Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   61 / 842
(#) Attila86 válasza miklosch hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Ez így jó, működni fog. De én kihagynám a relét és elektronikusan kapcsolnám a kimenetet, mechanika nélkül.
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Dehogy baj!
Leírtam a működési leírásban, hogy az az ellenállás a kimeneten lévő zajt osztja le, mivel a vele párhuzamosan kapcsolt induktivitás a hasznos egyenáramú jelösszetevő számára rövidzárat képvisel.
Nyugodtan betehetsz 18 Ohm-ot vagy 22 Ohm-ot, de az se lenne baj ha akár kétszer ekkorát tennél be a helyére. Ennek az alkatrésznek az értéke nem annyira lényeges.
Akár még kisebb teljesítményű ellenállást is betehetsz, de azért az 1-2W inkább legyen meg.
(#) miklosch válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Jobb lenne az áteresztő tranzisztort kapcsolni, de azt nem tudom, hogy hogyan kellene megoldani, ezért maradt a relés megoldás.
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Értem akkor beteszek egy 27R/2W olyat tudok szerezni, és már megcsináltam a kisebbik tekercset a albortápba remélem jóleszz, ellenőrizd csak le

DSC08881.JPG
    
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Szuper!
De ha még nem vágtad le a vezetékek végét és elég hosszú, akkor még tekerhetsz rá 3-4 menetet úgy hogy mégegyszer végigtekered. Én is így csináltam, annál jobb minnél több a menet. De így is tökéletes!
(#) Attila86 válasza miklosch hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Nem mondtam még hogy hogyan lehet?!

Ha még erről a rajzról van szó, akkor:
Elvileg ha jól tévedek P1 szabályozza a feszültséget. Tegyél rá például egy fetet, és a nyomógombos vezérlő áramkör kimenetét pedig kösd a fet gate-jére. Így ha lekapcsolod a kimenetet akkor a fet söntöli a potit. De ha ezt teszed, akkor én a helyedben biztos ami biztos bekötnék egy ellenállást P1-el sorba. Vagy egy trimmert (is), és akkor egyben be lehetne állítani a maximális kimenő feszültséget is.
Ha nem világos valami akkor szólj és rajzolok!
(#) miklosch válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Ha nem nagy gond, lerajzolnád? Így első olvasásra nem teljesen tiszta a dolog.
(#) Attila86 válasza miklosch hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Persze, itt van: Bővebben: Rajz
(#) Demson hozzászólása Ápr 18, 2008 /
 
Attila. Én megnéztem a labortápon a beültetési rajzot és az alkatrészlisátát és nempászolnak gondolom azt nemjavitottad ki mert két db kondit irtél a 10u/16v és közben csak egy kell belőle és a kapcsolásban is kettő szerepel, és még a beültetésen avgy 2db 470u/50v akapcoslásban pedig 1000u/50v akkor most melyiknek higgyek? én szerintem a beültetési terv a jó, de gondolom ha 470u helyett beteszek egy 1000u akkor lessz valami hiba?
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Nem egyszerű egy ennyire bonyolult áramkör alkatrészlistáját hibátlanul összeírni.
De a 10u/16V-os kondiból fejből emlékszem hogy legalább kettő biztosan kell bele, mégpedig a függőleges panelra a +-5V-os stabkockák elé.

Az itt a hobbielektronika.hu-n lévő cikknél feltöltött beültetési terven és kapcsolási rajzon valóban 2db 470u/50V-os kondi van, de oda 2db 1000u-s kell, ahogyan az alkatrészlistán is van. Ez az elírást a weboldalamon lévő szöveg pár nappal ezelőtti frissítésekor kijavítottam.
Majd ha sok időm lesz akkor itt is kijavítom.
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
okés , amugy most nézem hoyg tényleg két 16v os kondi kell, akkor beteszek 1000u/50v az azért biztosab
(#) Erick hozzászólása Ápr 18, 2008 /
 
Hellóztok!
Az lenne a kérdésem,hogy megépítettem az Attila féle tápot(40V/10A)
És lenne vele egy kis gond!
Az a probléma hogy addig amíg csak segédtáp van az egészen ahogy Attila leírta(élesztés),addig nincs semmi baj,de ha rákötöm a főtápot,akkor a kijelző szépen jelzi a voltokat,de a kimeneten meg túl sok feszültség van(50V)és a poti még félállásban is alig van,és ennél az 50V-nál bekapcsol az áramkorlát led is!
a kijelző pedig csak 12V értéket mutat?!
Ha viszont visszatekerem a potit a led elalszik és minden megy tovább ugy ahogy kell,de a kijelző csak a kimeneten lévő feszültség kb. felét jelzi!

Valaki tudna nekem segíteni hogy mi lehet a baja?
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Első olvasatra úgy tűnik hogy ez helyes, üzemszerű működésre utal.
Csak a panelmérő nincs hitelesítve. Viszont az durva hogy csak kb a felét mutatja! Valamelyik ellenállás helyére rossz értékűt forraszthattál be. A kimeneti feszültségosztónál, vagy a referencia kimenetén lévő osztónál, ahol 1V-ra osztja a négy ellenállás a 4,096V-ot.
Tényleg, egyáltalán REF198GP van bennt referenciaforrásnak?
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Cső!
Nem én is egy TL431-el helyettesítettem ugy ahogyan írtad de még most találtam egy rövidzárt is a vízszintes panelon ott ahol a fólisszigetek vannak a csatlakozáshoz(rajz)
Ez okozhatja a hibát?

zárlat.JPG
    
(#) Erick válasza Erick hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Nah haladtam kicsit!
Megszűntettem azt a zárlatot,és így már be lehet állítani a trimmerrel a max 40V-ot
De a kijelző így is csak 3V-ot mutat!
Az ellenállások helyes értékűek ott a fesz osztónál!
Egyedül azt az egy ellenállást cseréltem ki amit mondtál hogy ki kell cserélnem mert a tl431 többet ad le mint a REF198GP,vagy nem így mondtad?
(#) Erick válasza Erick hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
De ahogy most beforrasztva méregetem amit mondtál hogy tegyek be egy 4,7K-ósat az 1K helyére valahogy csak 3,5K mutat a multi?!
Ez lehet azért mert be van forrasztva?

jah és még az oké hogy be lehet állítani a 40V maximumot és lehet is szabályozni de az áramkorlát led folyamatosan világít
valamiért!
(#) Erick válasza Erick hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Nah még megmértem az ICL7135 2. és 3. lába közötti feszültséget(ami szerintem az a leosztott 1V lenne) és ott nekem 0.945V van!
Ez most akkor okozhatja azt hogy a panelmérő nem mér helyesen?
Annyira nem mér helyesen hogy pl: a maximális 40.00V nál 10.11V ot mutat?!
(#) Doncso válasza Erick hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
max nál 10V ot mutat és minimumnál meg 0-át???
Mert akkor lehet ám tényleg valami nem jó a fesz osztónál!
(#) Erick válasza Doncso hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Most méregettem én,és találtam is olyan ellenállást aminek így nem stimmel az értéke,de sztem az azért van ,mert be vannak forrasztva,de azért majd kicserélem őket!
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Erick!
A következő alkatrészek értékeit ellenőrizd le:
R29, R66, P7, R28.
(#) Erick válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
És még lenne egy olyan kérdésem Attilához hogy a helitrimmereknek milyen nagyságúnka kell lennie?
Mert az alkatrészlistában 2db 10K van írva,a beültetési rajzon meg 1db 1K-ós és 1db 10K-ós van?!
Akkor most melyik a jó?
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Ellenállást sosem mérünk úgy hogy be van forrasztva valahova! Legalább az egyik lábát ki kell forrasztani!
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Jo akkor megmérem ugy is,de a helitrimmerek milyen értéküek legyenek?
És még az is zavar hogy az áramkorlát led is folyamatosan világít,amikor a táp ba van kapcsolva!
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Valóban.
1db 10k-s kell (P9) és 1db 1k-s (P7). Nálam is ez van beültetve.
Az alkatrészlistán ezt elírtam, javítom. Köszi hogy szóltál!
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Szívesen,de akkor sajnos a hiba nem itt lesz sztem mert mindegyik ellenállás stimmel mérés szerint és színkód szerint is!
És akkor az a leosztott feszültség ami nekem van az ICL-nél az jó?(0.945V)
(#) Erick válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Egyébként a kimeneti sorkapcsoknál a két átkötést átvágjam vagy még ne?
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Tekerd fel az áramot állító potikat maximumra, és P1 trimmert is!
De a fejemet tenném rá, hogy valószínüleg az áramkorlátot jelző ledet (D7) fordítva forrasztottad be. Mert ilyenkor a led a feszültség-generátoros üzemet jelzi.
Egyébként terhelted már a tápot? Szkópod van?

Csak egy javaslat, nem bántásként:
Ne 6-10 percenként írd le hogy éppen aktuálisan mit csináltál/csinál az áramkör, mert valamelyik erre járó modi megjutalmaz warn-al. Ez nem chat. Szedd össze a mondanivalóidat és írd le egyszerre őket.
(Tudom hogy elkérdted az msn-címemet és hogy ott szerinted egyszerűbb lenne beszélgetni, de így is van éppen elég partnerem...)
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Ok! Bocs!
Nem akartam tolakodó lenni,de ott sztem tényleng egyszerűbb lenne megbeszélni a dolgokat,de itt akkor legalább a többiek is tanulnak balőle,nem?
Nah akkor a ledet majd megfordítom!
A tápot még nem terheltem,mert tegnap este már késő volt!
Szkópom meg sajnos nincsen!
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
A 0,945V rendben van. Nem tudom hogy hány százalékos tűrésű ellenállásokat használtál, de én 1%-osakat írtam elő az alkatészlistán jelen áramköri résznél (referencia-osztó) ez különösen fontos. De az az 55mV különbség szerintem rendben van (ez 5%-os ellenállásokra utal).

A két kimeneti átkötést akkor vágod át amikor csak akarod. De én azt javaslom és a cikkben is leírtam, hogy csak akkor ha a táp ,ár tökéletesen működik, és véglegesen be van épíve a dobozába. Mert ha véletlen úgy kapcsolod be a tápot, hogy az átkötések át vannak vágva, viszont a négyvezetékes kimenet nincs összekötve, akkor beláthatatlan dolgokat művelhet a táp, hiszen nincs mit szabályoznia.

Szerk.:
Igen, így másoknak is hasznára válhat a dolog.
Szkóp egynelőre nem baj ha nincs, csak azért kérdeztem mert kíváncsi lettem volna ahogy a te példányod mekkora kimeneti zajt produkál. De nem fontos.
Azért próbáld majd meg leterhelni valamivel elöször kicsit, aztán több árammal. Mert akkor még produkálhat hibát. Sőt, le kell ellenőrizni feszültség és áramgenerátoros üzemben is.
Tényleg, milyen induktivitást (L1) használsz?
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Ok!
És akkor ha elvágom azokat az átkötéseket akkor a két-két vezetéket,ami majd a tápból jön ki a banándugón össze kell forrasztani?
Következő: »»   61 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem