Fórum témák
» Több friss téma |
Tehát az 1-es lábat próbáljam meg csak használni? Progi mar készen van, egy audi MAP szenzorával tökéletes már, csak ezt szeretném használni, ha már megvettem. Most nem vagyok otthon, ha hazaérek ráakasztom a műszert és megnézen, hogy mit csinál úgy. Viszont azt sem tudom, hogy a komparátor mit jelent, szóval elnézést, hogy ilyen szájbarágósan kell magyaráznotok.
R3 még maradhat, az utána következő részeket hagyd el. Arra figyelj, hogy a kimenet feszültsége ne legyen magasabb 5 V-tól, mert az kinyírhatja a mikrovezérlőt. Az erősítést állító trimmerrel ez beállítható. A komparátor tulajdonképpen egy végtelen erősítésű erősítő. A "végtelen" persze nem teljesen igaz, mert a tápfeszültség, meg az IC meghatározza a végét. Tulajdonképpen a kimenet billen vagy a +, vagy a negatív tápfeszültségre (jelen esetben 0-ra mert nem szimmetrikus a táp).
A komparátor egy olyan szerkezet (több mindenből is lehet komparátort csinálni), aminek két bemenete van. Ha az egyik bemenetre adunk egy állandó feszültséget (referencia), a másik bemenetre adott feszültségtől függően a kimenet a tápfeszültséghez közeli értéken lesz (arra vált).
Példa: Referencia bemenet 3V, a másik bemenet pedig folyamatosan nő 2,5V-tól 4V-ig. A kimenet mondjuk 0V (ez kapcsolástól függően lehetne pl. 12V is). Amikor a változó bemenet eléri pl. a 3,1V-ot, a kimenet átbillen 12V-ra. Ezek után mondjuk csökkenjen a változó bemenet feszültsége. Ha a feszültség 2,9V alá csökken, akkor billen csak vissza a kimenet megint 0V-ra. A 3,1V és a 2,9V közötti különbség a hiszterézis. Ez direkt van így (tervezhető, esetleg ha szükséges beállítható), hogy a változó bemenet kis változásai (pl. zaj miatt), ne kapcsolgassák oda-vissza a kimenetet.
Itt egy jó kis tananyag, ahol szemléltetve vannak a műveleti erősítő üzemmódok, így vizuálisan is befogadhatod a kapcsolások működési elvét: Bővebben: Link
Az első három ábra éppen a komparátor működését hivatott szemléltetni. A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
Szerintem LM324 is jó bele. Proci analóg bevitelnél a tápot úgy alakítom ki, hogy a 7805 GND lábát két soros 1N4148-cal kötöm a testre, így az LM324 legnagyobb kimeneti feszültsége nem haladja meg az 5 V-ot.
Az érzékelőd adatlapjában nem találtam a tápfeszültség alsó határértékét, a 10 V mint tipikus szerepel.
Sziasztok,
Opamp-ot keresek DC vagy kisfrekis (<10 kHz) jelek erősítésére, ami megfelel a következő feltételeknek: - single supply 3.3-5V, - rail to rail (a kimenet GND-ig menjen le, fent legalább a VCC 80%-áig menjen el), - furatszerelt, lehetőleg DIP8 dual opamp, - itthon könnyen beszerezhető, "jellybean" darab, - olcsó (<500 Ft, de nem baj ha olcsóbb). Eddig az MCP602 tűnik befutónak, de hátha tudtok jobbat javasolni. Köszi, Tamás
Nem rossz, de gyors átfutás alatt nem szúrta ki a szemem az, hogy mi lenne az előnye a feleannyiba kerülő MCP-hez képest. Már abban, amire használnám.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
Én csak a hestore-os 550 Ft-os árat néztem az MC 33202-re (MCP602 240 Ft), de a Lomex webshopon is 400 Ft-ért látom a DIP tokost. Bár az SO8 feltétlen rossz választás, elvileg van valahol SO-DIP átalakítóm is. Egyszóval köszi a tippet.
Az LM 358/324 (valamit TLC272, stb.) a negatív tápnál jól nekem, de a pozitív águk nem annyira. Fontos lenne hogy tudjon annyira erősíteni, hogy a uC biztosan magas logikai szintnek érzékelje, az pedig 1,5 Volttal a pozitív táp alatt eléggé lutri. Ezért nézek rail2rail opamp-ot, olcsót.
Adhatsz neki pár V-al többet is, valami nyers feszültséget, az erősítésbe ez alig fog beleszólni...
Nem akarlak elszomorítani, de a Lomex -nél a MC33202 DIP-8 kifutott termék.
Nézz szét a ChipCad oldalán. Sajnos a legtöbb Dual rail-to-rail erősítő már csak SOIC-8 tokban kapható.
Ja, erre is gondoltam, csak akkor külön táp kellene ehhez az egy darab opamphoz. Aztán lehet hogy ez lesz, fene tudja...
Igen, tudom hogy DIP tokban nem nagyon hoznak már ki modern cuccokat, az SMD visz mindent. Ez azért zavar egy kicsit...
Ha nincs nagyobb feszültség sehol sem, akkor egy mikrovezérlő láb feláldozásával kiadhatsz pár 10kHz-es négyszöget rajta, amit egyenirányítva, a +táphoz kötve megemelheted pár V-alt a tápfeszültséget az IC számára.
Ha nem nagyon zavar a SOIC 8, akkor LMV358.
Szia!
Ma szereztem hozzá LM324-et. Összeraktam, tök királyul működik, csak épp vákuumra növekszik a kijövő feszültség. Tehát jó lenne ez, csak valamiért fordítva működik. Cseréljem fel valamelyik két bemenetet? Lyuggatott fehér próbapanelen van összedugdosva, lehet, hogy megpróbálom megépíteni rendes nyákra, hogy kizárjam az esetleges kontakt hibákat is.
Vagy egy diódával megemelem a 7805 feszültségét, arról megy az opamp, aztán egy másik diódával lecsökkentem az uC előtt. Vagy inkább MCP602.
Hello! Az érzékelő 2-4 lábát cseréld fel.
Szia. Próbáltam, akkor meg egyáltalán semmit sem csinál.
Hello! Én ugyan nem ismerem ezt az érzékelőt, de adatlap szerint ez egy piezorezisztiv érzékelő ami olyan mint egy Wheatstone híd. Vagy is a hídátló féltápfeszültségen van és az átlóban mérhető a nyomással arányos feszültség. A jel polaritása a nyomáskülönbség irányával arányos. Tehát ha megfordítod a híd két kimenetét, meg kell hogy forduljon a feszültség polaritása is.
Viszont lehet, hogy az Offset Adjust potival, Te kiegyenlítetted a híd jelét előzőleg. Ha pedig megfordítod a híd kimeneteket, az offset iránya is megváltozik. Tehát újra be kell állítani a kiegyenlítést, de most már az ellenkező irányban. Amúgy a "semmit sem csinál", csak egy bites információ..
Köszönöm a választ, ezt nem próbáltam, viszont így teljesen ligikus. A programot már hozzá írtam egy autó MAP szenzorához, így az lesz a végleges. Ezt viszont mindenképp kipróbálom!
Köszönöm a segítséget!
Sziasztok! Ti tudtok itthon elérhető nagyfeszültségű (+/-50V) műveleti erősítő IC-ről? Köszi
Elnézést a tudatlanságomért de elárulod, mihez kell ilyen műveleti erősítő?
Szia, OPA445 15V/us,+-45V. Belefér?
Keresek, vennék az alábbi műveleti erősítőkből: ( lehetőleg hazai üzletből, vagy magánszemélytől. )
LT1028-2db. LT1126-2db. LT6018-2db. Mindegyik DIP08-as tokozással érdekel. Üdv!
1028: Bővebben: Link
|
Bejelentkezés
Hirdetés |