Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK terv ellenőrzése
Hello!
Ez már sokkal jobb, és a kapcsolás is korrektebb. A Led viszont fordítva van, mert a "vágott fele a katód, és az anód kell hogy a plusz tápra menjen. üdv! proli007
Hello!
Kijavítottam úgy ahogy, mert nekem a LAY rajzokhoz csak nézőkém van. Így a Paint-ban karmoltam össze. üdv! proli007
Értem és köszönöm. Akkor megfordítom a LED et. A fototranzisztor jólesz bele amit még az előzőben írtam?
Sziasztok!
Íme ez a terv, ha emlékeim nem csalnak, így kell bekötni a kondikat. Csalnak az emlékeim?
Üdv.
Terveztem egy nyák-ot. Lm 4702-es Hi-Fi végfok. Esetleg,ha valaki érez rá késztetést és segítene átnézhetné,hogy jó-e és felhívhatná a figyelmem,hogy milyen topológiai vagy más hibát vétettem. Előre is köszönöm. Itt található a kapcsolási rajz.
Az eredeti nyák tervel mi volt a baj? Hogy újra kellett tervezni a PCB-t...
A legnagyobb problémám okozója az,hogy a driver IC-t is a hűtőbordán szeretném elhelyezni egyéb okok miatt...
A másik kizáró ok az,hogy az a rajz az én megítélésem szerint hiányos.
Encoder-es kérdés, és válaszok egy megfelelőbb témába áthelyezve.
A MUTE kapcsoló Vcc felhúzó ellenállása ( Rm ) van rossz helyen. A nyákodon GND-re van kötve, s az elvi rajzon Vcc-re. Hirtelen most enyit találtam...
Helló mindenkinek!
Nagyon kezdő vagyok, úgyhogy a biztonság kedvéért csináltam egy kapcsolási rajzot az STK200-hoz. Légyszíves ellenőrizze le valaki, hogy jó-e így? Az ellenállásokra miért van szükség?
sziasztok! Van egy 2.1-es hangfalam, és annak az erősítőjét szerettem volna lemásolni, de a nyák rajz nem sikerült. Akinek van 2.1-es erősítőhöz nyák rajza + beültetési rajza pls küldje el nekem. Előre is thx
Üdv srácok. Csináltam egy nyáktervet a TDA7293 gyári kapcsolása alapján Sprint Layout 5-tel. Valaki nálam okosabb légyszíves nézze át nincs e benne hiba. Köszönöm...
Sziasztok!
Ezt a kapcsolást építettem meg (egy robotot építek és ahhoz kell) de valamiért nem működik. A NYÁK tervet mellékeltem mert kapcsolási rajzom nincs. Pirossal az átkötések vannak jelölve, a kimenet az a 8 érintkező az IC-k környékén ahová semmi sincs kötve. Az áramkörnek működnie kéne mert az L293D adatlapja szerinti feszültségek rendben vannak, de mégsem működik. Előre is köszönöm a segítséget!
Szevasz!
Az opto típusát megtudod mondani? Én eddig csak nyitott kollektoros NPN tranzisztoros kimenetű optoval találkoztam. Ez pedig valami furcsa módon van bekötve szerintem.
Szia! Lenne pár észrevételem.
- Az L293D tápvezetékeit a lehető legvastagabb nyomvonallal vezesd az IC-khez. ( Persze ez a motorkivezetésekre is vonatkozik. ) - Ha az IC lábai között el tudod vinni a vezetékeket akkor nem kell az alkatrészoldalra felmenni velük. - Javaslom tegyél LEHÚZÓ ELLENÁLLÁS-okat az L293D bemenetei és a GND közé. ( 1K-10K ) - Az optocsatolók közös kollektor ellenállására nem nagyon vagy szükség! Mert az L392D bemenetein (az adatlap szerint) van ellenállás. Így nem indokolt a használata... Jó megoldás az TLP 521-4A (4 x optocsatoló) alkalmazása. De a független optocsatolóknak is megvan az előnyük.
- Az L293D kimeneteit védő diódák sincsenek beépítve! ( 9. kép. Bidirectional DC Motor Control. )
Akkor lehet hogy a bemeneti jelet azért nem érzékeli az IC, mert az én ellenállásom és a beépített ellenállás együtt túl nagy -> túl kicsi áramerősség? (A diódák miatt kösz hogy szóltál ha sikerül rábírnom az áramkört a működésre azok külön panelen lesznek...) A vonalvastagsággal nincs baj, mert nem működött a nyomtató és kézzel rajzoltam az áramkört - kb fél centis vezetők... A "lehúzó ellenállások" miért kellenek? (mire jók? - ilyen nagy ellenállás nem olyan mintha semmi nem lenne ott?) (még elég kezdő vagyok )
Valahol az adatlapban biztosan fel van tüntetve az L392D bemeneti ellenállása. De ez most nem is lényeges. Az viszont fontos hogy a bemenetek határozott logikai szinteket kapjanak. Sajnos az optocsatolók kollektorköri ellenállása ( bár kicsinek mondható ) nem épp a határozott jelszintet biztosítják. Főleg ha több fototranzisztor van nyitva. A lehúzó ellenállás feladata a kikapcsolt fototranzisztor szivárgó áramának levezetése. Igy az alacsony jelszint határozott tartása.
"(...ilyen nagy ellenállás nem olyan mintha semmi nem lenne ott?) Ahhoz elég, hogy a feladatát ellássa! Persze lehetne kisebbeket is beépíteni. De akkor az áramkör fogyasztása jelentősen meg fog emelkedni...
akkor nem azért nincs a kimeneten feszültség, mert mind2 bemenet alacsony, hanem a szivárgó áram miatt mind2 jel magas? 1K ellenállások elég nagyok vagy nagyobb kell? esetleg 4,7K vagy 10K? (ilyenek vannak most itthon )
Idézet: nem lesz több fototranzisztor egyszerre nyitva, mert a tápegység (max 5A) nem bírná a motorokat... ez majd a programban lesz szabályozva... „Főleg ha több fototranzisztor van nyitva.” Szerkesztés: Most utólag megmértem a kikapcsolt fototranzisztor ellenállását, és az jött ki eredményként, hogy kikapcsolva is úgytűnik magas jelszintet ad... (6,4*10^-6 A) Akkor ez a baj az áramkörben és a lehúzó ellenállás megoldja a hibát?
Tesztelned kellene csak a motorvezérlő IC-t, eltávolítva az potocsatolót és a bemeneteket egy egy ( szerintem 1K elég ) ellenállással húzd le. Akikor a bemenetre 5V vezérlő feszültséget adsz akkor a hozzá tartozó kimeneten is meg kell jelenjen a (közel) tápfeszültség.
Kicsit keresgéltem...
S úgy néz ki, hogy az L392D-eb bele vannak integrálva a védő dióódák. Az L392B-ben nincsenek integrált védődiódák. Ezeket külsőleg kell az áramkörhöz kapcsolni. Tulajdonképpen csak ennyiben különbözik a két áramkör egymástól...
Ennek a kivitelezését úgy gondolod, hogy az LPT port földjét kössem össze az áramkör földjével, az adat bitek meg menjenek közvetlenül az IC vezérlő lábaira? Valami védelem nem kell a gépnek? (nem szeretném ha az LPT portom nekiállna füstölni)
Na jó, az előző hozzászólásomnál még félig aludtam és félreértettem... A tesztelés volt a megoldás. Az L293D nem reagált a +5V jelekre de amikor a földet kötöttem a vezérlőlábakra egyből megjelent az 5V a kimeneteken ahogy kell neki... Szóval akkor kell csinálnom egy új áramkört, amin fordítva vannak a fototranzisztorok bekötve... (vezérlőlábak a tranzisztor kollektorára, föld az emitterre) Úgy is kell 1K lehúzó ellenállás?
Az adatlap szerint az L392-es nem invertálja a jelet... :miaz:
DE. Még mielőtt nekifognál az új áramkör tervezésének, teszteld le az új a kapcsolást. Nehogy újabb meglepetések érjenek. ( Érdemes az OPTO-nak felhúzó ellenállást is bekötni. IC bemenete és a +UT közé. ) Csak a jól működő tesztkapcsolásnak készíts nyákot. ( Elvileg ezzel kellet volna kezdeni. ) [off] S az L392-es tesztelését természetesen PC nélkül végezd. :yes: AZ L392D-nek nem kell külső védődióda. De attól még szerintem rá lehet tervezni a nyákra a külső védődiódákat...
MEGCSINÁLTAM!!! Az L293D bemeneti lábát ha összekötöm egy 4,7K ellenálláson keresztül a GND-vel akkor működik...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |