Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fényorgona
 
Témaindító: G-Lex, idő: Feb 4, 2006
Lapozás: OK   33 / 43
(#) toka hozzászólása Szept 25, 2013 /
 
Üdvözletem. Egy kis segítséget szeretnék kérni. Került hozzám egy Tungsram Disco nevezetű fényorgona ami sajnálatosan átalakításokon esett át látszólag és nem is nagyon működik valaki esetleg tudna nekem segíteni egy kapcsolási rajzzal vagy esetleg fotókkal a nyákról?
(#) Bender92 hozzászólása Okt 29, 2013 /
 
Sziasztok Az lenne a kérdésem, hogy van egy bolti fényorgonám SAL DL3-as és a mikrofon helyett közvetlenűl szeretném a hifi kimenetére kötni, ezt hogy tudnám megoldani? elég egy előtét ellenállás vagy poti?
(#) Bender92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Köszi, kipróbálom.
(#) Bender92 hozzászólása Okt 29, 2013 /
 
Kipróbáltam, a végfokot kilőtte egyböl.
(#) proli007 válasza Bender92 hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Hello! Azt illett volna megnézni előtte, hogy van-e benne galvanikus elválasztás a hálózattól!! üdv!
(#) _JANI_ válasza Bender92 hozzászólására (») Okt 30, 2013 /
 
Szia! Miért is kell ( kellett ) kiváltanod a mikrofont külső jelforrással? A megoldás egy optocsatolós analóg jelátvitel lenne. Vagy egy kicsi illesztő / leválasztó transzformátor. Ha magad készíted, akkor a tekercsek közötti szigetelésre NAGYON oda kell figyelni! Alapanyagnak egy _ilyen:_Link_ transzformátor is jó. ( Régi zsebrádiókban gyakran előforduló alkatrészek. )
(#) proli007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 30, 2013 /
 
Hello! Ha már trafó, akkor inkább egy kis nyáktrafó, vagy a régi TV fejhallgató trafója, ha van még ilyen. üdv!
(#) pisti hozzászólása Okt 30, 2013 /
 
Nosztalgiából újra építenék egy fényorgonát. A hosszú keresgélés után maradt a Hobbielektronika újság 1994/11 számában közölt kapcsolás. Erről itt is jókat olvastam. Az építéshez keresnék esetleg valakinél meglévő felesleges eladó kész nyákot.
Amennyiben van ettől eltérőre sok-sok pozitív tapasztalattal bíró (Urbán, Bsselektronik, Electronic.hu, stb.) kapcsolás akkor inkább azt építeném meg.
Köszönöm!
(#) pisti hozzászólása Nov 8, 2013 /
 
Eldöntöttem, hogy az ALKOTÓ által 2010 februárban megépített fényorgonát építem meg én is. A csend csatorna helyett egy negyedik csatornát 150n kondenzátorral megépített kettős T szűrővel bővítem.
Az lenne a kérdésem, hogy a potméterek log vagy lin típusúak. Szeretném kérni a segítséget! Üdv!
(#) proli007 válasza pisti hozzászólására (») Nov 8, 2013 /
 
Hello! Mivel nemhangerő,hanem komparálási szint szabályozásáról van szó, lineáris kell.. üdv!
(#) Electricboy hozzászólása Dec 10, 2013 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Adott egy régebben összeállított, kész, már működő kapcsolásMini fényorgona
Arra gondoltam hogy felhasználnám (átalakítva) RGB ledszalag vezérlésére. Elvileg mind 2 közös anódos.
Tranzisztor cserék kellenének gondolom, meg esetleg egyéb módosítások már amennyiben megoldható az elgondolás.

Pár adat a ledszalagról: 9.5 voltról megy fehér fénynél max fényerőn 1.5A vesz fel számoljunk 0.5 A alapszínenként. A kérdés miként módosítsam a kapcsolást hogy a ledszalagot vezérleni tudjam.

Ha ez a rész megoldódna lenne még egy egyszerűbb feladat: mikrofonosra alakítani a bemenetet ami egyszerűnek tűnik, de mégis kérnék egy ilyen célra tervezett működő kapcsolást.
(#) Electricboy válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Senki? Nem akarok én itt tolakodónak tűnni csupán szeretnék egy kis támpontot szerezni nehogy elrontsak valamit.
Közben az én feltételezésem szerint ha a T2-T4-T6 tranzisztorokat kicserélném valami BD239 vagy hasonló teljesítményű tranzisztorokra (T1-T3-T5-t nem tudom hogy cserélni kell e). Valamint a fordított polaritás ellen védő D7-et egy nagyobb diódára cserélném elvileg használható lenne a ledszalag meghajtására. Igaz ez?
(#) _JANI_ válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Szia! A türelem nagy erény!
Megoldható a kimeneti tranzisztorok nagyobbra cserélése és a BD229-es jó választásnak tűnik. ( Azért lehet nem fog megártani nekik egy kisebb hűtőborda. )
Igen, a D7-et valóban érdemes kicserélni egy 2-5A-s típusra. De az áramkör táppontjaival ellenpárhuzamosan kötött dióda is ugyanúgy véd a fordított polaritások ellen. ( Igaz csak a megfelelő áramköri biztosíték beépítésével!!! )
Ha visszakeresel ( a téma képei között:_Link_ ) biztosan találsz majd mikrofonos bemenetű fényorgonát. Abból kell csak a mikrofonos részt megépítened...
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2013
(#) fredikke hozzászólása Dec 16, 2013 /
 
Szép jo éstét mindenkinek! meg épitettem a ledes fényorgonát ezt a szuro rész helyett sávszuroket használtam tl 074 es ic vel és tökéletesen mukodott; a laptopi hangkártyám nem mukodik, igy egy usb hangkártyat használtam amire a hangszorok és a fényorgona volt rá kötve azzal midnen tökéletesen mőködött; de tegnap véltlenul kiégettem a hangkártyát (nem tudom hogyan) és ma vettem egy uj usb hangkártyát és ha a fényorgonát és a hangszórokat egyutt használom akkor el torzitja a hangott; ha a fényorgona nélkul használom akkor tokéletesn mukodik a hangkártya; de fényorgonával egyutt nagyon torzul a hang; a fényorgona rendesen mukodik; a hangra hat vissza; foleg a 1khz folott hangtartományban. van esetleg valakinek otlete hol kellene a hibát keresem illetve hogy tudnám ki kuszobolni a ketto egyutes mukodése esetén a torzulást?
(#) proli007 válasza fredikke hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Hello! Ha torzítja a hangot, nyilván visszaterhel valami. De rajz nélkül, ködös leírásból.. üdv!
(#) _JANI_ válasza fredikke hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
" ... véletlenül kiégettem a hangkártyát (nem tudom hogyan) ... "
Talán ennek kellene utánanézni alaposan, hogy mi is történt.
(#) Electricboy válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szia! Először is köszönöm válaszod!
A tranzisztorok cseréje megtörtént BD243-kra. Ezzel nincs is gond ez a része működik. Viszont a mikrofonos résszel gondban vagyok. Az előerősítő kapcsolás a mellékletben van, leírása szerint 20Hz-100kHz ig erősít tehát ez a része jó lenne, a gyakorlat mégsem ezt mutatja a fényorgona csak a magas hangokra villan, olyan mintha a mély és a közép tartományt a mikrofon nem "hallaná" rendesen ha pl rákoppintok a mikrofonra akkor villan a mély hang is tehát az áramkör többi része jó. Mit lenne érdemes megnéznem?
(#) _JANI_ válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Keresgélés közben én is ráakadtam egy hasonló áramkörre:_Link_. S leszimulálva a kapcsolásokat mindkét áramkör hasonló paramétereket hozott. Igaz a háromtranzisztoros kapcsolás jelerősítése kicsit jobb.
Szerintem a mikrofonnal lesz a gond, azaz hogy kicsi a sávszélessége. De a 741-es erősítésén is tudsz állítani. ha nem lehet akkor kell még egy ( 741-es:_Link_ ) erősítő fokozat az érzékenység növelésére.
Megoldás lehet még a dinamikus mikrofon is. ( S egy kis fülhallgató is csak akad a közelben. Ezt is lehet mikrofonként használni. )
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Nálam működik. Itt a másik Link . Ez remélem működik. De ez a _Link_ is jó.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) _JANI_ válasza Electricboy hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Egy Egyszerű taps(hang)kapcsoló:_ Link_ leírásában olvastam, hogy:
"
Nem szabad elfelejteni, hogy az elektret mikrofonok között elég nagy lehet a szórás, ezért az R1 10k ellenállás helyett ( Megjegyzés: Ez az elektret mikrofonnak a tápfeszültség ellenállása. ) érdemes lehet egy 20k trimmert beforrasztani, és azzal beállítani az áramkört az adott mikrofonhoz. Megfelelő érzékenység beállítása után meg kell mérni a trimmer ellenállását, és a legközelebbi szabványos értékű ellenállás ezek után beforrasztható.
"
(#) Electricboy válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Na akkor szép sorban:
1.)Én is a mikrofonra tippelnék hiszen az áramkör többi részegysége rendben van elvileg.
2.)A fülhallgatót még kipróbálom jó ötletnek tűnik.
3.)A mikrofonom érzékenysége be lett állítva, így jött ki az én rajzomon a 30k, azt olvastam hogy körülbelül akkor jó ha ut/2 van a mikrofonon.
Most úgy használom hogy a hangkimenetet rákötöttem magára a fényorgonára a végeredmény látványos lett szinte az rgb színskála minden színét kikeveri a zene adott frekvenciáin ezt a működést kéne elérni mikrofonnal is. Holnap kipróbálom még a fülhallgatót aztán jelentkezem.
(#) balazs_paszka97 hozzászólása Dec 26, 2013 /
 
Valaki leírná részletesen ha meg kérem szépen mi kell : alkatrész lista ,ter rajz stb .
(#) Electricboy válasza balazs_paszka97 hozzászólására (») Dec 26, 2013 /
 
Melyik kapcsolásra gondoltál?
(#) Ge Lee válasza balazs_paszka97 hozzászólására (») Dec 26, 2013 /
 
Attól függ hogy elég-e néhány W mondjuk LED-el, vagy több kW kell izzókkal. Utóbbiról van képem ha kell, de az csak DC vezérelt, hangfrekivel még nem lett meghajtva.
(#) _JANI_ válasza balazs_paszka97 hozzászólására (») Dec 26, 2013 /
 
Szia! Én egy egyszerűbb kapcsolást ajánlok neked. Leírása a Hobby elektronika 2003/03 81. :_Link_ és 82. oldalon:_Link_ található. A nyáktervet innen is letöltheted:_Link_. (Tranzisztoros_fényorgona.ZIP) Alkatrész lista a leírásban.
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2013
(#) Csongi_ hozzászólása Jan 6, 2014 /
 
Udv!
Van egy elkepzelesem.Segitenetek egy kicsit?
(#) _JANI_ válasza Csongi_ hozzászólására (») Jan 6, 2014 /
 
A téma képei:_Link_ ( 177 kép ) között vannak egyszerűbb és bonyolultabb fényorgonák. Csak válaszd ki a tudásodnak megfelelő áramkört és a mély csatornát építsd meg belőle!
(#) Csongi_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 6, 2014 /
 
Ennek epitenem meg csak a mely reszet. De nem tudom, hogy kossem hozza a mikrofont. Csak egyszeruen a bemenetre?
(#) abel25 hozzászólása Márc 29, 2014 /
 
Hello!

Ezt a kapcsolást szerkesztettem át egy kicsit, csakolyan dióda jó mint az eredetibe? Vagy használhatok mást is.
(#) Kovidivi válasza abel25 hozzászólására (») Márc 29, 2014 /
 
Szia. A kapcsolásod vonalszintről biztosan nem fog működni, esetlegesen erősítő kimenetéről. De mivel elhagytal 3 tranzisytort, amit kb. 10Ft, ezért a LEDek működése biztosan más lesz, mint az eredeti terv szerinti. Én nem variálnék, megépíteném az eredeti kapcsolást. Olyan keves alkatrészről van szó, hogy akár bontásból is 10perc alatt összeszedsz hozzá mindent. Dióda helyett amit találsz, az jó lesz. Csak ugyanolyan legyen a 3.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2014
Következő: »»   33 / 43
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem