Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2029 / 3960
(#) mate_x válasza etm hozzászólására (») Jún 21, 2013 1 /
 
Szia!
A műveleti erősítő alapegyenlete: Uki=A*(Ube+-Ube-) , ahol A a műveleti erősítő üresjárási erősítése, kb 105 nagyságrendű, elméletileg végtelen. Persze még van sok paramétere amiket az adatlapokban megtalálhatsz, de ahhoz hogy megértsed a lényegét elég ez az egyenlet is.
(#) etm válasza mate_x hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszönöm a választ!Tehát akkor az én esetemben az U ki=A *(5 volt-0 Volt)? Vagyis a 3-as láb értékéből kivonjuk a 2-es láb értékét ,és ez mérhető az 1-es lábon?Vagyis itt az 5 Volt?És a kimenet az 1-es és 4-es közt mérhető,vagy az 1-es és 2-es között?
(#) jani1987 válasza BEMcorp hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Ha már TDA, akkor a 2005-ös sztereo.
Avagy csak sima guglis tda: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2013
(#) proli007 válasza etm hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Hello! Így félre fogod érteni.
- A műveleti erősítő egy majdnem ideális erősítőt testesít meg. Vagy is bemeneti ellenállása közel végtelen, a kimeneti közel nulla, erősítése végtelen nagy.
- Az erősítő bemenete differenciális bement. Avagy az erősítőt a bemenetek közötti differencia vezérli.
- Két bemenet van egy "neminvertáló" + jelzéssel és egy "invertáló" - jelzéssel. A jelek a bemenet és a kimenet közötti fázishelyzetet mutatja. Vagy is ha a + bemenet felfelé mozdul el (vagy is azonos fázisba), akkor a kimenet is. Viszont ha a - bemenet felfelé mozdul el, akkor a kimenet lefelé mozdul el (vagy is ellen fázisba).
- Mivel az erősítő visszacsatolás nélküli (nyílt-hurkú) erősítése hatalmas (10^5) ezért a bemenete k közötti néhány mV-os differenciára a kiment már belebotlik a tápfeszbe vagy alul vagy felül. Ezért csak komparátor (összehasonlító) üzemmódban használjuk így az erősítőt. Az erősítést általában ellenállás visszacsatoló hálózattal állítjuk be. Invertáló ill. neminvertáló erősítés módban.

De ezt az egész "folyamatot" összefüggéseket csak egy könyvben lehet leírni. Ezt csak ízelítőnek írtam le. Ha érteni szeretnéd, minimálisan olvass utána a műveleti erősítők alapkapcsolásának.
üdv!
(#) etm hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Köszönöm!
(#) resystance hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Sziasztok! Hogy tudom megállapítani szkóp nélkül egy áramforrásról, hogy az váltóáramú vagy sem? Ráadásul a forrás nem stabil. Arra gondoltam, hogy ha a forrás váltóáramú, akkor periodikusan hozzáverdesi az analóg multi mutatóját a nullához. Van ennél értelmesebb vizsgálati módszer?
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2013
(#) efraim válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Feszültségről nem írsz, de végső soron teljesen mindegy, mert a javasolt megoldás egy előtétellenállással kiegészíthető.
Két LED diódát egymással szembefordítva kötsz össze és a két közös lábat kapcsolod a vizsgált pontokra.
Ha csak az egyik LED világít, akkor egyenáram, ha mindkettő világít akkor váltóáram.
(#) resystance válasza efraim hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Tényleg. De ha a feszültség nem éri el a led nyitófeszültségét? Építsek neki amplifiert? Itt feljebb amúgy is arról beszélgettek...
(#) nedudgi válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Egyenfeszültség mérés állásban is meg lehet állapítani. Ha egyenfeszültségről van szó, akkor a műszer kijelzi a polaritását, vagy nullát mutat fordított állásban...
Amplifiert ne építs, maradj meg a hagyományos erősítőknél, ha arra kerül a sor.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2013
(#) mate_x válasza etm hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
A te esetedben azt jelenti, hogy (5-0)V-ot kell felerősítenie végtelen nagyra, de mivel a tápfeszültség nem végtelen ezért a kimeneten a tápfeszültség(12V) jelenik meg. Amit proli007 ajánlott cikket ott vannak műveleti erősítős alapkapcsolások. Ezeknek az alapkapcsolásoknak a végképletét próbáld le vezetni, hogyha az megy akkor már érteni fogod Ha nem megy, akkor egy kis segítség: Bővebben: Link
(#) janikukac hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Valaki trafószakértő nézzen már be ide, ebből a trafóból kellene 12V váltót csinálnom, és kérdezném, hogy így méretek alapján elbírna-e egy 2*TBA810-es erősítőt? Korábban gond nélkül hajtott 2*TDA2003-at.
Egyszóval a trafó letekeréséhez kérnék egy részletes lépésenkénti leírást!
üdv!
(#) jani1987 hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Tud valaki ajánlani házi barkács gitár erősítőhöz egy primitív, alig néhány alkatrészes hangszínszabályzó áramkört?
(#) efraim válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Ismétlem, feszültségről nem írtál. Fogj egy kis transzformátort és a primer kivezetéseket kösd rá a mérendő kivezetésekre. Ha a transzformátor szekunder kivezetésein tudsz váltóáramot mérni, akkor váltóáram, ha nem, akkor egyen.
(#) elektros90 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszi. Már nincs jelentősége. A tegnapi BSc vizsgára kellett volna, de végül is megvoltam e nélkül is. Végül kitűnőre értékeltek. De így is tanultam tőled valamit. A digit. technika órákon ezt a késleltetős dolgot elfelejtették közölni velünk. Vagyis csak majdnem, mert természetesen mindennek van bizonyos fel és lefutási ideje. Azthittem, hogy valami puffer szerepet tölt be. Inkább a kapcsoló rész érdekelt volna, de majd utánanézek a FETeknek részletesebben és remélhetőleg rájövök az összefüggésekre. Igen, a 4051 ill. 4052 analóg kapcsoló "kapcsolója".
(Hogyan lehet világos szürkével kiiratni?)
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2013
(#) resystance válasza efraim hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszi, ez is jó.
De utaltam rá a led nyitófeszültségével.
(#) efraim válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Amíg a led-es megoldást nem írtam, addig nem volt szó feszültségről.
(#) resystance hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Az lehet, hogy blocking oscillatorral nem lehet hajtani pc ventit?
(#) elektroncso válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Próbáld ki ezt:
lepke hangszínszabályzó
(#) kadarist válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
A PC-ventilátor egyenfeszültséget igényel, a blocking-oszcillátor viszont váltakozót állít elő, ezért direktben nem lehet rákötni.
(#) resystance válasza kadarist hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Ezek szerint abban a kapcsolásban, amit linkeltem, a led csak a fele időben világít? Mert ezt senki se említette, aki ezzel a csoda kapcsolással foglalkozik, pedig rengetegen szórakoznak vele.
(#) kadarist válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Fele időben, de az áram is fele időben fog folyni, tehát nem vesztesz túl sok energiát.
(#) Csongi_ hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Sziasztok!!
Lent mellekeltem ennek a fejhallgatoerositonek a rajzat, es meletettem egy kepet is, aminek sikerut hogy osszezavarjon.
A kepen amit pirossal jeloltem, az Collertor, e amit kekkel az Emitter mindketton, ugye?
Tehat mindkettonek az emitteret a kimenetre kell kossem, es a kollektort a tapra.
Uj NTAKot probalok tervezni neki es ennel a resznel akadtam el, zavarodtam ossze.

p113-f1.gif
    
(#) kadarist válasza Csongi_ hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
A nyilas kivezetés lesz az emitter a PNP és az NPN tranzisztornál egyaránt.
(#) jani1987 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Ahol a nyíl, ott az emitter ahogy anno tanították.
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszönöm a megerősítést! Már csak azt kellene tudni, hogy melyik a kollektor és a bázis a két nyílnélküli közül
(#) etm válasza mate_x hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszönöm a választ,reggel átnézem alaposan,most csak belekukkantottam,de úgylátom segíteni fog! Köszönöm!
(#) resystance válasza kadarist hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszönöm! Most nem tudom, hogy egyről beszélünk e, mert az én fejemben az volt, hogy egyszer folyik áram, egyszer nem. Nem az, hogy megfordul. Most kipróbáltam kis ventivel és egyenirányító nélkül is forgott, tudtam szabályozni. (Nagyobb kakaóval normál ventivel is ment.)
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2013
(#) resystance válasza resystance hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Közben leesett, hogy hülyeséget beszéltem. A lényeg, hogy megy!
(#) pucuka válasza elektros90 hozzászólására (») Jún 22, 2013 /
 
Sajnálom, hogy nem sikerült időben. Nemcsak fel-, lefutási ideje, hanem késleltetése, terjedési sebessége is van. A kapcsoló rész sem olyan ördöngős dolog, az alap egy MOS FET csatorna ellenállásának nyitott, és zárt állapotában levő különbsége. Ennek a FET -nek a vezérlése kicsit kacifántos, de csak azért, hogy az ellenállás arány, és a vezérléstől való elválasztás (áthallás) a lehető nagyobb legyen.
Grat a vizsgához.
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2013
Következő: »»   2029 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem