Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Ez olyasmit jelenthet, hogy a kiírt torzításértéket (0,08%) garantálják 120W-on. De előfordulhat, hogy még nagyobb teljesítmény mellett is megmarad ez a maximális érték. Ezt jelentheti ez a "min" jelzés.
Én is így értelmeztem csak azért kíváncsi lettem volna, hogy felépítése mit tesz lehetővé sokkal nagyobb tápfeszültségnél és kb 0.5% THD mellett. Nem semmi, hogy nem max értéket tesznek fel mint minden cég.
Hidd el,az hogy egy erölködő 110, vagy 130W-os, csak a wattománoknak okoz kéjérzetet. :yes:
Féreértesz ha azt hiszed én is wattomániás vagyok és nem vagyok tisztába a számokkal csak első alkalom, hogy ilyennel találkozok, hogy egy cég egy minimál értéket tüntet fel ellentétbe mindenki mással aki max-ot. És a kérdés főképp onnan adódott, hogy láttam jóval a max tápfesz alatt mért ez az érték, így felmerült a kérdés ha megközelítem a max tápfeszt akkor mennyire nőhet a leadott teljesítménye és nem hő formájában
Szia!
Ez az IC régi gyártmány, akkoriban nemcsak a watt számított, hanem a minőség is, ezért adták meg hogy adott torzítás mellett mekkora a kimenő teljesítmény. Nem volt célszerű a maximális tápfeszültség közelében járatni az IC-t mert könnyen túldisszipálhatot. Nem véletlen minden STK katalógusban megadták a javasolt tápfeszültség értékét.
Szia!
Valóban más topikokban olvastam, hogy nagyon jó de nagyon érzékeny darabok. Ezek szerint nem is próbálta senki ezen értékeken felül járatni. Gondolom amit leírtál volt az erősítős topikban a tranzisztorokról az zajlik le itt is mivel olvastam, hogy inkább ez az IC egy "tranzisztormező" inkább. Köszönök mindent mindenkinek.
Azért az eredetiek nem voltak olyan érzékenyek(nem véletlen, hogy sok még ma is működik). De mivel ezek az IC-k ténylegesen jó minőségre lettek tervezve, és adott teljesítményre nem volt célszerű túlhajtani őket. Mivel ezek zárt egységek voltak nem lehetett mellédrótozni még egy tranzisztort mint diszkrét elemes erősítőknél.
Nem is igen láttam olyan gyári erősítőt(legalábbis nem emlékszem rá), ahol drasztikus mértékben eltértek volna a gyári ajánlástól. Még egy közös jellemzőjük volt ezeknek az IC-nek: nincsen bennük semmilyen védelem, ezért a jobb gyártók külső elemekkel óvták az IC-ket.
Igen, ezekről mind olvastam és csak arra is későn jöttem rá, hogy mennyi eltérés van minőségben a II és V szériák között. Főleg ami miatt annyira nem keltették fel az érdeklődésem az az, hogy sokan panaszkodtak arra, hogy a levegő csekély nedvességtartalmára is elfüstölnek. Köszönök mindent.
Szia!
Elég sok STKxxx típusú IC-t cseréltem már, és valóban igaz, ezek már nem eredeti gyártmányok. Azóta igen sok olyan STK-val építek erősítőket, amelyek cseréje után, az egyik "fél” oldalukat még fel tudtom használni, azok épek maradtak. Természetesen, ezeket az adatlapukon ajánlott helyett már jóval kisebb tápfesszel járatom. Egy STK4241V megmaradt bal oldala, pl. 2x42V-os tápfeszt kap, és "csodálatosan", kristálytisztán tud szólni. Egy ilyen ”félhalott” összeállítást láthatsz a csatolt képeken.
Szia!
Ekkoracska borda elég nekik? Ezt jó tudni.
Szia!
Attól függ, hová építem be. Ezek jó része egy-egy megfelelően kicsi, vagy nagyobb gitárkombóban lettek, (lesznek) elhelyezve. Ott elegendő a hűtés, mert a 25-30cm-es hangszórók rendesen mozgatják körülötte a levegőt, úgy vannak elhelyezve. Egyébként, ennyi biztos hogy nem lenne elegendő a hűtéshez, (talán 5-8W-ig).
Köszönöm a hasznos infókat mindenkinek.
Sziasztok.
Tervbe van véve egy mélyláda építése és gondolkoztam a STK 4050-es icén. Használ ilyen icét valaki mélyládához? Tapasztalatok? Elegendő a 0.4%-os vagy inkább a 0.08%-ok ajánlott a mély hangokhoz is? Egyébként az icés vagy a tranzisztoros végfok lenne ideálisabb a mély hangokhoz? Ui. Ráköthető-e egy 2x4 ohmos, tehát dupla tekercses hangszóró az STK 8 ohmos kimenetére, (természetesen soros kapcsolásban)? Hogy dolgozik ilyenkor a hangszóró? Előre is köszi.
Énnálam 2002 óta hajtanak két PIO 4Ohm-os basszusdobozt STK 4050 végek. Egyszer cseréltem már benne IC-ket mert egy reggel arra ébredtem hogy a kimenet +DC-n van minden előjel nélkül.
Azóta mennek rendesen, nincs velük gond. Mélyen a megengedett alatti tápfeszről hajtom őket 45V környéke ha jól emlékszem. A hozzátervezett védelmem ezért kapcsolgat is ha odaküldök neki. Annak ellenére hogy buliztam is vele, nem igazán ajánlott az ilyen terű felhasználása. A THD-ről annyit hogy mivel a magasakat is STK-k hajtják nálam, használtam belőlük II,V, és XI szelekciókat, (van vagy 10db sötöká kinn a műhelyemben ) és hallható különbség van a magas hangok terén közöttük, de mélyben nem jelentős a változás. Ha végigolvasod az STK-s témákat, levonod majd a következtetést, hogy manapság rizikós ezzel építkezni. Részint a védelem hiányosságai, másrészről hogy szinte csak klón csájna trágya van ma kereskedelmi forgalomban belőlük. Ha kimegy nálam is, már nem teszek be ilyet, hanem diszkrét elemekből építek bele újat. A dual coil-os hangszóró soros tekercsösszekötése esetén a teljesítmény feleződik, más hátránya nincs, inkább előnyös hogy az impedancia nem esik olyan mélyre mint a párhuzamos kapcsolásnál. Mert ez is térdre kényszerítheti a sötökákat.
Kösz a gyors választ.
Az STK-t az egyszerűsége miatt választanám, de a sérülékenysége miatt én is tartok tőle. Esetleg valami ajánlatod 200W környékén? Elvileg van a Quad 405-ösnek is ”tuningolt” változata.
Igazándiból elfogult vagyok kvad téren. Építettem egyet 92-be, nem tetszett akkor, ezért nem is preferálom.
Igazából tudni kellene a felhasználás területét. Ha én készítenék még egyszer bulit is bíró, jó hangút, akkor a PA300-ra voksolnék, több okból is. Relatíve nagy teljesítmény, már eleve beépített különböző védelmek, TO3 tokozású végtranyók, kész panelterv, minden kapható hozzá, biztosra indul, mi kellhet még? Negatívum az, hogy ez nem egy egyszerű felépítésű kezdő végfok, és nem is olcsó 11 körül van két panelre az alkatrész, + a többi cajg. ( bár ahogy az STK 4050 ára áll jelenleg, ez nem is sok) 40-50 alatt nem áll meg, de ezért van egy 2x250-es tuti kis géped.
Csá. Ha ere gondoltál, akkor ez elég brutális.
Nem tudom, van e szükség „csak egy mélyládához” ily komoly erősítőre. A megépítése nem hiszem, hogy gondot okozna, de most az egyszerűségre mennék rá, (de bármi megtörténhet). Még gondolkozom mi legyen, más tanács?
Ha csak mélyre kell, és az egyszerűség a döntő, akkor a VF 2 valamelyik verziója.
De ez már egy másik témába tartozik.
Mondtam hogy elfogult vagyok vele. - értelembe.
Sziasztok!
Meg vagyok lőve egy Stk465-tel, melynek az egyik oldala halkabb volt. Az erősítő nyákos része rendben van (Fisher RS-90). Hát odáig jutottam, hogy szétpattintottam a bumszli műanyag IC-t. Frankó műgyantás kutyulékkal volt összeragasztva, ezt hőlég segítségével eltávolítottam, csak a gond az hogy a vékony nyák is megsérült, meghát nagyon gáz az egész. Arra gondoltam csinálnék egy újat helyette, de kéne rajz róla, illetve másik erősítő rajza is jó, ami oldalanként két mosfet, illetve 3-4 tranyóbol kijön. Valahogy le kéne klónozni ezt az ipari nyomorékot. Tudtok ebben segíteni nekem?
Ezt sem a Sanyo gyártotta...
Ez kösz9nő viszonyban sincs az eredetivel!
A négy vég-FET-et már leszedtem róla, mindenesetre kiábrándító.
Csak tudnék ugyanezzel a lábkiosztással újat építeni.
Légyszi ne akarj újat építeni. Ennek az IC-nek az a különlegessége, hogy a végtranyók párba vannak válogatva. Többe fog kerülni a leves mint a hús. Ha újat építesz az már egy másik erősítő lesz és nem fog úgy szólni mint az STK-val. Egyébként a HQvideo-nál lehet kapni ezt az IC-t. STK 465 Szerintem vegyél újat. Azt hiszem meg is rendelheted a HQ-ban. Beforrasztod, és újra mehet a gép. Ha ekkor is halkabb az egyik oldal akkor nem az STK lesz a hibás. Remélem tudtam segíteni.
Most már mindegy, mert épp az új nyák maratásánál tartok.
Az "IC"-ből kivettem a tranyokat, és az egyik BUZ73 P-MOS-nak teljesen kivezérelve 2-3 Volttal kevesebb volt a source feszültsége Mindenesetre tapasztalva azt a kókányolt STK-t, arra jutottam, inkább akkor újat, normálisat. Durván kétezerből kihoztam egy 100 W-ra méretezett mosfet-es erősítőt IRF630, és IRF9630-cal, így árban is jó.
Helo!
A kérdésem az lenne, hogy szerintetek mi okozhatja azt, hogy két STK0080as IC közül az egyik jobban melegszik mint a másik.(üresjáratban, hangszóró nélkül is) Most fejeztem be az erre az ICre épülő erősítőmet és a hűtőborda két végét fogva ezt tapasztaltam. Amúgy minkét oldal tökéletesen szól. Üdv: Gabi!
Megméred a tápágakban az áramfelvételt, és a jobban melegedő minden bizonnyal nagyobb áramot is zabbant.
Valószínű gerjed. Ezt szkóppal ki lehet mutatni.
Köszi a választ!
Ha gerjed akkor nem kellene valami hangot kiadnia? A kimenete 47pFdel le van kötve a földre 4,7 Ohmon keresztül. Szóval nagyfrekis gerjedés lehetséges mert ha HFás lenne akkor hallanám nem? Viszont ha nagyfrekis akkor nem értem, hogy miként terhelheti ennyire hangszóró nélkül is. Mert hangszóró nélkül a kimenetén csak az a 47pikó van a 4.7 es ellenállással. Nem vagyok szakértő úgyhogy bocsi ha hibás a gondolatmenetem. Nincs szkópom se. Üdv Gabi!
A 47pF nem 47nF véletlenül?
A nagyfrekis gerjedést szkóp nélkül nehéz kimutatni, csak az áramfelvétel utalhat rá. Mérj egy áramfelvételt a két IC tápágában, külön, külön. Nem néztél el ellenállás, vagy kondiértéket valahol? Érdemes ráméregetni.
De 47 nano lenne csak most ideiglenesen 47 piko van benne mert ilyen volt itthon, de ez is azt az "elméletemet" támasztja alá, miszerint ha gerjedés lenne akkor valami nagyon nagyfrekvenciás mert hangszóró nélkül csak a 47pF sorbakötve a 4.7 ohmos ellenással terheli és a melegedés így is jelentős. A tápáramokat majd megmérem csak most nem vagyok otthon, de valószínű, hogy zabál üresjáratban is mert különben nem fűtene. Annak mekkora a sansza szerinted, hogy hibás az IC? Épp ezért vettem STK-t TDA helyett mert elvileg jobb minőségű.(hangban is)
Üdv Gabi! |
Bejelentkezés
Hirdetés |