Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Clatronic dvd 658 hc 5.1 csatornás hang,de nekem nem kell az 5.1 hanem számítógépre szeretnék bekötni 1 jack dugóval.
A bekötése: Bővebben: Link. Ha csak a subwoofert akaros használni, akkor a 6-osra kösd a számítógéped. A test a GND.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2015
Az a gond hogy nincs 9 pines dugó,csak jack vezetékkel,hogy lehet máshogy megoldani?
Szétszeded, kiveszed a DIN-dugót és átszereled jack-re. De lehet, hogy van valamilyen átalakító is, utána kellene nézni.
Erre gondoltam én is.
Mivel nincs rajta hangerőszabályzó a mélynyomón,akkor tudok vele hangerőzni a gépen?
Miért ne tudnál? Azért van a keverő az oprendszerben.
Így néz ki,hogyan tovább?
Lenne egy kérdésem egy kezdetleges erősítő kapcsán!
Épp szórakozom egy arduino-val itt az asztalon, és pár egyszerű hangot próbálok előcsalogatni egy kicsike hangszóróból. Mivel mindenhol ott a figyelmeztetés, hogy az egész készüléket pluszban max. csak 40 milliAmper-el lehet össz-vissz leterhelni - de inkább 20mA - ezért a hangszóró elé legalább egy 125 Ohm-os ellenállást be kell kötni. Mivel én hármat szeretnék majd használni a móka kedvéért, ezért a biztonság kedvéért 1KOhm-osat kötöttem elé. Így viszont elviselhetetlenül halk lett. Így gondoltam, kéne elé valami nagyon alap, zéró hangminőségű* de egyszerű erősítő (*hisz csak négyszögjelekről van szó, vagy van bemenő fesz., vagy nincs) >Ezt< választottam, azzal a módosítással, hogy a 410 Ohm helyett megtartottam a már odakötött 1KOhm-os ellenállást, ill. ehelyett a kuriózum 2SC* nyavaja helyett BC327 tranzisztort használtam (mert ez volt itthon ) Működik is rendesen a dolog, az eszköznek az 5V-os kimenetéről - ki tudja, lehet, hogy direkt ilyesmikre volt egy rajta -, hál' Istennek nem égett le. Viszont a nap kérdése számomra: Megtehető-e vajon szabályosan, (eszköz)sérülés nélkül, ÉS nyújtana-e még plusz erősítést, ha a tranzisztor erősített kimenete elé még egy ellenállásból és ugyanilyen tranzisztorból még egy ilyen erősítőt csinálnék? A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2015
Ha van multimétered, akkor könnyű dolgod van, mert bekötési rajzot is kaptál. Mérd ki, hogy mely forrpontokra vannak kötve az aljzat érintkezői.
Szia!
Ennél sokkal nagyobb erősítést nem igazán tudnál elérni, mert kapcsolóüzemre is igaz ohm törvénye.
A negyszogjel erositesere boven eleg az egy taranzisztor, annal hangosabb nem lesz massal sem.
Viszont a BC327 az PNP, a linkelt HIBÁS!!! kapcsolasban NPN kellene legyen. Csak azert szol a PNP-vel, mert a tranzisztor bazis-kollektor diodajan keresztul folyik az aram, de a tranzisztor nem erosit semmit. Ezzel a PNP tranzisztorral esetleg egy emitterkovetot epithetnel: kollektor GND-re, bazis az Arduino kimenetere, emitter a hangszorora, hangszoro masik vege a +5V-ra. De, ha kicsi a hangszoro ellenallasa, akkor kellene vele sorba egy ellenallas, hogy korlatozd az aramot.
Az eredeti rajzon szereplo 2SC8050 az NPN tranzisztor, csak a rajzon PNP-nek rajzoltak.
Köszönöm!
Úgyse menne esetleg, ha tápfeszültségnek és földnek nem az arduino kimeneteit használnám, hanem egy nagyobb feszültségű/teljesítményű, független tápot? Vagy abba is leéghetne az arduino? (bár azt nem gondolnám, hisz lényegében csak a jelet szolgáltatja) Bocs, ha esetleg evidens dologba kérdeznék bele, csak nem vagyok jártas a finomelektronikában. Akkor nekem hogyhogy van erősítés? Mert én amúgy a fordítottját kötöttem be, ahogy Te írod... Vagy akkor ezek szerint pont úgy lehetne mégnagyobb az erősítés, ha fordítva kötöm be, mint ahogy most van?
A földeket összekötheted, csak a pluszokat ne és jól gondolod, mert nagyobb tápfeszültség, nagyobb teljesítmény.
Márminthogy használhatom az arduino GND kimenetét (az idegen táp földje (vagy testje, nem tudom mi a helyes) helyett) továbbra is úgy, hogy a pozitív fesz. más tápból jön?
Ja, amúgy így logikus, csak tudod, biztosra akarok menni, mert ezt az eszközt a sulitól kaptam ajándékba, és kínos lenne, ha már a második napon leégne. A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2015
Ha ugy kotod be, ahogy en irtam, akkor erosit (emitterkoveto kapcsolas). Ha ugy kotod be, ahogy a rajzon van (foldelt emitteres kapcsolas forditott tappal), akkor nem erosit. Viszont ha NPN tranzisztort hasznalsz foldelt emitteres kapcsolasban, akkor magasabb tapot is adhatsz a hangszoro kornek. A jelenlegi PNP-s emitterkovetos megoldasnal mindenkeppen jobb lenne az NPN tranzisztor, mert kevesebb lenne a maradekfeszultseg a tranzisztoron.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2015
Mutatok rajzokat, hátha úgy könnyebb megérteni. Bővebben: Link.
Idézet: „De, ha kicsi a hangszoro ellenallasa, akkor kellene vele sorba egy ellenallas, hogy korlatozd az aramot.” Azt, hogy mekkora a hangszóró ellenállása, természetesen nem tudom. Amúgy meg igen, tudtommal pont az áram korlátozására kell az ellenállás, hogy ne legyen a processzor 20 mA-nél nagyobb többletteljesítmény felvételére kényszerítve, mert a leírások szerint akkor rögtön tönkremenne. De akkor Te arra gondolsz, h. ha van transzisztor a kimenet előtt, akkor az ellenállás is lehagyható?
Pedig a hangszoro ellenallasat tudni kellene, mert kulonben hogyan tudod kiszamolni a korlatozo ellenallast? Szoval az ellenallas azert kell, mert ha a hangszoro 5V-rol felvenne mondjuk 800mA-t, akkor az nem csak a 20mA-es Arduino kimenetnek sok, de az 500mA-es tranzisztornak is. Meg lehet, hogy a tapegysegnek is.
Sziasztok!
A helyzet a következő: Kollégista vagyok, és este kikapcsolják az áramot, de a szobában többen is telefont szeretnénk tölteni. Két ötletem támadt erre: venni egy 18Ah-ás zselés akkumulátort és arról tölteni inverter segítségével a telefonokat (6db) vagy szünetmentes táp segítségével ami 250 Wattos lenne. Szerintetek melyik lenne a jobb? Kezdő vagyok még az elektronikában, tehát ne nézzetek hülyének
Helló! Fölösleges az inverter, ugyanis a töltők úgyis 5V-ot csinálnak a 230V-ból.
Kell egy nagy áramot bíró DC-DC konverter (vagy egy kicsi/csati) és az akkuról mehet 5V-ra. Így már csak töltésről kell gondolkodni.
Ennyi pénzért már 45Ah-ás gépkocsi akkut is kapsz
A 18Ah-ás aksi fel tudna tölteni a 6db telefont nulláról? Az telóakksik össz kapacitása kb 13,45 Ah.
A feszültség lekonvertálásából nem lehetne nyerni több amperórát? (mivel a 18 Ah 12V-ra vonatkozik, nem 5V-ra) Bocs ha zavaros.
Lehet kapni egész nagy teljesítményű külső akkumulátort. Keress rá: külső akkumulátor 12000mAh címszóval. Elképzelhető, hogy ennél nagyobb kapacitásban is gyártják.
A 6 db telefon mondjuk, ha mind 1A-t vesz fel, akkor az már 6A. A 18Ah-ás akkumulátor 6A-t 3 órán keresztül tud szolgáltatni, mindegy, hogy azt te 12(13,8-14,4)Volton, vagy a lekonvertált 5V-ra vetíted. 3 óra alatt lemerül. Ha ezalatt feltöltenek a telefonok, akkor igen, fel lehet.
Mellékes kérdés, délután nem lehet tölteni őket? Én is délután felteszem tölteni, este leveszem, másnap használom, nyomkodom, de délutánig nem kell visszatenni, és akkor sem csont üresen teszem fel tölteni.
Azért a 12Ah-ás külső akku, amit 3-4 ezer forintért árulnak, és elfér egy tenyeredben, közel sincs 5Ah sem. Teszteltünk egy pár ilyet már.
Azokkal csak a baj van... Elektro tanárom párat bemért, és egyik sem akkora teljesítményű volt, mint amit ráírtak..
Oké, köszi.
Lehetne tölteni délután, csak mivel későn érünk be (egyéb okok) ezért nemtudjuk sokáig tölteni.
Azért egy konverterrel lehet 6A 6V teljesítményt 12V max kb 4A fogyasztásból előállítani. Így már mindjárt 4,5 óráig bírja tölteni.
Más kérdés, elméletileg a 18Ah -nak is elégnek kellene lenni a 13,45 Ah akkumulátor feltöltéshez. |
Bejelentkezés
Hirdetés |