Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Lehet csak a bizti a gond. F betűvel jelölt a gyors, T a lomha: http://www.hestore.hu/cat_304.html?cat=304&pg=1 Nagyobb teljesítményűt ne tegyél bele először, csak cseréld lomhára!
Próbáltad már csere-berélni a lámpa darabjait, pl. új trafó (vagy a régi) a jó lámpába, jól működőt a 'rossz' helyén használni, annak a biztijét ebbe? 'Reloop' javaslata lehet gyógyír.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012
Hello!
Az is lehet hiba, hogy a hálózati kapcsolód nem jó, vagy ezen a részen valahol kontakthiba van a villamos hálózaton. Egy AM zsebrádióval, kissé az állomás mellé hangolva "kifülelhető a dolog." üdv! proli007 A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012
Szeretném ezt a kompreszoromhoz (2,2kw 230V gyári 2 hengeres)
Használni,ha lehet mert sajnos hirtelen indul és lecsapja a biztositékomat. A bizti csre sajna drága az e-on oldaláról nézve,... Vajon a lágyíndító használható kompresszorhoz?? http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQDF0XKkdEJAR7wg82Pa2f3EA7qYrj7t59BZe_aJuKjbeKaKwddWA
Sziasztok!
Van egy 12V -os dc motorom (autó fűtő ventilátor motorja). Számítógép tápegységről akarom üzemeltetni, de a táp nem bírja el a motor áramfelvételét bekapcsoláskor, ezért leáll a táp. Kipróbáltam egy izzóval mint lágy indító és így be is kapcsol, aztán ha rövidre zárom az izzót, megkapja a maximális áramot a motor és megy is. Tudtok egy olyan lágy indító tervet mutatni ami megfelelő lenne? Köszönöm!
Ezt a problémát a lágyindító nem oldja meg. Erősebb tápegység kell hozzá.
Nekem többen is mondták itt a fórumon, hogy lágy indítót tegyek rá.
Szia! Az izzót, vagy egy annak megfelelő értékű ellenállást egy késleltetve meghúzó relével rövidre kell zárni. Van valamilyen 5-12V-os reléd ami a motor áramát tudná kapcsolni, vagy teljesen zöldmezős beruházás lesz?
"Ajánlatokat privátba. " Ezt a hozzászólást, pedig az apróhirdetésbe!
Sziasztok.
Mennyire nehéz egy lágyinditót megépiteni?Kisflex-be szeretnék egyet csinálni,(1000w-os),kellene egy nyomtatható nyákrajz,ha lehet minnél kisebb és egyszerűbb,láttam már neten eladót amit egy illető készit kb 3x3 max 4x4cm es,egy alkatrész lista is jó lenne hozzá és akkor egy kis leirással melékelve meg birnám épiteni.Köszönöm a válaszokat.
Megcsináltam ezt a lágyindítót: 40ohm-os relés légyindító
Egy szivattyúhoz kellett, mert a 1500w-os szivattyú a 10a-es biztit le le verte. Amikor elindult a szivattyú, a világításon is látszódott ahogy megrántja a hálót. Az én verzióm abban más, hogy beraktam egy normális relét, ami elbírja a 20a-t kényelmesen. 220v-os ac a tekercse, most 95v dc-nél húz be. A behúzási idő: 1-1.5mp. Miután betettem, a következő változás történt: a szivattyú induláskor egyel többet kattant. Más nem. Még mindig nagyon megrántja a hálózatot, ezért azon gondolkozok, hogy a u2008 -as triakos szerkezetet is megcsinálom. Véleményem szerint ez nem sok mindenre jó, ilyen nagy power-nél, asszinkron motornál. Az automatikusan gyorsuló bekötését meg tudja valaki adni az u2008-nak? Veszek rendes 25a-es trias-ot, az talán el tudja indítani nagyobb rántás nélkül is. Indulásnak a következő kapcsolást néztem ki: u2008b mixed-jumperrel valaszthato verzio Melyik poti mit csinál? Köszönöm, Gábor A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2013
Találtam még egy értelmes kapcsolást, mi a véleménye, annak aki már csinált ilyet?
Másik motor vezérlő
...és, ha a hálózatot igazítanád a szivattyúhoz? Arra gondolok, hogy fel lehetne bővíteni az áramkört 16-20A-ra (persze a vezeték keresztmetszetet is hozzá igazítva). Ha a motor indulása a hálózaton "látható", akkor ott nagyon nincs rendben a kábelezés.
Nem akarom feltuningolni.
Föld alatt megy a kábel, ezért fizikai határok is vannak. És még egy ok: Ha a kinti biztit felrakom 16a-re, akkor a ház óránál lévő 16a-es biztosítja közel egy időben fog lecsapni, mint a kinti. Ezért jó a mostani megoldás: bent 16A-es van, kint 10a-es. Üdv, A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
Ha valaki nekiállna ennek a kapcsolásnak: 40ohm-os relés lágyindító akkor ezzel kapcsolatban híreim vannak:
NEcsináld meg. Nekem pár napja megy a kinti szivattyúnál. A tapasztalat az, hogy ha a régi (áramkör elötti) bizti lekapcsolást nézzük 100%, akkor most lement a lekapcsolások száma 20%-ra. Úgyhogy nem jó kapcsolás, legalább is indukciós motorhoz nem jó. Marad az u2008-as megoldás. Amit hamarosan felszerelek.
Nem lehetséges, hogy a szivattyúmotor nem pörgött eléggé fel arra az időre, mire a relé meghúz? Mert ha így van, akkor még mindig nagy áramot vesz fel. Az ellenállásokat kellene lecsökkenteni mondjuk 10 ohmra. Ez jelentene egy 23 A-es maximális bekapcsolási áramot, ezt a hálózat még simán kibírja, ha 25-ös a kismegszakítód. Persze, jóval nagyobb teljesítményű ellenállás kell bele, mert ki kell bírnia ezt az áramot.
*
Az érintett kapcsolás, erősítők transzformátorának lágyindítására van kitalálva, és nem villanymotorhoz. Sok példányban tökéletesen működik. Egy trafó bekapcsolásának szinte semmi köze nincs a villanymotorok elindulásához. A trafótól csak a hálózatot kell megvédeni, de a motornak fel kell pörögni, méghozzá terhelés alatt, így az minden körülmények között sokkal nagyobb áramot fog igényelni, mint mikor már forgásban van. Lehet kicsit tompítani a hatást, de erre nincs egyszerű és jó megoldás. Vagy nagyobb terhelhetőségűre kell cserélni a hálózatot, vagy 3 fázisú motor kell, mert az sokkal kisebb áramlökéssel tud elindulni (de ehhez kell a háromfázisú hálózat). Nálam 3x10A-es hálózat van, és simán indulnak a 4kW-os motorok (télen néha leveri, mert ridegek az ékszíjak, de ritkán). A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2013
Ez alapján én is összeraktam egy példányt. A paneltervet nem használtam, abból készítettem egy másikat, ami jobban illeszkedik az elképzelésemhez.
A kapcsolás remekül működik (több példányban elkészítettem már az Eketoros eredetű változatot is, ami szintén működik, de itt egy sokkal jobb megközelítése van a lágyindításnak). Bekapcsoláskor a relé feszültsége 0V, majd 3 sec múlva 32V (ez alatt az NTC-ken folyik az áram), és újabb 1 sec múlva visszaesik 14V-ra, ami még bőven elég a stabil tartáshoz. Ez ideális működési karakterisztika. Javaslom mindenkinek, aki küzd a trafók bekapcsolási tranzienseivel.
Nagyon csinos lett!
Újabban én is ezt a verzióját alkalmazom a lágyindítónak és nekem is jobban tetszik a működése így.
Meg kell őszintén mondanom, vannak (voltak) bennem bizonytalanságok az NTC működésével kapcsolatban. A felől semmi kétségem, hogy remekül működik (egy erős 500W-os toroiddal próbálgattam).
Ha valakinek van ismerete, és kedve azt megosztani velem (és másokkal), akkor szívesen olvasnék ezekről a nagyáramú NTC-kről. Leginkább egy elvi karakterisztikát szeretnék látni (akár kézzel rajzolva), ami az idő függvényében, mutatná a várható hőmérséklet-változást, és az ebből adódó ellenállás változást is. Idő közben már olvastam egy frappáns leírást a működésről -itt is köszönöm Attila86-nak-, de egyéb vélemények tovább bővíthetik az elméleti alapok megismerését.
Engem is érdekelne a dolog az NTC-vel kapcsolatban.
Pont szét van borítva előttem egy T.Amp TA2400-es végfok. Ennek a lágyindítása is NTC-vel van megoldva (csak az áramkör nem a diac+tirisztor verzió). Egy dolog miatt még így is leveri a 16A-es kismegszakítót, mert a benne levő NTC-k (4db) párhuzamosan vannak kötve, így meg még mindig nagy áram tud megindulni.
Asszinkrom motor lágyindítására megoldás lehet-e az, hogy először egy ellenálláson keresztül feltöltöm a kondenzátort pár sec. alatt és utána kapcsolom a főfázist az ellenállás kiiktatásával?
Előre is kössz!
Hello! Már bocs, de ennek értelme nem sok van.
- Az aszinkron motor, váltóáramról működik. - Hogy töltenéd fel váltóáramról a kondit egy ellenálláson keresztül? Kb. sehogy. - Ha fel is töltenéd, mi lenn e a hozadéka? Mi történik, mikor rákapcsolod a hálózatra? Honnan tudod, mikor kapcsolod rá? Esetleg egy még nagyobb rúgás lenne? Szóval ez sehogyan sem működik.. üdv!
Üdv mindenkinek!
2012 januárban volt nálam téma Hetra hegesztő trafó lágy indítása. Az akkor jó eredményt nyújtó 270 Ohm, 5 W-os ellenállás hosszú távon nem vált be, ugyanis a trafó rezgésétől az ellenállás gyakorlatilag állandóan szétrázódott a rugalmas rögzítés ellenére. A hab a tortán hogy aggregátorról használva a trafót az ellenállás rendszeresen elégett(bekapcsolásnál leesett a feszültség,nem tudott a mágneskapcsoló időben behúzni, és mire a motor reagált volna addigra az ellenállás elégett) .Az új előtét egy kávéfőző fűtőbetét 220V 200W kb 160-180 Ohm adatokkal.Ez bírja még aggregátorról is. Gondoltam szólok, nehogy más is így járjon...remélem még időben. A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2013
Kösz, volt egy ötletem...
Akkor nem úszom meg a fázishatásos lágyindítót. 600W -os daráló 26 A-es indulóáramfelvétel.
Szerintetek működőképes ötlet olyan lágyindító áramkört készíteni, ami figyeli a hálózat nullátmenetét és akkor kapcsol be egy relét amikor a fesz 0V körül van? Ezt megvalósítottam, de néha így is lenyomja a 16A-s automatát. A relé egy kapcsolóüzemű tápot kapcsolna be, tehát egyenirányító és puffer kondi várja a hálózati feszkót. Azért annyit elértem vele hogy ritkábban nyomja le a biztit, de arra gyanakszom hogy a relé nem mindig ugyanakkor kapcsol be. A meghúzási idő 8-10ms. Az 50Hz 10ms-ként van nullátmeneti állapotban. Tárolós szkópom, digit szkópom nincs, így nem tudom megnézni hogy mikor kapcsol. Szerintetek egy relének mennyit ingadozik a behúzási ideje? Gondolom függ a hőmérséklettől, felmágnesezettségtől stb. Lehet hogy szilárdtestrelével jobban működne az elképzelés. Engem kizárólag ez a megvalósítás érdekel, a relé +PTC, ellenállás+relé dolgok nem! Köszi!
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
A relé nem elég gyors és pontos . Triakkal és egyéb ilyen finomságokkal szokták megoldani.
De ez nem is PIC-es témába tartozik. pl. itt nézz körül. A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
Pedig jobb lenne, ha érdekelne. Mert egy fel nem töltött pufferkondenzátornak majdnem édesmindegy, hogy nullátmenetnél kapja meg a tápot vagy nem - így is, úgy is rövidzárnak látszik.
Mert mi van akkor, ha nullátmenetnél kapja meg? Utána nő a feszültség a szinusz szerint, de ugye kondenzátort töltene, tehát az áram siet a feszültséghez képest, tehát előbb nő meg a biztosíték megszólalásáig is akár, minthogy a feszültség színusza elérné a tetőpontot... Nem véletlen, hogy ilyesmivel, amit te szeretnél, nem szórakoznak kapacitív terhelésnél, csak induktívnál. A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |