Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 52
(#) j.nagy válasza Collector hozzászólására (») Nov 12, 2011 /
 
A fórumok arra valók, hogy véleményt cseréljenek az emberek.
Az, meg hogy hány perce vagyok tagja egy fórumnak, nem minősíti a meglátásaim jogosságát.
Mellesleg nem kell semmilyen témában sem szakmailag topon lenni ahhoz, hogy hibás érveléseket, korrekt válaszok hiányát, rossz megközelítéseket felismerjen valaki...
Történetesen nem Te adtál egy kérdésre olyan választ, ami kielégítő a kérdező számára.
Nem értetted meg, hogy a történetben mi volt a zavaró a kérdés feltevőjének, vagy ha meg is értetted, nem arra adtál tényekkel, adatokkal alátámasztott választ, csak egy olyan "ez is lehetséges, meg az is lehetséges" típusút.
Ennyi.
(#) j.nagy hozzászólása Nov 12, 2011 /
 
Most, hogy kiderült, a kismegszakítók gyorsabbak a Fi relénél, tudnátok ajánlani olyan gyártmányt (Fi relé), amelyik megközelíti gyorsaságban a kismegszakítókat?
Vagy márkától függetlenül egyformák a sebesség terén?
(#) Moderátor hozzászólása Nov 12, 2011
 
Elsőként kérem a személyeskedés befejezését. Másodsorban, egy internetes, fórumos távjavítás nem egy könnyű dolog. Ha nem tudod miért, s érdekel, részletezem. Harmadsorban, ez a topik, s a többi ilyen, azaz erősárammal, vagy veszélyes anyagokkal, azaz emberéletet veszélyeztethető dolgokkal foglalkozó topikokat személy szerint mind bezárnám. Ezek NEM a kezdő elektronikások, vagy a teljesen avatatlanok témái. Az pedig, hogy hobbielektronikába mégis belefér, csak az az indok lehet, hogy azok, akik szakmabeliek, "hobbiból" alakítgatják át a nappalijukat, konyhájukat... s ehhez kell villanyszerelés is. Hülyén nézne már ki, hogy én, egy erősáramú berendezésszerelő, aki ráadásul még áram alatti szerelést is végezhet, épületvillamossági szerelőt hív pár konnektor, kapcsoló, lámpa átszerelésére.
Szóval, ezek a topikok inkább a szakmabelieknek van, hogy megbeszéljék egymás kötött az adott témában a gondjaikat, tapasztalataikat.
De, a kezdők sincsenek kizárva, érdeklődhetnek, tanulhatnak, de ne nyúljanak semmihez. Majdnem minden oldalon írjuk: Hívjon inkább szakembert, mielőtt baj lenne.
(#) Action2K válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 12, 2011 /
 
Mint írták, a FI relé és a kismegszakító két külön dolog. Mind a kettő teszi a dolgát, amire tervezték. Egyik sem alkalmas a másik kiváltására. Tehát, értelmetlen is összehasonlítani őket, vagy párhuzamokat keresni a működésükben. Hogy hol, milyet használunk ebből meg abból, azt a hálózat tervezésekor, a felmerült igények alapján határozzuk meg.
(#) j.nagy válasza Action2K hozzászólására (») Nov 12, 2011 /
 
Nem a Fi-t hasonlítom össze a kismegszakítóval, hanem a Fi relét a Fi relével.
A kérdésem arra vonatkozik, hogy márkák szerint van-e lényeges különbség a Fi reléknél a lekapcsolási sebesség terén, vagy sem?
(#) karaszbandi válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 12, 2011 /
 
Tessen szives lenni elővenni a FI relék adatlapját, és kiolvasni belőle a szükséges információt!
Ha pedig nem ért hozzá, akkor tessen szives lenni szakembert hívni addig, míg teheti!

A szakmát NEM a fórumon kell megtanulni!
Ha nem tudjuk, hogy mi a két eszköz közti alapvető külömbség, az feltételezi a szakmai analfabétizmust.
A villany nem játék, mint ahogy már ezt többen többször is leírtuk!
És ez NEM a mi dilink, hanem mi legalább elvégeztünk pár iskolát ehez a tudáshoz!

Elméletben én is tudok szivet cserélni bárkin, csak valaki magyarázza már el azt, hogy milyen cérnával stoppopljam össze. Utána jöhet a próba.

Ne vedd nagyképűségnek, csak sokunknak csípi már a szemét **
(#) j.nagy válasza karaszbandi hozzászólására (») Nov 13, 2011 1 / 1
 
Egyszerű kérdésre egyszerű választ vártam, de nem ennyire egyszerűt
Azt hittem, hogy ami nekem 2 órás kutatómunkát jelent, az itt rendszeresen nyilatkozók számára csak 20 másodperc gépelés.
Remélem nem tévedtem és van valaki, aki ideírja:
1. lehetőség: nincs különbség közöttük
2. lehetőség: a HHJKKHJHG márka lényegesen gyorsabban reagál a többinél
3. lehetőség: mi sem tudjuk
4. lehetőség: mi már olyan magasságokban mozgunk, hogy erre válaszolni derogál

Bár ha elolvasom a választ, azt hiszem a 4. lehetőséget választottad, csak kicsit bővebben fejtetted ki.
Mellesleg lehetőség szerint csak a magad nevében beszélj... ("sokunknak csípi a szemét").
(#) j.nagy hozzászólása Nov 13, 2011 1 /
 
Revídiálni kell magam, beleestem a hibába, én is többes számban írtam. Szóval:
3. ÉN sem tudom
4. NEKEM derogál válaszolni.
Akkor meg inkább semmit se írj, csak valaki tudja a választ és meg is szeretné osztani az infót.
(#) j.nagy válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Persze, az teljesen mindegy, hogy 20, vagy 21, de mondjuk 30%-kal, esetleg egy nagyságrenddel nagyobb gyorsaság már lényeges.
Nem tudom Te hogy vagy vele, én vásárlás előtt tájékozódom, hogy a legjobb ár/értéket kapjam.
Itt meg hozzájön még az is, hogy néhány ms-en az életed is múlhat. Ráadásul egy szakival is akkor tudsz értelmesen kommunikálni, ha megfelelő információkkal rendelkezel.
NEKEM sok negatív tapasztalatom van mesterekkel, mondjuk úgy 80% negatív és 20% pozitív. Hányszor kellett felhívnom a figyelmüket, hogy ezt talán így kellene és akkor persze ja-ja!
Szóval, még ha nem is te csinálsz meg valamit, akkor is képben kell lenned.
(#) j.nagy válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
A szerelőhöz nincs köze, de nekem nem mindegy milyet szerel be...
(#) Action2K válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Az sem mindegy, hogy hova. Mert egy dolog nem hangzott el, hogy hány miliamperes legyen. Mert ugye itt ez a fő lényeg. Egy ház teljes védelmére badarság lenne 30mA-est használni, mert a sok fogyasztón keletkező miniatűr szivárgó áram összeadódik és állandóan lecsapkodna. Viszont csak egy helyiségre, annak 1-2 fogyasztójára jól beválik. Persze ekkor sok kis FI-relét kell alkalmazni, ami költségesebb. De nem szabad ezen spórolni, ha már egyszer beruházol az életvédelemre. Az egyéb nem védett fogyasztókra, amiknél nem áll mindennapos közvetlen érintési veszély (csillár, automata kapunyitó, búvárszivattyú...), oda megfelel a gerincre (óra után) épített pl 300mA-es relé.
Mint fentebb is írtam, a hálózatot TERVEZNI kell, mielőtt beszerelünk valamit.
Látom, hogy már 3 éve foglalkoztat Téged ez a FI relés dolog. Azt meg nem hiszem el, hogy Pesten, azóta sem találtál egy korrekt, megbízható tervezőt, kivitelezőt. Persze az ilyenek nem egy sörért dolgoznak, mert amit kiadnak a kezük alól, azért felelnek is. Tehát, nem csak a megbízható, jó minőségű eszközöknek van ára.
(#) mex válasza Action2K hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Idézet:
„Persze ekkor sok kis FI-relét kell alkalmazni,”


Egy fogtechnikusi kerámiakályhát javítottam, azon gyárilag egy kisautomata mellett ott volt a Fi- relé is.
(#) Collector válasza mex hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Az új szabvány szerint minden csatlakozóponthoz kell ÁVK-t tenni, ha jól emlékszem.
(#) karaszbandi válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Na tehát ott kezdődik a baj, hogy 50Hz!
Ennek mennyi egy félperiódus ideje?
A 20ms-tól nagyságrenddel gyorsabb az már gondolatolvasás kategória.
Mitől érzékeljen, ha nincs mitől kialakulni az áramnak?

Egy kis elektrotechnikai képzés rádférne!
(#) pucuka válasza karaszbandi hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Hát, igen. Nagy probléma, ha valaki nem tudja mennyi az annyi, csak vagdalkozik számokkal.
(#) j.nagy válasza Action2K hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 


Egyelőre nem akarok teljes hálózatcserét (bár ráférne), de valamit azért mégis javítani a rendszeren.
Korábban úgy gondoltam, hogy konnektorokba csatlakoztatható Fi-relé legyen kritikus hely(ek)en. Csakhogy abból szűk a választék és bizalmatlan is voltam velük.
Most azt találtam ki, hogy egy szokásos ketyerékkel teli (kb. 15-20 db állandóan hálózaton) 54 nm-es lakásra (villanyóránál kismegszakító 16A) elég egy relé a kapcsolódoboznál.
Üzletben/neten csak 30-ast láttam.
Ezen a fórumon a feltöltött képek szintén 30-ast mutatnak.

Így látatlanban, 90%-os biztonsággal a tévedés jogát fenntartva, meg tudod mondani, hogy megfelelő-e 1db 25 A-es 30 mA-es a céljaimnak?
(#) j.nagy válasza karaszbandi hozzászólására (») Nov 13, 2011 / 1
 
Tényleg nem értek hozzá, ezért is kérdezősködök annyit.
Abban a hozzászólásban nem arra reagáltam, hogy mennyi lehet a maximum sebesség, csak arra, hogy számomra mi a lényeges eltérés.
Ha pl. a 20 ms a csúcs, akkor lehetőleg ne vegyek 200 ms-es.
Persze, lehet, hogy mindegyik ugyanazt tudja e tekintetben, ezt szerettem volna eredetileg megtudni.

Alul a Ganz által közölt adat van, lehet, hogy a Schneideré pl. ez lenne és akkor jobb (?):

1×I esetén: <0,1 s; 5×I esetén: <0,02

GANZ: 1×I esetén: <0,2 s; 5×I esetén: <0,04

Feltételezem, minél kisebbet garantál acég, annál jobb alkatrészeket épít be és valóban minden körülmények között teljesíti a megadott értéket.>>
(#) j.nagy hozzászólása Nov 13, 2011 /
 
Bizonyos karakterek nem kerültek át, de biztos értitek az adatokat...
Íme a link

http://www.ganzkk.hu/magyar/idvedm.pdf
(#) Action2K válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Most mondanám azt, hogy NEM. Persze, mint írtam, nem lenne baj belőle, csak sokszor leoldana tévesen, s az egész ház áram nélkül marad. Ezért van a lépcsőzetesség. Mondhatnám azt is, hogy kapcsolj be minden fogyasztót, s mérj szivárgási áramot. Igen ám, de ezt sima multival nem is olyan könnyű/biztonságos ismeretek nélkül.
Én 4 szekcióra osztanám. 30mA-eseket:
1, Vizesblokk konnektorai.
2, Konyha konnektorai.
3, Egyéb konnektorok (szobák, folyosó...).
4, Világítás
Persze, ehhez egy új kábelezési struktúra sem ártana, a jelenlegi helyett.
(#) j.nagy válasza Action2K hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Köszönöm a választ!
A javasolt megoldás teljesen kivitelezhetetlen jelenleg, összesen két kismegszakító van a lakásban, ehhez újra kellene kábelezni.
Lehet, hogy megpróbálom akkor kettővel, vagy ami valószínűbb, még 3 évig gondolkozom a dolgon.

Többek örömére egy jó időre elbúcsúzom:

szevasztok!
(#) Collector válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Idézet:
„Többek örömére egy jó időre elbúcsúzom: szevasztok!”

Ez nem öröm kérdése, de korrektebb lett volna, ha nem regisztrálsz be egy új névvel, kedves Busz.
(#) Busz válasza Collector hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Kedves Collector!

Nem regisztráltam be új névvel hidd el, kérd meg a modikat hogy ellenőrizzék az IP címem vagy akárhogy de nincs másik nevem!!!
(#) Collector válasza Busz hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Oké Az ip cím ellenőrzés egyébként nem mond semmit ezügyben, de ezt tudjuk be akkor meglepő véletlennek.
(#) Busz válasza Collector hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Ha az IP nem is, de mondjuk akármi egyéb által biztos lehet azonosítani. Pl dc++-ról mikor bannoltak akkor másik névvel, másik Ip-vel sem tudtam felmenni, Gondolom ez itt is működik. Szóval már rég töröltek volna hogyha én lettem volna!
Pláne hogy egy hasonló deffekt miatt már különösen figyelnek rám.
(#) Moderátor hozzászólása Nov 13, 2011
 
Ellenőriztem, Busz és j.nagy nem ugyanaz. Hacsak nem két internet előfizetése van.
(#) Busz válasza (») Nov 13, 2011 /
 
Köszi az ellenőrzést! Ha ilyen lenne bevallanám!
(#) elektrorudi válasza Collector hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Nem teljesen jól emlékszel.
1. A szabvány földelési ellenállás értékhez rendeli az ÁVK szükségességét (más kérdés, hogy pl. Budapest területén (gyakorlatilag) szinte mindenhová kell, ahova a 2. pont szerint szükséges.)
2. Csak olyan eszközökhöz kell, ami nem telepített és nem "kettős szigetelésű" a régi terminológia szerint. Azaz, pl. nem kell egy hűtőszekrényhez, ha felírod a dugaszoló aljzatra és a kapcsolási rajzra, hogy "csak hűtőszekrényhez". De, ha általános dugaljról beszélünk, ahová bedughatsz vasalót, fúrógépet, turmixgépet, állólámpát, akkor már kell, ha az 1. pont szerint kell.
(#) karaszbandi válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Azt a szabványt belinkelhetnéd!
A földelési ellenállást ne keverd a hurokellenállással. Magyarországon nullázott a kisfeszültségű hálózat 100%-a, tehát itt nem mondunk földelési ellenállást. Azt csak a villámvédelemnél használjuk. Az elsődleges védelem a kismegszakító, a FI csak másodlagos védelem. A nullázás miatt, ha nem jó a hurok, akkor ott a FI sem segít, mert egyébként is ..ar a hálózat.
(#) Kalex50 válasza j.nagy hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Ugorjunk neki:
A fi relé pontosabban érintésvédelmi relé, az átfolyó áram egy minimális mértékétől kezdve mindig azonos idő alatt old le. A leoldást, csak egy alsó limit határolja (30mA, 100mA, 300mA) Ez az áram nem zárlati, hanem hibaáram.
Ez a kapcsoló belső felépítéséből és működési elvéből következik.
A kismegszakító két féle módon tud leoldani.
1. Túlterhelésre. Ilyenkor egy belső bimetál elhajlik és kioldja a rugós mechanizmust. A túlterhelés nagyságától függ, hogy mennyi ez a kioldási idő. (1 perctől akár egy óráig is terjedhet.) Lásd motorvédő kapcsoló bimetáljai.
2. Zárlatra. Ebben az eseben bizonyos határok között függ a zárlati áram nagyságától, mivel itt az áram mágneses hatása mozgatja a kioldó mechanizmust. Itt játszik szerepet a kismegszakító karakterisztikája (B, C, D, U) A betűjelzések a névleges áram és a kioldási áram arányát hivatottak jelezni. Legkisebb a B és a legnagyobb az U.
Remélem elég kimerítő a magyarázat.

Kalex
(#) Atis57 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 18, 2011 /
 
Sziasztok!
EGY KIS kiegészités ; 2009 junius 01-tól minden új épitésű dugalj csak a megfelelő (10mA. 30mA , csoportosan max 100mA )áramvédőkapcsolóról táplálható !
Felújitásnál szintén igy kell eljárni....
EZ az MSZ HD 60364 ben található .......
Következő: »»   11 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem