Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   939 / 2500
(#) petemazi válasza reloop hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Jelentem, az OPA606-ot még én írtam valamikor a vf2 topikjába, azóta működik vele a végfokom.
(#) Droot válasza reloop hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
39pF novelve 47pFre is gerjed.
Nekem a tda7294 hangja nem tetszik.
(#) reloop válasza q wegas hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Üdvözöllek! Sajnos az aszimmetrikus táp velejárója a bekapcsolási koppanás. A csatoló kondenzátorok feltöltődéséig tart ez a jelenség. Foglalkozni kell vele, mert azon kívül, hogy zavaró a hangszórót is tönkre teheti.
Csillapítható a hatás ha a csatoló kondi kapacitását csökkented. Ennek határt szab a romló mélyátvitel. Az erősítőd bemenő ellenállásának ismeretében kiszámolható egy elfogadható érték.
Praktikusan kiszűri egy koppanásgátló, ami egyben egyenfeszültség ellen is védi a hangsugárzókat.
A koppanásgátló késleltetőjének mintájára megoldható az erősítő bemenetének némítása is.
(#) reloop válasza Droot hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Most az jönne, hogy nézd meg van-e a nyákon gate-levezető ellenállás, mert valamely korai változaton még nem szerepelt, de inkább itt a teljes lista a tapasztalatokról: Bővebben: Link A Vf2-ben nálam jóval jártasabbakkal veheted fel a kapcsolatot.
(#) zsolti002 válasza reloop hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Köszönöm. A rézszalag keresztmetszete 4mm2.
(#) Droot válasza reloop hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
A FET csonkjanal van.
(#) reloop válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Amennyiben az RC tag megfogta a gerjedést készen is vagy. Olvasgattam amit Neked is belinkeltem: hangsugárzókábel, hangváltó is lehet a bűnös a gerjedésben, minden ami nem tisztán ohmos terhelés befolyásolhatja az erősítő működését.
(#) DenaturáltSas hozzászólása Nov 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Készítettem egy quad 405 végfokot gitárhoz, de sajnos nem jött be, nincs jó hangja torzítva. Akusztikus hangzást nagyon szépen hozza, de én nem arra akarom használni.

Beszéltem pár emberrel és azt a tanácsot kaptam, hogy FET-es végfokot építsek, az megfelelő lenne hangszererősítőnek, főleg metálos hangzáshoz.

Milyen kapcsolást tudtok nekem ajánlani? +/- 30V tápfesz áll rendelkezésre és 8 Ohm-on kellene kb 50W teljesítményt leadnia. Van rá remény, hogy találjak ilyet? Előre is köszi a segítséget!
(#) blackdog hozzászólása Nov 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Most, hogy egy ici-picit belelátok az erősítők világába felmerült bennem egy kérdés:

Műszaki áruházakan járva látom és az eladóktól hallom, hogy ez a "szuper" házimozi szett bizony 100-200 (néha több) wattos.
Mikor kipróbálatam az első, ha jó emlékszem 10W erősítőm TDA2030 -ból SAL 16cm mély és 10cm magas sugárzóval ledöbentem, hogy leveri az állítólag 50W DVD rendszerem.
Most végére érek a TDA7294 70W erősítőmnek ami 25cm/12cm hanszórókat hajt nem kicsi reflex ládaban. Akkorát szól, hogy 2 emelet magas is hisztiznek
Az 50W DVD sehol sincs.
Visztont az 50W DVD csak 5cm magas az én erősítömnek meg csak a trafója ekkora.

Most akkor hol az igazság? (odaát?)
Méretől lehet következtetni a valós teljesítményre?
Ha összerakom a 6db DVD hangszórót akkor sincs akkor mint nekem az 1db hangládám.
A pontos képhez annyi hozzá tartozik, hogy az 5.1-ből 5db 6 ohm 1db 3 ohm.
Most mit higgyek el?
(#) emersys válasza blackdog hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Szia.
Azt ne feledd el, hogy pl hangerőben egy 1Kw-os végfok csak 2x szól nagyobbat mint egy 100W-os, és 4x mint egy 10W-os
A Különbség csak az hogy a végfokozati részen mekkora az áramgenerátor.., mert míg a 100W-os kifekszik egy x hangerőn egy adott terhelésre, és a torzítása is megnő addig egy 1Kw-os pl nem hasal el, s a torzítása is jó marad.
(#) Imi65 válasza blackdog hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Érdekes dolog a hangtechnikában a W-szám. Csak egy saját tapasztalatot osztok meg Veled, amin bőségesen lehet agyalni (leginkább a miértjén!).
Vettem egy LG mini HIFI-t. A hangfalak (jó nehezek, legalább 6-7 kg, ami nem kevés egy 30 cm magas, jó 13 cm széles, és kb ugyancsak 30 cm mély doboztól) a torony megadott 80W-jától szólnak, de azért ettől a teljesítménytől többet várna az ember. Kíváncsiságból rákötöttem jól bevált hangerősítőmre (Onkyo A-9511), az állam leesett a csodálkozástól. A Volumét eddig még sosem használt (még csak egy kipróbálás erejéig sem) magasságokba voltam kénytelen tekerni, mire valami kis dinamikaszegény, sávhatárolt szánalmas vartyogás előjött a dobozokból. Az erősítő úgy melegedett a 4 Ohm -os terhelés hatására, mintha a tűző napon lett volna egész nap. Valószínű, hogy a modern hangrendszerektől itt kapjuk az első pofont. Az is valószínű, hogy vannak még más bajok is.
(#) Gafly válasza blackdog hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Meg is válaszoltad magadnak a kérdésedet.
Nekem például a sub TDA1558Q-val (aminek az elméleti maximum teljesítménye 44W (de nálam messze-messze alatta van) is úgy dübörög, hogy csak akkor kapcsolhatom be, ha a lányok nincsenek otthon
Mondjuk méretileg mellemig ér magasságilag, tehát ahogy mondod, bele lehetne csomagolni egy komplett házimozit...
(#) .colin válasza Gafly hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Eggyetértek nekem is tda1558q végfokom van, és lassan több mint 1 éves még nem lett baja.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Szia!
Idézet:
„Méretől lehet következtetni a valós teljesítményre?”

Nem. Bővebben: Link
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Érdekes vélemények. És érdekes, hogy senik sem mondja, hogy a DVD szuper teljesítnénye valós-e vagy sem.
De akkor,hogyan derítsem ki, hogy átvernek? Mert igen!
Hogyan adhat le egy ilyen kis kütyü 50W teljesítményt 46e forintért? És még rádió, 5.1 rendszer, WiFi, USB stb...
1/4 akkora felületen.
Ez valahogy számomra hihetetlen.
Lehet, hogy 100e forint felett van ilyen, de alsó kategóriában?
Én továbbra is úgy vagy vele, ha boltban veszek ilyesmit akkot osztom a meghírdetett teljeítményt 10-el.
És akkor még szó sem esett a hangminőségről.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Már magad megválaszoltad, hogy nem valós a teljesítmény
Gyakorlati tanácsként azt tudom ajánlani az alsó kategóriás készülékek vásárlóinak, hogy meg kell nézni a többnyire korrektül megadott teljesítmény felvételt. Ebből lejön 15W az erősítőn kívüli áramkörök számára, a maradék oszlik szét a csatornák között. A hatásfokkal is meg lehet még szorozni.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Nos igen.
Csak szörnyülködöm, hogy miket (próbálnak) adnak az embernek mondván, hogy ez hű, de frankó.
Mérgemben, ha lesz időm fogom a DVD-t és kis színusszal fűszerezve házilag megmérem.

Az eddigi kedvencem mikor haver megmutatta a 600W autó HiFi rendszerét.
Majd én a kis szutyok deszka erősítőmet nem egy autóban hanem a 67,5 m3 garázsomban. Leesett az álla és 1000W fölé tippelte. A mai napig nem hiszi el, hogy csak 70W volt.
Érdekes játék ez!
(#) tomicivic hozzászólása Nov 8, 2011 /
 
HALI! Még uj vagyok itt! Autohifiröl lenne pár kérdésem.
JVC fejegységem van és SAL erösitöm 3 csat. az erösitönek a táp a fejegység csatlakozotol van elhozva. Milyen olvado biztositékot kéne beszerelnem? hol kaphato! jelenleg csak 2 csatornát használlok. köszi szépen a választ!

Lehet nem éppen ide vág jobb témát nem találtam.
(#) emersys válasza tomicivic hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Helo. A normál bekötése úgy szokott lenni, hogy az erősítő rem bemenetére érkezik a vezérlő(stand by on-off) jel, ezen talán 100mA ha folyik,ezt biztosítani már felesleges. A b+ nagyáramú bemenet folytonos feszültség alatt van! Ezt sem kell külön lebiztékolni mert az erősítőé pont ezt figyeli. Ami még szóba jöhet az az hogy a műszerfal biztosítékát célszerű lenne akkorára , vagy közel akkorára cserélned ami az erősítődben is megtalállható. (feltéve ha az egyáltalán kisebb).
(#) petemazi válasza emersys hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Érdemes az állandó szálra tenni biztosítékot, mert ha megmakkan a végfok, akkor vagy az akksi, vagy a végfok fog füstölni.(már ha rendesen, külön kábellel az akksisarura van kötve a vég)
Nem tudom mit tud az a SAL végfok, de általában a fejegységhez jövő tápvezetékek nem túl izmosak.
(#) emersys válasza petemazi hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Az autós erősítőkben ami van x Amperes biztosíték az pont a nagyáramot figyeli. Lehet még egy biztosítékot betenni ugyanarra az ágra (a már meglévő erősítőében sorba, de nem sok értelmét látom) A kábelezést illetően igazad van am.
(#) Moderátor hozzászólása tomicivic hozzászólására (») Nov 8, 2011
 
Pedig csak a keresőbe kell beírni hogy "autós erősítő".
(#) stencil válasza blackdog hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Pedig leadnak ennyit. Pontosabban 6x50W teljesítményt, ami még szegényesnek is számít. Ez csak 300W összteljesítmény de alig kicsivel nagyobb összegért van 1000W összteljesítményű is. Ekkora teljesítmény azért kell, mert elég érzéketlen kis "tejfölösdoboz" hangsugrzók vannak az olcsó házimozikhoz. Az egész a költséghatékonyságról szól, az a legfontosabb irányelv a tervezésnél. Az erősítő teljesítmény olcsó. Köszönhetően a TI, thomson, ésatöbbi D-osztájú IC-inek, meg az olcsó kapcsoló üzemű tápoknak. Ennek köszönhetően olcsóbb hangsugárzókat lehet készíteni. Más kérdés, hogy érzékenyebb hangsugárzókkal 6x3W-os végfok is elég lenne a házimoziba (ugyanakkora hangerőszinthez) 6x100W-os helyett, de az érzéketlenebb hangsugárzók és a nagyobb teljesítményű erősítő olcsóbb.

A másik dolog, hogy mindig a 10%-torzításhoz tartozó, vagy az abszolut egy csatornára vonatkoztatott csúcsteljesítményt adják meg. A valós azért sokkal kisebb szokott lenni.
(#) stencil hozzászólása Nov 8, 2011 /
 
A másik dolog a PMPO. Ez egy az egyben hazugság. Ezt a legsilányabb szemétre írják rá. 2x1W-os számítógép mellé vett aktív hangsugárzómra 2x500Wot írtak a dobozán. A benne lévő végfok IC a 12V-os tápjáról tud 2x1W-ot, az adatlapja szerint!

Ez a PMPO dolog az ilyen közelről hallgatott dolgokra lett kitalálva, hogy akkora hangnyomást csinál 1m távolságból, mint ha például 500W-al menne 10m-ről hallgatva. Kereskedők által szabványosított reklámfogás, de már jó ideje kezd kimenni a divatból, mióta a vásárlók is rájöttek és már csak az RMS teljesítményt keresik a dobozon.

A teljesítmény sem jelent semmit, mert egy 100dB érzékenységű hangsugárzó ugyanakkora hangerőt csinál 1W-al, mint egy 80dB érzékenységű 100W-al.
Ami mérvadó, az a hangnyomásszint, ami az érzékenységtől és a teljesítménytől függ.
(#) nasgoon válasza blackdog hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Szia!
Én most kezdek egy TDA7294-esnek!
Várom, hogy kész legyek!
(#) pucuka válasza nasgoon hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Ne várjad, csináljad
(#) dudassandor1 válasza tomicivic hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Tegyél csak biztosítékot az erősítő tápkábelére, ami közvetlenül az akkumulátortól jön. Méghozzá az akkumulátor közelébe tedd. Mert ha a tápkábel sérül meg valahol és a karosszériához ér, akkor könnyen leéghet minden. Ezért ez a biztosíték a tápkábel "biztosítására" kell. Így van, az erősítőben levő biztosíték pedig az erősítőért felel!
(#) tomicivic válasza emersys hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
hello.
az erösitönek gyujtás után van táp adva.
elvileg a müszerfal biztositék megvédi az akkut meg az auto elektronikáját. am sal wrc 360.pro erösitö. csak attol felek ha gubanc van nehogy oda az erösitő meg a fejegység. köszi mindent már okosodtam sokat.
(#) emersys hozzászólása Nov 8, 2011 /
 
Sziasztok.
Kísérletezésből nekiláttam a texasnak már múlthéten, opa134-el amit kiegészítettem egy ofsetelési lehetőséggel (nem mintha amúgy a műveleti engedné nagyon elmászni).
A szimulációk szerinti tranzisztorok voltak a legeredményesebbek Multislim-ben.
Csináltam hát ezért neki egy nyákot, amiben sajna még nem a Sanken tranyók vannak, és nem is az opa, hanem csak tl071,(ami miatt az ofset trimer sincs még bent)
Kíváncsi leszek azért a végére.
Egyenlőre ma tettem bele mjl21193/4-es párost. ez már sokat lendített azért rajt a tip, s bd xxx szériákhoz képest
(#) emersys válasza tomicivic hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Szia.
Igen én kimondottan a példádnak megfelelőn akartam leírni a választ. Mert írtad , hogy a fejegység ágáról indultál el az erősítő fele amit a műszerfal bizti véd.
Belehet ugyan még tenni mindig biztosítékokat az áramútba , de még most sem látnám értelmét a példádban .
Akkor érdemes tényleg az aksistól venni a cuccost és 2helyen is lebiztosítani, ha az valóban egy izmos végfokot vinne.
persze a tiéd is lehet az, de ha nem bömbölteted, akkor szinte biztos, hogy nem gyulladsz ki
Következő: »»   939 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem