Fórum témák
» Több friss téma |
Mindjárt teszek fel egy rajzot, amivel ezt elérheted.
Hőmérséklet szabályozás most nem kell. De meg fogom nézni a kapcsolásokat. Köszi!
Én úgy értelmeztem amit írt, hogy neki csak annyi kell, hogy amikor ad neki tápot akkor folyamatosan pörög fel. Ha hőfokfüggő kapcsolást szeretne, akkor azt úgy kellene leírni, de az nem ide tartozó téma.
Ha így érted, és nincs mellé rendelve egy időtényező, akkor semmit nem kel tennie, csak tápra kötni. A ventilátor forgó tömege miatt, automatikusan fokozatosan fog felpörögni (de relatív rövid idő alatt).
Igen, az is igaz, de itt a lágyindítóval akarta azt elérni, hogy ha tápot ad neki, akkor 0-100%-ig x idő alatt pörög fel. Nyilván, ha tápot adsz neki, nem egyből fog 100%-on pörögni, hanem ahogy te is írtad. Ez a rajz amit feltettem azt időzítő áramkör volt, csak átalakítottam neki. Itt a C1 és az 1M poti segítségével tudja beállítani, hogy mennyi idő alatt pörögjön fel 100%-ra. Mivel a venti már kb. 2-3V-tól megmozdul, így ahogy töltődik a kondi, úgy nyitja a darlingtont és pörgeti fel 100%-ra.
Idézet: „(de relatív rövid idő alatt)” Na ezt az időt kell elnyújtani neki, hogy miért nem tudom, de ezt kérte és ezt kapta. A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2014
Az egyik ismerősöm megkért, hogy készítsek neki egy áramkört, amely lassan indítja be a ventilátorokat a számítógépén.
Ha netán csinálsz neki nyákot, akkor előtte próbáld ki légszerelve, hogy mekkora kondi az, amivel eléred a kívánt időt. (gondoltam ilyesmi a cél, de nem mertem kimondani )
Igaz én egy időzítővel oldottam volna meg,hogy pár másodperc késleltetéssel induljanak a ventilátorok egymás után, de az ismerősnek így kell.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2014
Na igen ez tűnik elsőre logikusnak, de hát kinek mi tetszik.
Amúgy ezt a kapcsolást át lehet alakítani időzítőre, ha netán olyan is kell akkor már ezzel is előrébb vagy, mert nem kell keresgetni és ez már megépített működő áramkör.
Sziasztok!
1.1 kw-os villanymotor elindításához szeretnék segítséget kérni. Szalagfűrészen van rajta, 1 fázisú. Sajnos az áram lehetőségem (aggregátor, inverter) nem alkalmas rá hogy elinduljon, de lágy indítással biztosan menne. Akinek van működő tapasztalata kérem segítsen. Előre is köszönöm.
Sziasztok!
"Szalagfűrészen van rajta" - leghatékonyabb volna az agregátor motorral mehanikailag direkt üzemeltetni...
Szia! Mit szólnál egy triakos kapcsoláshoz, ami ugyan olyan mint a lágy indító, csak motorhoz?
Neked ez kellene szerintem, az alkatrészeket meg a motor teljesítményéhez választanod.
Nem akarom a kedved szegni, de nem jó irányba keresed a megoldást. Nekem van szalagfűrészem, és a kezdetekben erősen próbáltam kicsi és egyfázisú motorokkal működtetni. A dolog úgy halott ahogy van. Sem az 1 fázis, sem az 1kW nem elég ide. Kár a motor elindiításával görcsölni, mert ahogy vágni próbálsz, azonnal le fog ismét állni, de legalábbis erősen belassul, és nagyon melegszik majd.
Nálam a 2,2kW-os körfűrész motor tudott egy darabig helyt állni, amiről azt kell tudni, hogy állandó kondis, és növelt indító nyomatéka van. De ennél is azt csináltam -ami műszakilag erősen vitatható, de remekül működik-, hogy a motort egy billegni képes lapra fogattam fel, és a motor saját súlya feszítette a szíjat. Ez azért jó, mert indításkor egy kar segítségével megemeltem a motort, ami így könnyedén felpörgött, majd szépen lassan visszaengedtem a motort, ami némi ékszíjcsúszás után átadta az ő mozgási energiáját a fűrész-szalagnak is. De az igazi megoldás a 3 fázisú, 2-4kW nagyságrendű motor. Ide erő kell a munkához, és ahhoz meg teljesítményt kell bevinni a rendszerbe.
Szia! Kérdés az, hogy milyen szalagfűrészről beszélünk egyáltalán. Lehet kicsi szalagfűrész is, ahhoz meg elég egy ilyen motor is, hogy megfelelő teljesítmény legyen.
Tisztelt emberek! Adott 1 db. SIEMENS SIRIUS 3RW3016-1BB04 tipusu tirisztoros lagyindito, a kerdesem az lenne, h alkalmas -e 1 db 3 fazisu motor [500 W +++ 25µF/450V] [230 V-on valo mukodtetese eseten] inditasara.Ha valaki butykolt ilyen alklamazast akkor kerem mondja el a helyes bekotest.KOszonom tisztelettel,
UI. nehany link a lagyinditorol: Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2014
Üdv.
Kissé nem teljesen tiszta, hogy a 3 fázisú motort miként szeretnéd üzemeltetni. 3 fázisról (3x400V)? Vagy 1 fázisú hálózatról? Mindenesetre ne feledd, hogy ez a lágyindító is csak az L1 és L3 fázist vezérli és kapcsolja. Az L2 még kikapcsolt állapotban is kint van a motoron! Tehát a teljes áramtalanításhoz 3 áramkörös kapcsoló vagy mágneskapcsoló kell, amely a lágyindítóra érkező feszültséget kikapcsolja. Azonban a lágyindító és a motor közé NEM rakhatsz megszakítót! Részeletes dokumentáció A bekötés a 170. oldaltól található.
Eloszor is koszonom a hozzaszollasod a temahoz;
Lehet , h nem voltam elegge tiszta de en 230V 50 Hz monofazisrol szeretnek 1 pompat uzemeltetni a lagyinditon keresztul.Nem igazan tudom hogyan csinaljam a koteseket: igy gondoltam: a fazis szaladjon at az eggyik tirisztor paron [pl L1-T1], a nul "kozepen" ??? ez igy mukodo kepes lenne, azaz mukodne helyesen a lagyinditas?? vagy inkabb maskepp kossem be , mint pl: L1 / Fazis es L3/ Null. T1 [L2-T2-uressen] illetve T2 csatlakozna a motorra, mint Fazis/null. Esetleg csinaljak 1 probat 1 villanykortevel pl.100W Edisonnnal??? KOszonom elore is! Tisztelettel,
Kedves Fórumtársak! Mivel az előző hozzászólásokban szóba került az ipari lágyindító, én is előhozakodnék hasonló témával. Hoztak egy meghibásodott gyári lágyindítót, 5.5KW, 3 fázisú. Egy "Vörös Proletár" esztergapad motorját indították, így nem verte le induláskor a kismegszakítókat. Az előlapon lehet állítani a felfutási időt, a minimális feszültség indulást, és a leállítási időt. A lágyindító két fázisban elhelyezett egy-egy triakkal szabályoz, a harmadik fázis egyszerűen át van vezetve. Nulla nincs is bekötve. Az elektronika egy 400V-os primer feszültségű kistrafóról kapja a táplálást, feltehetően a szinkront is innen veheti. Egy PIC az elektronika lelke. Sajnos, úgy néz ki, ez ment tönkre, ezt egy kolléga is megerősítette. A neten nézegettem, a gyári lágyindítók brutálisan drágák, különösen, ahogy megyünk fel a teljesítménnyel. Valahogy az utánépítése elég tabu, nincs semmi konkrét kapcsolás. Pedig az alkatrész igény nem eget verő, bár , ha saját kútfőből kellene kiagyalni a triacok vezérlését, az elég bonyolult. A fázisok megfelelő pozíciójú gyújtás szöge, gyújtó impulzusok hossza, meg a felfutás idejének rugalmas változtatása, ezek már tényleg egy kontrollerbe valók. Nincs véletlen valakinek ehhez a témához kapcsolása, szoftver "forrása"?
Helló mindenkinek!
Kérdezném a véleményeteket, egy 330 VA –es toroid trafóhoz kell e lágyinditó, ha nem feltétlenül fontos inkább kihagynám.
Szia! A bekapcsolás pillanatában lesz terhelés a trafón, és ha igen milyen jellegű?
Ilyen összeállítást építettem már, lágyindító nélkül 3,15A lomha biztosítékkal üzemel.
Azzal megy nekem is, bekapcsolásakor egy kicsit lecsökken a lakás világítás fényereje. Amennyiben csak ez a hátránya nem , teszek bele egy felesleges panelt (hibaforrási lehetőséget).
Szia. Bocsánat, hogy beleszólok, de én simán betenném elé a lágyindítót, hogy ne rángassa a hálózatot, mivel írtad a világítás fényerejét. Nem egy bonyolult áramkör, nem igazán tud tönkremenni. Jó párat összeraktam már és eddig javítani csak azt kellett amit a tulaj nem rendesen használt. Az én véleményem szerint félj tőle, nem igazán hibalehetőség, jótékony hatása van. (Persze ez csak az én véleményem. )
Már építettem egyet, de nem látok közte nagy különbséget, a bíztositékot még egyszer sem verte le, ha stabil lesz nem rakom bele. Nélküle csak a bíztositéknál van hálózati feszültség, ha benne van jóval több helyen. Ez érintésvédelem szempontjából mindenképpen hátrány.
Azért köszönöm a véleményed.
Természetesen igazad van, azért írtam, hogy ez csak az én véleményem. Nyilván a Te döntésed és Te tudod milyen a viselkedése pontosan.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |