Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Hogy lehet az MPLAB IDE-ben a bemenetek változását szimulálni?
Köszi az infót, én eddig ezt nem próbáltam! Legtöbbször 10MHz-es PLL = 40mega, vagy 8MHz-es belső oszcit favorizálom. Nem gondoltam volna, hogy a külső oszci is alkalmas a 40megára. Persze nem tudom miért gondoltam ezt, nem is érdekes, lényeg, hogy ezek szerint működik a dolog.
Ezt onnan veszem, hogy múlhéten voltam náluk és mondták hogy nem fogják forgalmazni, és már nekem sem tudtak adni. De a lényeg az hogy van olcsóbb és szinte ugyan az...
Ok eddigi tapasztalatom vele, hogy azért van egy kis különbség.... Én mplab-ban c18-al fejlesztek, és az még nem teljesen kompatibilis vele. Eddig csak az USART könyvtárral volt egy kis problémám, de ha a könyvtár szükséges elemeit a progimba illesztettem akkor már minden megy. Szóval nem kell tőle félni
Na azért félni nem fogok!
Az USART azért nem egyezik, emrt ezekben EUSART van. Biztosan néhány regiszter más kiosztású lett. Ha múlt héten voltál, akkor én ezért nem hallottam erről a váltásról. Na de tényleg mindegy, mert lényeg, hogy olcsóbb(fele majdnem!) és többet tud.(EUSART)
Blint: Azért nem megy az ICprog, mert neki a könyvtárába benn kell lenni valami dlportio vagy ntportio vagy valami hasonló file-nak. Arra sajnos nem emlékszem, hogy DLL vagy SYS file. Amúgy, a helyedben kipróbálnám a WinPic vagy WinPic800 nevű progikat. Én abban zúzok. Sokféle pörkölőt kezel és szinte az összes PIC-et. Sőt, saját magam is összedobtam egy PIC vésőt és azt JDM-nek ismerte fel és kezeli, mint állat.
Sziasztok !
Kérdésem lenne hogyan szokás megoldani ha "W" tartalmát egyidőben a "PORTA" ra és a "PORTB" re is ki akarom iratni? Én a következőképpen oldottam meg: pl: MOVLW B'11111111' MOVWF PORTB MOVWF PORTA de itt nem egyidőben történik a kiírás hanem a következő programlépéskor. Van valami módszer arra hogy valóban egyszerre írja ki a portokra az értéket? Valami ilyesmire gondolok ( tudom hogy ez nem jó...) pl: MOVLW B'11111111' MOVWF PORTB , PORTA Meg lehet ezt valahogy oldani? Idézet: „Meg lehet ezt valahogy oldani?” Nem lehet.
helló.
Megvan az első saját építésű áramköröm, egy potméter állását figyelm piccel, és azt írom ki hexadecimálissan egy 7 szegmenses kijelzőre. A probémám az, hogy az egésznek a leprogramozásához mintegy 1+2+4+8 elágazás volt szükséges, tehát nagyon bonyolult lett. Az analóg bemenetnek csak 4 bitjét kell figyelni, és ehhez egy számot (betűt) hozzárendelni. Ezt ti hogyan szoktátok megcsinálni? A másik kérdésem az, hogy ha egy 10-es számrendszerű számot szeretnék belőle csinálni, azt hogyan oldhatnám meg, mert az, hogy az ADRESH-et elosztom 25,6-tal, az nyílván nem járható út.
Ennyi elágazás nem számít soknak, bár kezdetben lehet, hogy zavaró még.
Idézet: „Ezt ti hogyan szoktátok megcsinálni?” Picit olvass vissza, volt itt szó a táblázatokról, pl. itt és a környéken. A RETLW utasítást szokás ilyen feladatoknál használni, azt figyeld. Mit értesz az alatt, hogy tizes számrendszerbeli számot akarsz csinálni? Ki akarod íratni kijelzőre? Az osztás helyett célszerúbb szorzást csinálni pl. (256/osztó)-val, és az eredmény felső bájtja alapján dolgozni tovább.
Sziasztok!
Lenne egy nagyon egyszerű kérdésem! Van egy 16F877-es próbapanelem, amin használtam a billentyűmátrixot. Vettem egy Simpex PKM-8 tastaturát és rákötöttem ugyanazokra a lábakra. Mivel az ellenállások fel voltak húzva, ezzel sem volt baj. Na most szeretném teljesen más lábakra kirakni a gombokat, de nem nagyon sikerül. Úgy tudom, hogy ez a tastatura tartalmaz ellenállásokat, csak nem tudom hogyan kell őket felhúzni. Hirtelen a datasheet-et sem találtam meg. Tudnátok segíteni? Köszi
Simpex PKM-8 nem találtam a honlapon a datasheet-ek között! De lehet, hogy csak én vagyok a béna!
Jelentem, elkészült a második rész! Most is várom a formai / szakmai javaslatokat!
Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők II rész
Ezek a PIC cikkek igazi "csemegék" egy kezdő számára Nem láttam egyik oldalon sem ennyire "szájbarágós" cikket, köszönet értük. Az első résznek most értem a végére. Annyira használható volt számomra hogy a cikken átrágva magam sikerült át írnom az egyik futófényprogramot 16F628A ra, és itt már a PORTA is be van rendezve kimenetnek. 15 bites futófény (RA5 csak bemenet) lett belőle. "Érdekessége" (számomra) a programnak hogy szubrutinokban megírtam külön a különböző futásoknak megfelelő "programot", és ezeket a főprogramban egyszerűen csak CALL al meghívom. Így a különféle szubrutinok hívásának variációjával szép futófénydemót sikerült kreálnom. Bár már az USART nál tartanék, tulajdonképpen arra lenne igazán szükségem. De hát a fokozatosság elve ugyebár, meg egyelőre örülök hogy eddig eljutottam valahogy a nulláról.
Örülök ha tetszik... az USART és az EUSART még hátrébb van. Jól mondtátok, hogy előbb ez a mit hogyan kössek hozzá rész fontosabb...
Következő rész az interruptokra lesz kihegyezve, ott már két nyelven. Azutáni rész, tehát a IV. lesz a kommunikációs. I2C, SPI, USART, RS232... Addig is szerezz be egy MAX232-es IC-t! (Szerintem a II. részből a leglátványosabb az SSR és a hanyattegér )
Hasznos, nagyon hasznos. Most már nem akarok egy relé bekötéséhez optocsatolót használni. Épp most készítettem el a saját 4x3-as billentyűzetemet, remélem nem rontottam el semmit, és működni fog.
Mondjuk szerintem assembyben is felrakhattad volna a kódokat, bár azt is megértem, hogy nehezebb áttérni egy alacsonyabb szintű nyelvhez. Én is programoztam Pascal alatt, nem is keveset, ahhoz képest szinte szenvedés volt megtanulnom, de minden piccel foglalkozó azzal kezdi.
Assemblyben direkt nem írtam meg, mert abból nem látszik semmi. Ezernyi bit műveletből aki nem érti hogy működik pl a mátrix billentyűzet, annak semmit sem ér.
Aki meg a C nyelvű beszédes kódból megérti, hogy mit kell csinálni, és az első részben odafigyelt az assembly részre, az meg tudja írni. Nem célom azért 100%-ig az illető szájába adni mindent... Tessék dolgozni, tessék szenvedni, tessék órákat eltölteni assembly kód írással. A C nyelvű program egy logikus vázlatot tükröz. A II. részben nem a szoftver volt a lényeg, ezért nem szórakoztam ASM-el... Nem probléma megírni, csak hosszú idő, és felesleges. Most következő Timeres, WDT-s, External interruptos cikknél már két nyelven írom meg, mert elég nyelv specifikus minden...
Szia!
Gratulálok ehhez a cikkhez is, nagyon jó lett! Az a hanyattegér tetszik! Idézet: „Következő rész az interruptokra lesz kihegyezve, ott már két nyelven.” Melyik az a két nyelv, ha megkérdezhetem? Esetleg ASM?
Ha eddig még nem derült volna ki, igen
ASM és CCS-C
Ok, úgyis jön egy csomagom a RET től jövő héten, hozzácsapatom a tételhez. A "hanyattegérnek" már a neve is tetszik, hát még ha majd összerakom.
Hanyattegeret nehéz összerakni otthon, de ha nyomtatsz egy átlátszó fóliára ilyen kereket, akkor lehet játszani.
Találtam pár apróságot:
A 3. oldalon nem 50-60V folyik az izzón, hanem inkább 50-60V mérhető az izzón, és ennek megfelelően folyik némi áram. Az 5. oldalon az nem fordított bekötés, ami az alsó ábrán látható, és ebből kifolyólag nemis azért köthetjük így, mert kicsi az áram. Itt a tranzisztor mint egy kapcsoló működik, és teljesen mindegy, hogy a felső tápot kapcsolja rá a kimenetre, vagy az alsót. Amúgy jó a cikk
Akkor egyezünk ki abban, hogy használható így _kapcsolóként_, és relatíve kis áram folyik rajta...
Üdv!
Egy egyszerű kérdésem lenne, kezdő vagyok. Topi első cikkében a futófényes program elején mindjárt a PORTA-t kell állítgatni, mi ennek az oka, hiszen a továbbiakban nem történik vele semmi, miért nem jó az úgy ahogy van? kösznet.
Nincs semmi szerepe... De ha továbbolvasol, akkor láthatod.
Teljesen igazad van. Oda még nem kell egyáltalán!
Kipróbáltam a 4x3-as billentyűzetet, de nam akar működni. Ha valaki esetleg megtenné, hogy megnézi, én szépen felkommenteztem, meg minden. Ráadásul nem bonyolult.
Nem néztem meg nagyon részletesen, de itt:
Használj egy külön regisztert. Amibe minden BCF előtt MOVWF-el belerakod az adatot... Amúgy meg minek az a smalldelay?
Éppen méricskéltem egy multiméterrel a működő picen, amikor hirtelen átváltott a semmiről az eggyesre. Mivel akkor épp nem mértem semmit, csak a közelében volt a műszer, ezért feltételeztem, hogy valami zavar keletkezhetett a vezetékeken, vagy nemtudom.
Átírtam a programot, egy fokkal jobb, de még nem az igazi. Lehet hogy van egy apró rövidzár a billentyűzeten, mert máts nem írt ki, mint hogy 8. meg b. hogy miért, aróól fogalmam sincs. átnézem a panelt, amit egy kicsit megnehetít, hogy direkt rövidzárvédelem miatt pár kritikus helyre hőreolvadós ragasztót nyomtam. Szerk: Arra jutottam, hogy forrasztani azt tudok, de programozni, na azt nem. A panel jó a program nem
Olvasd el a cikket, ha random jelez, az azért van, mert nincs földre húzó ellenállást a bemeneteken.
Rövidzárak miatt nem kell ennyit szenvedned, használj áramkorlátos tápegységet... |
Bejelentkezés
Hirdetés |