Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   92 / 174
(#) Alkotó válasza teglascs hozzászólására (») Nov 19, 2015 /
 
A jelzés valóban egyenirányított feszültséget jelent, de az nincs szűrve, tehát "lüktet". Ezzel közvetlenül csak olyan eszközt lehet táplálni, ami fel van készülve a szűrésre.
(#) teglascs válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Igen, tuti egy nagy trafó van benne: ez a fekete kocka nagy és nehéz.
Igyekszem mihamarabb összeszedni a linkeket, hogy miket gondolok megvenni, köszi előre is a szakértést!
Meg csinálok egy vázlatot, mit és hogy gondolnék összekábelezni.
(#) teglascs válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Idézet:
„egy bekapcsolásjelző LED, és a kimenetet lekapcsoló kapcsoló kell”

Ez a visszajelzős kapcsoló tetszik, de nem tudom, nem vesz-e el túl sok áramot a rendekezésre álló kevéskéből. Ne foglalkozzak ezzel, vagy inkább vegyek egy sima kapcsolót, és keressek hozzá egy LED-et a fiókomban?

DC-DC modul
Panelműszer
Üvegbizti foglalat
Banánhüvely
Ezek jók lesznek?

A potmétereket csak akkor veszem meg, ha kiforrasztottam a panelban lévőket, és már tudom az értéküket.
(#) Kovidivi válasza teglascs hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Helló.
Ez a kapcsoló jó lesz, viszont nem a 30V-os oldalra, hanem a primerre, mert a benne levő lámpa 230V AC-nál világít. Sima kapcsoló jó, plusz egy LED mellé, nem muszáj a kapcsolónak világítania. A DC-DC jó lesz. Ott olvasható a poti tetején az érték: 103 104 103, tehát 10k, 100k, 10k. 3 Poti van bent, bal oldali feszültség, középsővel be tudod állítani, hogy ha akksit töltesz vele, akkor mikor jelezzen egy LED (vagy még mást is?), ezt elhagyhatod, a jobb oldali pedig az áramot állítja. Tehát rendelhetsz 10k-s potiból 2db-ot, heli poti is lehet, de ebben az összeállításban bőven jó a normál poti is! A panelműszer is jó, ahogy nézem. Én is pont erre a biztosíték tartóra gondoltam, egy a primerre, egy a szekunderre. Banánhüvely is szuper. Kellene találnod hozzá valami jó dobozt. Azt még döntsd el, hogy a tápot beépíted-e a dobozba, ekkor nagyobb lesz, és nehezebb, kell venned 230V csatlakozót is (én a számítógép tápján találhatót használom), vagy hagyod a trafót külön, ekkor kisebb lesz a tápegységed, viszont meg kell oldanod a csatlakozást. Nem tudom, van-e valami a 30V-os táp végén, de ajánlom a laptop tápok végén levő dugót, az is olcsón beszerezhető, aljzattal együtt. Szerezz még egy kis hűtőbordát is, ha örök életet akarsz adni a tápodnak. Azt értetted, hogy hogyan gondoltam a hűtését? TO-220-as félvezetőt ráforrasztani az LM IC fülére, és a TO-220-at bordára rakni? Így a lábáról (minél rövidebb, annál jobb) átjut a hő a bordára.
(#) teglascs válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Szia,
ezek szerint a potmétereket is meg tudom rendelni, köszönöm!
Doboz: szerintem rétegelt lemezből gyártok egy megfelelő méretűt (ilyenem van itthon).
A HP tápegységen rajta van a gyári vég a szekunder kábelen (valóban olyan laptop töltő-szerű): majd lemérem, mekkora, és ha úgy döntök, hogy ez az előbbi nem kerül be a dobozba, akkor kerítek neki egy ellendarabot.
Hűtés: szerintem értelek. Egy megfelelő tokozású, de "tetszőleges bármi" lábait függőlegesen ráforrasztani a másikra (a panelen lévőre), és erre pedig mehet a hűtőborda.
Jó ötlet, köszi ezt is!
(#) Kovidivi válasza teglascs hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Így van. A borda lehet olyan is, ami a fiókban lapul, nem kell neki túlságosan nagy. Chipset hűtő, vga kártya hűtő, számítógép tápból kitermelt hűtő, stb.
Ami még hasznos lenne, viszont azt építeni kell, egy feszültség felező. Ami pl. 10V-ból +-5V-ot készít. Itt van: Bővebben: Link A második kapcsolási rajz. Ez akkor fog kelleni, mikor szimmetrikus tápfeszültség kellene, +-5V, +-12V, stb.
(#) teglascs válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Öööö.... NYÁK-ot nem tudok készíteni. Szerintem ezt a részét egyelőre kihagyom. De a belinkelt oldal nagyon jó, köszi!
(#) Kovidivi válasza teglascs hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Esetleg rakd be a dobozba a plusz 1db banánhüvelyet, aztán ha később mégis bővítenéd a rendszert, csak be kell kötni. Ehhez még nyák sem kell, levegőben össze lehet drótozni. De kezdetben nélküle is megleszel.
(#) teglascs válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Vagy egy ilyen panelon szépen megoldom ezt a feszültségfelezőt.
(#) Balabmw hozzászólása Nov 20, 2015 /
 
Sziasztok

Kapcsoló üzemű tápegységgel kapcsolatban szeretnék tőletek ismét segítséget kérni.
Egy meanwell SP-200-24 tápot szeretnék 12V-osra alakítani.
Korábbi javaslatotokra kicseréltem az SVR potival sorba kötött 1.8K-s ellenállást egy 5K-s potira,így be tudtam állítani 12V-ot.
Az SP200-24 gyári adata 24V 8,4A,gondolom így jön ki a gyártó által megadott 200W.
Így 12V-ra állítva is csak ~9A-t tudtam kicsalni tőle,utána lezuhant a feszültség. Tehát 100W körüli lett a teljesítménye!?
Az SP200-12 gyári adata 12V 16,7A. Hasonlót szeretném elérni,ha lehetséges.
Kérdéseim:
-Jól gondolom, hogy valamilyen áramkorlátozó van benne és ezt kellene átméretezni, hogy 12V-on 200W-ot tudjon?
-Vagy kár ilyesmivel próbálkoznom mert a 12V-osban másik trafó is van?
Sajnos az SP-200 szériához nem találtam kapcs.rajzot,csak az SP-320-hoz,amit be is linkeltem.
A rajzon alul a komponens különbségeknél nézelődök,innen próbálnám valahogy kiokoskodni hogy hol kellene módosítanom. Látom,hogy a trafó sem egyezik a különböző feszültségű modellekben..
Pár dolog már világossá vált a működésével kapcsolatban,ahogy a rajzot nézegetem az SP-200 is nagyon hasonló felépítésű.
Találtam korábbi S-150 és S-350 TL494 vezérlővel szerelt modellek átalakítását,ott 2db egymással párhuzamos ellenállást kell módosítani az áramkorlátozás beállításához.
Az SP-200-ban FAN4803N vezérlő van és két trafó.
Sajnos nem találok egyezőséget,nyilván újabb rendszer és máshogy működik.
Pár dolog már világossá vált a működésével kapcsolatban,ahogy a rajzot nézegetem az SP-200 is nagyon hasonló felépítésű.
Esetleg ha tudnátok egy rövid kis leírást adni a tápegység főbb alkotóinak működéséről és feladatáról azt megköszönném!
Ha esetlen lenne valakinek SP-200 rajz, az is nagy segítség lenne.

Tudom hogy meg kellene venni a 12V-osat és kész,de nagyon érdekelne a működése.
Ezer köszönet,ha tudtok segíteni.
(#) Kovidivi válasza Balabmw hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Nézd meg a szekunder részt, ha ott találsz 1 ohm alatti ellenállást, akkor azt kell cserélni. Ha a szekunder oldalon van megoldva az áramkorlátozás, akkor azt nem érdemes piszkálni, mert az a FET-et védi meg, hogy ne kapcsoljon túl nagy áramot. Ha ezt átalakítod, akkor a primer FET meghalhat. A trafó is 24V-ra van méretezve, 12V-on fele annyiszor kapcsol be a FET, a csúcsáram pedig annyi, mint ha 24V lenne a kimeneten, és 200W-tal terhelnéd.
(#) Balabmw válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Mindenhova szekundert akartál írni?
(#) Balabmw válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Konkrét kérdéseim is lennének a belinkelt rajzzal kapcsolatban:

-A T1 trafó 1-es lábára kapja az egyenirányított fesz pozitívot,a 4-es lábára a Q2 FET kapcsolgatja a testet?
-A Q1 FET-nek mi a feladata?
-A felső szekunder tekercset értem,de mi a feladata az alsónak (trafó 15-16-os láb) A CN1 csatlakozóba a ventilátor csatlakozik,gondolom Q3 vezérli,mert csak akkor indul ha terhelést kap a táp. Ez pontosan hogyan van megoldva?
-A szabályzó rész eléggé hományos,esetleg erről is tudnátok infókat adni? A két optó pontosan milyen visszajelzést ad a vezérlőnek? Gondolom az egyik a rövidzárról,de pontosan hogyan?
(#) Kovidivi válasza Balabmw hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
A második szekunder primer akart lenni.
R9-R11-en, és R23-R22-n figyeli az áramot. Ha megkockáztatod a tápod életét, akkor ezeket újra lehet méretezni. Ebben nem segítek, mert nem akarok belebonyolódni.
1) nagyjából 2) passz, 3) két szekunder van, a második a ventinek. Ott van az RTH2 ellenállás, hőre változtatja az értékét, és bekapcsol a Q3, ZD4-gyel van egy visszacsatolás, ha megjelenik a kimeneten a feszültség, elindul a venti, aztán már az RTH2 növeli a sebességet, ha kell.
A két optóból az egyik a feszültségért felelős, a másik nem tudom. Könnyebb lenne, ha be lennének írva az alkatrész értékek... :S
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2015
(#) Kovidivi válasza Balabmw hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Egyszerre csak egy helyen tedd fel a kérdésed!
(#) Balabmw válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Ezek szerint jó helyen nézelődtem, mert ezek csatlakoznak az I sense és az I limit bemenetekre,így gondolkodtam.
A hiányzó értékek,alul vannak a táblázatban mert azok változhatnak a különböző feszültségű modellekben.
(#) Kovidivi válasza Balabmw hozzászólására (») Nov 20, 2015 /
 
Láttam, hogy ott vannak, arra gondoltam, hogy beírhattad volna a kapcsolási rajzra.
(#) Balabmw válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
A szekunder menetszám csökkentése megoldás lenne?

Megértem,hogyha nem akarsz belebonyolódni,de annyit segíthetnél, hogy hogyan állnál neki az átméretezésnek.
A tápból több darab is van,jók is, rosszak is és általam megjavítottak is. Szóval nekem nem gond, ha kisérletezés során baja esne.
(#) Kovidivi válasza Balabmw hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Akkor söntökkel indulnék el, fele értéken dupla áram folyhat. Át nem tekerném a trafót.
(#) Balabmw válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Köszönöm a segítségeidet!
(#) zsa válasza zsa hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Ha esetleg valaki megtudná mondani , van egy SMD alkatrész a tápban amit nem tudok beazonosítani .
Olyan mint egy smd ellenállás csak zöldszínű 5EE van ráírva . Nem tudok semit mérni rajta ígv tanács kellene . Mi lehet az ?
(#) qvasz2 válasza zsa hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Elég sokminden lehet, tegyél fel jól látható, éles képet, az sokat segítene!
(#) bando hozzászólása Nov 26, 2015 /
 
Sziasztok,
adva van 2 x TDA2030-as erősítőmodul és a mellékelt kép szerinti táp (egy régi 2x 35 W-os erősítőből). Ezeket felhasználva szeretnék egy sztereó végfokot építeni, azonban a tudományom elfogyott: miként lehetne..?
Ugyanis a 2030-as csak 2x18 V vagy 36 V betáplálást bír meg...itt pedig 2x32 V van.
Ragaszkodnék a szimetrikus táphoz, ha lehet.
Gondoltam arra , hogy az IC-ket, emeletesen betáplálni:
-IC1:+32V=VCC, GND=VEE
-IC2: GND=VCC, -32V=VEE formában, persze közös testeléssel-földeléssel. Ebben nem vagyok biztos, hogy fog-e müködni?
S azt sem tudom még, hogy lenne jó így a hangszorókat kötni?
Bármilyen ötletet, tanácsot szívesen veszek. Köszönöm előre is!

tapo.png
    
(#) reloop válasza bando hozzászólására (») Nov 26, 2015 / 1
 
Szia! A tökéletes megoldás a donor erősítő trafójának cseréje volna. Ha ezt nem megy, akkor vagy átépíted a TDA2030 modult csatolókondisra, vagy az egyszer 32V-ból virtuális tápközepet képezel, itt írok róla.
(#) bando válasza reloop hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
erre gondoltam, csak
(#) epyn hozzászólása Nov 27, 2015 /
 
Sziasztok.
Egy rossz tapasztalatot osztanék meg.
Rendeltem kettő darab nyáktrafót.
MYRRA gyártmányok,15V ill dupla 15V secunderrel. 2VA /2.3VA -sek
Az üresjárati feszültségük 25VAC volt!
A 25VDC pufferkondik pillanatok alatt felmelegedtek,igy gyakorlatilag ki is dobhattam őket mert közel 35VDC volt az egyenirányított feszültség....
A sec tekercseket előre le kellett terhelnem ellenállásokkal,hogy tudjam használni őket.Ennek következtében a trafók gyorsan és nagyon felmelegednek.
Nekem csupán 10-15mA kellett volna belőlük de most majdnem a maximális teljesitményükön kell hogy dolgozzanak.
Értékük alacsony igy nem is foglalkoztam cserével vagy egyéb.Amúgy sem folyamatos üzemben mennek
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2015
(#) Bakman válasza epyn hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
A trafók névleges kimeneti feszültségét a maximális terhelés mellett adják meg, ez kis teljesítményű példányoknál jelentős eltéréseket okozhat, ezzel számolni kell.
(#) epyn válasza Bakman hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Kellett volna...De 10V plusz?!? Lényeg hogy nem kellett kidobnom.
(#) Bakman válasza epyn hozzászólására (») Nov 27, 2015 / 1
 
Mivel a kis teljesítményű trafókban nagyon vékony vezeték van, teljes terhelésnél nagyot tud esni a feszültség, tehát kb. normális a 10 V "extra".
(#) Kovidivi válasza epyn hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Szia.
Egy 7812 7912 páros mindenféleképpen kellett volna, de legalább egy zeneres stabilizátor. A +-12V-ra pedig egy LED 5mA-en már elég terhelést kell, hogy adjon ahhoz, hogy a pufferkondikon ne 35VDC legyen. Sajnos a kis teljesítményű trafókkal különlegesen kell bánni.
Következő: »»   92 / 174
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem