Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Sörkollektor és elektronika
Témaindító: INOX 4 EVER, idő: Szept 19, 2010
Témakörök:
Sziasztok!
Amiről Ti beszéltek, azt hullámcsomag vezérlésnek hívják. A "Zero-Cross" áramkör, az maga a nullátmenet kapcsoló.
Értem én,hogy gőzgép,de mi hajtja?
Rendben van,hogy az ott egy nullátmenet kapcsoló,de mit csinál? Miért van az ott?Miért működik ettől jobban az áramkör mint egy sima optotriakkal?
Basszus! Igazad van! Az csak akkor kapcsol be, amikor a hálózati fesz. éppen 0V és van vezérlés. Az értelme egyébként a nagyfrekis zavar nélküli kapcsolgatás. Na akkor ezen még okoskodni kell! Illetve MOC3021-et kell használni, és nagyobb frekit.
Ennyire nem egyszerű!
Először egy 1,4 kHz-es frekvencián hajtottam a PWM-et próbaképpen....Akárhogy szabályoztam vagy tőgázzal ment vagy sehogy.Aztán kondenzátorcsere a PWM-en.nagyjából 150Hz-en ugyan ez volt a szitu.60Hz-en már jó volt,de kipróbáltam 30Hz-en,mert ott annyira ki van nyújtva az idő,hogy még a legkisebb fokozaton is könnyebben indul a villanymotor. Még most is azt mondom érdemes 100Hz alatt maradni,de azért jó kísérletezést...Az visz előre
Jónak tűnik az irány! Az ideális az lenne, ha az 555-öt hozzászinkronizálnám a hálózati frekihez és úgy vezérelném a triakot. Akkor elég a MOC 3021. Vagy pedig maradok a klasszikus triak-diak fázishasításos vezérlésnél, amit az induktív terhelés miatt kiegészítek némi zavarszűréssel.
Sziasztok!
Egy turbószolárium gépből kiszerelt ventilátort ígértek nekem. A cuccot csak kézzel pörgettem meg és már úgy is nagyon intenzív légáramlatot produkált. A motorhoz csatlakoztatva van egy 450V-os kondenzátor szerűség, meg az oldalán van egy kis kapcsolási rajz amin kapásból nem igazodtam ki. Mi kellhet hozzá még, illetve ajánljátok-e a 220V-os motort és esetleg mivel lehet csökkenteni a fordulatszámát néhány fokozatban? Többen is a 12V-os autó ventit írtátok levegőmozgatásra. Ezzel könnyebb megoldani a ki-be kapcsoló elektronikát vagy kevesebbet fogyaszt vagy miért jobb? Így még kipróbálás nélkül is szerintem egy nagy erejű cucchoz fogok jutni, de azért várok néhány véleményt. (Egyenlőre nincs kollektorom, de sima normál méretű lesz.)
Te egy mázlista vagy! A kondenzátor állítja elő a segédfázist a motornak, az kell hozzá. Ha már a Tied fotózd le a bekötést és segítünk.
Az autóventit azért használják sokat mert bontóban olcsón beszerezhető, nagy légáramot és nyomást produkál és mivel 12 Volt egyenről megy PWM-el könnyű a fordulatát szabályozni. Az én véleményem: az igaz, hogy olcsóbb mint a 230 voltos nagynyomású társaik de külön tápot igényelnek és nem is kevés a fogyasztásuk. Ezen kívül zajosabbak, mivel kefés motor hajtja. Amit ajánlhatok kezd el a sörivást Egy kollektorhoz 200 db felett kell. Egyébként a ventilátorod axiális vagy radiális?
Nekem egy R22-es számítógép memória szekrényéből származó, háromfázisú 60W-os két mókuskerekes ventilátorom van. Azt szándékozom használni. Rengeteg levegőt tol és nem hangos. Régebben egy fázisról arra használtam, hogy a kandallóról tolja a meleg levegőt, de mióta elegendő radiátor van nincs rá szükség.
Te is egy mázlista vagy. Vagy jókor voltál jó helyen.
Elkészült a sörkollektor pillangószelep és ventilátor vezérlő panel. Négy pillangót és két ventilátort fog vezérelni. Ez egy igazi hibrid panel.Egy része felület szerelt a másik része furat szerelt, az ic-k furat szereltek de most felület szereltek. Nem szép de a cél szentesíti az eszközt.
Megfelel így is. Nem csúnya egyébként. Gondolom az ifjabbak PIC-el tervezték volna.
Profi munka! Mellékelnél hozzá egy kapcsolási rajzot, mert nekem ez nagyon "analog", így ez nem mond sokat.
Üdv
A pic kimaradt az életemből és már nem is fér bele. De nem idegenkedem tőle, ha kell megveszem felprogramozva.
Nekem ez örömet okoz, hogy használni kell a fejemet, Megtervezni a kapcsolást, a nyákot, filmet készíteni, fotózni stb. A mai ifjaknak nincs idejük, ezért a számítógépre bízzák. Az első Magyarországon gyártott digitális multiméter kétoldalas nyákját is kézzel rajzoltuk illetve Interplannal. De, hogy ne legyen off a hozzászólásom készítettem néhány fotót a ma elkészült gyűjtőről. Az meggyőződésem , hogy a meleg levegőt szívni kell a kollektorból és nem fújni. Mindent el kell követni a lég ellenállás csökkentése érdekében.
Holnap lefényképezem a kapcs. rajzot. Semmi különös kedvenc áramköreim: 4017,4011,4093.
A nyákon viszonylag kevés alkatrész van. Ez azért van mert 20 db smd kondi és ellenállás az ic-k alatt vannak.
Köszönöm! Együtt a Te vezérlőddel csodákra lesz képes.
Íme a kapcs. rajz fele.Van benne még 2 db 4017 és 2 db 4093. A bekötésük ugyan az mint a rajzon lévőknek.
A lényeg:
A lényeg lemaradt.
A 4093 két kapujából kialakított Schmitt trigger- a továbbiakban ST - bemenetére a pillangó szelep résoptója csatlakozik. Ez négy példányban. Az ötödikre a Vicsys fórumtársunk kollektorvezérlője csatlakozik, ami mér kollektor és szoba hőmérsékletet, programozható az relés kimenete különböző hőfokokra, és delta-t is beállítható stb. A két bemenetű nand invertálja a 4093 logikai szintjét. Az összekötött négy kapu bemenetek csatlakoznak a az ötödik ST-re. A hatodik ST egy nyomógombra lesz kötve ami a vezérlő előlapjára lesz kivezetve így bármikor belehet avatkozni a vezérlésbe. A nand kimenetei a 4017-eket lépteti ami kapcsolja a pillangó motorokat illetve a ventilátorokat.
Rajzot azt nem látok, viszont nem értem minek a szoba hőmérsékletét mérni?
Vagy esetleg több helyiséget fűtesz és zár a pillangók, ha elér bizonyos hőmérsékletet? Sose értettem, hogy ezek a fullos vezérlők miért nem tudnak PWM-et, mert azért valljuk be, a napocska nem épp arról híres, hogy folyamatosan telibe süt Üdv
A PWM-et én is hiányolom. A szoba hőmérsékletét én is figyeltetném, szélsőséges esetben pl a 20--30 fokos kollektorban lévő levegőt nem fúvatod be a lakásba ha eleve 20-22 celsius van bent. Viszont ha mondjuk 10 fokra visszahűlt a helység, mert mondjuk egy műhely az, vagy nincs használva mindig, akkor pl a 20-30 fokos meleg levegő is. Tehát betudod állítani, hogy pl a benti hőmérséklet +X celsius után kapcsoljon be a ventilátor.
Most már kétszer hagytam ki. Már a kavinton sem ér semmit.
A PWM-el aszinkron motort szabályozni? Én mint többször írtam ~ 230 voltos ventilátort akarok használni.
Tirisztoros szabályzással megoldható fázishasítással talán. Régebben én is építettem már hasonlót. 230V-os izzó fényerejét lehetett szabályozni egy potméterrel. Max teljesítmény amit még elbírt a vezérlés az kb 800W körül volt.
Frekvencia váltóval lehetne de az drágább mint a kollektor.
Nagyjából erre a ventire hasonlít. Majd le fogom fotózni, ha elhozom.
Sziasztok! Itt vannak a képek a ventiről. Szóval pontosan mik ezek a jelek az ábrán? (A "föld"-el és a kondival tisztában vagyok.)
Visszatérve az eredeti kérdésre: mivel tudnám megoldani a ki-be kapcsolását, illetve esetleges fordulatszám szabályozását, néhány fokozatban. (Mert gondolom az alacsony és a magasfeszültségű motorok esetében eltérő alkatrészekre van szükség vagy mégsem?) Közben itt elhangzottak külső-belső hőmérséklet figyelő elektronikák is, ami fontos szempont lehet, ha nem túl drága mutatvány a későbbiekben az is érdekelne. Vicsys kolléga által készített kijelzős vezérlő ezeket is tudja vagy vannak mások által készített (egyszerűbb, olcsóbb) kapcsolások is?
A ventilátor 330 wattos ami tetemes fogyasztást jelent hiszen 1/3-ad kWatt. Ennek fejében gondolom tolja a levegőt rendesen.
A bekötése egyértelmű, az L és N pontokra kell kötni a fázist és nullát.A két fekete téglalap a rajzon az állórész egy-egy tekercse. Az egyik közvetlen kapja a fázis , nullát a másik a nullát egy segédfázis kondenzátoron keresztül. A házat földre kell kötni. Egy hőkioldó van még a rajzon ami a motor túlmelegedése esetén megszakítja a fázist. A legegyszerűbb vezérlő a szobatermosztát ami közvetlen tudja kapcsolni a ventit. Van aki villany bojler hőfokszabályzóját használja. Van nagyobb tudású elektronika mint a Vicsys kollega által tervezett vezérlő. Ki mennyit szán rá anyagiakban. A Te esetedben jó lenne a ventilátor fordulatát szabályozni mert szerintem nagy a teljesítménye, több mint amire szükség van. Így a fogyasztása is kedvezőbb lenne. A szabályzása nem egyszerű eset, még dolgozom rajta.
Előre is köszönöm! Természetesen nem szeretném maximum teljesítményen használni.
Nekem is ilyen ventim van, csak 190W-os változata. A munkatársam sörkolijába is ilyet építettünk, egy 4 m2 -es sörkolit lát el levegővel, félfordulaton, ami mérve 70W.
A teljesítménycsökkentést úgy oldottuk meg, hogy felhasználtuk egy transzformátor primer tekercsét feszültségcsökkentésre, 0-230 közé kell kötni a fázis-nullát, 0-110 közé a ventit. Ilyen "autotrafós" szabályzással lehet a legolcsóbban lefelezni ,esetleg negyedelni a felvett teljesítményt.
Csak óvatosan, kézre vigyázni!
eddig semmi sérulés haleluja és érdekes hogy valamelyiket képtelen voltam megfurni(összeroppant)
viszont az lenne akérdésem hogy szerintetek ezt a szilo jo e? http://www.loctite.hu/cps/rde/xchg/SID-3E127553-06FFDD54/henkel_huu...01FJVK |
Bejelentkezés
Hirdetés |