Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangdoboz-láda méretezése / szoftver
Lapozás: OK   6 / 10
(#) golem hozzászólása Jan 1, 2014 /
 
Sziasztok!
Kellene nekem a Bass Box Pro nevü progi csak nem lelem sehol.
Már egy millió oldalt felkutattam utána de semmi.
(#) golem válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 1, 2014 /
 
Köszönöm!
De nekem ezeket nem dobta ki
Letölt mindent csak az nincs benne ami kellene
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2014
(#) dave500 válasza golem hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok! Sajnálatos módón ma leégett a régi hifim egyik hangszórója, szóval építenem kell újat.
Az erősítő egy STK (pontos típus most nem tudok) 2x150W-os.
Mivel csak házibuliba szólna, nem ANNYIRA fontos a tökéletesn hangzás, nem jazz-re, meg hasonlókra lenne, főképp csak disco zenére.
Néztem pár mélysugárzót, ezek között gondolkodok.
SRP 2530
SR 3040
Szerintetek melyik lenne jobb?
Előre is köszönöm!
(#) andras99 válasza dave500 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Attól függ mire szeretnéd használni, talán megfelel a HA31. (H2000) De annak meg van egy iszonyatos kiemelése. Viszont hangosabb a Salnál.
(#) dave500 válasza andras99 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Alkalmanként házibuliba "háttérzenének", eddig a gyári hangdoboza volt, abban egy 12 Ohm 11 centis mély volt, é segy 11 centis mélyközép, és egy papír magas. Elvileg ez 200 W volt. A hangszórók viszont darabonként 50W-osak voltak.
Szóval a lényeg. Nem komoly zenehallgatásra lenne, hanem buliba. Refflex dobozban gondolkozom, hogy intenzív mélye legyen, és akkor nem kell mellé egy mélynyomó.
(#) andras99 válasza dave500 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Majd megmondják az okosabbak, én annyit tudok segíteni, hogy nézegesd a H2000 hangszórókat. Esetleg kérj tanácsot itt vagy az ottani fórumon. Sal hangszórókat semmiképpen nem ajánlok, tudásukhoz képest drágák, és nagyot sem szólnak.
(#) dave500 válasza andras99 hozzászólására (») Feb 27, 2014 /
 
Rendben, köszönöm szépen, én egy ilyet néztem ki.
(#) ptesza válasza dave500 hozzászólására (») Feb 28, 2014 /
 
Ja ez még szo-szo.
Viszont így nem lehet összeadogatni a hangszórók teljesítményét. Mindegyik csak abban a sávban dolgozik ahova tervezve lett ,meg ahol a hangváltó engedi. Az 50 W már a csúcsteljesítménye volt, amit nem szabad elérni.

Itt már nézelődtél?

A sal-t és az mnc-t én sem ajánlom túl kemények a szélek ,és a magas kivezető szálak is könnyen törnek. Ha ennyit rászánsz akkor már a visaton hangszórók között is körülnézhetsz.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2014
(#) dave500 válasza ptesza hozzászólására (») Feb 28, 2014 /
 
Persze, ez tiszta, de egy gyári hifihez, gyári hangfalait hogy égetheti le, amikor van benne limiter is? Érdekes. 100-as skálán lehet szabályozni a hangerőt, 70-esen volt, nem is maxon, és még a laptopon sem volt maxon a kimenet, a hifi pedig szabvány 775mV-ot kér (telefon meg sem hajtja) szóval nem értem.
Úgy gondoltam, hogy megveszem a H31-est, 31 centivel már elég szép mélyeket lehet elérni, érzékenysége sem annyira rossz , 91db*1w*1m, szerintem legalább 5 db-el érzékenyebb, mint a gyári.
Viszont. Emellé milyen magasat ajánlasz?
Dobozt számoltam, valahol 30x40x70-es jött ki, szép nagy tégla. Refflex csőnek meg 14 centiset számoltam, vagyis a winisd, kb.
(#) ptesza válasza dave500 hozzászólására (») Márc 1, 2014 /
 
Ha meglesz a hangszóró, akkor tervezek neked hozzá dobozt.
Mert nem mindegy, az oldalak belső aránya. A rossz dobozméretezés könnyen befolyásolja az átvitelt akár ±5dB.
Bővebben: Link

A HA31 sokkal inkább mély mint mélyközép. Három útban lehetne megoldani.

pl magas : Bővebben: Link

Középre meg körül kell nézni Bővebben: Link 10-15 centi közötti hangszórók min 90 dB érzékeny zárt kosár vagy magasabb qts 0,7 - 1 között.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2014
(#) dave500 válasza ptesza hozzászólására (») Márc 1, 2014 /
 
Körül nézek majd, 20-25 ezernél többet azét nem szánnék rá.
Ha ez esetleg segít, az erősítő 4 Ohm-os, de eredeti hangdoboza 6 Ohm volt.
Köszönöm! Refflex csövet hol tudnék venni Vagy jó a PVC is?
(#) andras99 válasza dave500 hozzászólására (») Márc 1, 2014 /
 
Hangszóró 2000-nél van reflexcső is, (logotech.hu -> "ugyanaz") de tökéletes a PVC cső. Meg Monacor DT99 is, nem tudom drágább-e.

Szerk.: Sőt, olcsóbb is! Akkor nem kell 2 helyről rendelni.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2014
(#) kokanyk hozzászólása Márc 26, 2014 /
 
Sziasztok! A következőben szeretnék segítséget kérni! Van 2 db 4 Ohm 60 Watt Névleges 90 Watt zenei teljesítményű hangszóróm. Ha sorosan kötöm a 2 öt akkor azt tudom hogy 8 Ohm -os lesz. De azt nem tudom hogy a akkor most hány Wattot fog képviselni a 2 együtt. 120/180 Watt vagy 60/90 Watt ugyan úgy?
(#) ptesza válasza kokanyk hozzászólására (») Márc 27, 2014 /
 
Mindkét esetben 120/180W.
(#) koponya114 hozzászólása Ápr 21, 2014 /
 
segitséget szeretnék kérni van egy sal srp 4050 mélyhangszorom és annak kellene doboz.
ha valaki tudna segiteni az jo lenne.
Bővebben: Link
köszi
(#) Bensee hozzászólása Aug 18, 2014 /
 
Sziasztok!
Van egy Magnat Power Bull 3000-es hangszóróm és ahhoz szeretnék egy reflex ládát építeni.
Nem tudnátok segíteni benne?
Amit a hangszóróról tudok:
-frekvencia: 28Hz - 2000Hz (azt hiszem)
-95 db
-300 watt(RMS)/600 watt MAX
Az előző csövéről csak annyit tudok, hogy 130 literes volt.
Hogyan kezdjek neki?
(#) Bensee hozzászólása Aug 18, 2014 /
 
Sajnos nem németet tanultam.
Egy dobozt szeretnék neki építeni és az érdekelne, hogy a 130 literes méretet tartsam meg, vagy legyen kevesebb?
Megvan hozzá a csőből kiszedett 2 reflexcső.
(#) BladeAttila hozzászólása Okt 29, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy fura, ám számomra annál fontosabb kérdéssel fordulok hozzátok.
Adott egy SAL 2060-as hangszóró. Adatai: Bővebben: Link
Ami még a dobozban volt ajánlás, hogy bass reflex doboz méretként 20 L-es volumen kellene neki egy KAH 404-es reflexcsővel. Én ezt egy 250 mm átmérőjű, 40,8 mm hosszú csőben vizionáltam, melynek az előlapján lennének a hangszóró körül elhelyezve a nyílások.
Azonban a problémám ott kezdődik, hogy nekem a hangszóró egyetlen kisugárzott frekijére lenne szükségem, nem zenehallgatási céllal építenék neki dobozt! 200 Hz-es frekvencián szeretném meghajtani, és azt szeretném, ha a doboz ugyanitt emelne ki. Kizárólag méretezett nyílás segítségével szeretném, ha be lehetne hangolni.
Azonban a méretező programok ezekkel az adatokkal (az én kezeim között) nem nagyon tudtak mit kezdeni. Kvázi süsü vagyok hozzá...

Tud nekem valaki segíteni ebben a témában?
(#) Gafly válasza BladeAttila hozzászólására (») Okt 29, 2014 /
 
Dehát ahhoz miért kell bass reflex doboz? Egyetlen frekvenciára egy zárt cső/doboz is elég...
(#) Peter65 válasza BladeAttila hozzászólására (») Okt 29, 2014 / 1
 
Szia!
Szerintem zárt cső sem kell, egy TL hangsugárzó megfelelő lehet. Láttam egy elektromos orgonát, aminek a hangszórói különböző hosszúságú csövekre voltak szerelve. Ezek 160-as PVC csövekből voltak levágva. Nem volt belül semmilyen csillapító anyag. Szerintem neked is jó lehet.
(#) BladeAttila hozzászólása Okt 29, 2014 /
 
Igazatok van abban az esetben, ha hagyományos felhasználásra készülne.
Azonban ez egy kísérleti egység része lesz, ahol azt a +3 db hangnyomást is szeretném hasznosítani, amit a fázisfordítás hozzátesz a hangszóró front hangnyomására.
(#) ptesza válasza BladeAttila hozzászólására (») Okt 30, 2014 /
 
A 200 Hz-es kiemeléshez olyan nagy átmérőjű reflex cső kellene ami meghaladja a 20 literes doboz méreteit. Célszerű lenne elhagyni a doboz hátsó lapját. Ami épp akkora felületű mint a kívánt refelxcső átmérője. Tulajdonképpen ez egy TL-doboz.
Cserébe 15 dB -es kiemelés várható 200 Hz-nél.
(#) Hangszoro2000 válasza ptesza hozzászólására (») Okt 30, 2014 1 /
 
Idézet:
„Tulajdonképpen ez egy TL-doboz.”
És ez hol látható a diagramon?
(#) Hangszoro2000 válasza BladeAttila hozzászólására (») Okt 30, 2014 /
 
A bajok ott kezdődnek, hogy a mérés is hibás, és vszeg a te hangszóród is eltérő a megadott paraméterekhez képest. Szóval ha pontosan akarsz dolgozni, a megadott adatok nem használhatók.

Idézet:
„Azonban ez egy kísérleti egység része lesz, ahol azt a +3 db hangnyomást is szeretném hasznosítani, amit a fázisfordítás hozzátesz a hangszóró front hangnyomására.”

Ilyen nem létezik, csak bizonyos paraméterek együttállása esetén, akkor is csak egy szűk frekvenciatartományban.

200Hz-re hangolni kb. 5 literes nettó hasznos térfogattal lehet, és egy 100*19mm-es köralapú kivágással. De a kiemelés nem +3dB a névleges hangnyomáshoz képest. Sokkal több.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2014
(#) ptesza válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Okt 31, 2014 /
 
Jó lenne ha elovasnád mit írnak. 20 literről volt szó.
(#) Gafly válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Okt 31, 2014 /
 
Még mindig ott tartok, hogy 200 Hz-re kell, fix frekvenciára egy doboz, valami általunk nem ismert fizikai kisérlethez.
Hogy ehhez miért kell pont éppen "reflex" doboz, azt fel nem foghatom...
Erre a célra negyed hullámhosszon "lefenekelt" cső a legobb, abban biztos vagyok. És még hozza is a +3dB-t...
(#) BladeAttila hozzászólása Okt 31, 2014 /
 
Sziasztok! Két dolog lényeges. Az egyik, hogy 200 Hz-en sugározzon, a másik, hogy a lehető legnagyobb hangnyomást produkálja. (A +3 dB-t hangdoboz építési szakirányú oldalon olvastam...ha sokkal többet is lehet, akkor az még jobb! Azonban tölcsér, TL, egyebek nem jöhetnek szóba, mivel minden megmozgatott gáznak majdan egyetlen térben kell mozognia.
Úgy gondolkodtam eredetileg, hogy a hangszóró hátrafelé mozgásából adódó hangnyomást, fázisfordítással azonos fázisban ugyanarra irányítva növelhetném a szumma hangnyomást a térben. Ezért gondoltam a bass reflex megoldásra.
Az említett 20 litert maga a SAL adja meg, de az ugye mélyebb frekire van kihegyezve, gondolom a hangszóró -3 dB-es vonalára...
Egy szó, mint száz, lehet, hogy 5 literes a megoldás, a kísérlet szempontjából a lényeg, hogy az adott frekvencián emeljen ki és fordítsa meg a hátulról leszakadó nyomáshullámot, hogy a kettő együtt dolgozhasson a gépemben.
Minél kisebb, annál jobb!
A gép egyébként termoakusztikus hűtőgép lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2014
(#) Hangszoro2000 válasza BladeAttila hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
20 litert nem nagyon lehet 200Hz-re hangolni, fizikai korlátok miatt. Ha lehet, akkor is, nagyon méregetni kell közben. A negyedhullámú csőhöz megfelelő hangszóróparaméterek kellenek, ez a SAL nem olyan. Vagyis nem lenne annyira könnyű és kényelmes.

Ui: Az 5 literes és a 20 literes doboz között kb. 1dB hangnyomáskülönbség van 200Hz-en.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2014
(#) Hangszoro2000 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 1, 2014 /
 
Kis kiegészítés.
Idézet:
„Ha egy negyedhullámú csövet, vagyis egy sondhauss cső nyitott végét meghosszabbítjuk azonos hosszú csővel (vagy egy másik ugyanolyan géppel=tandem), akkor a frekvenciája nem változik, mondhatjuk úgy, hogy ez már félhullámú cső. Ekkor be is foghatjuk a nyitott véget, úgy is fog működni.”

két nyitott, vagy két zárt vég között mindig félhullámú rezonancia alakul ki, egyik végén nyitott, másik végén zárt cső mindig negyedhullámú. A kétszeres hosszúságú cső alaprezonanciája feleakkora frekvenciájú, f2 felharmonikus viszont ennek kétszerese, tehát egyezik az egyszeres hosszúságú cső alaprezonanciájával. Ha mindkét végét lezárja, félhullámú rezonátort kap, az egyszeres hosszúságú csővel egyező alaprezonanciával.
Ezek az alapok viszont csak egyenes csövekre érvényesek.
Következő: »»   6 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem