Fórum témák
» Több friss téma |
Csak ennyien voltak Csorváson? Nem valami nagy a létszám! Lehetnek vagy 40-en, árusokkal együtt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2014
Szia !
Az Elektorban olvastam az ADAU1701 DSP-ről. Olyan elemek (grafikus), mint A/D converter (48KHz), Hilbert transform, adaptiv mixer, delay, first-second order filter, FIR filter, level detector, stb., vannak hozzá. Szeretném megkérdezni Tőled, ha a kf. le van keverve 10KHz környékére, akkor ezekkel az elemekkel meg lehet tervezni ssb vételére alkalmas vevőt ? Ha tudsz felkészüléshez a témában anyagot add meg légy szíves. Köszönöm.
A FLEXRADIO SDR1K vasához használt POWERSDR 1.x és 2.x verziójú programja forráskódban is letölthető az FLEXRADIO weblapjáról.
Ezen kívül érdemes a GNU radio projektet megnézni. Azzal grafikus felületen lehet megtervezni a a jelfeldolgozó program részeket. Az SDR-CUBE dsPIC alapú vasának a forrás kódja szabad hozzá férésű. http://www.sdr-cube.com/[sdr-cube[/url] gnuradio http://www.flex-radio.com/flex-radio.com] flexradio support Hirtelen ennyit az SDR rendszerek , programok nyílt forrású eléréséről ... A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014
Köszönöm az ötleteket.
A dsPIC-es változatot már néztem korábban. Anno a PIC-el is foglalkoztam, -mint a piacon megjelent első mikrokontroller-, ha kell, már csak az ATmega-val dolgozom. Nem lovagolnék vissza. Elnézést kérek, de levelemben nem fogalmaztam egyértelműen. A számítógép nélküli SSB vételre gondoltam, DSP-vel (+AVR). A "gtk" vevőjét láttam a fórumon (72. oldal)
Mély fájdalommal és hatalmas hiányérzettel kell szomorú hírt közölnöm:
a tegnapi napon hosszú, sok éves sikeres működés után a számítógépem úgy döntött, Digipan PSK vevő szoftverem nem indul el, ezért nem tudom megfelelően figyelemmel kísérni a 14.070MHz-en zajló életet. A mellékelt hibaüzenetet kapom. Újratelepítettem, akkor sem indul. Hol a hiba? Idézet: „Nem lovagolnék vissza” Akkor előre pl.: RASBERRY Pi számítási teljesítménye igen erős.Codec panelt kell rá faragni és már kész is ![]() Ezzel 30 MHz fölé tudsz menni a Tayloe keverőkkel. Habár nem kellene lenézned az újabb 32bites PIC uC család számítási teljesítményét. Mivel azokkal a 24 bites AD jelét kényelmesen feltudod dolgozni és nem ütközik akadályba mint a dsPIC 16 bites architektúrája ![]() DSP és egyéb komolyabb témákat itt tárgyaljál meg ha érdekel csatlakozzál: eXpertHAM 55! A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2014
Megvan:
digipan.init kell törölni a Windows könyvtárból. Before installing any new version of DigiPan, or reinstalling an older one, first quit any running version of DigiPan, locate digipan.ini in the Windows directory (folder), delete digipan.ini, and then install DigiPan. You can also follow this procedure if DigiPan does not seem to be working correctly anymore. After any reinstallation, you will have to re-configure your personal data and any custom macros. Működik. E öröm, e bódottá, e örö bódottá. ![]()
Köszönöm a linket
Nem nézem le a PIC-et, csak programozás, eszközök és egyebek miatt áttértem az AVR felé. TNX.
Szia ! Csak most olvastam a kerdesedet.
Az emlitett DSP ugyben nem tudok konkretat mondani, de az emlitett elemekkel igen, megtervezheto egy SSB vevo. Milyen kornyezetet kinalnak hozza ? Nekem a forraskodokbol valo tanulas sosem jott ossze. Altalaban annyira eszkoz, es/vagy megoldas szpecifikusak hogy sokra nem megy az ember vele. Amire kibogozod addig meg is lehet irni. Mindenkeppen 32 bites processzor kell, es legyen MAC tamogatas, es/vagy FPU ![]() ADC es DAC miatt jo, ha van i2s modul is a prociban, es hozza tartozo PLL. Tovabba DMA. En FPU-val dolgozom fel a jelet, es a szurok is float tipusuak. A RPi enyhe tulzas ilyesmihez. Linux alol meg el is kell tudni erni az adott periferiat. Szerintem egyszerubb egy 32 bites processzorra megirni. A tayloe odajelet meg 10 Hz, vagy legalabb 100 Hz pontosan kell hangolni. nem tudom tud-e ekkora felbontast, es hogy mekkora a fazis zaja. Fabol vaskarika. Egy stabil oszcillator kell, es egy DDS, vagy az Si oszcik valamelyik tipusa. DDS-nel kicsit nyugseg jol lekomparalni a jelet negyszogre, hogy kepes legyen meghajtani a tayloe-t. Nem csak szoftveres, hanem HW-es kihivas is van benne boven, es arra szamitani lehet, hogy elsore nem fog mukodni. Nekem pl 14 MHz-en erosen zugott, aztan rajottem, hogy a mux kornyeken levo huzalozas miatt van. (Ezt kesobb arnyekolassal sikerult orvosolni) Tovabba alacsony zaju muveleti erositoket kell hasznalni, es minel keskenyebb savon (pl max 3.3 kHz) Ekkor lesz a sajat zaja (nV/sqrt(Hz)) a leheto legkissebb. Tayloe meghajtasra gyors CPLD inkabb mint a CMOS IC-k. Egyszerubb huzalozas, nagyobb i/q fazis pontossag. A vevomrol: kirpobaltuk, -110 dBm-nel meg szolt a szinusz. Tukorelnyomason javitani kell meg, nincs behuzva pontosan az i/q amplitudo egyuttfutas. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2014
Szia !
Köszönöm a reagálásod. Hogy olvastam korábbi válaszod, -valamint látva a videót-, gondolatokat ébresztett és kezdtem utána olvasni a digitális feldolgozásnak. Az eXpertHam-on is olvasgattam, de Ők 32bites uP feldolgozásokat alkalmaznak Raspberry, dsPIC, TI, stb. Gondolatban, korábban már terveztem két kf-es (10.7MHz, 455KHz) vevőt,- amikor lesz rá időm-, és a hagyományos analóg demodulálásokkal készíteni. Korábbi Elektorban láttam kapcsolást. Gondoltam,SI-vel lehetne a hangolást. A Tayloe-vel, ha jól értem a 455KHz-ről le lehet keverni hf-re. Meghajtása nem jó D tárolókkal elkészített osztókkal, csak pl.: CPLD-vel ? Az ADAU1701 szimpatikus elsőre. Az Elektorban láttam, de nem amatőrrádió alkalmazásban. 24bites 2 db AD, PLL van benne, 50MIPS, 4 DA, 28bites összeadó, filter, 2KW Ram, stb. SigmaStudio a sw. Abból néztem ki a modulokat, amire rákérdeztem Tőled. Össze kell drótozni őket.
Szia !
Most látom, az ADAU-ban Hilbert transform van és nem Tayloe. Annak I, Q jel kell .
Szia ! A DSP-ben benne van az ADC ? Es milyen SNR-t irnak ra ?
Hat ha integeres jelfeldolgozasra kepes csak, akkor erdemes lenne utanna olvasni az integeres jelfeldolgozasnal elofordulo tulcsordulasnak, ADC felbontas osszefuggesben. 50 MIPS az nem sok, kerdes mennyire tud parhuzamositani a dsp ? MAC es/vagy HW-es szorzas tamogatasa milyen ? A Tayloe az egy keveresi modszer, nincs koze sem dsp-hez sem processzorhoz. Lehet CMOS ICket hasznalni, de a nagyon pontos 90 fokos i/q fazis szuksege miatt en nem javasolnam, max az erosen gyors valtozatokat (14 MHz vetelnel 56 MHz jel van, ennel a jelnel kell tartani pontosan 90 fokot, nem beszelve 28 MHz vetelrol). Igazabol ki kellene merni,.. en nem mertem, de szerintem kizart hogy a cmos konstrukcioval annyira pontos fazis legyen mint egy 150-200MHz MHz-es cpld-vel. Raadasul a nyak is egyszerusodik, ami azert itt nem art. Ha nem vagy biztos a dologban, inkabb probalj ki jol bevalt analog modszereket. A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2014
Csak én látom úgy hogy a rádióvevő építés topicból ide tévedtetek??
Antennaman, privatban irtam. Udv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2014
Nem tevedtunk el. Az SSB DSP vevo teljesen radioamator savra keszul, es keszult. Ha folytatja a kerdezo a temat, akkor nyitunk neki egy topikot. Ha nem erdekel egyszeruen ugord at.
Szia Gábor
Szombaton lesz Tiszaalpáron az IDEA 2014 kiállítás és én ott leszek ha ráérsz gyere el egy jó beszélgetésre . Ha eltudsz jönni írd meg és ha érdekel elviszem a QRP rajzár ! Üdv Pista A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2014
Szia !
Elnézést kérek, de a kérdésem két kf-es (10.7MHz, 455KHz) vevőről szólt, megfertőzve ttl áramkörökkel, illetve ssb, cw, am, fm dekódolással kapcsolatos. Emlékem szerint a rádióamatőrök használják és vannak köztük SWL-ek. Én is eddig az analóg vételi rendszereket preferáltam, de az idő halad. Tudomásul veszem, hogy más módszerek is lehetnek. Ahogy nálam, másnál is lehet gondolatébresztő, hogy az eddig megszokott technikáktól van eltérő is, hisz így halad a világ, így lehet tanulni másoktól. A rádióamatőr topicba gondoltam még belefér.
Nos, ez a téma pont idevaló: "Rádió építés a kezdetektől a világvevőig"
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2014
Meddig veszekedtek rajta , hogy mi hova való ?
Létezik itt egy olyan topic is , hogy SDR rádió ![]() SDR topic a HE-n A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2014
Sziasztok ! Tegnap beuzemeltem egy dipolt 40m-re. Ma eloszor hallgattam magyar nyelven forgalmazast (korabban csak 20m-en tudtam figyelni). Azt hiszem egy savszuro megis csak kell a Tayloe ele. Sajnos az egyik HA forgalmazast erosen zavarta egy ukran, vagyis a ketto majdnem egyutt szolt. A koaxot a dipol egyik aga alatt tudtam vissza (el) vezetni, nem tudom ez mennyire problema vetelnel, (nincs BALUN sincs).
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2014
Nem hogy örülnél annak , hogy van aki felhasználja az újabb ismereteket és előbbre halad a technikával. Itt cseszegeted , hogy nem ide való a téma !
Persze megértelek ha netán még analóg rádió párti vagy ... nincs ezzel semmi baj ! Tudom nem egyszerű analóg eszközökkel se jó és minőségi eszközöket kifejleszteni! 73 & 55 !
Vegulis az olyan SDR amelyik Tayloe-t hasznal, es alapsavba kever, annak joresze analog, es boven kell analog ismeret hozza, mint pl. az alapsavi erositok kivalasztasa, minimalis zajszinten tartasa, tayloe-t hajto komplex orajel alacsony jitteren tartasa, RF savszuro, DDS, stb,..
Bizony Vili kettőtöket biztos érdekel az új technika a többiek hagyományos alkatrészekből építkeznek. Egy hétköznapi amatőrnek már ez a fajta műfaj magas és majd érthetetlen.
Nem a szakmánk a mikrokontrollerek programozása, a mikroelektronika. Egy átlagos amatőr műszerezettsége és szoftveres programozó tudása sem teszi lehetővé az ilyen tipusú vevők építését. Viszont egy jó antennakísérletről szívesen olvasnék..... Ne haragudj, ha legközelebb találkozunk elmagyarázom Vili!
Szia. Megyunk a masik topikba, ha lesz folytatasa az sdr dolognak.
Különböző okok miatt nem lettem amatőr, de . . .
Nem szabad elfelejteni, hogy az amatőrök munkássága mindíg is jelentősen hozzájárult a rádiózás, a vezetéknélküli hírközlés fejlődéséhez. Pont a kíváncsiság az új eszközök, új felhasználások iránt. Vannak akik egy meghatározott részterületre érzékenyebbek, (mint Te az antennákra, és ebből fakadóan a hullámterjedésre), mások inkább áramköri megoldásokra. A rádió amatőr tevékenység azonban sokmindenre kiterjed, így szerintem is belefér ebbe a topikba a korszerűbb (vétel)technikával való foglalkozás.
Eddig nem sokszor, de most részben igazat kell adnom neked! A rádióamatőrök nagyon sok mindent kifejlesztettek, tökéletesítettek majd az egyszerűen távközlésnek nevezett üzletág lenyúlta, sajátjának tekintette!
Már régóta nem a rádióamatőrök fejlesztik a távközlést, lássuk be az egész ipar/üzletág elrobogott az amatőrök mellett és már fényévékre tart! Mi maradunk igen csak egy helyben, mert a rádióamatőrnek nem szakmája a rádióamatőrködés, nem ebből élünk és csak hobbisták vagyunk. És itt lehetne rákanyarodni a kiinduló példára! Egy rádióamatőr nem atomfizikus vagy mikrokontroller programozó! Én is fogékony/nyitott vagyok az új iránt, de amikor adott egy alkatrész amelybe saját magad írod a programot, paraméterezed fel már jelentős szakmai ismereteket követel meg. (Nem kell félreérteni, nem nézek senkit hülyének) Ugyan tegyük már a kezünket a szívünkre és valljuk be őszintén hogy az ilyen modern -a programot nem ismerve- nem kézzelfogható vevőépítésnek az észfuttatáson kívül mi értelme van? Semmi! Ezért is bátorkodtam megjegyezni hogy másutt nagy izgalommal és erekcióval megtárgyalhatják a problémát. Idézet: „Egy rádióamatőr nem atomfizikus vagy mikrokontroller programozó!” Azért ez is, az is egy kicsit. Már ha érdekli, hogy mi miért van. Egyébként nagyon sok szakmabéli kollégám rádióamatőr is. Ettől kezdve a "lenyúlás" sántít egy kicsit. Az sokkal inkább a pénzéhes kereskedők, és az állam miatt van. A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2014
Idézet: „valljuk be őszintén hogy az ilyen modern -a programot nem ismerve- nem kézzelfogható vevőépítésnek az észfuttatáson kívül mi értelme van?” Az emlitett radioban a program is sajat fejlesztes, ahogy a tobbi resze is. Ez nem utanepites.
És ez az igazi amatőr munka, a saját fejlesztés.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |