Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Egy hőmérséklet adatgyűjtőt szeretnék készíteni, mégpedig sok (20-30) PT-100 szenzor felhasználásával.(Ez már megvan). Egy olyan multiplexer készítéséhez szeretnék segitséget kérni, mely a háromvezetékes PT-100 szenzorokat egymás után egy gyári hőfokszabályzó bemenetére kapcsolja. A szabályzó MODBUS kommunikációval rendelkezik, így PC-vel kiolvasható az éppen aktuális érték. De más megoldás is érdekelne. Lényeg az, hogy költség takarékos legyen! Megoldásokat és ötleteket várok.
Régebben a cégünknél szükség volt ilyen probléma megoldására,mi erre megfelelő érintkezőszámú HAMLIN-gyártású reed reléket használtunk.
Ezek elég üzembiztosak ("higanyfilm"-típusúak) voltak-és megfizethető áron voltak kaphatóak. Azt hiszem a BURR-BROWN gyárt olyasmit,ami neked kell,de nem biztos,hogy olcsón.(biztos,hogy nem.)
Szerintem somtibi nem egészen erre gondolt... De majd megerősít, vagy megcáfol!
Az lenne a kérdésem, hogy az a MODBUS-os cucc
honnét tudja melyik van éppen rákapcsplva? Vagy ez is kérdés? Milyen gyorsan kéne váltogatni, beavatkozás is lesz, vagy csak megtekintés. A pt100 tipikusan ellenállás ezért vagy relével, de ez a mai mikrokontrollerek analóg bemenete mellett nevetséges lehet. Vannak I2C-s vagy spi buszos ad konverterek, sokbemenettel,egymás után fűzhetők, ezeket feldolgozza egy mikrokontroller és akár ki is jelzi. Ha pontosítod mire kell, még tudok ötleteket. Sokat foglalkozok hőmérséklet vezérlőkkel.
Erre a megoldásra is gondoltam, csak a relék érintkezőiben nem voltam biztos.
Hosszú időn át kell átmeneti ellnálás változás nélkűl működnie. Talán valamilyen hermetikusan zárt, aranyozott érintkezőjü relé lenne jó? De ezek biztosan rohadt drágák.
Igazából valamilyen elektronikus multiplexer lenne jó, viszont nemismerem annyira őket.
Mennyi az ellenálásuk zárt állapotban? A lényeg, hogy a mérést ne befolyásolja számottevően.
A multiplexert is a PC vezérelné, így tudná, melyik csatorna kerűl beolvasásra.
A gyári szabályzóra azért gondoltam, mert az hitelesített, és közvetlen digitális kimenete van. Kapcsolni is kellene, csak ki-be, szintén a PC-re bíznám. H a van jobb ötlet, szívesen veszem!
Ez tipikusan a reed relé ! Vákumban vagy védőgázzal védett érintkezők gyors hosszú élettartamú és legfőképpen olcsó.
Ja, és a mérési- szabályzási intervallum lehet akár 10-15 perc is. A szabályzási pontosság is +/- 1 C.fok, nem
kell precíz hőfokszabályzás.(Heyiségek hőmérséklet szabályzása)
Megbízhatsz a relékben,nem állítom,hogy örökös,de amíg a rendszer működött(kb 12 évet) nem kellett cserélni egyet sem.
A beolvasási ciklus kb 1másodperc volt-gondolhatod mennyit kapcsoltak.... PT-100 esetén nem látok lehetőséget elektronikus megoldásra.
A pc progi tud mindent? kapcsolni is? A gyári vezérló csak azért kell, hogy hiteles jelet kapj? Mit kell kapcsolni 20-30 jellel? külön-külön, vagy egymás függvényében, a mintavétel milyen gyorsan kell, hogy ismétlődjön?
Egyébként fontos a PC? mert e nélkül is teljes értékü megoldást lehet csinálni. A PC-n lévő adatokat listázod vagy rögzíted?
A helyiségek hőmérsékletét mérnem,szabályoznom kell egyenként. Ezen kívűl adatgyűjtést is kell végezni, és az adatokat tárolni.
Elég bonyolúlt a feladat, és főleg minnél kissebb összegből kellene kihozni. A gyári készülékek nem jöhetnek szóba, több helyről kértem árajánlatot, had ne mondjam, mennyi lenne. ( Több helyről egy milla fölöttit!) Ezért vágtam bele ebbe a fejlesztésbe.
Ja ez már mindjárt más. Volt egy hasonló feladatom, csak lefújták. netto 15-20 körul van olyan hőfokvezérlő aminek van módbuszos protokollja. Helységek közt máshogyan nem egyszerű ilyen messze elvinni a jelet. A progi meg jár hozzá, főleg ha huszat megvesztek. Ha nincs más én is utána nézek, ezeknek mégegyszer, de szerintem lejebb
nemigen vannak árban ilyenek. Ha mindent külön kell szabályoznod, ezt az adott helyen lévő cucc megoldja, vagy tul nehéz így?...
Lehet nem jól indítottam a témát, így mégegyszer:
A költségek miatt nem akarok megvenni 20 db hőfokszabályzót, csak 1 darabot. Ennek az egy szabályzónak az érzékelő bemenetére tennék egy multiplexert, amely 15 percenként kapcsolná rá a három vezetékes PT-100 szenzorokat. Mivel egy PC vezérelné a multiplexert is, így azonosítható az aktuális szenzor is. A PC soros porton beolvassa a szabályzóról a mért értéket,rögzíti, és a program dönt az adott csatorna ki-be kapcsolásáról.És így tovább mind a 20 csatornán. A szabályzást vagy a második soros porton, vagy a párhuzamos porton végezné a PC (Demultiplexer). A programot Visual Basic-ben meg tudnám írni. Amiben nem vagyok biztos, az a szenzorok biztos multiplexelése. Ha van egyszerűbb megoldás, ötlet, szívesen várom!
Ha már adot a MODBUS-os vezérlő akkor sem biztos, hogy ragaszkodnék hozzá...
Én minden helyiséghez építenék egy-egy olcsó PIC-es szabályzót 5kHUF-ból max., és ezeket felfűzném UTP kábelre RS422-vel v. 485-el, a maradék szálakon távtáplálva. Ez mehet a PC-be, ahol a VB progiból paraméterezhető, naplózható, de kikapcsolt/lefagyott PC-nél sem áll meg a szabályzás. Nem tudom milyen messze vannak a helyiségek, a PT100 vezetéke nem toldható (tudtommal), de ha mégis, mindenképp viszonylag vastag kábelt igényel, ami nem olcsó. Az alacsony ellenállás-érték miatt elektronikusan nem lehet kapcsolgatni, a reed-relék megfelelnek, de sztem sokkal bonyolultabb megoldást igényel, mint az általam vázolt. Az enyém DS1820-al megy, azt nem kell hitelesíteni.
15 percenként nem olyan nagy feladat kapcsolgatni, lesz egy csomó vezeték, legfeljebb ne tul vékonyat használj mert nagy ellenállása lesz . előtte próbáld meg a hőérzékelőt, hogyan viselkedik, ha a bemenetére 30 m-es
vezetékkel van bekötve a pt100. Ha igy jó akkor jöhet valami stabil relé, de azt tudod ,... nem kevés vezeték? nem számoltam utána így mennyivel olcsóbb,csak a stabilitás és a hitelesség mennyire sérül?
A 20-30 szolgát, hogyan azonosítod rs-ben. szerintem 5-ből nem oldod meg a pic hardvert, az uart- osak drágábbak.
Mindegyiknek saját címe van, PC-ről átírható. Nem kell UART-os, nekem 628van egy LBC176-al (485).Égetés után mindegyik 1-es című.Feldugok egyet, átírom 2es-re, aztán a következőt 3as-ra, az utólsót hagyom 1-nek. Egy egység 8db DS1820-at fogad és küldi a 485-ön, ha kérdezi a PC. Így nem kell érzékelő cserénél a DS egyedi címével bajlódni a sw-ben.
A Pt-100-as szenzorokat nem szabad kapcsolgatni csak úgy... Egy ág ellenállása 0 fokon 100 ohm, 100 fokon 139 ohm ( ha jól emlékszem ! ), ebből kiszámítható, hogy az átmeneti ellenállás változása mekkora zavart okozna: 0,39 ohm / C° vagy 2,56 C° / ohm...
Minden helyiségbe szükséges lenne 1 db mérőerősítő, ami már relatív nagy impendancián adná ki a mért értéket - 1 db TL, uA, LM vagy akármi... , így pár ohm sem zavarna be. Utána már lehet "színezni"... pl. A/D / helyiség....
Üdv !
Én építettem már egy hasonlót, ahol 16-os egységekben kellett megvalósítani a pt100 multiplexelését. Tehát egy egység 16 pt100-at mér és ezekből az egységekből lett 12 db felrakva. Kommunikáció RS485 modbus protokoll. Én multiplexer gyanánt 4067-et használtam. (megjegyzem gyári német ddc-ben is használták.) Persze ma már lehet jobb paraméterekkel rendelkező multiplexereket is kapni, de nincs értelme, mivel a vezetékhosszal együtt a multiplexer Ron ellenállása is kikompenzálódott. A/D gyanánt egy ICL7109 DualSlope konvertert használtam a hozzá való ICL7660-assal együtt, ami a -5V előállításáért felelős. Ezzel az összeállítással 0.1°C-os pontosságot lehet elérni és nagyon stabil a cucc. A mérés 4 vezetékes ezáltal szinte akármilyen messze lehet a PT100 a mérőpont-tól. Ha további infóra van szükséged és még nem szóltam későn írj !
Heló ciw!
A leírt megoldásod használhatónak tűnik, bár nekem nem teljesen tiszta, hogy az egységek hol helyezkednek el, és mi kommunikál MODBUS-al. Az én fő problémám, hogy a helyiségekben nem lehet más elektronika, mint a vizmentes PT100. Egészen a plafonig nagy nyomású mosóval takarítanak, így nehéz az egységeket szigetelni.(Élelmiszer feldolgozás) A PT100 szenzorok kábelei (max.50 m) egy irodába futnak össze, itt helyezték el a hőmérséklet szabályzó mágneskapcsolókat is.Nem az én művem! Ez már így kell maradjon, és valami megoldást kell találnom a működőképessé tételére. Ha nem lenne túl nagy kérés, az álltalad megépített rendszerről egy skiccet rakj fel légy szives!
Üdv !
Én ezt egy 11 emeletes irodaházban hasunáltam, ahol szintenként 16 szoba volt, mindegyikben egy db pt100 és az ablaknál egy fancoil. Minden szint folyosójának a végére futottak össze a vezetékek és ott egy ilyen a6 csatornás egység fogadta a pt100 jeleit. A 16-os egységeket kötöttem össze egy cat5-ös kábellel (rs485) és a földszinten lévő központba futnak be az információk. Ill. az egyik 1emeleti irodában pc-ről bármikor beavatkozhatnak a fűtés/hűtés rendszerbe. Szóval a kapcsolás lényegi részéről készitettem egy sematic-ot, ez így egy működőképes megoldás. Erre már csak egy mikrokontrollert kell rábiggyesztened ami ciklikusan megméri a bemeneteket, ez annyiből áll, hogy a multiplexert beállítod 0-bemenetre és az A/D-t kiolvasod. Ezután a multiplexert lépteted és megint kiolvasod, majd az adatokat aszerint dolgozod fel , ahogy neked az már jó. A lényeg, hogy ezzel fixpontosan megkapod a hőmérsékletet és nem kell számolgatnod sem, csak letárolni, ha szükséges. Nekem úgy van, hogy egy másodperc alatt végigméri mind a 16 csatornát, tehát másodpercenként van egy friss eredményed a hőmérsékletről. Egyébként a konverter adatlapja szerint még gyorsabban is működhet, de nekem ennyi is ágyúval verébre. A kapcsolás zavarelnyomása igen jó ! És emiatt nagyon pontos mérést lehet vele elérni, ráadásul nem is drága megvalósítani. Pl. egy multiplexer kb 300Ft egy pic 1500Ft, tehát durván a sallangal együtt megvan 3000 forintból. Ettől jobbat és olcsóbbat házi körülmények között nemigen lehet csinálni. Ráadásul az áramkör érzékelő bemenetei 24-30V-ig tulfeszvédettek is, a soros ellenállás miatt., ami nálam azért volt ideális, mertrengeteg vezérlőkábel közt voltak az érzékelők kábelei, amikben 24v-szaladgált.
Köszi a rajzot, így már értem a megoldás lényegét! :yes:
Hamarosan összeállítok egy teszt verziót,és az eredményről majd beszámolok.
Nincs mit !
A mérést egyébként ratiometrikus mérésnek, vagy aránymérésnek hívják. Az a lényege, hogy egy ismert nagypontosságú ellenállás (Rref) értékét összehasonlítjuk a mért ellenállással, és az így kapott arány a mért értéket adja.
Üdv!
5db 7 szegmenses led kijelző értékét szeretném figyelni úgy, hogy az eredeti készüléket nem bontom meg. Marad az optikai út, amit 35db fotoellenállással oldanék meg. Arduinora lenne kötve, annak meg nincs 35db (analóg) bemenete, ezért jó lenne valahogy multiplexbe kötni az ellenállatokat. Ehhez kérnék ötletet.
Szerintem meg lancolj ossze 5db parhuzamos-soros atalakitot. Aztan kishiftelteted magadnak.
De mi lesz a tranzienseknel fellepo csuszassal? Erre kellene egy LATCH, tehat olyan IC-t valassz, amiben van puffer, igy befagyaszthatod a bemenetet, amig sorosan kitolod. Igy osszesen par vonal kell csak.
A párhuzamos átalakító jó ötlet, utánanézek. Csúszással nem számolok, ez egy vízátfolyás mérő, nem túl gyorsan változik a kijelzett érték. Esetleg szoftveresen le lehet kezelni a hibát az előző értékek ismeretében. (Eltérés csak pozitív lehet és max 5-el több az előző állapothoz képest)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |