Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2699 / 3975
(#) szaki112 válasza szaki112 hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Hali! Bekotottem a fenyeroszabalyzos kapcsolot de nem jo, mert zug egy kicsit ha bekapcsolom. Igy visszatettem a regi kapcsolot. A lampan levo szopotokat akartam allitani hogy merre alljon, a lapman levo csavart akartam megkazitani erre szikrazas pukkanas es a csvarhuzobol leegett egy kis darab? Mi lehetett a baj? Aram van a csillar fem reszeben?
(#) gyoran válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Szia
az igazán szofisztikált megoldás a következő lenne:
megnézed, a töltőben/adapterben milyen ic van
megnézed annak az adatlapját
ebben többnyire van egy feszültségosztó, ami a kimenő feszt állítja. Ezt meg kell találjad az adapterben
ezt az osztót kell módosítani. Ha másképp nem, valamelyik ellenállásra párhuzamosan ráforrasztott ellenállással
Utána méred a kimenőfeszt, ha OK, használod. De ez úgyis egyértelmű.
Ha tudod az IC típusát, add meg, esetleg tudok konkrét infót adni.
(#) Mircsof válasza gyoran hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
AP4310
Am-E1
724J43
Ha minden igaz ezt írja rajta.
(#) gyoran válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 3, 2016 /
 
Szia
Igen, ez egy step down ic, áramhatárolással
úgy nézem, a kimenetek között van egy osztó, aminek a közepe a 2. lábra megy. Az osztó ellenállásértékei saccra 3.5/2.5 arányban lehetnek (esetleg 3,2/2,5 az eredeti 5,7 V szerint), a +kimenet felől a nagyobb. Ezt kellene 2.6/2.5 értékre csökkenteni.
Azaz konkrétan: a + kimenet és a 2. láb közötti ellenállás értékét kell megnézni és egy akkora ellenállást párhuzamosan kötni, hogy az eredő ellenllás 2,6/3,5-szeresére csökkenjen
Mondjuk nekem gyanús, hogy 6 Voltot mértél ott, ahol, 5,7 Voltnak kellene lennie. Ha ez csak mérési hiba, akkor növelheted a párhuzamosan kötendő ellenállást az eredet 2,6/3,2-szereséig.

Remélem nem fogalmaztam túl bonyolultan.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2016
(#) Sanitatum hozzászólása Jan 4, 2016 /
 
Üdvözletem! Az lenne a kérdésem, hogy mi lehet az oka, hogy a háztartásban mindig kimegy a fő biztositék? Valakinek van tippje? (automata és cserélve lett) Mono fázis van csak bevezetve..Meghibásodott gépek nincsennek (kályha,sütő stb.). Csak a fő megy el de az után ugye vannak kötve kissebb áramra tervezettek és azok nem oldanak ki. Alkalmanként nagy áram juthat be?
(#) sunside válasza szaki112 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Ha lekapcsolt villany mellett csináltad akkor a kapcsoló nem a fázist szakítja meg (hiba) a csillár fémrésze meg földelve van.
(#) BEMcorp válasza Sanitatum hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Lehet hibás a kismegszakító (ha az van, ugyan nem azt írtad).
Nálam a színben van egy olyan kismegszakító, ami full-automata, és saját AI-ja van... Akkor old le amikor ő akar...
(#) Sanitatum válasza BEMcorp hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Bocsi, mostmár tudom hogy mi a rendes neve . Szerbiába simán automata biztositéknak mondjuk..Kismegszakitó, lett cserélve és ez a baj hogy nem tudjuk hogy miért dobálja ki . Amikor rájön az öt perc akkor kivágja.
(#) gyoran válasza Sanitatum hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Szia

Biztosíték kétféleképpen mehet ki
Vagy hirtelen igen nagy áramtól (pl rövidár), vagy huzamosabb ideig - percekig - tartó, a biztosíték értékét valamivel meghaladó áramtól.
Ilyenkor lehet, hogy az említett kép látható, azaz pl. az egyik másodlagos biztosítékon megy a mosógép (pl 8A) a másikon a sütő (pl. 6 A) a harmadikon egy vízforrló (pl 4 A). Ezek egyike sem éri el a másodlagos biztosíték terhelhetőségét, az összegük viszont 18 A ami 2 A-rel meghaladja a főbiztosíték (pl 16 A) terhelhetőségét. ilyenkor ez nem azonnal, hanem mondjuk 10 perc múlva leold
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) teszti hozzászólása Jan 4, 2016 /
 
Üdv!

1 volt alatti feszültséget hogyan tudok előállítani, ami kb. 1A terhelhetőséget tud?
(#) granpa válasza teszti hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Egyen, vagy váltakozó? Mi a cél?
Amúgy: nagyobb feszültségből leosztással; vagy akármilyen, legalább 1W leadására képes trafóra rátekersz pár menetet (míg eléri az ~1V-ot) ~0.8mm-es huzalból.
(#) teszti válasza granpa hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Egyenáramot szeretnék. Trafónál a terhelésre stabil maradna a feszültség?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) granpa válasza teszti hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Ha nem mini trafó (>2W), akkor igen, -egyenáramhoz kell úgyis puffer-, de lehet stabilizálni 1-2 diódával, mint zéner (hogy több ne legyen).
(#) Kovidivi válasza teszti hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Inkább írd le mihez használnád. Én áramgenerátort használnék, aztán a feszültség majd hozzá idomul. Vagy a feszültséget kellene állítani? Akkor meg LM317 5V-os tápról 1.5A-t tud.
(#) teszti válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Fix feszültségre lenne szükségem. LM317-el az a baj, hogy 1.25v alá nem lehet állítani. Egy multiméter mérőzsinórjainak az ellenállását megnérni.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) morgo válasza teszti hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Szia!
Kis ellenállás méréshez nem kell fix feszültség. Fix áram kell. Így a mérőzsinóron eső feszültségből megtudod annak ellenállását.
(#) RoliNyh válasza teszti hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Itt egy kapcsolás erre:
(#) nagym6 válasza teszti hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Ha gond a mérőzsinór ellenállása, akkor lehet csinálni rövid, vastagabb zsinórt, egy nagyságrenddel kisebb lesz az ellenállás. De itt már hasonló nagyságrendű hibát okoz a multiba bemenő dugó-aljzat érintkezési ellenállása ami mindig más, és ugyanígy a zsinór másik végén lévő csipesznél, vagy akármi csatlakozásnál.
(#) morgo válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
A multi csatlakozója és a csipesz azért nem okoz akkora hibát mint a gagyi mérőzsinórok. Utóbbi ellenállása gyakran eléri az 1Ohmot is. Ja és kettő kell belőle. Én is szórakoztam vele, és teljes mértékben egyetértek, hogy a rövid, vastag mérőzsinór sokat segít. Egy "gagyi" multimmal pl. nem lehetett 2-3 Ohm alatt ellenállást mérni. A zsinórokat saját készítésűre cserélve 0,2-0,3 Ohm lett az alsó méréshatár, ami viszonylag pontos is.
(#) k3gy3tl3n hozzászólása Jan 4, 2016 /
 
Sziasztok, egy 74Ah-s akkut szeretnék tölteni viszont a töltőre az van írva hogy min12 max48Ah akkuhoz használható. A töltőárama max 4A. Ezzel ha megpróbálom tölteni a 74Ah-s akkumat abból lehet baj? Vagy csak lassan töltődik az akku?
(#) RoliNyh válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
A feszültségnek kell megegyezni, és tovább fog tartani a töltés...
Feltéve ha nem valami spéci mikroprocesszoros töltő, ami leállítja magát ha elérte a firmware-ben beállított maximális töltési kapacitást, ha van benne ilyen.
De akkor el kell indítani újra, és feltölti második körben...

Ja és ha tudja tölteni azt a fajta akkut, akkor nem lesz gond. Tehát ólomsavas, AGM stb meg kell hogy egyezzen, mert máshogy kell tölteni ahány fajta...
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) k3gy3tl3n válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
15.56V-ot mértem a sarukon mikor rajt a töltő, az akku 12.4V-on állt mikor rátettem, ez a 15.56V nem túl sok?
(#) RoliNyh válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Mérjél rá többször is, a feszültségnek némileg csökkennie kell, ahogy töltődik az aksi...
Nem tudom milyen töltőd van...
Ezért írtam, hogy a típusnak mindenképp egyeznie kell...
(#) k3gy3tl3n válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Méregetem folyamatosan, először 15.46V-ot mértem töltés közben most már 15.59V-on áll de úgy néz ki lelassult az emelkedés, vagy meg is állt, talán lassan csökkenésnek indul.
(#) Bakman válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Biztos, hogy jó az az akku? 15.56 V elég sok, pláne ha ilyen kis töltővel akarod felpumpálni. Ha 72 Ah-s akkut 4 A-rel töltesz kb. teljesen lemerült állapotból, kb. 20 óra alatt végez. Ha ettől sokkal előbb felugrik a feszültség, akkor vagy hibás az akku, vagy megtelt.

Töltés közben növekszik a feszültsége, nem csökken.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) RoliNyh válasza Bakman hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Igaz de pancser vagyok, az áram fog csökkenni, a feszültség meg nő a maximális akkufeszig...
De a 15.56 az csont plafon szerintem is...
De ha levesszük a töltőt az akkuról, mennyi marad utánna az akkufesz az a lényeges kérdés...
Ha sokat visszaesik, akkor nincs feltöltve. Azért írtam, különböző típusu akkukhoz különböző típusu töltő kell. Az univerzális tudja mindegyiket tölteni, de ahhoz be kell állítani a töltőn valamit, minimum egy akkutípus kiválasztást...

Amúgy ha jól rémlik, valamlyík típust magasabb feszültséggel töltik...
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) Bakman válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
72 Ah-s akku, ha minden igaz, max. 4 A töltőáram és töltés közben 15 V feletti feszültség nagyon sok. Nem hiszem, hogy irgalmatlan nagy árammal tölt, különben már rég felrobbant volna az akku. Az a tény, hogy tölteni kell, kicsit az engedi sejtetni, hogy üzemszerűen már nem nagyon akart működni.
(#) k3gy3tl3n válasza Bakman hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Töltés közben most kicsit visszaesett, 15.54V a fesz (előbb ugye 15.59V volt). Ha levettem a töltőt az akku 12.90V-on állt de kb. másodpercenként csökkent 0.01V-ot, gondolom mivel még csak fél órája töltöm (kezdetben az akku 12.43V-on állt). Töltés közben most 1.07A áram szaladgál.
(#) RoliNyh hozzászólása Jan 4, 2016 /
 
12.4V és 12.6V közt teljesen feltöltött egy akkumlátor...
Miből gondoltad, hogy esetleg le van merülve?
Zárt vagy nyitott rendszerü? Ha utóbbi, akkor kénsavszintet és töménységet kellene ellenőrizni, minden cellában...
(#) pucuka válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Jan 4, 2016 /
 
Nagyon úgy fest a dolog, ahogy Bakman kolléga sejti. Nagy a belső ellenállása, (15 V -nál csak 1 A körül vesz fel), meg gyanús, hogy egy cella hiányzik is. Ha leveszed a töltőről, és vársz egy kicsit, 13,6 - 13,8 V között kell mérned feltöltött akku esetén.
Következő: »»   2699 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem