Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1935 / 3972
(#) Geritank hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Hello!
Szeretnék építeni egy 12v/5A tápegységet.
Valaki tudna adni egy kapcsolási rajzot?
Előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2013
(#) mindenes válasza Geritank hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Szia! Nézd csak a kereső nagyon hasznos segítség, ennél több nem is kell. Kb. 1 tucat téma van erről. Bővebben: Link
(#) pisti hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Megépítettem a és használom a mellékelt kapcsolást, melynek lényege, hogy ha az optóra kerül jel a relé behúz és kapcsol egy LED sort, ha nincs bemenő jel akkor egy másik LED sor világít (4-4 LED nincs a rajzon, a relé váltó érintkezőire kötve). Szeretném a relét lecserélni tranzisztorr, és ehhez kérném a hozzáértők segítségét.
Köszönettel!

optorele.png
    
(#) Teaway válasza store92 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Vázlat:
(#) proli007 válasza store92 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Hello! A két változat. üdv!
(#) athos21 hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy készülékre hívnám fel mindenki figyelmét, amit meg szeretnék építeni házilag. Itt, a HE-n még találkoztam vele. A természetgyógyászok által jól ismert EAV, azaz Voll diagnosztikai készülékről van szó. A világon sok helyen gyártják számos fajtáját (mutatós, led-es, lcd-kijelzős, méretben kisebbek-nagyobbak), M.o.-n egy cég készíti, bruttó kb. 360.000.ft-os árban. Külföldön inkább drágább. (Bekerülési költsége ránézésre pár ezer ft) Működésének lényege az emberi test akupunktúrás pontjainak "sajátos" elektromos vezetőképességén alapul, nagyon röviden: ebből egyrészt meg lehet találni magukat a pontokat, ezután a hozzájuk tartozó szervek egészségi állapotáról kapunk információt, végül meg tudjuk állapítani az adott személy adott szervére vonatkozó legmegfelelőbb gyógymódot. A módszer rajtam és több ismerősöm egészségi állapotán is segített. Bővebb információt Voll diagnosztika néven lehet találni róla a hálón. Ami azonban a készülék működési specifikációját illeti, kézzelfogható anyagot magyar nyelven még nem találtam. angol nyelvű anyag már csurran cseppen, de még ott se látom a fáktól az erdőt.
Ezúton kérek segítséget tőletek az építéshez, illetve remélem, lesz még, akinek a téma szintén felborzolta az idegeit, kedvet kapott hozzá.

Üdv.
(#) pucuka válasza athos21 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Idézet:
„a készülék működési specifikációját illeti, kézzelfogható anyagot magyar nyelven még nem találtam. angol nyelvű anyag már csurran cseppen,”

Na éppen itt van a kutya eltemetve. Ez az a nagy titok, amit meg kell fizetni, azt, hogy mi mennyi. Aki tudja, az sem ingyen jutott hozzá. Az áramkör maga ehhez képest nudli.
Az orvosi, gyógyászati készülékek zöme ilyen. Nomeg annak bizonyítása, hogy nem káros az egészségre.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2013
(#) elektro777 hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Sziasztok!

Szétszedtem a laptopom akkuját, mert 0% os volt a töltése, tehát gondoltam tönkrement, és van benne 6 db Ilyen Li-ion cella. Ebből kettőbe csak mV-ok vannak, tehát gondolom már nem használható, de a többibe van 1-2V Feszültség. Ha már nem lehet megcsinálni gondoltam felhasználom másra, de nem értek a Li-ion akkukhoz ezért kérném a segítségeteket, méltányolnám ha tudnátok nekem mellékelni egy egy ehhez megfelelő töltő kapcsolási rajzhoz.
Köszönöm előre is!
(#) hepi02 válasza elektro777 hozzászólására (») Márc 3, 2013 / 1
 
Idézet:
„de nem értek a Li-ion akkukhoz”

Szerintem amíg meg van mind a 10 ujjad és 2 szemed, addig hanyagold a témát és dobd be egy veszélyes hulladékgyűjtőbe. A Li-Ion aksik nagyon kényesek, könnyű őket felrobbantani.
(#) bbalazs_ válasza athos21 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Mivel a hatas nincs bizonyitva, a parasztvakitas kategoriaja.
A bor vezetokepessege meg sok tenyezo fuggvenye, elsosorban az izzadas, mivel az izzadtsagmirigyeknel megtorik a bor szigetelese es ott bevezet a test belsejebe, ahol mar joval kisebb az ellenallas.

En szentelt ellenallasokat arulok. Szebb hangja lesz tole a HiFinek
(#) bbalazs_ válasza hepi02 hozzászólására (») Márc 3, 2013 / 1
 
Hasznalj egy egycellas toltot. Sokfele van, a legegyszerubb egy jatekmodell toltoje.
Amig nem leped tul a specifikaciokat, nem lehet baj. Azert ez nem atomtechnika.
Nagyon sokfele egycellas toltoIC-t lehet kapni, a mikrochip kinalataban is van jopar, kulonfele aramokra, lipo es Li-ionra is van kulon-kulon.

Sot, balanszolt toltesre alkalmas keszulekek is vannak, amik tobb, sorbakapcsolt cellat kepesek tolteni egyszerre - modellboltokban keresgelj.
(#) hepi02 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Tisztában vagyok vele, csupán figyelmeztettem a fórumtársat, mielőtt bármi is rosszul sülne el.
(#) elektro777 válasza hepi02 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Helló!
Köszi a válaszod!
Tudtommal akkor robbanhat fel az akksi ha túlterheljük töltőárammal vagy nagyobb feszültségre kapcsoljuk, de ha egy olyan feszültségstabilizátort építek ami stabil 4,2V-os Feszültséget állít elő mondjuk LM317-el, és a kimeneti áram se haladja meg a kritikus értéket akkor is lehet valamilyen gázfejlődéses/robbanásos probléma a Li-ion akkukba?
(#) bbalazs_ válasza elektro777 hozzászólására (») Márc 3, 2013 / 1
 
Szerintem ha a toltes elejen van egy aramkorlat, a vegen meg egy feszstab, akkor az jo lesz.
De en nem szorakoznek vele, par szaz forintert lehet kapni toltoIC-ket, amik akar 1A-val is tudnak tolteni.
(#) store92 válasza Teaway hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) fricihun hozzászólása Márc 4, 2013 /
 
Hali!

Rejtett világítást csináltam a szobámban, ami 2,5m hideg fehér ledszalagot jelent stukkóban. Lényegében ez a leírás szerint 4,8W/m teljesítményű ezért a 2,5m szalag összesen 12W. Mivel az 1A-s adapter éppen elbírja (ha ez egyáltalán a hasznos teljesítményt jelenti) ezért inkább a 2A-s mellett döntöttem és vateráztam egyet kb. 800-900Ft-ért. A dobozán egy angol szöveg nincs csak "kínai jelek" , viszont az adapterre rá van ragasztva egy matrica amin olvasható hogy 12V 2A.

A világításhoz vettem egy 12V-os távirányítós és manuális fényerőszabályzót, ami a falba lett építve. Első összeszerelés alkalmával meglepődve tapasztaltam, hogy néhány óra világítás után a szabályzó egyszer csak levette a fényerőt magától, én visszatettem, majd néhány másodperc elteltével ismét levette. Odamentem megnézni és az adapter kezdett indokolatlanul melegedni és kissé büdös is volt, ezért kikapcsoltam.

Ma megmértem a feszültség illetve áram a fényerő függvényében és érdekes volt az eredmény.

Kikapcsolt állapotban (üresjárat): 11,86-11,87 V és 0,00-0,02 A
25%-os fényerő mellett: 11,82-11,83 V és 0,08-0,1 A
50%-os fényerő mellett: 11,75-11,76 V és 0,24-0,26 A
75%-os fényerő mellett: 11,67-11,68 V és 0,41-0,42 A
100%-os fényerő mellett: 11,58-11,60 V és 0,640-0,65 A

Szerintem egy stabilizált adapternek nem szabadna így elejtenie a feszültséget amikor a teljesítményének harmada van csak kihasználva. Mi a vélemény?
(#) bviktor hozzászólása Márc 4, 2013 /
 
Sziasztok

Már egy ideje hentereg nálam egy nem túl márkás,mondhatni gagyi tápegység.(HKC) Annak idején muter gépében volt de valamiért elhalálozott.Nem vitt magával semmit,egy tápcsere megoldotta a problémát.
Most szétszedtem hogy mi is adta be a kulcsot,amikor tönkrement akkor büdös volt és pici füst is jött belőle.
Csatoltam 3 képet,ránézésre úgy tűnik hogy csak egy ellenállással van gond.Valaki tudna segíteni hogy milyet tegyek a helyére?
Nem vagyok egy fotóművész,de igyekeztem jó képet készíteni.

1.Kép - 2.Kép - 3.Kép
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2013
(#) bbalazs_ válasza fricihun hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
A kinai cuccok egy resze kapasbol csat atmatricazott.
A masik felenel a muszaki specifikacioknal elfelejtik odairni, hogy ezek az ertekek csak folyekony nitogenben haton uszva ervenyesek.
Ha nincs visszakeresheto es felelossegre vonhato gyarto, akkor csak a pofatlansag merteke szab hatart, hogy eppen mit irnak ra a tapegysegre, ledre, FETre.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2013
(#) bbalazs_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Nem. Szerintem ezzel azt akartak jelezni valoszinuleg, hogy 12db V betu es 2 db A-betu van a belsejeben elrejtve.
(#) fricihun válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Hát nem tudom, de akkor is furcsállom, hogy a ráírt teljesítmény harmadával terhelve 3 óra alatt jó hogy ki nem gyulladt.
(#) nedudgi válasza fricihun hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Be volt építve? Nem lehet, hogy nem tudott megfelelően hűlni?
(#) fricihun válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Nem volt sehová beépítve, van egy 50cm-es villás dugója meg egy kb. 80cm hosszú vezeték a szokványos adapter dugóval, ami a falba elhelyezett dugóaljba volt bedugva.
(#) gkari válasza fricihun hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Tipp: amennyiben a fényerőszabályzó triakkal működik, akkor természetes, hogy így jártál, ezeknek nem szabad induktív terhelésre dolgoznia!
(#) vicsys válasza gkari hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Induktív terhelés a ledeknél...?
(#) bviktor hozzászólása Márc 4, 2013 /
 
Urak,senkinek nincs ötlete erre?
(#) kokozo válasza bviktor hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Szia! Ha írnál egy pontos táptípust egyszerűbb lenne sokkal.
(#) kendre256 válasza bviktor hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Idézet:
„ránézésre úgy tűnik hogy csak egy ellenállással van gond.”

Itt írtad a lényeget! Úgy tűnik... Egy ellenállás nem füstöl el magától, az csak jelzi, hogy valami más romlott el. Ha beteszel oda az eredetivel megegyező ellenállást, a hibás alkatrész miatt az is le fog égni. A javításhoz kellene a táp kapcsolási rajza, elméleti tudás és műszerek. Vagy sima tapasztalat is megtenné, hogy "az ilyen típusú tápban, ilyen hiba esetén, xy alkatrész szokott zárlatos (szakadt, stb) lenni". Viszont tapasztalt ember nem sok lehet ilyen téren, mert a pc tápegységeket nem nagyon szokták javítani, inkább cserélik.
(#) bbalazs_ válasza bviktor hozzászólására (») Márc 5, 2013 /
 
Amikor nekem ilyen hibam volt a tapommal, akkor a nagy trafo melletti valamelyik kis zener volt hibas.
(#) chipi hozzászólása Márc 5, 2013 /
 
Sziasztok!

A csatolt kapcsolással a kérdésem, hogy ennek a kapcsolásnak melyik a bemenete. Gondolom az In. De sima audió mono jelet lehet ráküldeni? Vagy sztereó?

Köszönöm a választ előre is!
(#) pucuka válasza chipi hozzászólására (») Márc 5, 2013 /
 
Ahogy használni szeretnéd. Két bemenete van, amit gondolom a kijelző két sorában jelenít meg. Az egyik közvetlenül megy a uC AD átalakítójának bemenetére a másik csatorna egy kétfokozatú aluláteresztő szűrőn keresztül. (hogy mi az értelme, azt nem tudom)
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2013
Következő: »»   1935 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem