Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC vagy AVR
Témaindító: (Felhasználó 466), idő: Okt 5, 2005
Témakörök:
Többszáz letöltést valszeg nem fogok végezni
![]()
A boileremben is PIC van, viszont az IBM T42-ben meg AVR EEPROM csucsul (ugye nem a kontroller).
Idézet: „A boileremben is PIC van” Meg is lepődtem volna, ha nincs... ![]()
Az enyémbe is nemsokára kerülni fog. Kezd elegem lenni, hogy csak akkor nincs melegvíz, amikor kellene...
[OFF]Az enyemben gyarilag van benne, de hat itt Ireknel minden sokkal bonyolultabb mint odahaza. Otthon ha jol emlekszem egyszeru bimetallal megoldjak a helyzetet. Itt meg muszerek meg nyomas vezerlo szelep meg vizhofok jelzo, meg nap mely szakaszaban melegitsen, meg mit csinaljon ha epp husvet van es a nyuszika nem hozott piros tojast...
A PIC-rol is csak azert tudok mert ugye minel bonyolultabb egy szerkezet annal konyebben hibasodik meg es most sem volt ez maskepp -- nyilvan ott voltam mikor a "mernok ur" kicserelte a panelt. Igen, mernok, annak hivta magat, de megertem, mert valahogy azt is meg kellett magyaraznia miert ker el orankent 120 eurot egy boiler javitasert...
Sziasztok!
Csináltam egy nyolc csatornás erősítőt, azaz van nyolc mono oldalam. Van egy relé sorom, amivel a bemenő jelet lehet választani, jelenleg mezei forgó kapcsolóval kap az adott relécsoport tápot. (Mondhatjuk, hogy analóg ![]() Megoldandó feladatom: - gombokkal történő bemenő jel választás=> adott relécsoport táppal ellátása (7 relé csoport) - a nyolc csatorna egyszerre történő hangosítása => 8x100kOhmos lineáris potméter egyszerre történő állítása. Arra gondoltam, hogy egy AVR-rel megoldanám: - szükség van 9 bemenő jel fogadásra (7 bemenőjel választás, hang fel hang le). - szükség van 7 relé kivezérlésére - szükség van 8 digitális pótméter egyszerre történő vezérlésére. Égettem már, PICET- de nem nyúltam a kódhoz. AVR-t nem égettem, nem használtam még fel. Mivel nem látok más megoldást, meg írnám az AVR(ek) programját. AVR-ről van egy jó kis leírás itt a Hobbielektronika oldalán, uccu - neki is kezdenék megtanulni - ha van értelme. (Tetszeni teszik, de az idő nagy úr!) Úgy gondoltam, hogy digitális jeleket lehet küldeni AVR-rel a digitális potmétereknek. Mivel amatőr vagyok, nem tudom, hogy hogyan lehet, megoldani, hogy egy kimenő digi jelet hogyan lehet egyszerre 8 digipotinak kiküldeni - erre tuti van IC...-majd itt megkérdezem egy másik fórumon ![]() Feltételezem a digitális potméternek van memóriája, "hol állt". Az AVR induláskor a legnagyobb ellenállást állítaná be - és ha nem is azonnal tudná ezt, nem gond, mert a végfokok késleltetve indulnak - közel 1,2mp. Ezt követően nyomógombbal lehetne csökkenteni az ellenállásokat - egyszerre. A bemenő jel választás inkább elő feladatként csinálnám. A fent lévő példa programok alapján szerintem simán meg lehetne csinálni. Talán ami még felmerül feladatnak, hogy a beállított ellenállást - mint hangerőt- kijelezze, azaz meddig tekertem fel a hangot. Gondolom ez plusz digitális kimenet... Erre is van hasonló példaprogram. A kérdés: Mivel érdemes ezt megoldani? - AVR olcsó, és a a példákból elég jól el lehet indulni a tanulásban. - A PIC nem olcsó. - A PIC többet tud és ebből adódóan bonyolultabbnak is tűnik. - Nem akarok egyelőre LCD-t, minusz egy pont a PIC-nek - Ha utólag akarok távirányító építeni a fentiekhez, akkor lehet, hogy AVR-rel nehezebb lesz ezt megoldani, mint PIC esetén (Ez itt kérdés inkább, mint állítás!!!) Szerintetek merre induljak? (Jó tudom, menjek vegyek egy erősítőt, ami tud mindent, azt hagyjam... de hát azért még is csak szeretek bütykölni, csak ezt ésszerűsíteni szeretném, időben, energiában, anyagiakban, és nem mellesleg az eddig elkészített dolgokhoz nem akarok hozzá nyulni, vagy csak minimálisan! Azaz egy rotokapcsolót le cserélek szívesen egy nyomógombos váltásra, de nem csinálok másik előerősítőket - főleg nem 8-at ![]()
Ha jól értem, akkor még nem írtál programot egyik féle kontrollerre sem. Addig pedig ne jelents ki olyanokat, hogy valamelyik többet tud, meg hogy nem olcsó. Meg hogy nem akarsz LCD -t, ezért neked nem jó a PIC. Szóval van itt némi zavar. Szerintem olvasgass még sokat a témában. Egyébként a problémádat bármelyik kontroller családdal meg tudod oldani. Hogy merre indulj ? Néz meg egy PIC-es és egy AVR es kezdőknek szóló tutorialt, és amelyiket jobban megérted / jobban tetszik válaszd azt. Vagy azt amelyikhez több segítséget tudsz kapni barátoktól, fórumról. Ez utóbbi szerintem lényegesebb, vagyis hogy legyen aki segít az indulásnál. (legyen ez akár egy jó leírás).
Lehet PIC es AVR is es meg mas sok tipus is, amelyik tetszik.
Így van! Nagyon keveset tudok az egészről. Közvetlen segítségem nincs.
Annyi forrom van, hogy vagy 8 éve tanítottak assemblyt (- ennek már nyomát sem érzem - ), illetve most C# fejlesztő vagyok, így a C-vel nem lesz gond. Kihívást jelent, hogy az egyes regiszterekbe mikor-mit -hova. Ezért tetszett a leírása az AVR demóknak. Ilyen PIC-es demót nem láttam, oda általában összetettebb dolgokat írnak meg, és a forráskódon sokan ülnek, nem szeretik kiadni a tutit, inkább csak a hexet - amit azért meg kell köszönöm(!), mert enélkül nem lenne kapacitás mérőm ![]() Talán akkor másképpen teszem fel a kérdést! Rengeteg fajta PIC van -eltérő árakon, és sok fajta AVR-van megint csak eltérő árakon. Az alábbiakban írt feladatokat melyikkel érdemes kezdenie egy kezdőnek? Úgy értem, hogy - és ez most egy fikció: "A PIC-el szebben meg tudnád csinálni, de összetettebb megtanulnod, mint egy egyszerű AVR-t így érdemes lenne egy kisebb tudású AVR próbálkoznod..." vagy "Inkább a PIC-et javaslom, mert kevesebb eszköz segítségével is meg tudod oldani, és az utasítás készlete is több, a megtanulása nem sokkal bonyolultabb"... Mintha most megkérdeznének, hogy mit kezdjen el tanulni egy kezdő fejlesztő én C majd Java és C# javasolnék, semmi féle képen nem foxprot. Ha azt mondaná, hogy egy katalógus programot akar írni otthon magának, akkor Vbasicet javasolnék, mert nem viszi el az erdőbe, egy kezdő is gyorsan bele tud tanulni az egyszerűbb dolgokba, és nem ebből akar megélni ... Valami ilyesmire gondoltam, de lehet hogy ezen az analógián nem lehet elindulni a PIC vagy AVR kérdésben. ![]()
Én vagyok a lüke srácok!
![]() Kukkantsatok a z első három 4 beírásra erre topikban, és választ kaptok az általam feltett kérdésre! ![]() Örök tanulság, hogy az elején kell kezdeni ![]() Idézet: „PIC egy nagy káosz, ezeregy féle vezérlő, rengeteg hiba bennük (ezért is adnak ki folyton újakat), az újakban szintén sok hiba, átláthatatlan dzsungel az egész. Esetleg 1-2 beválttal érdemes foglalkozni. AVR ilyen szempontból sokkal jobb, kevés kontroller, azokban kevesebb hiba és az is mind korrekten dokumentálva, sokkal egyszerűbb a programozása, olcsóbb fejlesztő eszközök, lényegesen nagyobb memória, és persze mindben ott van a SRAM, amit a PIC uC-kből szeretnek kispórolni (meg sok mást is). Én PIC-el kezdtem, de köszönöm, nem kell. Egy atmega 32 a legtöbbet máris kiüti, pláne a 128... Most pedig megjelent 1-2 régebbi atmel vezérlő újított kiadása egyszerűbb felprogramozhatósággal és teljes kompatibilitással, ergo a régi atmeles cuccok is könnyedén továbbfejleszthetőek. Hátrány: nincs hozzá magyar nyelvű irodalom.”
Szóval,
amire neked szükséged van, azt mind PIC-cel, mind AVR-rel meg lehet oldani. AVR-rel van kb 3 év tapasztalatom, PIC-et mostanság kezdem, csináltam egy PIC18F4550-es USB-s panelt (egyelőre a programozást kezdem, a panel megy, bootloader is...). Lábszámot nem tudok neked mondani, ha ügyes vagy, egy Atmega8-assal is megoldod (vagy hasonló lábszámú pic-kel), ha van AVR JTAG-ed, akkor minimum ATmega16. Digit potméter - SPI v I2C buszra kapcsolódókat lehet kapni, "egyszerű" kezelni, de úgy általában elmondható, hogy nem olcsóak. Igen, eltárolja az állását, sőt vannak, amiben egy tokban kettő van. Mivel ki is lehet olvasni a beállított értéket, így nem kell plusz cucc, csak kód. Fals infókat nem kell terjeszteni - Nem igaz, h egyik olcsóbb, másik drágább, pl az USB-s PIC nagyságrendekkel olcsóbb, mint egy USB-s AVR. Mindegyikből akad olcsóbb, és drágább is. - Egyik sem tud többet, mint a másik. Kb mindegyikben megtalálhatóak ugyanazok a perifériák, jó programozó bármit kihoz belőlük. - Mi ez az LCD-s dolog? Az LCD az nem egy default funkció, szabványosan be lehet kötni 7 IO lábra, kész fv könyvtár, és mehet, mind AVR-en (még egy Atmega8-ason is), mind PIC-en. De defaultból semmi köze sincs egyiknek sem. Ne keverjük a sw-ből megoldható funkcionalitást beépített hw megoldással. Szerény meglátásom szerint egy nagy különbség van az AVR-ek és a PIC-ek között. Mivel egyetemen utóbbit nem oktatták, gondoltam házilag belekezdek. A 18-as széria meg is tetszett a PIC-ben, de a 16-os széria szerintem egy káosz, rengeteg vezérlő, kevés kompatibilitás, szemben az ATmel lábszám és programkompatibilis vezérlőivel (ATmega 16-32-64), hasonszőrű programozási lehetőségével (LPT portról ISP-ben, tiny-któl a CAN128-asig). PIC-nél az USB-s egy komolyabb cucc, ATmel USB-je elég kiforratlan (van egy saját panelom a 1287-essel, mai napig szívok vele rendesen, mert a hagyományos programozó nem ismeri (Pony), FLIP pedig nem tudja állítani a kristály frekijét, így 16 helyett 2 MHz-ről megy. Végezetül én kezdetnek egy DIP-40-es tokos próbapanelt javasolnék, ahol minden perifériát (SPI, I2C, UART, PWM, ICP, ADC, EXT IT, GPIO, esetleg LCD vagy 7szegmenses kijelző) kipróbálnék, írnék vezérlőrutinokat, és utána ugornék bele egy direkt projectbe.
De azt is vedd figyelembe ez a "PIC vs. AVR" topic, azaz itt megrogzott AVR-esek vitatkoznak meg megrogzottebb PIC-esekkel...
![]() A PIC-ekbol nem azert van sok fajta, mert egyik sem mukodik ![]()
Sokan, sok mindent mondtak már, de leegyszerűsítve ennyi is elég: Dobj fel egy 20 Ft-ost, s ha fej, akkor AVR, ha írás, akkor PIC. (Ha esetleg élére esne, akkor meg 8051). Biztos vagyok benne, hogy az jön ki, amelyikkel meg tudod oldani a feladatot!
![]()
A fórumhoz tartozik egy indító cikk is, ott sok szempont alapján össze van foglalva a két család előnye és hátránya. Bár az is igaz, hogy a cikk szerzőjét néhányan megcsipkedték, mert nem mindenben értettek egyet vele.
Részemről az egyik körte, a másik alma (és mindenki eldöntheti, hogy az egyik vagy másik gyümölcsöt szereti jobban). Azért ha kezdő vagy, fontos lehet a dokumentáció, hogy el tudj indulni. PIC-hez több magyar nyelvű háttéranyag van, de ezek túlnyomó részt alap dolgok. Ellenben szerintem az AVR-ekhez több forráskódot lehet találni a neten. Én - trudnaival ellentétben - úgy tudom, hogy az AVR a régebbi, de a PIC gyorsan fejlődött az utóbbi években. Magyarországon jobb a PIC-ből az ellátottság (Chipcad Kft.), AVR-ekből csak a kommersz típusokat tudod beszerezni. Digitális potméterekből van felejtős és nem felejtős is! Én a Microchip potmétereit használom, mert olcsóbbak a többinél, hátrányuk, hogy csak 0-5 voltos jelet viselnek el. Idézet: „Én a Microchip potmétereit használom, mert olcsóbbak a többinél, hátrányuk, hogy csak 0-5 voltos jelet viselnek el.” Meg egy aprocska megjegyzes: Errol mar szo volt korabban, az, hogy Microchip a digit poti meg nem jelenti azt, hogy csak es kizarolag PIC-kkel lehet meghjajtani ![]() ![]()
A 16C84 1993-ban jelent meg, ez már a 16F sorozat alapjának tekinthető. Az AVR mikori?
Maga az AVR mint márkanév 1996 óta létezik. Előtte az AT90S* 8051 alapú széria ment.
Huh!
Beletenyereltem a tutiba! ![]() Szóval írtam pár hülyeséget (LCD), ezért mindenkitől elnézést kérek. Sok a hiányosság a részemről. Itt kellett volna kezdenem: PIC vs. AVR, kezdő vagyok, melyiket válasszam? Mindenkinek köszönöm a segítséget! (Van egy PIC-es kapacitás mérőm. Ezt macerásnak éreztem. Van egy ATmega 16-os USB-s repülőgép szimulátor -degradáljuk le - game portom /102 gombot tudna kezelné, rotary digi switchel, 8 tengely... Na ezt már a borult szimulátorosok is imádják. Csak én repülök vele évente 2x /. Az ATmega 16 -os cucc nagyon komoly és kegyetlen olcsó volt, ha összehasonlítom, hogy csak a "dobozt" mennyiért adják perifériák nélkül. És a lényeg: nem lehet összehasonlítani. Én nem tudom, mint felhasználó, mert egészen más adottságokkal rendelkeznek.) 6 órás NETezés után: úgy látom, hogy a PIC-hez van egy rakat anyag. ( Talán túl sok is, ki látja át ezt a "káoszt" ![]() ![]() Részemről úgy döntöttem, minden AVR-es nehézség ellenére az AVR-rel kezdek. Ha nehezebb mint a PIC, akkor a PIC-el szemben forrom lesz, ha nem legalább: nem görcsöltem többet ![]() Még egyszer köszi mindenkinek! Megyek olvasok egy kis PIC-es cuccot, és holnap elkezdek keresni tömegével AVR-es leírásokat. Ja! Bárkinek van AVR-es leírása, vagy linkje és az magyar tartalommal bír, ömlessze rám nyugodtan. Angolt találtam, ha kell ide, szívesen fellinkelek. Sziasztok! ![]()
Én is beleszólnék a nagyok dolgába. Ma úgy döntöttem, veszek egy ATTiny AVR-t, hogy belekóstoljak ebbe a világba is. (Még a PIC-be is csak belekóstoltam.) A Műegyetem környéki boltokat látogattam meg, kettő boltról feltételeztem, hogy lehet kapni ilyesmit. De nagyon megdöbbentem az eredményen: nem lehet kapni ATTiny-t. Nem tartanak, nem keresik. Az egyikben ATMega-t kapni, de nekem 8 lábú picur kell: olcsóbb, kisebb, LED-et pittyegtetni az is tud.
Azért nem gondoltam volna, hogy ilyen akadályok gördülnek az AVR-ezés elé. Most mondhatnám, hogy nem rendelgetek, győzött a PIC. Viszont még nem adtam fel. ![]()
Szia
Rossz helyen keresed. MSC/Lomex/HE... De ha csak próbálgatni akarod, akkor adok neked Attiny2313-at so tokos, kezelhető és nem is olyan kevés a lába, lehet vezérelni vele. 20Mhz-es! szóval gyors. Néha adok ilyet ajánékba annak aki rendel tőlem.
Most ahogy megjelent a HEStore-os link a típusok nevén, meg is tekintettem, hogy abban az áruházban mennyi a 3 Forint. Kicsit több.
![]()
Általában az SOSnél vásárolok mert ott nem kell kiszállítást fizetnem. Ott csak 9Ft a különbség.
Köszönöm a tanácsokat, szerencsére tisztában vagyok a lehetőségekkel, hol kapni. Csak gyalog nagyon messze vannak, rendelni nem akarok, egyéb lehetőségem jelenleg nincs.
A felajánlásod pedig meglepő, és örülök neki, de nem szeretnék visszaélni vele, mivel én azt a procit biztos nem használnám, főleg SMD volta miatt. Ráadásul a második kerület messze van, megint csak. Úgy látom csak "ráfanyalodok" az ATMegára, ha a következő két hétben szeretnék kicsit ismerkedni a témával.
SMD-s cuccoktól nem kell félni. Nem kell fúrnod!
És nem nehéz forrasztani sem. ATTiny2313 pl erre jó (USB)
Ja hogy ezt a cikket te írtad.
![]()
Hat nem tudom, biztosan a Tiny-t dragan adtak a Mega-t meg olcson... Normalisan olyan 1/2 araba kerul egy Tiny... Nezd meg pl Digikey-t, 100db-ot veszek akkor 7 penny az ATTiny13A, az ATMega48A meg 1.2 ... Jo, nem egeszen fele
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |