Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Az elektroncso.hu -s kapcsolás tetszik, a hálózati trafójának elkészítése sem jelent gondot,a kimenő viszont baj mivel nem UL-es a kimenő trafóm. Ezt hogyan tudnám megoldani?
A 2. rajzon nincs a trafónak UL kivezetése...
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2017
Az első és a második rajz teljesen megegyezik a kimenő trafó kivételével?
A rajz nem teljesen, a trafók egyformák.
A kérdést csak azért tettem fel mivel én a 6П3С-t szándékozom használni,és az első kapcsolásban a G2 fel van húzva a trafó megcsapolásaira,még a másodikban egy fix ellenálláson át a tápra van húzva. Mindettől függetlenül a 6П3С G2-jét is húzhatom ellenállással az anódra? 6N8S van itthon így neki is tudok állni a trafók megtekerésének.
Szerintem az a rajz rendben van, a végcsövek előfeszültség beállítása, szimmetrizálása módosult a 2. rajzon, ahogy írja is a Szerző.
A táptrafót mekkora teljesítményre érdemes méretezni? (mármint a fűtést még túl is méretezem kicsit,az anódfeszültség tekercseire gondolok.
Csak a saját elgondolásomat tudom leírni, érdemes 200VA fölé menni, amennyire módodban van. Nem monoblokkra értem, én oda is azt tennék, oldalanként.
Ha úgy vesszük monoblokk lesz az erősítő így akkor 100Va felett (160W ) megfelelő lenne?
Szerintem elég lehet, én mindenképpen nagyobbat tennék.
Egy néhány éve elhunyt nemzetközi szakírónál azt olvastam, a jó erősítő egyik feltétele a "kemény" tápellátás. ITT olvasható. Én előtte is ilyen szándékkal készítettem a hálótrafókat.
Akkor inkább keresek egy 300VA körüli trafót,az méreteiben is jobban illeszkedik a kimenő trafó méretéhez.
Nagy test(trafó) nagyobb élvezet...
A hangsugárzók viszont még egy feltétel lesz külön,de egy teszt erejéig régi tesla hangsugárzókkal fogom próbálni,persze semmiképpen sem teljes hangerővel.
A non NFB PP triódás erősítő négyszög jelalakjai (16 ohm, 5v/div)
Jók.. De a 10 kHz kissé túl jó. Ha igazak (nincs semmi csavar), elgondolkodtató.
Idézet: „Ha figyelmes vagy , láthatod hogy a 6L6GC anódfeszültsége 500V, az orosz csöveké pedig csak a fele, 250V.” Úgy hülyeség a félkövéren szedett pár szó ahogy van. Biztosan a hülyeség szó miatt ma is kapok figyelmeztetést. Micsoda mimóza társaság lettünk.. Az orosz E változat 400V-on tartósan üzemeltethető. De NEM 6L6 MUNKAPONTI BEÁLLÍTÁSÁVAL !!!! A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2017
Erre nem tudok mit mondani,mert ez (az erosito hallgathatosaga) szubjektiv.
A mernoki szempontokat pedig mindannyian ismerjuk. Ez az eset azert erdekes, mert en altalaban a misztifikalas, az ezoteria es tarsai ellen kuzdok, de itt pont az ellenkezoje tortenik, hisz a korrekt kimeno egy eleg lenyeges eleme a csoves erositoknek, ehhez kepest ugye tobben is allitjatok, hogy tokeletesen megfelel oda egy kb halotrafo is. Mondjuk ugy: nekem furcsa hisz itt nem csak arrol beszelunk hogy van egy megfelelo impedancias primer es szekunder. Es ez nem mai okossag. No mindegy. Nincs sok szemelyes PP-s tapasztalatom epites teren es ugy alatalaban is kizarolag gyari (vagy mas altal keszitett) kimenotrafokat hasznaltam. Ha lesz idom es alkalmam egyszer kiprobalom, semmi bajom nem lesz tole.
Miket nem mondanak a kedvenc csovedrol?!
Idézet: „Úgy hülyeség a félkövéren szedett pár szó ahogy van. Biztosan a hülyeség szó miatt ma is kapok figyelmeztetést. Micsoda mimóza társaság lettünk.. Az orosz E változat 400V-on tartósan üzemeltethető. De NEM 6L6 MUNKAPONTI BEÁLLÍTÁSÁVAL !!!!” Nemrég meg ezt írtad: Idézet: „A 6L6 orosz változata a 6P3SZ. A 6L6=6P3SZ erősebb változata a 6L6G-C, orosz megfelelője nincs. Tehát ezen három cső elvileg azonos karakterisztikájú, munkapont átállítás nélkül bedughatóak egy más helyére.” Most akkor melyik? Tudom, mindegyik, meg jó helyette, meg low cost projekt lenne, nem költenék rá, de mégis kéne, meg kisnyul, meg izé. Részemről nem helyettesítek nyugati, vagy európai csövet orosszal. Az orosz csöveknek is megvan a létjogosultságuk,de helyén kell őket kezelni. A többség nem tudja sajnos... Idézet: „tobben is allitjatok, hogy tokeletesen megfelel oda egy kb halotrafo is.” Aki ezt állítja, félrevezet, ha el is hiszi, magát is becsapja.
Angolszasz kornyezetben elek, igy csak azt mondhatom "Biztos vagyok benne, hogy az en hibam ha nem ertem"...
Idézet: „Aki ezt állítja, félrevezet, ha el is hiszi, magát is becsapja.” Építettél visszacsatolás nélküli PP triódást hálózati trafókkal a driver/kimenő helyén, és annak a mérése/meghallgatása alapján tetted a konkrét kijelentésed... Üdv: TJ. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
Feltett méréseid alapján azt látom, már az 1KHz négyszög tetőesésén is , hogy alacsonyfrekis átvitele gyengélkedik. Nem csak 20Hz , szerintem felső basszusa is csorbát szenved.
Persze meghallgatás alapján is eldönthető, viszont ez már nagyon szubjektív ítélet.
A non NFB PP mérési adatai:
- 1 kHz 8W/8ohm, 5W/16ohm - frekvenciamenet 1W/16ohm-nál 30Hz-20kHz (-1/-2dB) - THD 1kHz, 1W/16ohm 0,25/0,3%, 5W/16ohm 1,5% - fázishiba a sávszéleken 1W/16ohm műterhelésen <15° - kimeneti impedancia 1 kHz kb. 1,2 ohm Természetesen szívesen venném, ha valaki ilyen visszacsatolás nélküli push pull triódás erősítőt tudna prezentálni, hagyományos driver/kimenő trafókkal, aminek lenne mérési/meghallgatási lehetősége. Addig is maradjunk annyiban, hogy Te elméleti fejtegetéseket teszel, én meg építettem egy, az elméletemet bízonyító erősítőt... Üdv: TJ.
Szerintem jól méretezett kimenővel is ki kellene próbálni, meghallgatni.
Biztos vagyok benne, hogy mérhető hallható javulást tapasztalnál. Gondolom katódkörbe bekötve használod, ehhez a megoldáshoz lehetne könnyen jó kimenőt is készíteni.
Az egész projekt arról szól, hogy nem kell hagyományos trafó sem a meghajtó, sem a kimenő poziciójába...
Különben a driver cső 6900(5687), ami szimmetrikusan hajtja a 6528 végtriódákat, ott meg az anódkörben van a trafó, mert különben nem lenne elég az erősítés. Üdv: TJ.
Látod ezért írtam fentebb , hogy félrevezető..., részletek ismertetése nélkül bizonyítani, hogy hálózati trafó is tökéletes kimenő helyett. Sokan megörültek, nem kell kimenőt tekerni, ha hál. trafóval is viszonylag jó eredmény érhető el. Látván méréseid el is hitték.
Idézet: Már volt is aki rákattant. Szerintem te sem állítod, hogy anódkörben elhelyezve picit is jól teljesíthet. Meg kellett volna említened, hogy katódköri alkalmazás esetén, kis kompromisszummal használható kimenő helyett. Így nem okozott volna félreértéseket.„A móka kedvéért én is kipróbáltam egy PCL86PP-ben VT hálózati trafót kimenőnek bekötve.” Idézet: „Különben a driver cső 6900(5687), ami szimmetrikusan hajtja a 6528 végtriódákat, ott meg az anódkörben van a trafó, mert különben nem lenne elég az erősítés.” Valóban, ehhez a megoldáshoz jelentős, jól terhelhető meghajtó feszültség szükséges. Trafó alkalmazása előnyös megoldás. Ha itt méretezett trafót használsz, ez is beköthető lett volna katódba. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
Nem tudom miért, de többször is említed a katódköri kimenőtrafót, erről az én erősítőm esetében szó nincs! Valószinűleg nem látod át a non NFB PP triódás erősítők működését...ha katódkővető a végcső, akkor a szükséges jelszint miatt több erősítő fokozat kell eléje, vagy nagy erősitésű bemenőcső.
Az én erősítőm sem az egyik, sem a másik megoldást nem tartalmazza, mert mindkettő radikálisan degradálja a hangminőséget. Ennyit a tankönyvi kapcsolások felhasználhatóságáról. Üdv:TJ. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
Idézet: „Gondolom katódkörbe bekötve használod” Idézet: „Különben a driver cső 6900(5687), ami szimmetrikusan hajtja a 6528 végtriódákat, ott meg az anódkörben van a trafó, mert különben nem lenne elég az erősítés.” Rákérdeztem és válaszodból erre következtettem. Anódköri bekötést a meghajtásra írtad. Elnézést ha nem jól értelmeztem. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
Még egy kör az orosz végcsövekkel
6P3S-el Aszongya a mesekönyve: Így szólt a kiírás (ahogy egy "közönséges") diy-re szabták. Ki kell dolgozni egy cső alapú erősítő (PA), amely megfelel a minimális irányelvek mind a teljesítmény és a költség. A design egy cső alapú kétcsatornás hi-fi PA és a tápegység csak és nem tartalmazza a pre-amp vagy tónusszabályozás funkciókat. Állami elismerést adódó e cél elérése érdekében jobb, mint a többi résztvevő. Beadványok meg kell felelniük az alábbi követelményeknek: 1, A PA kell vezetni minimum 25W egy 8 ohmos ellenállású terhelés közben hajtja legfeljebb 1V a bemeneti oldalon. 2, A teljes költség az összes rész (tápegység és két csatorna) kell lennie, $ 300 vagy annál kevesebb. Ha a teljesítmény a 25 watt nem lehet elérni a költségvetés keretein belül kell a teljesítményt csökkenteni nem megy át költségvetést. 3, Frekvenciaátvitel kell -3dB vagy jobb 35Hz 20kHz. 4, A jelút a PA kell tartalmaznia csak csövek, NO szilárdtest komponenseket hagyjuk. Kivételt képez ez alól a feszültségszabályozó és az egyenirányító diódák. 5, THD (teljes harmonikus torzítás) kisebbnek kell lennie, mint 1%, ha mért 25W ellenállás terhelésre 8 ohm frekvenciája 1000 Hz-. 9, A tápegység legyen elég robusztus ahhoz, hogy teljesítményt ad két PA csatorna mindkét csatorna vezérelt, hogy teljes erővel. 10, Az összes alkatrész kell beszerezni on-line szolgáltatók. Az összes alkatrész legyen nagy mennyiségben áll rendelkezésre, nem egy olyan fajta felesleges elemek kerülnek elfogadásra. Miután néhány megfontolás úgy döntöttem, hogy ez nem tartalmazza a szállítási költségeket. Ennek célja, hogy elkerülje azt, hogy a személyek, akik kívül laknak, az Egyesült Államok számára hátrányos. 11, Az erősítő nem jelent veszélyt a felhasználónak, amikor működik. (a webferdítőt káromoljátok, ha helyenként nem teljesen világos a szöveg ) Amúgy egy külön oldalon vesézi, ha a végcsöveknek egy márkás (drága) csövet tesz, mi van? Ne vegyél olyat, jó az orosz! Ha megnézitek a sémát, a 2 orosz végcsövön kívül van egy pentóda-trióda és passz. Az előcső másfél dollár körül van, de bizonyára van a funkcióra megfelelő nálunk is, kilóra beszerezhető. Azért az se igazán a szegényházi (mint én is) diy-nek való, hogy minden egyéb alkatrész aranyárban legyen és be lehessen rakni kimenőnek pl. egy kilós árú csengőtrafót... |
Bejelentkezés
Hirdetés |