoldás nekem nagyon lassú lenne.” Egy mikrovezérlőnek rengeteg ideje van kivárni a két érzékelés közötti időkülönbséget, csak megfelelően kell megírni rá a programot. Idézet: „Mire körbe ér a kerék, az rengeteg idő.” Ezt a részt hangsúlyoztam az első hozzászólásomban, lassú elfordulás esetén nem fogsz tudni jól mérni vele a csúszás miatt (drift). Tanulmányozd az adatlapját és próbáld ki, méregess és majd meglátod hogy megfelel az elvárásonak vagy sem.
Ha jól értelmeztem a 8 csat. szoft. PWM vezérlőd, akkor a növekmény minél nagyobb, a kitöltés is azzal növekszik arányosan?
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2014
A forgó mozgásra a szögsebesség jellemző.
Földi járműnél a keréknek van a jármű haladási irányába mutató sebessége is, de az egyezik a kerületi sebességgel. Milyen harmadik típusú sebességre van szükséged, ha ezek nem elegendők?
Igazából nem is a sebesség, hanem a fordulatszám a lényeg
A szögsebesség, és az eltelt idő elegendő az elfordulás szögének számításához.
Így minden mintavétel után - két n darab mért érték különbségéből - megvan a fordulatszám, nem kell megvárni a teljes fordulatot.
Több mágnes a keréken, arányosan elosztva...?
Idézet: Ez is egy megoldás De már megvan a gyrosensor.„Több mágnes a keréken, arányosan elosztva...?” Idézet: Igen, erre gondoltam! „A szögsebesség, és az eltelt idő elegendő az elfordulás szögének számításához. Így minden mintavétel után - két n darab mért érték különbségéből - megvan a fordulatszám, nem kell megvárni a teljes fordulatot.”
Az egyes mérések különbségének ingadozása elég nagy lehet, ezért mindig a legutóbbi n darab átlagát venném és azt minden mintavételnél aktualizálnám.
Üdv. Sziasztok. PIC-vel kapcsolatban lenne egy két kérdésem.
frekvencia méröt épitenék belöle. Kérdés: TMR0 ill. TMR1 8 illetve 16 bit-es számlálo. Igy max 256 vagy 65535 érték ami valojában valos értékben leolvashato. Hogyan lehetséges legalább 100 hz pontossággal mérni vele 50 Mhz-ig. Vagy van még ott valami ami elkerülte a figyelmemet, és számlálja a tulcsordulásokat?? Elöre is köszönettel a válaszokat. Üdv: Tango51
Először is: nem minden PIC és nem minden Timer bemenet működőképes 50 MHz-en. Emlékeim szerint az adatlapok paraméterei alapján a Timer0 esélyesebb... Bővebben lásd az adatlapok végén a Timer0 and Timer1 External clocks requirements táblázatban.
Másodszor: Ha a számláló túlcsordul, a túlcsordulási megszakításokat szoftvereresen lehet számlálni, így a számlálás felbontása kiterjeszthető. |
Bejelentkezés
Hirdetés |