Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   148 / 200
(#) szucsip válasza lala0606 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Elnézést, nem voltam elég pontos. Valóban szokott lenni programozható sönt az 5VSB részen is. Természetesen azt nem kell bántani. De sok tápnál szoktak tenni némelyik tápággal párhuzamosan TL431 -et, mert a szabályzás alapja a kimeneti 5V helyes értéke, esetleg a 12V és 5V együttes értéke. A többi kimenet megfutását pedig söntszabályzóval oldják meg. Na nekem egyszer ott gyulladt ki az egyik.

Egyébként abból a tápegységből forrasztóállomást csináltam.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) lala0606 válasza szucsip hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Nincs miért elnézést kérned, csak egy észrevétel volt.. Tudom hogy ez itt OFF de megkérdezhetem hogy egyen fesszel is jól működik a forr állomás, mert sok helyen olvastam, hogy 50Hz váltóról járatják a pákát. Én is akarok építeni egyet, még midég a jol bevállt szürke (Cseh) pillanat pákával forrasztgatok már több mint 30-éve. (Én is találkoztam már sok Pc-tápban több Tl431-el)
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) szucsip válasza lala0606 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
A fűtőszálnak teljesen mindegy, hogy egyen vagy váltakozó feszültséget kap-e. Sőt, én lentebb is vettem a fűtőfeszültséget a névlegestől, 24V-->17V mert viszonylag rossz a hőátadás a pákán belül, és ezzel mintegy a hőingást igyekeztem csökkenteni a hegyen. De ez itt már tényleg nagyon OFF
(#) Blabcsi hozzászólása Júl 3, 2014 /
 
Üdv.

Akad a polcomon egy Seasonic SS-400HS Pc tápom.
Ezt szeretném úgy átalakítgatni, hogy sorkapcsokkal kivezetem a táp házára a feszültségeket.
Egy ismerős azt mondta, hogy az 5V-os ág terhelését figyeli a táp és az alapján szabályoz.

Kérdés tehát, hogy az 5V-os ágát hogyan és mivel terheljem le? Illetve szeretnék egy A mérőt is beiktatni, gondolom ezt elég a 0-ra sorosan kötnöm?

Válaszokat előre is köszönöm.
(#) laszlokunstar válasza Blabcsi hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Pl.: 5 ohm 10 W ellenállással. Nem tudom mit szeretnél, (kifejthetnéd bővebben) de minden ágba kellene az árammérő szerintem. 0-ra nem lesz jó.
(#) kadarist válasza laszlokunstar hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Szia!
Az a kérdés, hogy a negatív ágon át kell-e folynia az összes szekunder oldali áramnak.
(#) laszlokunstar válasza kadarist hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Szerintem -bár nem tett eféle nyilatkozatot- több ágat szeretne használni egy időben. Ebben az esetben a 0-ba tenni az árammérőt értelme nincs, a felvett teljesítményről nem informál, mert áganként kellene figyelni az eszközök áramfelvételelét.Pl. nem mindegy, hogy 12V-on vagy 3,3 V-on vesz fel 30A-t.
Hacsak egyet, és kizárólag egyet használ, akkor mehet az ampermérő a 0-ba.
(#) kadarist válasza laszlokunstar hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Az összes kivett áramról ad tájékoztatást. Ha neki ez elég, akkor menet a negatívba az árammérő.
(#) Blabcsi hozzászólása Júl 3, 2014 /
 
Igen, külön-külön lesznek használva, csak. Tehát mehet a 0-ra.

Az 5 Ω 10 W ellenállást hova is kell nekem kötni? 0 és +5V közé gondolom II-osan, vagy a +5V-ra sorosan?
(#) laszlokunstar válasza Blabcsi hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
0 és +5V közé.
(#) kadarist válasza Blabcsi hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Én 25 W-ot nem fűtenék el, pláne egy 10 W-os ellenállással.
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Bocsánat, 5 W-ot.
(#) Blabcsi válasza kadarist hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Akkor pontosan milyen értékű ellenállás kell?
(#) szucsip válasza Blabcsi hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
R(minimum)=(U^2)/P

Számold ki De az én matematikai tudásom alapján 5Ohm -tól nagyobb értékű ellenállás kell az 5V-os ágra, ha 5W -os ellenállatot használsz. Tehát mondjuk 5,6 Ohm, vagy ha nagyon bátor vagy, akkor 5,1 Ohm.
(#) Blabcsi hozzászólása Júl 13, 2014 /
 
Üdv.
Összepakoltam egy másik tápot, a fentiek alapján, a feketére tettem egy analog A mérőt, a hátulján van egy - jel, onnan vezettem a sorkapocshoz a vezetéket.
ráraktam egy 12V-os lámpát, erre a műszer elindul "negatív" irányba. Tehát nem azt mutatja, hogy pl. 0.5A-t zabál a lámpácska, hanem a skálával ellentétes irányba mozdul ki a mutató.
Számít, hogy a mérő műszer melyik csavarjához teszem melyik vezetéket?

Jelenleg: Táp-->( sárga, piros, barna ) sorkapocsra, Táp--> fekete --> műszer ( jelzés nélküli csavar ), Műszer ( - jelzésű csavar ) fekete--> sorkapocs.

Lehet meg kéne cserélni a műszeren a 2 vezetéket?
(#) szucsip válasza Blabcsi hozzászólására (») Júl 13, 2014 /
 
Hát esetleg... Az állandó mágnesű műszerek polaritásérzékenyek!
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2014
(#) Inhouse válasza Blabcsi hozzászólására (») Júl 14, 2014 /
 
Idézet:
„Lehet meg kéne cserélni a műszeren a 2 vezetéket?”

Biztos!
(#) Georgee hozzászólása Júl 15, 2014 /
 
Üdv Uraim, egy PC tápot szeretnék átalakítani, 20-22V kimenő feszültségűre, az áramot nem akarom piszkálni mert az bőven elég. Kérdésem az lenne, hogy a védelmet ebben az esetben is megkell piszkálnom, ha csak a feszültséget akarom felemelni?
(#) szucsip válasza Georgee hozzászólására (») Júl 15, 2014 /
 
Azt a védelmet, amire gondolsz, azt nem. Viszont van néhány helyen söntszabályzó (TL431 ha jól tudom). Azokat érdemes megpiszkálni, különben szép sárga fénnyel fognak világítani.
(#) frecsko hozzászólása Aug 7, 2014 /
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy számítógép tápokból bontott trafókhoz van jól bevált kapcsolás?
14V-os tápot szeretnék csinálni max 5A terhelhetőséggel. Helyszűke miatt akarok új panelt csinálni neki.
Köszi előre is a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2014
(#) szucsip válasza frecsko hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Üdv!

Kapcsolási rajz, és tervek nincsenek tokkal vonóval. Időnként felvetődik itt a fórumon, hogy jó lenne valami "univerzális" nyákterv alap funkciókkal, de mindig elhal az elgondolás, mert túl nagy munka.
(#) NooooP hozzászólása Aug 10, 2014 /
 
Sziasztok!
Kaptam 2 tápot, az egyik Mercury KOB AP4400XA 400W-os(ezt eléggé szétkaptam, de talán még menthető), a másik Codegen 300X 350W-os típus. Szeretnék 1 állítható feszültségű tápot, 30V-ig és 15-20 A kellene. Viszont a Codegen nem indul ( PS-ON a földön, +5V-on 1 led, +12V-on kb 5W terhelésnél villan egyet, a venti moccan egyet, aztán seképsehang, a lilán és a zöldön van +5V. Mi lehet a hiba? Melyikkel érdemes foglalkozni? A Mercuryban 2003 BA200060501H jelű IC van, a másikban SG 6105 DZ jelű. Ezt a két rajzot találtam, ami hasonló lehet. Mit kell átvariálni? Köszi a segítséget előre is!
(#) szucsip válasza NooooP hozzászólására (») Aug 10, 2014 /
 
Szia!

A Kodegányt elég lenne "átkondizni". De úgy az összes kondit cserélni. 99% hogy utána szépen fog menni.
Viszont a 30V -ot 20A mellett felejtsd el.
(#) NooooP válasza NooooP hozzászólására (») Aug 14, 2014 /
 
Sziasztok!
A Codegen megjavult(hiányzott belőle 1 fojtó), viszont az sg 6105-ös ic-s tápot állítólag macerás állítható táppá átalakítani. Átgondolván a dolgot, elég lenne 13,8-14.2V és minnél több amper (15-25).Ehhez kérek segítséget, van-e vkinek rajza hozzá, úgy tűnik az eredetit megtaláltam, ez van a mellékletben.Köszi a segítséget, üdv.
(#) pjg hozzászólása Aug 29, 2014 /
 
A KA7500 ugyanaz mint a TL494?
(#) pipi válasza pjg hozzászólására (») Aug 29, 2014 / 1
 
igen, ha letöltöd az adatlapokat, minimális különbség van
(#) Hobbis hozzászólása Szept 1, 2014 /
 
Jó estét!

Szeretnék egy PC tápot használni barkácsolásaimhoz. Szépen működik is ahogy kell.

A problémám a bizonytalanság, ugyanis amikor apám látja hogy babrálok vele (szép óvatosan egy fém csipesszel próbálom a PWR ON vezetéket földre kötni) akkor azt mondja, hogy ne nyúljak hozzá mert kapcsoló üzemű táp és az 5-12 V-os vezetéken lehet 220V is.
Villanyász ismerősöm pont az ellenkezőjét mondja a 494-es (vagy hasonló) IC miatt, hogy az kivédi az ilyet.

Még pár okos gondolattal valaki tudna segíteni, hogy megéri-e a folytatást??

Azóta egyébként egy laptop és egy AVR meg oldja a csipesz nélküli indítást.
(#) proli007 válasza Hobbis hozzászólására (») Szept 1, 2014 /
 
Hello! Kis fogalom zavar van itt. Mert jól néznénk ki, (meg a PC is) ha a 12V-os kimeneten megjelenne a 230V.. De a földhöz képest (amin állunk) megjelenhet a hálózati feszültség egy része, ha a tápot nem egy védőfölddel ellátott konnektorba csatlakoztatjuk. Ugyan is a hálózat két pontja és a PC-táp háza között egy-egy kis kapacitású kondenzátor van. Így ha a táp háza földeletlen, akkor a tényleges föld és a ház (vagy bármely táp kimeneti pontja, révén hogy minden feszültségének egy pontja a házra van kötve) között, akár 115V is megjelenhet. De ez a kis kondi miatt inkább feszültség, mint áram. De azért csíphet.
Egyébként a hálózat kijutását a kimeneti kapcsokra nem az IC akadályozza meg hanem a tápban lévő transzformátor.. A feszültség szabályozásért felelős az IC. de az maximum felemelkedik (a rákapcsolt eszközök kalapjával együtt) ha nemszabályoz. De nem annyira, hogy az életvédelmi gondot okozna. Ha ez nem így lenne, akkor a PC-t is csak gumikesztyűben lehetne taperolni...
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2014
(#) Hobbis válasza proli007 hozzászólására (») Szept 1, 2014 /
 
Köszönöm a válaszod!

A földeletlen aljzatba dugott gép ismerős, találkoztam ilyennel.

Az IC-ről nem sokat értettem abból amit ismerősöm mondott, valami olyasmi hogy ha meghibásodik megjelenik a nagy fesz lekapcsol...Nem is tudom már mi volt annyi infót zúdított rám.
A lényeg hogy akkor babrálok tovább.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2014
(#) proli007 válasza Hobbis hozzászólására (») Szept 2, 2014 /
 
Hello! Általában van a tápban túlfeszültség (és alulfeszültség) védelmi külön áramkör. De ez is az IC-t szabályozza le hiba esetén. Ha úgy hibásodik meg az iC, hogy nem hajtja a végtranyókat, akkor nem lesz semmi táp. Ha meg úgy, hogy azok "hajtva maradnak" akkor meg eldurran a bizti (meg a táp is). És ekkor sincs kimeneti feszültség. De ennek esélye kicsi. Amíg nem érted a belső áramkörök működését, addig egy kapcsolóüzemű tápon nyálazni felesleges..
Következő: »»   148 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem