Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   529 / 1319
(#) SzervízMacska válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Nem óra ezeknek a fő alkalmazási területe, hanem precíziós műszerekben, ipari berendezésekben használják (pl.: funkciógenerátorok és frekvenciamérők időalapjául). Viszont órát csinálhatsz nagyobb frekijű órajellel is, csak hosszabb osztólánc kell hozzá.
(#) Hujikolp válasza potyo hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Üdv!

Az este átgondoltam a dolgot, hogy hogyan lehetne megoldani. Mindenképpen le kell választani a 3V-ot, relé túl nagy, sokat fogyaszt (bár tudom, hogy vannak SMD-k is már) de másra gondoltam. Még szóbajött a tranzisztor, csak azzal az a baj, hogy esik rajta valami maradék feszültség, ha teljesen ki van nyitva. Habár PIC-el ezt lehet korrigálni, ha tudjuk az értékét, hogy mennyi esik rajta. Igazából, én a FET-re gondoltam. Minimális a fogyasztása, csak még azt nem tudom, hogy ha nem kap vezérlést, akkor elég nagy-e a belső ellenállása, hogy a PIC felé ne csurogjon, ill, ha teljesen ki van nyitva, akkor esik-e rajta fesz. Erre majd kérnékszépen ötletet, hogyjó-e.

(#474417) Hp41C: A felhúzó ellenállásokat természetesen bekötöm. Bár nem vagyok biztos, hogy mit szeretnél mondani, de én így fogom fel: ha nincs benne a felhúzó ellenállás, akkor meríti pluszban az elemet, ha van, akor kevésbé? A PIC-en, vagy az RTC- belül megy át a többi lábra? Mert a 3V-os elem csak az RTC 8-as, táp lábára megy, máshova nem.

(#474619) elektroláma: Igen, csak egy RTC lesz
Az analóg portal nézném minden bekapcsoláskor az elem állapotát, és ha egy megadott szint alá esne a feszültség, akkor riaszt/jelez a PIC, hogy cserélni kell, így meg lehet róla nyugodtan feledkezni, vagy még talán ki is írom, hogy épp mekkora a fesze, de az csak majd a szoftverírásnál dől el

rtc.PNG
    
(#) Hp41C válasza Hujikolp hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Szia!

A felhúzókat úgy értettem, ahogy a rajzon van. Az SDA és SCL vonal open drain kimenettel rendelkeznek, mindenképen kell a felhúzó ellenállás. (Ha a +3V -ra van kötve, akkor a kikapcsolt tápú pic belső diódáin keresztül folyik az áram.)
A germánium dióda helyett lehet Schottky-t is használni.
A relés megoldás tűnik a legjobbnak, csak a mérés idejére bekapcsolva, minimális lesz a fogyasztása. A tranzisztoros, fet-es kapcsoló szivárgási árama nagyobb lesz, mint az RTC tápárama.

Szia
(#) Hujikolp válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Üdv!

Akkor marad az SMD relé, még pont tudom vezérelni. Feszültség mérés után pedig lekapcsolom a relét.
Köszi a segítséget!
(#) Csaplar hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy LTC 5623 HR Link névre hallgató 7 szegmenses 4 digites kijelzőm.
Még sohasem használtam ilyet, de most szeretném rákötni egy kicsi PIC-re és egy változó értékét megjeleníteni rajta.

Tudnátok segíteni a bekötésben? (Alul-felül van neki 6 kivezetése)

Köszi
(#) watt válasza Csaplar hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
A programról érdeklődsz, hogy hogyan kéne multiplexelni?
Mert a bekötése nem PIC kérdés, és rengeteg példát találsz, ha keresel.
(#) Csaplar válasza watt hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Igazából mindkettő érdekelne. (Lehet, hogy rosszul kerestem, de nem találtam rá épkézláb bekötési példát)
Hogyan lehet/érdemes hozzákötni a pic-hez és persze hogyan kell rajta megjeleníteni egy értéket?
C-ben akarok egy kis programot, ami egy szenzortól kapott értéket jelenítene meg a kijelzőn. Csak fontos lenne, hogy messziről is jól látható legyen, ezért gondoltam erre a típusra...

De visszatérve, az is nagy segítség lenne, ha elmondanátok a logikáját a programozásának!

Köszi
(#) potyo válasza Csaplar hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Neharagudj, de google-ben "7 segment multiplexing" első találata is mutat bekötési példát és programot is, ráadásul C-ben. Meg már néhányszor itt a témában is ki lett tárgyalva a multiplexelés, szerintem erre annyi információ fellelhető a neten, hogy ettől többet senki sem fog neked írni...
(#) Csaplar válasza potyo hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Nem jól kerestem rá...
Már is nézem, köszi!
(#) Maverick91 hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Sziasztok,

az oldalon találtam ezt a kapcsolást. Azt szeretném kérni, hogy valaki legyen szíves úgy átírni a 2X16-os programját, hogy induláskor, amikor a tápot megkapja, 15 percről rögtön induljon el a visszaszámlálás. Csatolom az ASM fájlt. Nagyon fontos lenne ez nekem.

Sok köszönettel:

Maverick

timer2.ASM
    
(#) czrobi hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Sziasztok!
Most kezdtem a Picekkel foglalkozni. Kezdésnek megépítettem a picnick oldalon(Bővebben: Link) található Bojan Dobaj féle égetőt, illetve egy próbapanelt, ami szintén erről az oldalról származik. Nos a következő a helyzet: amikor az égetőre rákapcsolom a 12v feszt, akkor világít a zöld led. Idáig OK! IC-prog-gal megpróbálom programozni, azt írja ki sikerül. Amikor lekapcsolom az égető tápját és ismét programozásra nyomomk, ugyanezt írja ki..... érdekes...
Megpróbáltam winpic-kel... Ez kiírja, hogy égető rendben, delay ok! rányomok, hogy égetés, majd visszajelzi hogy sikerült a programozás. Valójában lehet, de akkor az égetőn az egyik piros led miért nem ég égetés közben?-a leírás szerint kéne.... Ha rányomok az olvasásra, READING PIC error(maybe blank)-ot ad ki...

Ezek után beraktam a próbapanelbe. Rákapcsoltam a 9 voltot, de semmi.... Vajon mi lehet a probléma? A jumpereket illetve a dip kapcsolókat szerintetek hogyan kéne állítani?
(#) elektroláma válasza Maverick91 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
állítgatni is szeretnéd? mert sima 15 perces időzítő 555-el gyorsan megvan, olcsóbban is, és vmenyirre az is állítható potikkal.
(#) jocki17 hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Üdv!

Van itthon egy 2x 24 karakteres kijelzőm ! Hogy tudnám ezt valamire használni?
(#) elektroláma válasza jocki17 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Típus?
Hőmérő, óra, vmi időzítő, stb...
Mondjuk Lidl-ben talán 1500 volt akcióban egy Radio kontrolled LCD-s óra. Filóztam, hogy megveszem, és kiszedem belőle a dcf-et
(#) jocki17 válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Üdv!

A tipusa DM2423 (van a hátúlján 3 ic ebből 2 LC7930 a harmadik pedigLC7985NA)
Bővebben: Linkhttp://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/39694...3.html

Egy tápegységbe szertném bekötni hogy mutassa hogy hány volt illetve hány amper van a kimeneten
(#) jocki17 válasza jocki17 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Pár kép róla:
(#) elektroláma válasza jocki17 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Ahogy elnézem HD44780 kompatibilis, akkor meg találsz itt egy csomó példát rá, és C-ben is vannak rá modulok.
Ad konverterrel a fesz egy illesztéssel sima ügy, amper részt meg többiek megírják, bár nem tudom, mennyire pices téma.
:google:
Itt van, mi mi.
(#) jocki17 válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Az hogy PIC-es téma e nem tudom én sem :no:
(#) elektroláma válasza jocki17 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Írtál már vmilyen pic-es programot?
Mikrobasic heépjében pl ott van egy kapcsolási rajz, hogyan kösd rá az lcd-t.
(#) gabor128 válasza watt hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Üdv!

Lenne még egy keresztkérdésem!
Az időzítéseket pontosan hogyan lehet meghatározni hogy legalább a kívánt időtartam meglegyen?

Én így számolok:
16bites

fosc/4/Prescaler*(ciklusszám*(1vagy2vagy3 ciklusos az utasítás)=
20MHz/4/256*(ciklusszám*3)=
min -max: 0,1536 ms - 10 066 ms (10sec)

ciklusszám:
AA00h~1s
FFF8h~1ms

Modjuk így nem az igazi, mert max beállításnál kb 1s-os led villogást érek el, de ebbe nem számoltam bele az egyéb utasítások ciklusidjét.

Szóval valahogy így kellene számolni?
(#) jocki17 válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Nem irtam még pices programot! De nagyon érdekel és gondoltam ez lehet ...
Mi az a microbasic?
(#) elektroláma válasza jocki17 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Mikrobasic, mikroc, picbasic, stb programnyelvek könnyítik meg a picprogramozó életét(vagy néha nehezítik meg). Mikroc-t(nem tudom, hogy hívják még a többi c-s picprogramot) ajánlom inkább, azt többen használják, és több példa van a neten.
Írtál már PC-re programot valamilyen nyelven?
Sztem kezd watt oldalán, és ha azok után még érdekel, kérdezz.
(#) jocki17 válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Hol van vatt oldala?
(#) potyo válasza jocki17 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
A nevére kattintva a profillapján megtalálod.

Neharagudj, de látom, hogy fel fogsz tenni egy csomó kérdést, ami már sokszor meg lett válaszolva itt a témában, ezért mielőbb bármihez hozzáfogsz, javaslom, hogy olvasd ezt a témát végig az elejétől a végéig!
(#) potyo válasza gabor128 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Valamit te itt nagyon keversz. Ha timert használsz időzítésre, akkor lényegtelen egy utasítás végrehajtási ideje. A lényeg, hogy a timer a fosc/4/prescaler eredménye alapján kapja az órajelet, és ezzel számol a beállított kezdőértékétől felfelé 0xFFFF-ig (16 bites timer). Amikor ezután jön a következő órajel, akkor átbillen 0x0000-ra, és bebillen a hozzá tartozó megszakítást jelző flag (pl. TMR1IF). Tehát neked az a lényeg, hogy a TMR1H és TMR1L-be olyan kezdőértéket írj, hogy arról 0x0000-ra annyi idő alatt érjen fel, amennyi idő neked kell.
(#) watt válasza gabor128 hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Valahogy így, bár nem tudom milyen ciklusszámmal számolsz.
Én úgy számolnám, hogy megnézem, hogy egy utasítás milyen időtartamig tart. Ezt a Fosc/4 adja meg. Ebből ki lehet számolni, hogy mennyi gépiciklus kell a kívánt idő eléréséhez(mert itt igazából várakozni is elég, mivel az LCD-t egyszer kell inicializálni, és ekkor bőven van idő még mindenre, akár a várakozásra is)
A várakozást pedig egy szubrutin hívással meg lehet oldani, ahol a szubrutinban egy, vagy több ill. egymásba ágyazott több ciklus van. A durva számolás után meg kell írni a szubrutint, majd szimulátor módban kétszer egymás után meg kell hívni.
Mindkét CALL sorhoz kell tenni egy-egy B (break)-et. A StopWatch ablakot felnyitod, és az első breaknél lenullázod, majd tovább lépteted a második breakig. Ekkor a StopWatch ablakban leolvasható az eltelt idő. Fontos, hogy be kell állítani az Fosc frekit a Debugger/Settings nél.
(#) elektroláma hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Portb interrupt 4-7-ig
RBIE=1, addig ok.
Inton2-n van egy RBPU(PortB pull-up Enable bit)
Ha 0, akkor all pull-ups enabled. Magyarul csak egy sima nyomógombot kell tennem a láb, és a 0 közé?Lenyomásra, vagy felengedésre reagál?
(#) potyo válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Interrupt-On-Change jelentése lenyomás vagy felengedés?

Nyomógombhoz előre szólok, hogy pergésmentesítés kell. Emiatt megszakításból kezelni problémás lehet...
(#) elektroláma válasza potyo hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Értem.
Akkor megy simán a kódba, interrupt nélkül
Gondolom a sima interrupton(int2) is felejtős a rising-falling kiválasztás, a pergés miatt
Delay-t nem igazán akarok a kódba tenni, mert a főprogi dobálja ki a bcd-t a portokra rtc-től.
(#) potyo válasza elektroláma hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
INTx lábakon lehet választani, hogy fel vagy lefutó élre reagáljon (adatlap).

Nézd meg, hogy ebben a kapcsolásban hogyan van megoldva a pergésmentesítés: Link

Gondolom ez valami óra lesz, ahhoz meg simán jó a főprogramból intézni mindent. A megszakítás arra kell, amikor valami eseményre gyorsan kell reagálni. A nyomógomb ugye nem ilyen, mert úgyse tudod gyorsan nyomkodni, illetve egy-két tizedmásodperc késés is simán belefér a lenyomás lekezelésébe.
Következő: »»   529 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem