Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2698 / 3975
(#) kissattila88 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Nekem van egy dióda vizsgálóm bd679 van benne egy ne555- esel tekercsel. Ha nem teszek bele diódát amit vizsgálni akarok akkor 80 V jön ki belőle. Ne az nekem sok.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2016
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Az már egy DC/DC konverter lesz. A feszültség csak akkor sok, ha a dióda záróirányú feszültsége nem haladja meg a 80V-ot. Ez sima dióda záróirányú vizsgálatára vonatkozik.
Ha zénert vizsgálsz, akkor meg mindegy, az korlátozza a saját feszültségét. De ezek szerint ebben ebben a konverterben nincs feszültség korlátozás.
(#) kissattila88 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
(#) proli007 válasza kissattila88 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Nézd meg itt hogyan szabályozzák a kimenő feszültséget. De ez a kapcsolásod néhány mA terhelőáram esetére jó..
(#) kissattila88 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 2, 2016 /
 
Köszönöm.
(#) Robika hozzászólása Jan 3, 2016 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy eszközt táplálni egy 3A-es step up DC-DC konverterrel(a kimenetét beállítottam 5V-ra)
Viszont a DC-DC táplálása egy jármű akkumulátor,amit a jármű tölt.
Gondoltam rá,hogy teszek rá 1-1 USB csatlakozót telefon töltőnek (csak 5V és a GND-t kötném be).
Mit javasoltok,hogy az USB csatlakozó elé valami elko kondit nem érdemes betenni?
Itt szokás valami Zéner diódás védelem,vagy valami ilyesmi?

Köszönöm!
(#) RoliNyh válasza Robika hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Először is, ha 12V ról táplálod, és 5V jön ki belőle, az nem stepup, hanem stepdown.
Másodszor mivel akkumlátoros táplálásról van szó, teljesen felesleges kondenzátort beépíteni, a DCDC konvertered azt tartalmazza, (feltéve ha normális nem valami házilag barkácsolt).
Tulfeszültség védő az mehet rá, ha úgy biztonságosabbnak érzed...
(#) pont válasza Gj hozzászólására (») Jan 3, 2016 / 1
 
Idézet:
„A csomagokat ajándékként szokták küldeni, és úgy tudom, emiatt nincs vám.”


Idézet:
„EU-n belül nem merül fel semmiféle vám, és import ÁFA költség. EU-n kívül már más a helyzet.

22 EUR -ig vám és ÁFA mentes a küldemény, ez nagyjából 30 USD-nak felel meg, efelett 27 % ÁFA terheli.
150 EUR i-g vámmentes de ÁFA/27 %/ köteles
150- és 700 EUR -ig 2,5% átalány vámtétel és 27 % ÁFA köteles
700 – 1000 EUR -ig vámtarifa szerinti vámtétel 27 % ÁFA köteles”


Ha nem magánszemély az eladó, már kisebb összegeknél is van ÁFA+VÁM, Nekem sikerült egy 20 000-es tételre 15 000 forint vámot ,áfat bekapnom, szóval figyeljetek.
(#) eSDi válasza Robika hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Üdv!

Az USB-s telefontöltésnél figyelni kell arra, hogy a legtöbb telefonnál az adatvonalakat GND-re vagy +5V-ra kell húzni 2db ellenállással, hogy engedélyezze a gyorstöltést. Illetve előfordul, hogy egy bizonyos feszültségszintre kell beállítani. Ha a levegőben lóg, akkor csak 500mA-el fog tölteni, vagy sehogy. Keress rá, hogy a tiéd mit igényel.
(#) Mircsof hozzászólása Jan 3, 2016 /
 
Sziasztok!
Robika kérdését olvasva eszembe jutott, hogy én is akartam már egy ilyet összerakni a kocsiba, de valahogy elmaradt (mostanáig).
Előkotortam a fiók melyéről egy gyári autós Nokia töltőt, amire ez van ráírva: 5,7V/890mA lemértem valójában 6V van a kimenetén. A telefon töltőjén 5,1V 700mA van feltüntetve, ennek a kimenetén 5,17V mérhető.
Gondol okozhat a 6V feszültség a telefon akkujának, vagy mehet rá így ahogy van?
Nem találtam, de ha van erre topik akkor szívesen átmennék oda.
(#) RoliNyh válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Tegyél egy 10 OHM 5W ellenállást az autós töltő kimenetére, mérd meg a feszültséget rajta.
Ha annyit esik, hogy közelebb lesz a 5.17v -hoz mint az 5.5V hoz, akkor szerintem mehet rá...
(#) Robika válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Igaz..step down.
Pontosan ilyen: http://www.hestore.hu/prod_10034287.html
Ezt az adatvonal pullup/pulldown dolgot köszönöm. Utána nézek.
(#) nedudgi válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Amit töltőnek hiszel, az a legtöbb esetben nem más, mint egy mezei feszültségforrás. Még csak stabilizálva sincsen.
Ha lítiumos akkumulátor töltéséről van szó, akkor a töltést a gazdakészülék vezérli. 6V üresjárási feszültséget elvisel szinte minden ilyen IC (nem tudok olyanról, amelyiknek ez sok lenne, de az ördög nem alszik, hátha mégis).
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2016
(#) Mircsof válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Kipróbáltam, 6,8R 5W 4,33V ra esett a feszültség, változtatok az értéken, hogy 5,1/5,5 között legyen terhelve.
Arra nincs ötleted, hogy a telefon az USB adat lábait hogyan kellene bekötni, hogy ne csak lassú töltéssel mennyen?
(#) Mircsof válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Lehet igazad van. A képek nem hazudnak, én viszont lehet
(#) RoliNyh válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Ez bizony DC-DC konverter lesz...
(#) Mircsof válasza Robika hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
2R2 5W így terhelve 5,19V
Már csak a telefonnal kellene elhitetni, hogy az eredeti töltőjén van...
(#) RoliNyh válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Az a baj ezzel, hogy így egyfolytában 2.35A -el terheled a töltőt, forrósodni fog, ki fog purcanni...

Csak azért írtam ezt, hogy próbáld ki kb 300mA terhelésen mennyi a feszültség, ha 20 ohmotteszel rá, kb 300 mA áram fog folyni, ha így jó a feszültség tudod tölteni a telefont.

Megméred hány mA vesz fel a teló töltés közben, és ha 300mAt vagy többet, akkor ellenállás nélkül is mehet a telefonra a töltő...
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Szerintem teljesen felesleges oda ellenállás - csak bonyolítja az életet.
(#) Mircsof válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Nem rövidre van zárva a kimenet, hanem sorosan mint egy sönt. Szerintem ha terhelésnek raktam volna rá akkor rögtön az örök vadászmezökre menne.

Mind egy is ellenállással vagy anélkül tölt vele is meg nélküle is, bár így nyugodtabb vagyok, hogy nem kap sokat a telefon kár lenne érte...
Át kell térni a D+ D- lábakra: Bővebben: Link
Csak nem találok a neten semmi olyat, hogy hogy kellene engedélyezni a normál töltést

telefon.jpg
    
(#) RoliNyh válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Nem is azt mondtam, hogy kell!
Csak addig, míg megméri mennyit esik a feszültség terhelés hatására...

Ha esik annyit, hogy közelít az 5.2V -hoz, akkor le kell venni az ellenállást, és mehet a telefonra...

Ha nem esik annyit, eldöntheti hogy bevállalja e, vagy nem...

Nem arról van szó, hogy 6V -ról nem menne, de gondoljunk bele, 5V és 6V közt 1V van, persze ez nagyon kicsi, de ha kicsit matekozunk, kijön az, hogy közel 20% túlfeszültség lesz...

Szóval nem állítom, hogy nem fog működni, de az élettartamra biztos hogy nem jó hatással lesz...

Nem gond egy 10EFt -os elefonnál amit ha gajjraver, legfeljebb kicseréli de ki használ manapság ilyen olcsó készüléket...
(#) granpa válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 / 1
 
A sönt párhuzamosan van. Ami sorosan, az soros.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2016
(#) Kovidivi válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 / 1
 
Az a soros ellenállás semmit sem ér, ha kevés áram folyik, nem esik rajta feszültség, és megkapja a telefon a 6V-ot. Miért nem inkább valami lowdrop feszültség stabilizátort raksz a 6V-ra, vagy soros diódákat, esetleg átalakítod a feszültségforrásod kimenetét, hogy ne 6V-ot, hanem 5V-ot állítson elő?
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Amúgy valóban ennyi, ha mindenképp akar tenni valamit a kimenetre, egy soros dióda kell ami bírja a töltési áramot. A diódán lesz 0.7V a telefonon meg 5.3V arról meg működnie kell...

Csak épp a kérdés nem ez volt, hanem az, hogy a töltő mehet e direktbe a telefonra, én erre válaszoltam előző hozzászólásaimban...
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Inkább két diódát raknék (1n4001 és valami schottky 0,7+0,3=1V) . De kicserélni két ellenállást lenne a legjobb ötlet.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2016
(#) Mircsof válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Milyen igazad van a soros dióda még kevesebb helyet is foglal.

RoliNyh
Ahogy mondod óvatosan kell vele bánni, mert nem olcsó. Mindenképpen le akarom csökkenteni 5,1V környékére a feszültséget.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Persze az mégjobb, ha a konverterben tudja mit kell kicserélni.
De szerintem nem azért tette fel ide a kérdést, mert annyira konyítana hozzá...
És ezzel nem megséreni akartalak Mircsof, félre ne érts...
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Egy gyári, Nokia töltőről van szó.
(#) RoliNyh válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Tök mindegy, hogyan hívjuk, konverter, DCDC, step down, vagy gyári töltő...
Rajzoljátok akkor le neki melyík ellenállást cserélje ki...
Nem én voltam a kérdező.

Nem is értem ezt miért nekem címezted, a lényeg ugyan az...
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2016
(#) Mircsof válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Jó lesz az az 1-2 sorba kötött dióda, mivel a kimenetnél van egy zener gondolom 6V De arra rá van öntve valami trutyi, így elég macerás lenne kioperálni, és cserélni egy 5V-os tipusra, szóval egyszerűen kap pár SMD diódát és le van tudva ez a rész.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2016
Következő: »»   2698 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem