Fórum témák
» Több friss téma |
Minek a tápjára gondolsz?Direktbe, csak a tápra kötve a ledet nem villog...
Látom, hogy az IC négyszög kimenti jelének amplitúdója változik. Vagy a tápfesz változás okozza, vagy a Gate és az 555 között, nem jó a kapcsolat. (nyák-forrasztás..) üdv!
Üdv!
Megkértek, hogy készítsek egy minél egyszerűbb kapcsolást egy ablakmosó vezérlésre. Az ominózus autó nem indítja be az ablaktörlőket, amennyiben a mosót kapcsolja. Az lenne a kérés, hogy a fenti esetben pár (6-8) másodpercig menjen az ablaktörlő is. Ehhez egy monostabil kapcsolás egy 100k trimmer+100µF összeállítással megfelelne, de mivel autóról van szó, ezért kérdés, hogy az 555 mennyire fogja elviselni a tápfeszültséget, kell-e elé egy 7812? A másik kérdésem, hogy a vezérlő jel ha jól értem, 5V körül lehet ilyen tápfeszültség mellett, de nekem a bemenő jel pont akkora, mint a tápfeszültség azt mivel korlátozzam?
Az ne555 16voltig birja, ha annyi lesz a kocsiba más is bánni fogja....
A vezérlöjeles kérdésed nem értem. A bemenö jelet ami inditja az idözitést én egy 10k-s felhuzoellenállaásal kötöttem be és gombnyomásra esik le nullára.
Sziasztok!
Látok kapcsolásokat amikben az 555-öst analóg frekvenciamérőnek használják. Itt általában analóg uA mérőket használnak. Akkor ezek az analóg műszer induktív ellenállását használjak ki? Össze lehetne-e egy ilyet kalibrálni digitális multiméterrel is? 1MHz-ig használhatóak? Esetleg tudtok ajánlani egyszerű megbízható kapcsolást? Esetleg olyan egyszerű kapcsolás is érdekel amiben nem 555-ös van. A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2014
Általában nem a műszer induktivitását használják a kimeneti négyszögjel integrálására, hanem egy RC-tagot. Az integrálás eredménye egy frekvenciafüggő feszültség, amely akkor növekszik, ha nagyobb a frekvencia. Hasonlóképpen működnek a benzinmotoros autók megszakítójára kötött fordulatszámmérők is.
És akkor, hogy lehetne rátenni az RC tagot a 3-as lábra, hogy közel lineáris, kalibrálható jelet kapjak?
Egy rajz van esetleg valahol, 1Mhz még elérhető?
Attól, hogy nem lineáris a feszültségváltozás, még kalibrálható. De miért nem foglalkozol inkább digitális frekvenciamérővel?
Foglalkozom, van egy LC7267-es IC-m kijelzővel, nagyjából egyben van. Gondoltam, hogy ebből csinálok egy mérőt, de a 10,7MHz-es elcsúszást nem lehet kiszedni belőle.
Illetve AM-nél a 450kHz-et. Nem tudom mi lenne, ha pl. 300kHz-et mérnék vele vagy mondjuk 5MHz-et? A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2014
Ezt most így összeraktam, és működik is, ha a bemenetet a testre kapcsolom. Viszont nekem fordítva kellene. Amikor az ablakmosó működik, akkor +12V-ot kapok, ennek kellene indítani az időzítést. Egy relével megoldható, de nincs valami egyszerűbb megoldás?
Szia!
Spékeld meg egy tranzisztorral a bemenetet. Bővebben: Link.
A link nem igazán működik, de a kezdőlökést megkaptam, így már megtaláltam én is.
Köszönöm.
szia et a kapcsolás 220 v motorhoz is jó ? ugyanis nekem sarok csiszolóhoz kell
Szia!
Szerintem lepj egy oldallal arebb. Peldaul a Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása topikba. A 555 IC alapbol torpefeszultsegrol uzemel, illetve egyenfeszultsegrol.
Hello! A sarokcsiszoló, soros főáramkörű motor, az egy triac-al érdemes szabályozni. Találsz rá számtalan példát a hálón. A gyáriban is az van. (Ne sajnáld a Shift gombot, meg az írásjeleket, nem fognak elkopni..)
Szia proli007!
Egy kerti szivattyú nyomását szeretném csökkenteni. Ebben az esetben működne a triac-os szabályzás?
Nem akarok beleszólni, de oda szerintem egyszerübb egy visszakerülö (By-pass) szelep.
Kerti szivattyú általában aszinkron motorral megy. Ahhoz nem jó a triacos szabályzó, csak nagyon kis szabályzási tartományban.
Kivéve a régi kefés Niagara magyar és Nixe NDK (meg még néhány) szivattyúk.
Hello! Ez teljesen így van, ahogy a kollégák írják, gondolom nem szeretnél frekiváltót venni vagy építeni. De a megkerülő (By-pass) szelep a legegyszerűbb és üdvözítőbb megoldás. Az iparban is sok helyütt használatos egyszerű megoldás.
Köszönöm, én is a frekvencia váltóra gondoltam csak örültem volna ha tudatlanságomból kifolyólag triac-al is működhetett volna. A megfelelő topicban szeretnélek megkeresni ezzel a problémával.
Hello! Ezzel hiába keresel meg, mert én nem szoktam frekiváltót készíteni, maximum a programozásához volt anno szerencsém.
Oké, akkor nem kereslek meg.
udv mesterek!
astabil multivibit csanaltam ami jo is de belefutottam abba problemaba, hogy az elso ciklus joval hosszabb ideju mint a tobbi (0-rol tolti a kondert). hogyan lehetne ezt megkeruli? talaltam a neten par megoldast de eleg bonyinak tuntek. legtobbje megprobalja a kondit egybol tolteni 1/3-ig vagy le se veszi a tapot rola. nekem ezzel tobb gondom is vala, egyreszt tap nincs csak mikor bekapcsolodik a keszulek. raadasul mivel telepes igy a fogyasztas is nagyon sokat szamit nem lehet rajta fixen. meg azon gondolkodtam hogy valahogy a kimentettel mindig kisutni a kondit... ami a gond a hosszu idozites, kb 150mp-et kell idozitenem, aztan eleg csak egy pillanatra a lehuzo jel (nem mertem mennyi a minimum de tized mp eleg), utana indul is ujra. tudom ilyen hosszut nem idozitunk 555-el... de akkor mivel? ami szinten megoldhato par alkatresszel, alacsony fogyasztasu (cmos) es kicsi? a jelenlegi cucc smd epites, nagyon kis helyet foglal, sokkal nagyobbat nem tudok elhelyezni nincs hely (jelenleg egy 15x20mm-es nyakon van).
Hello! Cseppet kusza amit írsz. Astabilról beszélsz, majd 150sec időzítésről. Akkor mi is az amit igazából szeretnél? Egyébként számláló IC-t is használhatsz CD4541-et, vagy CD4060-at. Azzal nem gond a két és fél perc idő. (Légy oly kedves a Shif gombot is használni, mert így nehéz olvasni amit írsz..)
na akkor meg egyszer:
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2014
Sziasztok!
Durván 4,8KHz PWM jelet kellene előállítani, ami maximum 5KHz lehet. Jól számoltam, van valami hiba a rajzon?
Hello! Ha már a TINA-ban rajzoltad, miért nem szimuláltad le? Egyébként 5,1kHz-et mutat.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |