Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   940 / 967
(#) Audience válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
Senki nem mondott mást! 5 eres vezetékkel megy az aljzatokig, rak egy - egy rendes kötőelemet a nullára és a védővezetőre majd innen minden fázisra rak egy aljzatot amihez a kötőelemekből visz egy-egy nullát és védővezetőt. Az 5 eres kábelt annak megfelelően biztosítja amit a keresztmetszete és/vagy a dugaszoló aljzatok megengednek.

Érdemes 3 sarkú kismegszakítót használni.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2023
(#) _BiG_ válasza Audience hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
Idézet:
„Senki nem mondott mást!”

De, mekkmesteres barkácsolást.

Idézet:
„Érdemes 3 sarkú kismegszakítót használni.”

Aha, az egyik túlterhelése/zárlata viszi magával a többit is, ügyes...

Remélem, nem szeretnél villanyszerelő lenni...
(#) Audience válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 25, 2023 /
 
Érveid is vannak?

Mi a mekkmesteres barkácsolás? Nem szeretem az idevetett üres szavakat érvek nélkül. Cáfolni semmit nem cáfoltál eddig!

A kötések szabályosak, a szerelés szabályos. A kismegszakítóba belekötöttél, ott az egyetlen ahol lehetnek helyzetek amikor nem praktikus.
(#) Gombszem hozzászólása Aug 26, 2023 /
 
A lányoméknál két éves a hálózat (üj építésű ház, új készülékekkel). A FI relét le kellett cserélni (AC), mert sokszor leoldott. Az új (A) egy éve van felszerelve. Egy fél éve leoldott (nem volt indok). Eltelt kb újabb fél év, most megint leoldott. Otthon sem voltak már egy hete, mégis. Úgy derült ki, hogy hívott a riasztós cég, hogy áramszünet van. Szerencsére nem olvadt le a hűtő.
Azóta eltelt egy hónap gond nélkül. A lányom aggódik, mert megint elutaznak.

Mi lehet a gond? Hogy lehet egy olyan hibát megkeresni, ami nincs?
(#) proli007 válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 26, 2023 / 2
 
Hello! Keresni kell a neuralgikus helyeket. Vizes helyiség, vizes berendezések, pince-garázs-melléképület.. Leghamarabb ilyen helyen képződnek gondok.
(#) pipi válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 26, 2023 / 1
 
Elsőre kellene mérni a földvezetéken áramot, elővigyázatosság mellett. Lehet valahol folyamatosan szivárog, csak nem éri el a lekapcsolási küszöböt.
(#) Gombszem válasza proli007 hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Pince, párás helyiség nincs. Egy helyen lehet nedvesség, pára: a szerintem szerencsétlen műanyag villanyóra szekrény a kerítés mellett, ami egy vagyonba került, és kötelező volt. Bele van ásva a földbe, alulról ott az anyaföld. Ott annyi pára száll fel, amennyi akar. Minden itt van: villanyórák, automaták, és a FI relé is.
Nekem nagyon nem tetszik, ezt már akkor is mondtam az ELMÜ-nek, amikor szerelték. Azt mondták, ne törődjek vele. Biztos?
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 26, 2023 / 1
 
Suzia!

Precizen 3x3 ér !
Sok helyen lehet látni az 5 eres kábelt ;2x2 ér (L_N ) és a védő közös .
Ez sem helyes ,de még elmegy.

Viszont az a "közös Nulla " amit javasolsz ,bizony helytelen , még talán a 3 sarkú kismegszakitó segit rajta.!
Tehát pontosan Ő lehetne villany szerelő.

A szünetmentes tápellátás ,átkapcsolás nem opció sehol sem. Csak a hibás készülékek számát növeli!
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2023
(#) furko válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Köszönöm mindenkinek! 3X3 lesz.
(#) Gombszem válasza pipi hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Ezt pontosan hol, és hogy csináljam? Mit szakítsak meg?
(#) VIM válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Szia! Hány milliamperes van feltéve? Esetleg nagyobbat is próbálhatnál, monjuk 10mA helyett 30mA-t. Erre a sztorira én sem tudtam a választ pedig nekem 100mA-os FI van feltéve .... cca. 24 éve de ezidáig mindig okkal oldott le (ha leoldott vagy három alkalommal) és mindig tudtam, hogy hol keressem az okokat.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2023
(#) pipi válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
A védőföldet megszakítva, áramot mérni rajta. De inkább bízd szakemberre, ha nem vagy tisztában a kockázattal
(#) VIM válasza pipi hozzászólására (») Aug 26, 2023 / 1
 
Bővebben: Link Minek ide szakember?
(#) kadarist válasza VIM hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Nincs villanyszerelő szakmai végzettsége, r-go: laikus.
(#) mex válasza pipi hozzászólására (») Aug 26, 2023 /
 
Készítettem egy ilyen közdarabot, és a szivárgó áramot is meg tudom mérni bontás nélkül ha szükséges.
(#) pipi válasza mex hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Jó ötlet, de ehhez "jó" lakatfogó kell ami azt a 10-30mA áramot megbízhatóan méri/kijelzi. A tiéd elég jónak tünik 2A méréshatárral. (Pl. az enyém méréshatára 20A az erre nem jó ) Ilyen adaterrel a nullán áramot mérni megszakítással is biztonságosabb, így a fogyasztók többsége végig mérhető, kivéve a fixen bekötött cuccok, pl bojler. Nem szabad elfelejteni hogy a mindkét irányban bedugva a fogyasztót mérni kell, ha pl csak az egyik pólushoz egy szűrőkondi átvezet...
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2023
(#) Gombszem válasza kadarist hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Tényleg nincs villanyszerelő szakmai végzettségem, ezért kérdeztem.

Az első válaszban a földvezetéken javasoltak áramot mérni. Valahogy ez nem azonosult nálam azonnal a védőfölddel. Így egyértelmű. A konnektorba dugható közdarab csak akkor használható, ha szabadon áll a fogyasztó. De itt sok beépített szerkezet van, és nem látható hogy még merre megy a házban védőföld vezeték. A kertről nem is beszélve, ahol több konnektor, lámpa van. Ezeket megbontani nem egyszerű.
A FI relé 30 mA-es. A csere elég drága dolog.

Mindenkinek köszönöm a segítséget.
(#) Massawa válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Ez nem olyan egyszerü és is megküzdöttem vele. Föleg azután, hogy kicserèltették a régi 100 mA Fi-t az uj szabványos 30 mA-sre.
A ház tul nagy és rengeteg berendezés van üzemben.
Maga az FI ugy müködik, hogy méri a fázisban (L fázisokban) folyo áramot a nullás (N, kék) vezétekben ha a kettö nem ugyanaz ( 30 mA a határ) akkor bont.
Nost ezt egy nagy házban sok elágazással igen nehéz biztositani. És az sem biztos, hogy valoban hiba van, elég ha a hálozat ugy van megosztva, hogy valahol egy elágazás van ( L és N) és ott egy nagyobb fogyaszto van, vagy olyan elektromos berendezés ami galvanikus kapcsolatban van a vizvezetékkel stb) azaz más uton is kapcsoaltba kerülhet a földdel ( PEN zöld sárga).
Ott lehetnek védökondik stb amik csak feltöltödnek ami sokszor elég az FI bontására.
Végül is ugy tudtuk megoldani a gondot, hogy a fö 3 fázisú FI után még több (4)FI-t szereltünk be, a kritikus ágak védelmére. Azota nincs gond.
Érdekes a 100 mA-s elödje évtizedekig gond nélkül müködött.
(#) kendre256 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Idézet:
„Végül is ugy tudtuk megoldani a gondot, hogy a fö 3 fázisú FI után még több (4)FI-t szereltünk be, a kritikus ágak védelmére. Azota nincs gond.”

Néha rám is néznek furcsán, mikor mondom, hogy nálunk 4 FI relé van... Viszont a múltkor volt egy nagyon párás idő, és csak az "udvari" FI relé oldott le, (udvari világítás, kinti aljzatok, garázs, búvárszivattyú), mindenütt máshol volt villany.
(#) Massawa válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Sajnos ez van.az a 30 mA FI meg 30-40 m hosszu drotok könnyen összeszednek elég elektromos szemetet az FI bontására.
(#) vargham válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Nem raknék abba a dobozba FI relét. Valamint többet használnék. Külön a lakórésznek, külön a kertnek, és esetleg külön a hűtőszekrénynek.
(#) kendre256 válasza vargham hozzászólására (») Aug 27, 2023 / 1
 
Villanybojler, mosógép még olyan, ami nagyobb valószínűséggel leoldhatja a fi relét.
(#) ötfelezős válasza Audience hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Sőt, muszáj is 3 sarkút használni, mivel egy ilyen elrendezésben leválasztani csak az összeset lehet, miután közös nullával indulnak, így egyik sem független a másik kettőtől.
(#) ötfelezős válasza Massawa hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Bocs, itt egy pár dolog nem világos.
a fö 3 fázisú FI után még több (4)FI-t szereltünk be, a kritikus ágak védelmére. Azota nincs gond.
Az hogyan lehet? Egy plusz FI-relé felszerelésével az eredeti FI-relé, amin ugyannyi áramkör megy át, másképp működik?

elég ha a hálozat ugy van megosztva, hogy valahol egy elágazás van ( L és N) és ott egy nagyobb fogyaszto van
Az miért lenne baj a FI-relé működése szempontjából?

vagy olyan elektromos berendezés ami galvanikus kapcsolatban van a vizvezetékkel
Ha a fázis és/vagy a nulla glavanikus kapcsolatban van a vízvezetékkel, az valóban nagy baj. A védővezetővel való kapcsolat (mármint a vízvezetéké) viszont miért baj?
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2023
(#) Gombszem válasza pipi hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Idézet:
„Ilyen adaterrel a nullán áramot mérni megszakítással is biztonságosabb”

Nem a védőföld vezetéket (sárga/zöld) kellene megszakítani, és ott mérni a szivárgó áramot? Ahogy feljebb a fotón is van a lakatfogóval.
(#) pipi válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Valóban, mellé nyúltam, védőföldet akartam írni
(#) FIGIRI válasza pipi hozzászólására (») Aug 27, 2023 / 1
 
Probáld meg, hogy a vezetéket tizszer körbetekered a lakatfogó kengyelén, igy az "érzékenységét" megtizszerezed. Valamelyik RT-ben vagy HE ujságban volt egy cikk,ahol ezzel a módszerrel csináltak egy 200 A-s lakatfogóból 20,illetve2 A-es méréshatárút.
(#) Massawa válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
1.Természetesen az FI-k párhuzamosan vannak kapcsolva. Azaz az áram mindig csak egy FI-n folyik át.
2. Azért okozhat gondot a késöbbi elágazás mert meghosszabbitja a drotokat ( amik mint antenna összeszednek sok elektromos szemetet és ha az adott nagy fogyaszto már közel van a határhoz akkor egy kis fogyaszto az elágazás másik vegén az elektromos zajjal együtt már könnyen tullépheti a határt.
3. Olyan berendezések amik galvanikus kacsolatban vannak a földdel ( vizvezeték, fütés stb) általában rendelkeznek mindenféle szürö kondenzátorokkal, amik másik vége mindig a földelt fémszerkezetre meg , azaz a PENre. Igy bekapcsolás pillanatában elvezethetnek némi áramot a fázisrol ( amig feltöltödnek stb), ami csökkenti az N vezetéken folyo áramot, igy az FI bontását okozhatja.
(#) proba válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Lehet azzal kezdeném összes automata lekapcsolva a nulla sín teljesen lebontva, végek összeérés nélkül szabadon, azután szigetelési ellenállást mérnék minden kismegszakító után a védőföld felé, és minden nulla vezetőn. Ha valamelyik 1 Mohm-nál kevesebb, Azt a kört lehet boncolni tovább. Ennél kevesebb boncolással szerintem csak statisztikai alapon lehet megúszni. Szigetelés mérés a villany tűzhely, bojler, minden fűtőbetétes eszköz, kültéri konnektor fürdőszoba konnektor... Elég egy nedves enyhén sáros műanyaglap, hangyaboly. Kerti rész jellemzően egy helyről van táplálva, onnét azért egy szigetelésmérővel leellenőrizni nem oly bonyolult. Aztán nehogy az legyen a vége, mint az egyik helyen, az összes kerti lámpa szétszedve, mert a hangyák szinte mindbe beköltöztek. ( amelyikbe nem, ott meg megelőzés jelleggel...)
(#) proba válasza Massawa hozzászólására (») Aug 27, 2023 /
 
Idézet:
„Igy bekapcsolás pillanatában elvezethetnek némi áramot a fázisrol”

Pontosítanák, szerintem amíg feszültség alatt vannak, folyamatosan vezetnek, mert hisz váltóáram, és a kondenzátornak az a dolga.
Következő: »»   940 / 967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem